Charlize Theron Filmleri Denince Akla Gelen 15 Film

Charlize Theron… Kimisi güzelliğine, kimisi oyunculuğuna, kimisi ise hepsine birden hayrandır. Charlize Theron Hollywood dünyasının sinemada “sarışın güzel” denince akıllara ilk gelen isimlerin başında yer alır. Biz de sizler için Charlize Theron filmleri denince ilk akla gelen 15 filmlik bir liste hazırladık. Şimdiden iyi seyirler.


1) The Last Face – Gerçeğin İki Yüzü (2016) | IMDb: 5.0

Oldukça yetenekli ve çekici olan bir doktor, Afrika’nın çatışma bölgelerinden birinde görevini devam ettirmektedir. Çatışmalar devam ederken, aynı esnada bölgede çalışan birine aşık olur. Aşkları karşılıklı olsa da onlar için bu duygu oldukça tehlikeli olacaktır. Ayrıca doktor işinin gereklerini yerine getirmeli ve dengede tutmakta zorlanmamalıdır. Savaşın yıkıntıları arasında Liberya’da, onları çevreleyen çatışmaların en doğru nasıl çözülebileceği üstüne ortak tutkulu bir savaş veren miguel ve Wren, ilişkilerini devam ettirebilmenin bir yolunu bulmalıdır. Erin Dignam’ın senaryosunu yazıp ünlü aktör Sean Penn’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerini Charlize Theron, Adèle Exarchopoulos ve Javier Bardem bulunuyor.


2) The Astronaut’s Wife – Astronotun Karısı (1999) | IMDb: 5.4

NASA astronotu olan Spencer ve öğretmen olan güzeller güzeli karısı Jillian birlikte mükemmel bir hayat süren uyumlu bir çifttir. Fakat Spencer bir gün görevdeyken dünya ile bağlantısı sadece 2 dakikalığına kesilir. Geri döndüğünde ise karısı hariç tüm hayatı eskisi gibidir. Hayatlarını zorlaştıran tuhaf bir sürece girmiş olurlar. Kısa bir zaman sonra Jillian ikiz çocuklara hamile kalmıştır. Her şey başta çok güzeldir. Ama Jillian’ın hamilelikten sonra başlayan kabusları, çocukların Spencer’dan olmadığı korkusunu doğurur. Daha da tuhafı, bu varlığın insan dahi olmadığını düşünür. Bu düşüncelerle birlikte endişesi katlanan Jillian, çıldırmak üzeredir. Spencer’ın o esrarengiz iki dakika boyunca ne yaşadığı NASA dahil hiçbir kurum tarafından açıklanmamaktadır.


3) Dark Places – Karanlık Yerler  (2015) | IMDb: 6.2

Küçüklüğünde ailesinin vahşice öldürülmesine tanık olan Libby Day Kansas şehrinden, kar fırtınasının ortasında ve yalnızca 5 yaşındayken ölümden kurtularak kaçmayı başarır. Fakat bu bir kurtuluş değildir. Yolda başına gelen hazin olaylar ve talihsiz durumlar bir türlü onun hayatından silinmez. Sonunda medyanın baskısına daha fazla dayanamayarak ailesinin ölümüne dair talihsiz bir beyanda bulunur. Bunun üzerinden 25 yıl geçer ve her bir günü geçmişini unutmaya çalışarak geçirir. Kill Club isimli gizemli suç olaylarını araştıran gizli bir topluluğu keşfedene dek. Sıra geçmiş anılarını tekrar canlandırmak ve ailesinin başına gelen katliamı çözmeye gelmiştir. Gillian Flynn’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğinde Gilles Paquet-Brenner, başrolünde ise Chloë Grace Moretz ile Charlize Theron yer alıyor.


4) Hancock (2008) | IMDb: 6.4

Süper kahraman olan güçlü Hancock; halk arasında dillere düşmüş ve alay edilen bir kahramandır. Çünkü alkole olan düşkünlüğü ve beceriksizliği onu bu hale getirmiştir. Bununla birlikte de Los Angeles’de en sevilmeyen kişi olmuştur. Şimdiye kadar birçok kişinin hayatını kurtarmış olmasına rağmen, bununla birlikte şehre milyara mal olan zarar vererek hasar vermiştir. Bir gün Ray Embrey adındaki bir PR uzmanını üzerine gelen trenden kurtardığında, Ray’in müdürü Hancock’a minnettar olarak yeniden imajını geri getirebileceğini düşünür. Hancock’u akşam yemeğine evine getirir ve kendinin fanatiği olan oğlu ve karısıyla tanıştırır. Fakat müdürün karısı Mary, bir nedenden ötürü Hancock’u yakınlarında istememektedir.


5) The Legand of Bagger Vance – Bagger Vance Efsanesi (2000) | IMDb: 6.7

Savannah’ın en meşhur golfçüsü Rannulph Junnah, o bölgenin en zengin iş adamının kızı olan Adele ile evlidir ve halk arasında oldukça ünlüdür. Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde cepheye ilk gidenler arasında yer almıştır. Ölümcül bir görev sırasında birliğinden tek kurtulan kişi olur ve her şeyi bırakarak kayıplara karışır. Aradan 15 yıl geçer ve Rannulph Savannah’a geri döner. Adele’in babası intihar etmiştir. Adele, babasının en büyük rüyası olan golf sahasının satılmaması için elinden geleni yapar ve büyük bir organizasyon düzenler. Organizasyonun başarıya ulaşabilmesindeki şart Amerika’nın ünlü golfçülerinin Bobby Jones ve Walter Hagen’in yanı sıra yerel kahraman olan Junnah’ın da oynaması gerekir. Kendine güvenini tamamen kaybetmiş olan Junnah’ın yardımına ise Bagger Vance adında esrarengiz bir adam koşar. Siyahi bir top taşıyıcısı olan Vance, Junnah’ın aynı zamanda akıl hocası da olur. Ünlü oyuncu Robert Redford’dan, Atlara Fısıldayan Adam’dan sonra başarılı bir film daha diyebiliriz.


6) Sweet November – Kasımda Aşk Başkadır (2001) | IMDb: 6.7

Nelson Moss, işkolik bir adamdır. Bir gün ehliyet almak için girdiği sınavda Sara isimli capcanlı bir kızla tanışır. Sara’nın Nelson’dan bir isteği vardır: Nelson’ın en azından bir ay boyunda onda yaşaması. Nelson, teklifi kabul eder ve kısa süre içinde bu ikili aynı eve taşınır. Ve aynı hızda birbirlerine aşık olurlar. Sara için aşk, hayatında ilk kez tattığı bir duygudur. Nelson’ın ise bilmediği şey aşık olduğu Sara bir kanser hastasıdır. Birbirine aşık ikili, ölümle hayat arasında bir girdapta sıkışmıştır.


7) The Old Guard (2020)| IMDb: 6.7

Yıllardır paralı asker olarak çalışmış bir grup ölümsüz askerin hikayesini anlatıyor The Old Guard. Thebae Campus’ın prensesi Eetion’un kızı Andromecha ve ona eşlik eden diğer Yunan mitolojisinden çıkmış ve gelmiş insanlar, 21. yüzyılda, paralı asker olarak çalışmaktadırlar. Ölümsüzlükleriyle hayata devam etmek zorunda olan bu askerler, başka bir ölümsüzün varlığını daha keşfederler. Bu kişi de denizcilere hizmet eden siyahi bir kadındır. Peşlerine düşen kötü niyetli bir topluluk da onların varlıklarını keşfetmiştir. Ölümsüzler için artık ölümden daha kötü şeyler de vardır.


8) Atomic Blonde – Sarışın Bomba (2017) | IMDb: 6.7

İngiliz gizli servisi MI6’in en yetenekli ajanlarından biri olan Lorraine Broughton, Soğuk Savaş’ın son günlerine gelindiğinde özel bir görev için tek başına Berlin’e gönderilir. Görev Soğuk Savaş döneminde öldürülen bir ajanı araştırmak ve eksik ajanlar listesini bulmaktır. Bu görev için Berlin istasyon şefi David Percival ile iş birliği yapar ve gerilim dolu bir aksiyon başlar. Fakat Lorraine’in gelişi gizli kalmayacaktır. Tehlikeli suikastçi kendine tuzak kurulduğunu anlar ve bu kişi teşkilatın içinden biridir. Lorraine artık hayatını kurtarmak ve değer verdiği herkes için bu tuzaktan kurtulmalıdır.


9) The Italian Job – İtalyan İşi (2003) | IMDb: 7.0

İtalyan İşi Charlize Theron filmleri arasında en beğenilenlerden birisidir. 1969 yılında Michael Caine’in başrolünde olduğu, Peter Collinson yapımlı filmin, bu kez Mark Wahlberg, Charlize Theron ve Edward Norton’dan oluşan bir oyuncu kadrosu ile yeniden sinemaya aktarılmış versiyonudur. Film, kendi alanlarında kariyer sahibi olarak nitelendirilebilecek suçlulardan biri Charlie Croker’ın liderliğinde bir soyguncu çetesinin maceralarını anlatıyor. Çete, Los Angeles tarihinde en büyük trafik sıkışıklığını yaratırlar ve yapmayı planladıkları soygun için zaman kazanmak isterler. Yarattıkları kargaşadan kendi paçalarını sıyırmak için kaldırımdan gidebilecek küçüklükte olan Mini Cooper’ı kullanırlar. Hedefleri ise trafik açılana kadar ortadan kaybolmayı başarabilmektir.


10) The Road – Yol (2009) | IMDb: 7.2

Gelecekte olacak kıyamet günlerini anlatan bir kitabın uyarlamasıdır. Güçlü oyuncu kadrosuyla da kitabın gölgesinde kalmamıştır. Kıyamet sonrası atmosferde Amerika dehşet bir yerdir. Bir baba ve oğulun rotasında ise Amerika kıyıları vardır. Amerika’yı baştan başa ellerinde basit bir tüfekle geçmeye çalışmalarının yanı sıra en büyük zorlukları zorlu hava koşulları ve nereye gideceklerini bilmemeleridir. Ayrıca yollarına da haydutlar çıkacaktır. Film bilim kurgu türünün yanı sıra Western türü özellikleri de taşımaktadır.


11) North Country – Tek Başına (2005) | IMDB: 7.3

Tek Başına konusu ve oyuncu kadrosuyla Charlize Theron filmleri arasında büyük yankı uyandıran filmlerden birisidir. Kadın bir madenci grubu, fazlasıyla zor koşullar altında Minnesota’daki Eveleth Madeni’nde çalışan ilk kadınlardır. Bu işi yaparken ise oldukça düşman tavırlarla karşı karşıyalardır. İş yaşamları böyle sürmektedir. Sayılamayacak kadar ve bitmek bilmeyen hakaretlere maruz kalırlar. Bununla birlikte tehdit, aşağılama, taciz ve küçümsemelere de maruz kalırlar. Tüm dünyayı sarsan ilk cinsel taciz davası… Kadın olmalarından dolayı verdikleri mücadele gerçekten ağırdır ve işlerini sürdürmek için ellerinden geleni yaparlar. Karşılarına çıkan tüm zorluklara inat.


12) Monster – Cani (2003) | IMDB: 7.3

Amerika’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Wuornos’un gerçek hayat hikayesini anlatan karanlık bir hikayedir. Wuornos’un zor ve acımasız bir geçmişi vardır. Öncesinde tacize uğramış ve uyuşturucu bağımlısı olmuştur. 13 yaşına geldiğinde ise hayat kadını olmuş ve hamile kalmıştır. Bu hayatını devam ettirerek Florida’ya yerleşir. Hikayede 1989 ile 1990 arasında 9 aylık bir dönem ele alınıyor. Bu dönemde, Wuornos ile Selby arasında lezbiyen bir hikaye geçer. Bu dönemde, kendi işi haricinde para kazanması gerektiği için müşterilerini öldürmeye başlar. Zaman geçtikçe durum farklı bir boyuta taşınır. Wuornos’nun içinde soğuk kanlı katil olmasından öte yaptığı hayat kadınlığı işinin katillikle anılmasına sebep olacağı boyutlara ulaşır.


13) The Cider House Rules – Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçası (1999) | IMDb: 7.4

Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçası Charlize Theron filmleri arasında en beğenilen filmlerden birisidir. Homer Wells bir yetim olmasına karşın kendi üzerinde otorite yoksunluğu hissetmemektedir. Bu durumu içinde öyle bir özümsemiştir ki, ailesiz olmak Homer’ı artık etkilememektedir. Bunun da başlıca sebebi, yetimhanede Wilbur Larch isimli iyi niyetli ve tuhaf bir eğitmence yetiştirilmiş olmasıdır. Artık ergenlik dönemine ulaşan Homer, gençliğin de getirdiği kendini ve hayatını sorgulamaya başlar. Homer’ın öncelikli amacı içinde bulunduğu kabuğu kırmaktır.


14) Devil’s Advocate – Şeytanın Avukatı (1997) | IMDb: 7.5

Haklı veya haksız olmasına bakmadan kazandığı davalarla ilgileri çeken Kevin Lomax, mahkeme jürisini bir şekilde ikna ederek davaları kazanmayı başarır. Mutlu bir evliliği olan avukatın hayatındaki her şey yolunda gibi gözükmektedir. Bir gün ona gelen büyük teklifi reddetmez ve Florida’dan New York’a taşınır. Yeni şirketindeki patronu ise John Milton adında zengin ve hırslı bir adamdır. Başlangıçta her şey yolunda gibidir, davalar kazanılır. Fakat Kevin’ın hayatı yavaş yavaş kararmaya başlar ve eşi Mary Ann ile arası bozulmaya başlamıştır. Bütün bu etkilerde John Milton’ın esrarengiz bir etkisi vardır.


15) Mad Max: Fury Road (2015) | IMDb: 8.1

Mad Max: Fury Road Charlize Theron filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilen filmdir. Nükleer savaştan sonra Dünya, çöllerin çok büyük etkisinde kalmış ve susuzluk problemiyle savaşan bir yer haline gelmiştir. Bu sebeple de medeniyet artık çöküşün eşiğindedir. Hayatta kalma güdüsü oldukça yüksek olan Max, eşi ve çocuklarını da kaybettikten sonra artık huzuru ararken; Savaş Çocukları tarafından esir alınır. Post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsaneleşmiş “Mad Max” filmlerinin ardındaki usta yönetmen George Miller’ın bir kez daha yönetmenliğini yaptığı Mad Max: Fury Road izlemeniz gereken bir film. Charlize Theron ve Tom Hardy‘nin rol aldığı film, serinin dördüncü bölümü. Filmin diğer başrollerinde; Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Nathan Jones, Josh Helman, Rosie Huntington-Whiteley, Riley Keough, Zoë Kravitz var.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/