Boks Filmleri: Boks Tutkunlarının İzlemesi Gereken 25 Film

Günlük hayatında boks sporunu sevmeyenler bile konu boks filmleri olunca ortak noktada buluşabiliyor. Hırs, dram ve ilhamın bir arada harmanlandığı boks filmleri hele bir de gerçek hayattan uyarlanınca kişisel hayatımıza epey bir dokunuyor. Tabi Rocky gibi gerçekten iyi işlenmiş karakterler de bu konuda geri kalmıyor. Bu içeriğimizde 1970’lerden günümüze kadar yapılmış sevilen boks filmleri sizler için bir araya getirildi. Hazırsanız hazırladığımız boks filmleri listemize hep birlikte yakından bakalım.


23) Undisputed – Yenilmez (2002) | IMDb: 6.2

boks filmleri

Yönetmen: Walter Hill
Oyuncular: Wesley Snipes, Ving Rhames, Peter Falk

Bir hapishane düşünün, kendine ait boks ringi ve 68 maçta hiç yenilmemiş Undisputed unvanlı bir boksörü var. Hapishaneye yeni gelen mahkumlar ile boks maçı yapan hükümlü boksör Monroe Hutchen, dünya ağır siklet boks şampiyonu George Iceman Chambers hapse girdiğinde hayatının en büyük boks maçını yapmak için hazırlanmaya başlıyor.


22) Jungleland – Rüyaya Yolculuk (2019) | IMDb: 6.2

boks filmleri

Yönetmen: Max Winkler
Oyuncular: Charlie Hunham, Jack O’Connell, Naheem Garcia

Jungleland, kuralsız ve eldivensiz boks maçlarında dövüşen Lion ve kardeşinin hayatta kalma çabasını anlatıyor. Kardeşi Stan’in bir mafya babasına olan borcunu ödeyebilmesi için son defa bir turnuvaya katılan Lion, bu ölüm kalım turnuvası boyunca bir yandan da ülkeyi dolaşmak zorunda kalıyor.


21) Grudge Match – Hesaplaşma Zamanı (2013) | IMDb: 6.4

boks filmleri

Yönetmen: Peter Segal
Oyuncular: Robert De Niro, Sylvester Stallone, Kim Basinger

Boks filmleri denilince akla gelen iki efsane isim Syvester Stallone ve Robert De Niro’yu bir araya getiren Grudge Match, birbirine düşman iki boksörün tekrar ringe dönüşünü işliyor. Son yaptıkları maçın ardından 30 yıl geçmesine rağmen karşılaşmak için yeniden ringe çıkan Billy “The Kid” McDonnen ve Henry “Razor” Sharp, yaşlarına aldırış etmeksizin amansız bir mücadeleye girişiyorlar.


20) The Bleeder/Chuck (2016) | IMDb: 6.5

boks filmleri

Yönetmen: Philippe Falardeau
Oyuncular: Liev Scheiber, Elisabeth Moss, Ron Pearlman

Birleşik Krallık’ta The Bleeder, genelde ise Chuck olarak bilinen filmde, Rocky’e de ilham kaynağı olan ağır siklet boksörü Chuck Wepner’ın hayatı beyazperdeye aktarılıyor. Normalde George Foreman ile unvan maçına çıkacak olan Chuck, Muhammad Ali’nin Foreman’ı yenmesiyle birlikte Ali ile boks yapmak istiyor. Şampiyonu neredeyse deviren Chuck, 1970’lerin en büyük boks kahramanlarından biri hâline geliyor.


19) Hands of Stone – Demir Yumruk (2016) | IMDb: 6.6

boks filmleri

Yönetmen: Jonathan Jakubowicz
Oyuncular: Edgar Ramirez, Usher, Robert De Niro

Kendine has amansız yumruklama teknikleri ile Demir Yumruk lakabı alan Roberto Duran’ın hayatı, Hands of Stone filmiyle sinemaya taşınıyor. Panama’da büyüyen ve müthiş boks yeteneği olan 20 yaşındaki Roberto’nun efsanevi Amerikan boks antrenörü Ray Arcel ile yolları kesişiyor ve bu ikilinin hayatı bu sayede değişiyor. Zira Ray Arcel, 1953 yılında yaşadığı saldırı sonucunda neredeyse hayatını kaybetmiş, boks dünyasından çekilip sakin bir hayat sürmeye başlamıştır.


18) Resurrecting the Champ – Şampiyonun Dirilişi (2007) | IMDb: 6.7

boks filmleri

Yönetmen: Rod Lurie
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Josh Hartnett, Kathryn Morris

1997 yılında gazeteci J.R. Moehringer, bir dönemlerin efsanevi boksörü Bob Satterfield olduğunu iddia eden bir evsiz ile tanıştı. Moehringer, Los Angeles Times gazetesinde bu adamın hikâyesini yazdığında ise bu yazı kısa sürede popüler oldu. 2007 yapımı Ressurrecting the Champ filmi de bu yazıdan esinlenilerek yaratılıyor.


17) Girlfight (2000) | IMDb: 6.8

boks filmleri

Yönetmen: Karyn Kusama
Oyuncular: Michelle Rodriguez, Douglas Santiago, Jamie Tirelli

Sundance Film Festivali’nde görücüye çıkan ve Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Girlfight, New York’un fakir arka mahallelerinde büyüyen Diana Guzman’ın hayatını işliyor. Öfke problemleri bulunan Diana, abisinin gittiği spor salonunda boks ile tanışıyor ve enerjisini bu spora aktarmaya başlıyor. Tıpkı ABD’de yaşayan birçok farklı etnik kökenden insan gibi kendine bir kimlik kazanma amacıyla boks dünyasına giren Diana, boksör olmak isteyen kadınlarında adeta kahramanı hâline geliyor.


16) Bleed for This (2016) | IMDb: 6.8

boks filmleri

Yönetmen: Ben Younger
Oyuncular: Miles Teller, Aaron Eckhart, Katey Segal

Boks dünyasının en büyük geri dönüşlerinden birine imza atan Vinny Pazienza, Bleed for This filminde Miles Teller ile yeniden hayat buluyor. Dünya şampiyonu Vinny Pazienza, tüm rakiplerini alt ederek başarı basamaklarını üçer beşer tırmanan bir boksördü. Ta ki neredeyse öldüğü bir trafik kazası geçirene kadar. Kazadan sonra yürüyüp yürüyemeyeceği bile belli olmayan Vinny Pazienza, kısmı felç olmasına rağmen azmini asla kaybetmeyen bir savaşçı olarak halkın kahramanı olmuştu.


15) Ali (2001) | IMDb: 6.8

boks filmleri

Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight

Ünlü yönetmen Michael Mann imzalı Ali, gelmiş geçmiş en ünlü boksörlerin başında gelen Muhammad Ali’nin hayatını beyazperdeye aktarıyor. Muhammad Ali’nin hayatından kesitler ile boksörün hem ringde hem de kişisel hayatında çektiği sıkıntılara odaklanan film, Ali’nin Cassius Clay olduğu yıllardan, efsane boksör olduğu zamanlara kadar hayatının birçok dönemini bizlere aktarıyor.


14) The Boxer – Boksör (1997) | IMDb: 7.0

boks filmleri

Yönetmen: Jim Sheridan
Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Emily Watson, Daragh Donnelly

The Boxer, alışık olduğumuz ABD boks dünyası yerine bizleri İrlanda/Belfast’in boks dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Geleceği parlak olan orta sıklet boksörü Danny Boy Flynn, IRA ile bağlantısı olduğu nedeniyle hapse giriyor. 14 yılın ardından hapistan çıkan Danny, azminden hiçbir şey kaybetmemiştir ve hemen ringlere dönmeye hazırdır.


13) Journeyman (2017) | IMDb: 7.1

boks filmleri

Yönetmen: Paddy Considine
Oyuncular: Paddy Considine, Jodie Whittaker, Paul Popplewell

Dünya orta sıklet boks şampiyonu olan Matty Burton, kariyerinin sonlarına gelmeye başlamış ve bir nevi “Journeyman” olarak anılmaya başlamıştır. Son maçına çıkıp boksu bırakmaya karar veren Matty ise hiç beklemediği bir sonla karşılaşır. Matty’nin son maçında aldığı darbe beyin hasarına yol açar ve hafızasını kaybetmesine neden olur.


12) Rocky Balboa (2006) | IMDb: 7.1

boks filmleri

Yönetmen: Sylvester Stallone
Oyuncular: Sylvester Stallone, Antonio Tarver, Milo Ventimiglia

Beş filmlik ana Rocky serisine bir nevi modern bir bakış olan Rocky Balboa, Rocky’nin emekli olup bir İtalyan restoranı işlettiği gelecekte geçiyor. Rocky V ile hayranlarına hak ettikleri sonu veremediğini söyleyen Sylvester Stallone, bu film ile yaşına rağmen yeniden boks eldivenlerini takıyor. Son defa bir gösteri maçı için ringe çıkan Rocky, ağır sıklet şampiyonu Mason “The Lion” Dixon ile amansız bir mücadeleye giriyor.


11) Real Steel – Çelik Yumruklar (2011) | IMDb: 7.0

boks filmleri

Yönetmen: Shawn Levy
Oyuncular: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Dakota Goyo

Real Steel, yakın gelecekte geçen bir bilim kurgu/boks filmi. İnsanların yerine robotların boks ringlerini devraldığı bu film, aynı zamanda ünlü yazar Richard Matheson’ın Steel romanının bir uyarlaması. Genellikle döküntü robotlarla gösteriler yapıp oradan oraya savrulan Charlie Kenton, oğluyla bir araya gelmek istemese de bu birleşme hiç beklemediği sonuçlar doğuracaktır. Bir gün oğluyla robot mezarlığında eski bir antrenman robotu bulan Kenton, Atom isimli bu robot ile tekrar ringlere dönme fırsatı yakalar.


10) Fat City – Boksörün Dünyası (1972) | IMDb: 7.3

boks filmleri

Yönetmen: John Huston
Oyuncular: Stacy Keach, Jeff Bridges, Susan Tyrrell

Boks filmleri listesine kült bir yapım ile devam ediyoruz. Boks dünyasına oldukça gerçekçi bir şekilde dalış yapan Fat City, gözden düşmeye başlamış bir boksör ile genç ve yetenekli bir boksörün çekişmesini konu alıyor. Leonard Gardner’ın aynı isimli romanını senaryolaştırması ile çekilen bu filmde, Billy Tully şampiyonlukları geride bırakmış gözden düşmüş bir boksördür. Yeniden form yakalamak için gittiği spor salonunda 15 yaşındaki Ernie Munger ile antrenman yapmaya başlayan Tully, aradığı ilhamı bu şekilde bulur.


9) Southpaw – Son Şans (2015) | IMDb: 7.4

boks filmleri

Yönetmen: Antoine Fuqua
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker

Southpaw, boks dünyasında nadir bulunan sol elini kullanan boksörlere verilen isimdir. Filmdeki boksörümüz Billy “The Great” Hope da oldukça başarılı solak bir boksörüdür. Başarılı kariyerini ve mutlu aile hayatını devam ettiren Billy’nin, bir gün rakip boksörle çıkan kavga sonucu eşinin hayatını kaybetmesi üzerine ilk darbeyi alır. Ardından kendini uyuşturucu ve alkole veren Billy boks yapamaz hâle gelir ve kızının da velayetini kaybeder. Kızını ve hayatını tekrar kazanmak isteyen Billy, eski boksör olan Tick’in yardımına başvurur ve yeniden doğmaya hazırlanır.


8) Creed – Creed: Efsanenin Doğuşu (2015) | IMDb: 7.6

boks filmleri

Yönetmen: Ryan Coogler
Oyuncular: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson

Rocky serisinin bir nevi yeniden doğuş filmi olan Creed, Rocky Balboa’nın ezeli rakibi ve ebedi dostu Apollo Creed’in oğluyla olan maceralarını işliyor. İyi yaşamına ve kendisine sunulan fırsatlara rağmen tek arzusu babası gibi büyük bir boksör olmak olan Adonis, içindeki sesi dinleyerek Rocky Balboa’nın kapısına dayanır. Eski dostu ve rakibi Apollo’nun oğluna kucak açan Rocky, başta isteksiz olsa da tüm deneyimi ile Creed’i eğitmeye başlar.


7) The Hurricane – Onaltıncı Raund (1999) | IMDb: 7.6

boks filmleri

Yönetmen: Norman Jewison
Oyuncular: Denzel Washington, Vicellous Shannon, Deborah Kara Unger

Ünlü boksör Rubin ‘Hurricane’ Carter’ın trajik hikâyesini belki daha önce duymuşsunuzdur. 1960’lı yılların en iyi orta sikelt boksörlerinden olan Rubin, New Jersey’de bir barda vakit geçirdiği sırada işlenen 3 cinayetin üzerine yıkılması sonucunda haksız yere ömür boyu hapse çarptırılmıştı. Hatta kendisiyle barda tanışan hayranı da Rubin’in suç ortağı olarak ömür boyu hapis cezası almıştı. Daha sonradan suçsuzluğu ispatlanan Rubin ve hayranı 22 yılın ardından serbest bırakılmıştı. Irkçılığın profesyonel bir boksörün hayatını nasıl kararttığını izlediğimiz The Hurricane, daha sonra Rubin Carter’ın bu olaylar üzerine yazdığı otobiyografik kitabından uyarlanıyor.


6) The Fighter – Dövüşçü (2010) | IMDb: 7.8

boks filmleri

Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo

Christian Bale’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Melissa Leo’ya ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran The Fighter; ilhamını gerçek hayattan alıyor. Dicky Ecklund ve Mickey Ward kardeşlerin yaşadıklarından yola çıkılarak çekilen The Fighter, yozlaşmış aile yapısına da ince ince değiniyor. Zamanının efsane fakat fırsatlarını boşa harcamış boksörü Dicky, hapise de girdikten sonra işler epey sarpa sarmıştı. Hapisten sonra ailesi ile bağlarını düzeltmeye koyulan Dicky, kardeşi Mickey Ward’a kariyerinde yol göstermeye başlar.


5) Cinderella Man – Külkedisi Adam (2005) | IMDb: 8.0

boks filmleri

Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Russell Crowe, Renee Zellweger, Craig Bierko

1930’lardaki Büyük Buhran döneminden sonra boksa efsane geri dönüş yaparak Cinderella Man lakabı ile anılmaya başlanan James J. Braddock, bu filmde Russell Crowe ile yeniden hayat buluyor. Büyük Buhran döneminde hemen hemen her şeyi kaybeden Braddock, hem gündelik işçi olarak çalışıp hem de ardı ardına maçlara çıkarak ailesini geçindirmeye çalışıyordu. Tabi bu sağlıksız koşullar nedeniyle arka arkaya yenilgiler almaya başlayan Braddock, kimsenin maça çıkarmak istemediği bir boksör hâline gelmişti. Ta ki ağır siklet boks şampiyonu Max Baer ile unvan maçı yapma şansı yakalayana kadar.


4) When We Were Kings (1996) | IMDb: 8.0

boks filmleri

Yönetmen: Leon Gast
Oyuncular: Muhammad Ali, George Foreman, Don King

Boks filmleri listemize bir belgesel film ile devam ediyoruz. When We Were Kings, aslında bir boks filmi değil, 1970’lerin boks dünyasını oldukça gerçekçi şekilde yansıtan bir boks belgeseli. En İyi Belgesel dalında Oscar ödülü alan When We Were Kings’te efsane boksörler Muhammad Ali, George Foreman ve yine efsane olmuş boks promotörü Don King, kendi ağzılarından boks çağının altın yıllarını anlatıyor. O döneme ait birçok görüntü de belgeselde yerini buluyor.


3) Rocky (1976) | IMDb: 8.1

boks filmleri

Yönetmen: John G. Avildsen
Oyuncular: Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young

İtalyan Aygırı Rocky Balboa’nın hikâyesine hepimiz aşinayız. Kendi hâlinde boks yapan ve İtalyan mafyası ile çalışan Rocky, ağır siklet boks şampiyonu Apollo Creed ile unvan maçına çıkma şansı elde ettiğinde hayatının nasıl değiştini de biliyoruz. Fakat Rocky, boks severler kadar spor olarak boksu sevmeyenlerin de tekrar tekrar izlediği bir film. Bu yüzden zaman zaman dönüp Rocky maratonu yapmamak için hiçbir sebep yok. Her izlediğimizde farklı şekilde ilham veren Rocky, boks filmleri kategorisini şekillendiren yapımların başında geliyor.


2) Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek (2004) | IMDb: 8.1

boks filmleri

Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman

Clint Eastwood’a En İyi Film ve En İyi Yönetmen, Morgan Freeman’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Hilary Swank’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran Million Dollar Baby, sinema dünyasının en iyi boks filmleriden biri. Million Dollar Baby, aynı zamanda spor dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığını anlatan ve merkezine kadın bir boksörü koyan alışılmışın dışına çıkan bir film. Rocky gibi tam bir motivasyon hikâyesi olan filmde, yaşı aslında boksa başlamak için geç olan Maggie Fitzgerald’ın sonsuz azmine tanık oluyoruz.


1) Raging Bull – Kızgın Boğa (1980) | IMDb: 8.2

boks filmleri

Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci

Boks filmleri listemizin IMDb puanı en yüksek filmi ile karşınızdayız! Robert De Niro’nun En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandığı Raging Bull, kariyeri boksörlükten komedyenliğe uzanan olaylı Jack LaMotta’nın boksörlük yıllarını beyazperdeye aktarıyor. Çıktığı 106 maçtan 84 tanesini kazanarak dönemin en iyi boksörlerinden biri olan Jake LaMotta, ring dışında ringte olduğu kadar başarılı değildi. Jake LaMotta’nın çalkantılı hayatına konuk olduğumuz Raging Bull, ünlü boksörün kendisini de epey kızdıran bir yapım.


Boks filmleri içeriğimizden sonra bu içerikler de ilginizi çekebilir:

En İyi 50 Aksiyon Filmi: Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak Aksiyon Filmleri

Muhammed Ali’den Hayattan Aldığı Dersler ve Motivasyonu Hakkında 14 Alıntı

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/