En İyi Jennifer Lawrence Filmleri: Güzel Oyuncunun En Beğenilen 8 Filmi

jennifer lawrence filmleri

Henüz profesyonel oyunculuk kariyerinin başlarında Oscar adaylığı, ardından da Oscar kazanan Jennifer Lawrence; 1986 yılından bu yana Oscar kazanan en geç kadın oyuncu oldu. Jennifer Lawrence filmleri denilince aklımıza ilk olarak Açlık Oyunları serisi gelse de Jennifer Lawrence üstün başarılarını genellikle bambaşka filmlerde gösteriyor. Hazırsanız hep birlikte, her türden sevilen filmlere yer verdiğimiz Jennifer Lawrence filmleri listemize yakından bir göz atalım.


8) Red Sparrow – Kızıl Serçe (2018) | IMDb: 6.6

red sparrow

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim
Yönetmen: Francis Lawrance
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts

ABD’li eski CIA çalışanı ve yazar Jason Matthews’un aynı isimli üçlemesinden uyarlanan Red Sparrow, oldukça ilginç bir casusluk filmi. Genç bir balerin olan Dominika Egorova, geçirdiği bir kaza sonucu baleye veda etmek zorunda kalır. Hayattaki tek tutkusu elinden alınan Dominika’nın yolu ise Red School isimli gizli bir Rus casusluk okulu ile kesişir. Marvel’dan tanıdığımız Black Widow tarzı ajanlar yetiştiren bu okul, Dominika’yı adeta yaşayan bir silah hâline getirir. Rus-Amerikan soğuk savaş esintileri taşıyan Red Sparrow, CIA ile Rus gizli servislerinin çatışmasını modern zamanlara taşıyor.


7) Mother! – Anne! (2017) | IMDb: 6.6

mother!

Tür: Dram, Korku, Gizem
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris

Eğer izlediğiniz filmlerde ağır sembolizm unsurlarını seviyorsanız, Mother! es geçmemeniz gereken bir film. Requiem For A Dream, Black Swan ve Pi’nin efsane yönetmeni Darren Aronofsky’nin elinden çıkan bu filmde; kendi hâlinde huzur içinde yaşayan genç bir çiftin hayatlarının alt üst oluşunu izliyoruz. Tabi söz konusu Aronofsky olunca olaylar bu kadar basit olmuyor. Özellikle filminden yarısından sonra Mother!’a rahatsız edici derece bir kaos hakim oluyor. Hakkında başka ne desek spoiler olacak Mother! filmini anlamak için dikkatlice izlemek gerekiyor.


6) Passengers – Uzay Yolcuları (2016) | IMDb: 7.0

uzay yolcuları

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu
Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen

300 milyon dolardan fazla hasılat elde edip tam bir “blockbuster” olan Passengers, oldukça ilginç senaryoya sahip bir bilim kurgu filmi. 5.000 kolonist ile Homestad kolonisine 120 yıl sürecek bir yolculuk yapan Avalon isimli gemide, astreoit çarpması sonucu oluşan hasar nedeniyle yolculardan biri olan Jim 90 yıl erken uyanır. Gemide Android Arthur ile geçirdiği 1 yılın ardından kendisine yoldaş olması için Aurora isimli bir kadını yandıran Jim bu sırrı Aurora’dan saklar. Gemide birlikte geçirdikleri zamanda birbirlerine aşık olan Jim ve Aurora, ömürlerinin sonuna kadar bir uzay gemisinde kısılı kalmışlardır.


5) Winter’s Bone – Gerçeğin Parçaları (2010) | IMDb: 7.2

winter's bone

Tür: Dram, Gizem
Yönetmen: Debra Granik
Oyuncular: Jennifer Lawrence, John Hawkes, Garret Dillahunt

Jennifer Lawrence’ın çıkış yaptığı film olan Winter’s Bone, Ozark Dağları’nda geçen duygu yüklü bir dram. Daniel Woodrell’in aynı isimli romanından uyarlanan bu filmde, kendisinden küçük iki kardeşine ve hasta annesine bakmak zorunda kalan 17 yaşındaki Ree Dolly’nin hikâyesini izliyoruz. Bir yandan kardeşlerine ablalık yapıp annesine bakan Ree, bir yandan da uyuşturucu satıcısı babasını köşe bucak aramaktadır. En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülüne sadece 20 yaşındayken bu filmle aday olan Jennifer Lawrence, oyunculuğu ile göz dolduruyor.


4) American Hustle – Düzenbaz (2013) | IMDb: 7.2

American Hustle

Tür: Suç, Dram
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper

Hollywood sineması gerçek olayları beyazperdeye aktarmayı çok seviyor. David O. Russell imzalı American Hustle da 1970’lerde yaşanmış FBI’ın Abscam dolandırıcılık operasyonunun bir uyarlaması. Filmde, ünlü dolandırıcı Melvin Weilberg temel alınarak yaratılan Irving Rosenfield isimli dolandırıcı ve FBI muhbirinin etrafında dönen olaylar anlatılıyor. Yakalandıktan sonra FBI için çalışmak zorunda kalan Rosenfield ve ekibi, tarihin en büyük dolandırıcılık operasyonlarından biri olan Abscam’in baş kahramanları oluyor. 10 dalda Oscar adayı olan American Hustle, ansambl oyuncu kadrosuna ve bütçesine rağmen akademiden eli boş dönmüştü.


3) The Hunger Games – Açlık Oyunları (2012) | IMDb: 7.2

The Hunger Games

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Yönetmen: Gary Ross
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth

Suzanne Collins’in meşhur aynı isimli serisinden uyarlanan The Hunger Games, aynı zamanda Jennifer Lawrence’ın dünya çapında ünlenmesine yardımcı olan yapım. Açlık Oyunları, Kuzey Amerika’nın kıtlık ve kuraklık ile çöküp yerini Panem isimli bir ulus devletine bıraktığı distoptik bir geleceği işliyor. Capitol isimli bir başkent ve 12 bölgeden oluşan Panem’de ise her yıl her bölgeden kura ile seçilen iki gencin katıldığı Açlık Oyunları yarışması düzenleniyor. Her bölgeden 24 yarışmacı, bu oyunlarda rakipleri ile ölümüne savaşarak hayatta kalmaya çalışıyor. Jennifer Lawrence filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden olan Açlık Oyunları, ABD’nin şiddet eğilimli sosyal yapısını epey bir eleştiriyor.


2) Silver Linings Playbook – Umut Işığım (2012) | IMDb: 7.7

Silver Linings Playbook

Tür: Komedi, Dram, Romantik
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro

Jennifer Lawrence’ın 22 yaşında En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü aldığı Silver Linings Playbook, Matthew Quick’in aynı isimli romanından beyazperdeye aktarılıyor. Aynı zamanda En İyi Uyarlama Senaryo Oscar ödülünü de evine götüren bu filmde, her şeyini tek günde kaybeden eski tarih öğretmeni Pat Salitano’nun yaşadığı olaylar anlatılıyor. 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi gördükten sonra hayatını düzene sokmak isteyen Pat, eski karısı Vicky ile de bir araya gelmeye çalışır. Bir yemekte tanıştığı aile dostu Tiffany’den, karısı Vicky konusunda yardım almak isteyen Pat için işler hiç umduğu gibi gelişmeyecektir. Hayatını değiştirmeye kararlı olan Pat’i artık gerçekten de bambaşka bir hayat bekliyor.


1) X-Men: Days of Future Past – X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (2014) | IMDb: 7.9

X-Men: Days of Future Past

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman

Aslında Jennifer Lawrence, kronolojik bakımdan ilk olarak X-Men: First Class filminde rol alıyor. Rebecca Romijn yerine Mystique karakterine canlandıran Lawrence, bu rolün kendisine gelmesiyle birlikte Mystique’nin mavi formundan çıkarak Raven olarak da sıkça boy gösteriyor. X-Men: First Class’a göre daha çok sevilen X-Men: Days of Future Past, mutant kahramanlarımızın hem gelecek hem de geçmişte dünyayı koruma savaşı vermesini anlatıyor. Geçmişe giderek Sentinel programının başlamasını engellemeye çalışan Wolverine, geçmişten gelen kabusları ile yüzleşmeye dayanabilecek tek isim olarak seçilmiştir. Geçmiş filmlerdeki olaylara da epey değinilen filme, daha önceki filmlerdeki boşlukları kapatacak birçok yeni detay da ekleniyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

X-men Filmleri İzleme Sırası

Morgan Freeman Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/