Senaryo Değil Anı: Gerçek Hikayelere Dayanan 15 Yaşanmış Film

Film izlemeyi seven, karakterlerle bütünleşen izleyiciler için yaşanmış hikayeleri konu edinen eserler oldukça ilgi çekicidir. Bu yazımızda, gerçek karakterlere referans olmuş, bizler için senaryo gibi görünen ama kimilerinin anısına dönüşen birbirinden güzel 15 filmi derledik.

Burada sıralanan yaşanmış film listesi IMDb’deki puanlarına göre belirlenmiştir.


15) Soul Surfer – Dalgalara Karşı (2011) | IMDb: 7.0

soul surfer

Bethany Hamilton, bir köpek balığının saldırısı sonucunda kolunu kaybeden genç bir sörfçüdür. Yaşadığı bu kazanın ardından çok sevdiği denizlerden korkan Bethany, bu korkusunu yenerek denize yeniden açılır.


14) The Aviator – Göklerin Hâkimi (2004) | IMDb: 7.5

the aviator

Martin Scorsese‘nin 2004 yapımı The Aviator (Göklerin Hakimi) filminin öyküsü şöyle anlatılıyor:

“Film, 1920’lerin sonları ile 1940 yılları arasında geçiyor… Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Howard Hughes, hiç kuşkusuz 20. yüzyılın en hırslı kişiliklerinden biriydi… Charles Lindbergh’ten sonra en gözü pek pilot olan Hughes, başarılı bir işadamı, meşhur bir film yapımcısı ve risk alma konusunda örnek bir Amerikalıydı.

Babasının ölümünden sonra kendisine kalan serveti, Birinci Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar veren Howard Hughes, kendi hava gösterilerini gerçekleştirerek özel bir hava aracı tasarlar. Böylece kendi döneminde tarihin en yüksek bütçeli filmini gerçekleştirir.

Hughes Hava Taşıtları Şirketi’ni kurmasının ardından, Charles Lindbergh’ten sonra, Amerika’nın en ünlü pilotu olur. Amerikan hükümetinin ve diğer havayolunun kendisine kurduğu tüm komplolara karşı ayakta kalmayı başarır.

Ne kadar hızlı ya da yüksekte uçarsa uçsun, kendi kişisel dürtülerinin baştan çıkmış gücünden kaçamaz…”


13) 127 Hours – 127 Saat (2010) | IMDb: 7.5

127 hours

Genç dağcı Aron Ralston, Utah yakınlarında yer alan Moab bölgesine kimseye haber vermeden yola çıkar. Kimsenin haberi olmadığı bu yolculukta büyük bir kayanın arasına sıkışır ve 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapar. 

Kayanın altına sıkışan kolu yüzünden aç ve susuz bir şekilde yardım gelmesini bekler. Fakat zaman geçtikçe kimsenin gelmeyeceğini, nerede olduklarından haberi olmadığını anlar. Böylece kurtuluşu yalnızca kendisinin sağlayabileceğini fark eder. 


12) Moneyball – Kazanma Sanatı (2011) | IMDb: 7.6

moneyball

Moneyball, Michael Lewis’in aynı isimdeki çok satan romanından uyarlanmıştır. Bu film, Oakland A’s takımının genel yöneticisi Billy’nin oyuncu seçim sürecindeki kuralları baştan aşağı hiçe saydığı dönem olan 2002 sezonunu anlatıyor.

Hiçbir bütçesi yokken zengin takımlara meydan okuyan, deli damgası yese de bildiğinden vazgeçmeyen Billy Beane’yi Brad Pitt canlandırıyor.


 11) The Blind Side – Kör Nokta (2009) | IMDb: 7.6

yaşanmış film

Annesi uyuşturucu bağımlısı olan, babasını tanımayan, on üç kardeş içinde hiç değer görmeyen bir gencin hayatı sokaklarda geçmektedir. Okulda epey bir başarısız olan bu çocuğu hayat, zengin bir aile tarafından evlat edinilmesiyle değişir. 

Okulda futbola başlayan bu gencin zaman içerisinde yeteneği keşfedilecek ve herkesin tanıdığı bir sporcuya dönüşecektir.


10) The Social Network – Sosyal Ağ (2010) | IMDb: 7.7

yaşanmış film

Herkesin tanıdığı Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatan bu film, 2003 yılını konu ediniyor. Zuckerberg kız arkadaşından ayrıldıktan sonra sarhoş olup Harvard’ın sistemine sızar. Kız arkadaşına olan öfkesini tanımadığı başka kadınlardan çıkartmak ister. Böylece Harvard veri tabanından aldığı bilgiler ile yazdığı uygulama birleşince ortaya “hangi kızın daha güzel olduğunun oylandığı” bir sitem çıkar. Ve buna “facemash” adı verilir.

Sitenin başarısı hızla yayılıyor ve herkesçe kullanılıyor olsa da ortada çok büyük bir güvenlik ihlali vardır ve Harvard’ın tepkisini çekmesine sebep olur. Fakat başarısı o kadar yayılmıştır ki bu uygulama öncelikle sadece üniversite içerisinde kullanılabilen “Facebook”a dönüşmüştür. Daha sonra diğer üniversitelere, oradan da silikon vadisine uzanan yolculuğu sonrasında dünyaca kullanılan bir uygulama haline gelmiştir.

İşte bu yaşanmış film, Facebook’un arkasındaki gerçeklikleri Mark Zuckerberg’in hikayesi ile harmanlıyor.


 9) Titanic (1997) | IMDb: 7.8

yaşanmış film

Yaşanmış film denince hemen hemen herkesin aklına gelen filmlerden birisiyle devam ediyoruz. 

Titanic adlı dev transatlantik adeta insanlığın doğaya karşı güç gösterisidir. “Tanrı bile batıramaz” denen Titanic’in açıklarda bir buzdağı ile çarpışması sonucu binlerce insan hayatını kaybediyor. Dünyanın haberdar olduğu bu “Titanic Faciası”, inanılmaz büyüklükteki bir prodüksiyonla filme konu olmuştur. 

Gemide farklı sınıflara mensup olan Rose ve Jack adlı iki gencin, gemi felakete doğru yelken açmışken birbirlerine olan aşkları konu edinilir.

Gemi batarken müzisyenlerin halen çalmayı durdurmaması ise en ikonik sahneler arasında yerini almıştır.


8) Captain Phillips – Kaptan Phillips (2013) | IMDb: 7.8

yaşanmış film

Bir kargo gemisi, Somali kıyılarında korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bahsedilen ve yaşanan bu durum Amerikalılar’ın yaklaşık 200 yıldır başlarına gelmeyen bir olaydır.

Geminin dümenindeki Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için rehine olarak kendisini sunar. Korsanlar ile psikolojik bir savaş içerisine giren deneyimli kaptanın hem mürettebatını kurtarmak için çabasını hem de oradan sağ çıkmak için verdiği uğraşı göreceksiniz.


7) The Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlüğü (2004) | IMDb: 7.8

yaşanmış film

Orijinal adı ile “Diaros de Motocicleta”, Ernesto Che Guevara ile arkadaşı Alberto Granado’nun Güney Amerika’da dolaşmalarını anlatır. Hikaye 1950’li yılları konu alır ve Arjantin, Fransa, Peru, Almanya, Birleşik Devletler ve Şili ortak yapımıdır.

Buenos Aires’in varlıklı ailelerinden olan Che, arkadaşı ile birlikte yaptığı motoksiklet gezisi sonrasında gerçek Latin Amerika’yı keşfedeceklerdir. Varlıklı kesim ile yoksul kesim arasındaki farkın iliklere kadar işleneceği bu yolculuk Che’nin de geleceğini şekillendirecektir.

Film, Che’nin günlüklerinden yola çıkılarak uyarlanmıştır.


6) Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002) | IMDb: 8.1

yaşanmış film

Steven Spielberg’in yönettiği filmin başrollerinde Tom Hanks ve Leonardo Di Caprio yer alıyor. 

Henüz çok genç yaşlarındaki bir adamın kılıktan kılığa girerek FBI ajanlarını peşinde koşturmasını konu edinmektedir. Filmde, Frank Abagnale Jr.’ın Pan American World havayolu şirketinde pilot, Louisiana’da savcı, Georgia’da doktor kılığına bürünen sahtekarın yaptıkları anlatılmaktadır.


5) Hachi: A Dog’s Tale – Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi (2009) | IMDb: 8.1

yaşanmış film

Richard Gere’in canlandırdığı Profesör Parker Wilson, tren istasyonunda bir köpek bulur ve onu eve alır. Akita cinsi olan bu köpek yüzünden eşi ile arası başta bozulan profesör ile Hachi’nin arasındaki bağ gittikçe kuvvetlenir. 

Kısa bir süre sonra tüm aileye kendisini sevdiren Hachi, her sabah Wilson’u işe giderken tren istasyonuna kadar bırakır, dönüş saatinde de aynı yerde onu bekler. Böylece profesörün yol arkadaşı olur.

Hachi, Japonya’da yaşamış bir köpeğin gerçek hikâyesine dayanıyor. Sahibine olan bağlılığı ile tüm dünyaya nam salan Hachi’nin heykeli yıllarca sahibini beklediği tren istasyonunda yer almaktadır.


4) Downfall – Çöküş (2004) | IMDb: 8.2

yaşanmış film

Orijinal adı “Der Untergang”dır.

Adolf Hitler, dünyaya zalimliği ve acımasızlığı ile nam salmış bir diktatördür. 2. Dünya Savaşı’nda öncesinde iki kutuplu olan dünya Hitler’den kurtulmak için birleşirler. 

Hitler’in son günlerini konu edinen bu yaşanmış film, sekreteri Traud Junge’in bakış açısı ile anlatılır. Hitler yenilgiyi bir türlü kabul edemez ve kenti terk etmez. Son çare olarak intihar etmeden önce Eva Brown ile evlenir. Daha sonra birlikte intihar ederler.


3) Braveheart – Cesur Yürek (1995) | IMDb: 8.3

yaşanmış film

Mel Gibson’ın efsanevi İskoç halk kahramanı William Wallace’i canlandırdığı ve aynı zamanda da yönettiği Braveheart, kısa sürede kült filmler arasında yer almıştır.

Yaşadığı büyük acılar sonrasında memleketine dönen Wallace, sakin bir hayat sürmek istemektedir. Fakat çocukluk aşkı ile karşılaştıktan sonra hayatı hiç de istediği sakinlikte geçmeyecektir. 

İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı Murron’a tecavüz etmeye çalışırlar. William onu kurtarır fakat bu kadının ölümüne ve hatta bir dönemin değişmesine sebebiyet verir. 


2) The Pianist – Piyanist (2002) | IMDb: 8.5

yaşanmış filmler

2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramdır. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı kitaptan uyarlanmıştır.

Film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın artık imkansız hale geldiği dönemde esir kampına girmekten kurtulan piyanistin Varşova’daki hayatta kalma mücadelesini konu ediniyor. Tam anlamıyla sefil bir hayat süren ünlü piyanist başına gelenlere rağmen halkla birlikte mücadele edecektir.

Günümüze kadar etkisini de kalitesini de sürdüren bu eser, yaşanmış film denince akla gelen ilk filmlerden birisidir.


1) Schindler’s List – Schindler’in Listesi (1993) | IMDb: 8.9

yaşanmış film

Schindler’s List filmi, Oskar Schindler isminde Alman bir iş insanının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurmuş olduğu fabrikada Yahudileri çalıştırması sayesinde yüzlerce Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. 

O yıllarda giderek artan Yahudi katliamına dur demek isteyen Schindler, tüm servetini bu uğurda harcar.

Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu baş yapıt, 1993 yapımı olmasına rağmen günümüzde en kaliteli yapımlar arasında sayılıyor.

 

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/