Gerilim Dizileri: İzlerken Diken Üstünde Tutan 12 Gerilimli Dizi

gerilim dizileri

Korku, gerilim şüphe gibi duygular insanın hayatta kalmasını sağlayan ve sistemlerini tetikleyen en temel fonksiyonlardan bir tanesi. Eğer onlar olmasaydı insanlar yüzyıllardır bu kadar başarılı bir şekilde hayatta kalamazdı. Bazen de bu duyguları kendimize yeniden yaşatıp hayatta olduğumuzu hissetmek için sanatsal yolları tercih ediyoruz. Bu listemizde sizleri oturduğunuz yerde bile şüpheye düşürecek en kaliteli gerilim dizileri ile tanıştırmak istedik. Gelin en iyi gerilim dizileri listemize hep birlikte yakından bakalım.


1) Hannibal (2013) | IMDb: 8.5

hannibal dizi

 • 3 Sezon, 39 Bölüm

Bryan Fuller’ın kanlı müzikali yalnızca televizyonları denetleyen kurumların sınırlarını zorlamakla kalmadı, aynı zamanda bunu lirik bir TV dizisinin nasıl görünebileceği ve hissedilebileceğine dair geleneklere meydan okuyacak şekilde yaptı.

Mads Mikkelsen, efsanevi seri katil Hannibal Lecter’e sofistike bir hava getirerek baş karakter olarak izleyiciyi büyülerken, Hugh Dancy, karşılaştığı her cinayetin ardından psikolojik kargaşayı bir şekilde temellendirmenin bir yolunu buldu. Dizi ürkütücü olmasının yanı sıra bazen midemizi bulandırdı, bazen ise bizleri büyüleyerek karnımızda kelebekler uçuşmasına sebep oldu.

Yamyamlığın en ilgi çekici halini bizlere altın tepside Hannibal, bir katil ile onu yakalamaya çalışan dedektif arasındaki gerilimi kullanarak izleyiciyi soluksuz bırakıyor. Hannibal dizisi, önünüzdeki yemeğin zehirli olduğunu bilseniz bile, tüm duyularınız için şahane bir yemek olmaktan asla vazgeçmiyor.


2) Mindhunter (2017) | IMDb: 8.6

mindhunter gerilim dizileri

 • 2 Sezon, 19 Bölüm

1970’lerin sonlarında, FBI, suçluların zihnini ve suç işlemenin altında yatan güdüleri anlamak için hüküm giymiş seri katillerle röportaj yapan bir Davranış Bilimi Birimi kurdu. Mindhunter bu birimin hikâyesidir. Dizi, John E. Douglas ve Mark Olshaker tarafından 1995 senesinde yazılan gerçek bir suç kitabı olan Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit‘e dayanıyor.

Mindhunter, gerçek hayattaki seri katillerin hikayelerini bir arada toplayarak gerçeği ve kurguyu bir araya getiriyor. Netflix’te Mindhunter’ın ilk on bölüm ve ikincisi dokuz olmak üzere iki sezonu bulunmakta. Dizi, suç psikolojisinin ilk günlerine odaklanıyor ve karakterlerin çoğu gerçek insanları anlatıyor.

Mindhunter, hem gerilim sevenler hem de tarih ve gerçek suça tutkun insanlar için her bir bölüm bir saatlik harika bir aktivite. Dizi aynı zamanda sinefilleri de çok heyecanlandıracak bir yönetmen ve yapımcı kadrosuna sahip. Dizinin yürütücü yapımcılığını Charlize Theron üstlenirken yedi bölümü yöneten ve esasen dizide showrunner olarak görev yapan David Fincher yapımcılığı üstleniyor.


3) Şahsiyet (2018) | IMDb: 9.6

şahsiyet dizi

 • 1 Sezon, 12 Bölüm

Listeye aldığımız gerilim dizileri arasında birisi de ülkemize Emmy ödülü de getirerek hepimizi gururlandırmış Şahsiyet oluyor. Birçok yıldızla yarışan Haluk Bilginer, dizide oynadığı “Agah Beyoğlu” karakteri ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne sahip oldu. Hal böyle olunca daha önceden çok da değer verilmemiş ve izlenmemiş dizi bir anda yeniden popülerleşmeye başladı.

İstanbul’un hareketli semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda yaşayan emekli memur Agah Beyoğlu çok sıradan ve sade bir yaşam sürdürmekte. Eşinin vefatından uzun yıllar geçmiş, kızı ise okumak amacıyla yurtdışına gitmiş; Agah ise tüm bunların sonrasında hayatına yalnız devam etmekte.

Agah’a alzheimer teşhisi konulmasıyla karakterimizin tüm planları değişir ve aslında yıllardır kurduğu bir planı gerçekleştirmeye karar verir. Zaten sonrasında ne bir pişmanlık hissedecektir ne de yaptıklarını hatırlayabilecektir. Siz de bu gerilimli hikayeyi Puhu Tv üzerinden ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz, Şahsiyet aynı zamanda Türkiye’nin sadece dijital platformlar için çekilmiş ilk dizilerindendir.


4) True Detective (2014) | IMDb: 8.9

true detective

 • 3 Sezon, 24 Bölüm

Eğer sıradan dedektif öykülerinden bıktıysanız ama yine de kriminal dizileri izlemeyi bir türlü bırakamıyorsanız True Detective tam size göre. Dizi şüphesiz yıllardır aradığınız o kaliteli polisiye açığını bir çırpıda kapatacak türde. Dizi üç sezondan oluşmakta ve her bir sezon farklı hikayeleri ele alıyor, bu sırada da dizinin oyuncu kadrosu baştan aşağı değişiyor.

Her sezonunda ise kaliteli oyuncular oynatmayı ihmal etmiyor. Dizi; ilk sezonda Matthew McConaughey, Woody Harrelson gibi yıldızlar var, ikinci sezonda Colin Pharrel, üçüncü sezonda ise Mahershala Ali.  İşlenen sınır tanımaz cinayetlerin nedenlerini ve faillerini araştıran karizmatik baş dedektifler her seferinde farklı engellerle ve twistler ile karşılaşıyorlar. Dizi hiçbir zaman gizemini ve gerilimini kaybetmiyor.


5) Black Mirror (2011) | IMDb: 8.8

black mirror

 • 5 Sezon, 22 Bölüm

Black Mirror adlı bilim kurgu ve gerilim dizisi, insanlığın en büyük yeniliklerinin en karanlık içgüdüleriyle temas ettiği; çarpık, yüksek teknolojili bir yakın geleceğin ne kadar distopik olabileceğini bize anlatıyor.

Her bölümde farklı bir olaya değinen dizinin asıl konusu insanlık olarak teknoloji ilerledikçe hayatımızın ne kadar değiştiği, ne olursa olsun benmerkezci ve izole bir tutum sergilemeye başladığımızı bizlere göstermek. Eğer hâlâ izlemediyseniz, Black Mirror gerilim dizileri arasında favoriniz olmaya aday bir yapım.


6) Dark (2017) | IMDb: 8.8

dark gerilim dizileri

 • 3 Sezon, 26 Bölüm

Evren hakkındaki anlayışınızı sarsacak, akıllara durgunluk veren bilimkurgu gerilim filmleri söz konusu olduğunda, Netflix’in ilk Almanca orijinal dizisi Dark, yayın hizmetinde bulabileceğiniz en iyi şeylerden birisi. Eleştirmenlerce beğenilen üç sezonuyla Dark, gerilim türünün hayranları için tam bir şov.

Dizi, kompleks bilim ve çarpık kişiler arası ilişkileri eşit ölçüde içeren karmaşık olay örgülerinden hoşlanan izleyiciler için mutlaka izlenmesi gereken bir dizi. Çoğu bilim kurgu gerilim dizisinde gördüğümüz olayları bu sefer daha farklı bir atmosferde izleme şansı yakalıyoruz.

Winden adlı bir kasabada geçen Dark, çeşitli zaman dilimlerini kapsayan ve bir dizi klasik bilim kurgu konseptini kullanan çok nesilli bir gerilim dizisi. Dört aileyi ve onları parçalayan uhrevi çatışmalarla ilgilenen yoğun bir psikolojik dram içeriyor.


7) Dexter (2006) | IMDb: 8.6

dexter gerilim dizileri

 • 8 Sezon, 96 Bölüm

Dexter, çoğumuzun CNBC-e’de yayınlandığı yıllardan aşina olduğu bir dizi. O kadar yıldan sonra karakter gerçekten en sevdiğimiz seri katile dönüştü. Yine de diziyi daha önce hiç izlememiş bazı okuyucular bulunabilir. 

Miami’nin kan sıçraması analisti Dexter Morgan’ın seri katillere karşı kanunsuz adaleti sağlamaya yönlendiren konsepti, son derece parlak ve izleyicilere evde bu eli bıçaklı katile sahip çıkma heyecanını yaşatıyor. Eşi ve oğluyla normal bir hayat sürmeye çalışan Dexter’in dürtüleri her zaman geri geliyor ve onu durdurulamaz bir şekilde en ahlaksızların yanına çekiyor.

Vakadan vakaya, katilden katile, dizi kana olan hayranlığımızı pekiştiriyor ve bunlar olurken Dexter, arkadaşlarını ve diğer polisleri zorunlu olarak kandırıyor. Ancak şovun kalbi ve gerçek riskleri veren dedektif kız kardeşi Debra ile olan ilişkisi. Son sezonlar bir tık batırmış olsa da, hiç kimse ilk birkaç sezonun, mükemmelliğine itiraz edemez.

Üstelik dizinin orijinal ilk sezonlarını bitirenleri de bir sürpriz bekliyor. Gerilim dizileri arasında sağlam bir yere sahip olan Dexter yedi yıl aradan sonra dokuzuncu sezonuyla sevenlerinin karşısına bir daha çıkmaya hazırlanıyor. İlk sekiz sezona başlayacaksanız bunu da aklınızda bulundurmanız iyi olur.


8) Mr. Robot (2015) | IMDb: 8.5

mr. robot

 • 4 Sezon, 45 Bölüm

Mr. Robot, bize siber dünyanın ne kadar vahşi ve acımasız olabileceğini anlatan bir gerilim dizisi. Elliot adlı işini muhteşem yapan fakat bir o kadar da dengesiz olan siber güvenlik uzmanı, aynı zamanda sanal ortamda adı geçen bir hackerdır. Elliot siber dünyanın karanlık yüzeyine doğru daldıkça, dizinin de gerilimi ve heyecanı aynı oranda yükseliyor. Mr. Robot farklı tarzda gerilim dizileri arayanlar için bulunmaz bir nimet de diyebiliriz.


9) Katla (2021) | IMDb: 7.1

katla dizi

 • 1 Sezon, 8 Bölüm

İzlanda yapımı Katla, Netflix’e daha yeni gelmesine rağmen şimdiden platformdaki en popüler gerilim dizilerinden biri olacağını kanıtladı. Gerçek hayatta Katla, güney İzlanda’daki aktif bir volkanın adı ve son patlamasının üzerinden neredeyse yüz yıl geçti. Gösteri, bu gerçek hayattaki yanardağın yakınındaki Vik adlı bir kasabada geçiyor ve yanardağın büyük bir patlama geçirmesinden bir yıl sonra başlıyor. Volkanın neden olduğu sel ve kül bulutları tarafından harap edilen kasaba, neredeyse tamamen terk edilmiş durumda. 

Kaybolmuş, külle kaplanmış bir kadın kasabaya geldiğinde, topluluktan geriye kalanları etkileyen bir dizi garip olayın ilki gerçekleşiyor ve tüm bunlar olurken, Reykjavik’ten bir volkan bilimci, yanardağdan gelen ve daha kötü şeylerin bir işareti olabilecek garip verileri anlamak için mücadele ediyor. Kasvetli, doğal bir ortam ve akıllara durgunluk veren bir olay örgüsü ile Katla’nın sekiz bölümlük ilk sezonu şimdiden gerilim hayranlarının favorisi haline geldi ve gerilim dizisi arayanlara kesinlikle iyi bir hafta sonu izlencesi olacak.


10) Girl From Nowhere (2018) | IMDb: 7.7

girl from nowhere gerilim dizileri

 • 2 Sezon, 21 Bölüm

Uzakdoğulular, korku sineması denince akla ilk gelenlerden ve birçok kült korku filmi serisine de ilham vermişler, fakat korku dizileri ile hiçbir zaman globalde öne çıkamadılar. Girl From Nowhere adlı Tayland yapımı antolojik gizem dizisi bu liste arasındaki en ürkütücülerden bir tanesi.

Dizi, sürekli okuldan okula transfer olan ve tanıştığı insanların sırlarını ve ikiyüzlülüklerini ortaya çıkaran esrarengiz bir kız olan Nanno’nun hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor. İzleyicilerinin içinde tuhaf bir his bırakan ürkütücü hikayeler ile insanların kusurlarını ve hatalarını mükemmel bir perspektiften anlatıyor.

Antolojideki hikayeler çoğunlukla bağlantısız olsa da, hepsi ortak ceza ve intikam temalarını paylaşıyor. Nanno, bir korku mangasından fırlamış canavar gibi davranan neredeyse dünya dışı bir yaratık ve tanıştığı insanların genellikle daha kötü olması, korku oranını daha da yükseltiyor.


11) Behind Her Eyes (2021) | IMDb: 7.2

behind her eyes

 • 1 Sezon, 6 Bölüm

Behind Her Eyes adlı İngiliz gerilim dizisi, beklenmedik olaylar ve sürprizlerle dolu bir kabusa dönüşen karmaşık bir aşk üçgenini konu alıyor. Sarah Pinborough’nun aynı adlı romanından uyarlanan Behind Her Eyes, Şubat 2021’de Netflix’te yayınlanmaya başladı ve o zamandan beri özel bir hayran kitlesi oluşturdu.

Dizinin yaratıcısı Steve Lightfoot daha önce Hannibal ve Marvel’s The Punisher dahil olmak üzere çok sayıda popüler dizide çalışmıştı. Dizi herkese hitap edecek tarzda bir dizi değil ve iyi kısımları izlemek için biraz sabır edip dayanmanız gerekiyor.

Sadece altı bölümlük ilk sezonuyla Behind Her Eyes hızlıca bitecek hafif erotik dokunuşlarla süslenmiş psikolojik drama arayanlara çok iyi gelecek. Diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz, zaten şu anlık sadece ilk sezonu yayınlanmış durumda.


12) American Crime Story (2016) | IMDb: 8.4

american crime story versace

 • 3 Sezon, 28 Bölüm

American Horror Story’ye benzer bir format izleyen bu gerçek suç antolojisi, Netflix’teki en popüler gerilim dizilerinden birisi. American Crime Story’nin her sezonu, her biri kitaplara dayanan farklı bir vaka etrafında dönüyor. Dramatik gerginliğe yol açan gerçek olaylarla dizi, 2016’da FX’te ilk çıkışından bu yana büyük bir hit oldu.

Şovun The People v. O. J. Simpson adlı ilk sezonu, O. J. Simpson’ın ünlü cinayet davasını izledi. Jeffrey Toobin’in The Run of His Life: The People v. O. J. Simpson adlı kitabına dayanan sezon, muazzam beğeni topladı ve ona geniş bir izleyici kitlesi kazandırdı. Serinin ayrıca 2018’de FX’te yayınlanan The Assassination of Gianni Versace adlı ikinci bir sezonu var.

İkinci sezonunda ise adından da anlaşılabileceği gibi ünlü modacı Gianni Versace’in suikasta kurban gitmesinin ardındaki tuhaf ve bir o kadar karmaşık hikayesini ele alıyor. Dizi klasik polisiye serilerin aksine ikinci sezonunda bize yaşanan neredeyse her şeyi suçlunun gözünden ve aklından izlettirmekte.

The People v. O. J. Simpson, 2017’de Netflix’e geldi ve o zamandan beri dünya çapında izleme listelerinin temel dayanağı oldu. Ne de olsa, polisiye kurgudan daha heyecan verici tek şey gerçek suç hikayeleridir ve American Crime Story bu türün zirvesinde. Fakat ne yazık ki American Crime Story artık Netflix Türkiye’de yer almıyor.


Gerilim dizileri listemizden sonra bu dizi listelerine de göz atabilirsiniz:

Dedektif Dizileri

Bilim Kurgu Dizileri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/