İnsanlık Tarihinden Gözlerin Sözlerden Çok Şey Söylediği 21 Fotoğraf

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Gözlerin bazen sözlerden çok şey anlatabildiğini hepimiz biliyoruz. Boredpanda editörleri ise insanlık tarihinden gözlerin odakta olduğu 21 fotoğrafı birer duyguyla eşleştirerek bu fotoğraflarını hikayelerini anlatmış.

1) Delilik

1916 Eylül ortalarında Courcelette Savaşı sırasında siperde bir asker savaş travması yaşaması objektiflere bu şekilde yansımış, çaresizlik bombardıman ve çatışmaların yoğunluğuna bir tepki.

2) Yenilgi

Stalingrad Muharebesi esnasında Kızıl Ordu askerinin esir aldığı Alman askerini diğer tutsakların yanına götürüyor. Stalingrad Muharebesin iki milyondan fazla insan ölmüş ve tarihe en kanlı savaşlardan biri olarak geçmiştir.

3) Korku

15 yaşında bir Alman askeri anne ve babası öldükten sonra yaşamını sürdürebilmek için orduya katılmış. Hans-Georg Henke isimli bu genç ABD 9. Ordusu tarafından esir alınmış.. Üzüntüsü gözünden akan yaşlara yansımış. (1945)

4) Yorgunluk

Bu Amerikan askeri Alman esir kampından kurtarılmış. Tutsak kaldığı sürece bir deri bir kemik kalan asker karyolada tavanı izlerken gözlerindeki ifadenin yansıması. (1945)

5) Cesaret

Genç kız 12 yaşında iken Taliban mensubu bir askere babası tarafından borcu karşılığında evlendirilen ve kaçtığı için kocası tarafından burnu ve kulakları kesilen Afgan kız Bibi Ayşe. (9 Ağustos 2010)

6) Aldanmışlık

Köpeği kucağında tutan Onbaşı Yukio Araki sadece 17 yaşında ve 72. Shinbu Kıtası’ndan. Arkadaşları da 18 yaş civarında. Bu fotoğraf gerçekleştirecekleri Kamikaze saldırısından bir gün önce çekmiş. Yani bu fotoğraftan 1 gün sonra tamamı ölmüşler.

7) Kıskançlık

Bir davette çekilen bu fotoğrafta Sophia Loren’in Jayne Mansfield’e olan bakışları her şeyi anlatıyor.

8) Masumiyet

Safir Gözlü Çocuk isimli bu fotoğrafın fotoğrafçısı Vanessa Bristow bu resmi çekip yayınladıktan sonra birçok kişi Photoshop’la yapıldığını düşünmüş olsa da çocuğun diğer fotoğraflarını da yayınlayarak tamamen doğal olduğunu kanıtladı. (2012)

9) Teslimiyet

1941 yılında Vinnitsa ve çevresinde 28,000 Yahudi katledildi. Bu fotoğraf ise Ukrayna’daki Vinnitsa’da doldurulmuş toplu mezarların önünde diz çökmüş bir Yahudi daha vurulmak üzereyken çekilmiş. Bu resim tarihe tanıklık eden bir fotoğraftır ve bir Alman Nazi subayının kendi kişisel albümünden alınmıştır. “Vinnitsa Son Yahudi” olarak adlandırılmıştır.

10) Rahatlama

23 saat süren Kalp naklinden sonra dinlenen Polonyalı doktor ve politikacı Zbigniew Religa. Doktorun asistanı ise bir köşede uyuya kalmış. (1984)

11) Çaresizlik

Nazi imha politikasının bir parçası olan binlerce Yahudi sınırlı bir alanda bir araya toplanmışlar. Bu fotoğrafta ise açlık, hastalık ve ölümün kol gezdiği bir zamanda açlıktan ölmek üzere olan bir kadının çaresiz bakışlarını görüyoruz.

12) Şaşkınlık

İşitme engelli doğan Harold Whittles işitme cihazı takılıdığında ilk kez duymaya başlıyor. Ve yüzünde duymanın vermiş olduğu şaşkınlık ifadesini taşıyor. Fotoğrafçı Jack Bradley tarafından çekilen bir fotoğraf, (1974)

13) Panik

15 Nisan 1989’da gerçekleşen Hillsborough Felaketi’nden bir görüntü. Liverpool’un taraftarı olan 96 taraftar ezilerek ölmüş, 766 kişi ise yaralanmıştı. Olay, İngiltere ve dünya futbolunun en ölümcül ve en acı kazalarından biridir.

14) Masumiyetin Bitimi

Suriye’deki isyan cephesinde sekiz yaşındaki Ahmed, sigara içerken ve Halep’teki bir barikatta elindeki AK-47 ile bekçilik yaparken görülü görülüyor. Gözlerindeki ve yüzündeki ifade, onun yaşlarındaki hiçbir çocuğun tanımaması gereken korkutucu bir şiddeti çoktan benimsediğini gösteriyor.

15) Nefret

Objektife bakan kişi Hitler’in en büyük yandaşı olan Goebbels. Fotoğrafı çeken Alfred Eisenstaedt’in Yahudi olduğunu öğrenmeden önce gülümsüyorken öğrendiği anda ise yüzü bu ifadeyi alıyor. (1933)

16) Dikkatli

1972 doğumlu Şarbat Gula, National Geographic fotoğrafcısı tarafından çekilen bu fotoğrafla dergiye kapak olmuş ve tüm dünya tarafından tanınmış Afgan Kızı. Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı bombalaması sırasında yetim kaldı ve 1984’te Pakistan’daki Nasır Bağlı mülteci kampına gönderildi. Bu fotoğraf da orada çekilmiş.

17) Utanç

Bir Fransız kadın Nazilerle iş birliği yaptığı için işaretleniyor ve kafası tıraş ediliyor. (29 Ağustos 1944)

18) Acı

Nguyen Thi Ly, henüz 9 yaşında iken , Vietnam Savaşında ABD ordusu Vietnam’a 12 milyon galon Agent Orange isimli bitki ilacı yağdırdı. Bu ilaç ağaçların yapraklarını dökecekti ve böylece Vietnamlılar saklanamayacaktı. Bu kız da bu gazın etkileri ile gelişim yetersizliği sorunu yaşıyor. Bu gazın etkisinden 4.5 milyon Vietnamlı ve 2.5 milyon Amerikalı etkilendi. 30 yıl geçmesine rağmen kanser dâhil olmak üzere etkileri üç nesildir devam ediyor. (2011)

19) Barış

İsmi bilinmeyen bu asker Phuc Vinh’deki 173. Hava Müfreze Taburu’na bağlı havaalanında savunma birliğinde görevli. Şimdilik savaştan uzak ve tebessüm ediyor. (18 Haziran 1965)

20) Dehşet

Alfred Eisenstaedt, Paris’teki bir kukla tiyatrosunda çekmiş olduğu bu fotoğrafta, ejderhanın katledilişini izleyen çocukların dehşete verdikleri tepkiyi görüyoruz. (1963)

21) Sevinç

1945’te çekilen bu fotoğraf Güzellik Özgürleşti ismini taşıyor. Fotoğraftaki kadın mahkûmiyetten kurtuluşunun sevincini yaşıyor.
Kategoriler: Kültür, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/