Sean Penn Filmleri: Usta Oyuncunun Karakterleri Adeta Yaşadığı 14 Film

sean penn filmleri

Sean Penn filmleri denilince, usta oyuncunun rol aldığı kadar yönettiği filmler de ön plana çıkıyor. İlk olarak babasının birkaç bölümünü yönettiği Küçük Ev isimli western dizisinde rol alan Sean Penn, Fast Times at Ridgemont High filmiyle çıkış yapmıştı. Ardından gelen Bad Boys ile sinema dünyasına kendini iyice sevdiren usta oyuncu, başarının ardı arkası kesilmeyecek oyunculuk ve yönetmenlik kariyerine başlamış oldu. Bu içeriğimizde Sean Penn filmleri listemize yakından bakıyor, yeni filmi yolda olan ünlü oyuncunun efsane olmuş filmlerini yad ediyoruz.


14) The Tree of Life – Hayat Ağacı (2011) | IMDb: 6.8

the tree of life

 • Tür: Dram, Fantastik

Oldukça deneysel bir dram filmi olan The Tree of Life, 2 saati aşkın süresiyle ve deneysel sahneleri ile herkesin kolaylıkla sindirebileceği bir yapım değil. Başrolleri Brad Pitt ve Jessica Chastain ile paylaşan Sean Penn, yetişkinliğinden çocukluğuna kadar hayatının birçok evresine gidip geldiğimiz Jack karakterini canlandırıyor. Film, 1950’li yıllardan başlayayıp Jack’in yaşam öyküsüne yer verirken, bir yandan da arka planda evrenin yaratılışı ve evrim işleniyor.


13) Sweet and Lowdown – Tatlı ve Kirli (1999) | IMDb: 7.2

Sweet and Lowdown

 • Tür: Komedi, Müzik, Dram

Woody Allen imzalı Sweet and Lowdown, bizleri 1930’lu yılların caz dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Aslında bir mockumentary olan filmde, Emmet Ray isimli efsanevi bir caz gitaristinin hayatı anlatılıyor. Tabii Emmet Ray kurgusal bir karakter ve belgesel havasında işleyen bu filmde yer alan hemen hemen herkes hayal ürünü.

Sean Penn ve Woody Allen ile meşhur caz dünyasına adım atmak ve bu atmosferi yaşamak oldukça eğlenceli oluyor. Sweet and Lowdown, Sean Penn filmleri arasında belki de en eğlenceli olan yapım. 


12) Fast Times at Ridgemont High – Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler (1982) | IMDb: 7.2

fast times at ridgemont high

 • Tür: Komedi, Dram

Daha sonra çıkacak American Pie başta olmak üzere birçok gençlik filmine ilham olan Fast Times at Ridgemont High, bir grup liselinin hayatı tanımaya başlamasını konu alıyor. Güney California’da bulunan Ridgemont Lisesi öğrencilerinin tek derdi seks, uyuşturucu ve rock n’ roll üçgeni içerisinde hayatlarını yaşamaktır. Rolling Stone dergisi yazarı Cameron Crowe’un aynı isimli romanından uyarlanan film, hayatı yeni tanıyan liseli gençlerin zihinlerine adeta bir ışık tutuyor.


11) State of Grace – Gangsterlerin Arasında (1990) | IMDb. 7.2

state of grace

 • Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Sean Penn’in Robin Wright ile setinde tanışıp evlendiği film State of Grace, mafya ile görevinin arasında sıkışıp kalan bir polisin hikâyesini işliyor. New York/Manhattan’ın ünlü Hell’s Kitchen bölgesinde büyüyen polis Terry Noonan, 10 yıl kadar ortadan kaybolduktan sonra büyük bir çeteyi çökertmek için görevlendirilir. Hell’s Kitchen’a yıllar sonra geri dönen Terry, çökerteceği çetenin çocukluk arkadaşı Jackie’nin kardeşi tarafından kurulduğunu fark eder.


10) Bad Boys – Ateşten Sokaklar (1983) | IMDb: 7.2

bad boys

 • Tür: Suç, Dram

Sean Penn’in aktörlük kariyerini hızlandıran Bad Boys, Chicago sokaklarında çete kuran bir grup gencin trajik hikâyesini anlatıyor. İrlanda asıllı Amerikan olarak kendi çetesinin başına geçen Mick O’Brian, rakip çetenin lideri Paco Moreno’nun kardeşini kazara öldürünce olaylar trajik bir U dönüşü yapıyor.

Yaşı 18’in altında olduğu için reform okuluna yollanan Mick, kaldığı koğuşa Paco’nun da gelmesiyle kendini içinden çıkması zor olayların ortasında buluyor.


9) The Professor and the Madman – Deli ve Dahi (2019) | IMDb: 7.3

the professor and the madman

 • Tür: Biyografi, Dram

Mel Gibson’ın dile kolay 20 yıl boyunca yavaş yavaş hazırladığı The Professor and the Madman, konusunu yaşanmış olaylardan alıyor. 19. yüzyılın ortalarında Oxford İngilizce Sözlüğü’nün ilk baskısını hazırlamak isteyen Profesör James Murray, Broadmoor Akıl Hastanesi’nde yatan bir hastadan ilginç bir çalışma elde ediyor.

Aslında bir cerrah olan ve o dönem akıl hastanesine kapatılan Dr. W.C. Minor, James Murray’e sözlük için 10.000 kelimeyi aşan bir çalışma ulaştırınca bu iki adamın yolları kesişmiş oluyor.


8) Dead Man Walking – Ölüm Yolunda (1995) | IMDb: 7.5

Dead Man Walking

 • Tür: Suç, Dram

Susan Sarandon’a Rahibe Helen rolüyle Oscar kazandıran Dead Man Walking, bir idam mahkumu ve bir rahibe arasında dönen dram yüklü bir film. Gerçekten yaşamış olan Rahibe Helen Prejan’nın aynı isimli kitabından uyarlanan filmde, ağır bir idam karşıtı propaganda da söz konusu.

Filmde suçsuzluğunu kanıtlamak isteyen mahkum Matthew, Rahibe Helen’den yardım istiyor. Rahibe Helen bir yandan Matthew’u ve ailesini tanırken, bir yandan da Matthew’un sözde kurbanlarının aileleri ile yakınlaşarak empati kurmaya çalışıyor.


7) Milk (2008) | IMDb: 7.5

milk sean penn filmleri

 • Tür: Biyografi, Dram

Ünlü yönetmen Gus Van Sant imzalı Milk, bizleri ABD’li eşcinsel aktivist ve politikacı Harvey Milk’in hayatına konuk ediyor. Harvey Milk, 1977 yılında San Francisco belediye meclisine seçilmesiyle birlikte eşcinsel olduğunu açıklayarak göreve gelen ilk politikacı olmuştu.

Filmde de Harvey Milk’in gençlik yıllarından başlayarak nasıl ABD tarihinde eşcinsel figür ve bir kahraman hâline geldiğini, kısa süren politika hayatına nasıl atıldığını izliyoruz. Sean Penn bu film ile kariyerinin ikinci En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünü almış oluyor. Milk şüphesiz anlattığı hikâye ile Sean Penn filmleri arasında özel bir yere sahip oluyor.


6) I Am Sam – Benim Adım Sam (2001) | IMDb: 7.6

I Am Sam

 • Tür: Dram

Yürek burkan hikâyesi ile her yaştan izleyiciyi ağlatmayı başaran I Am Sam, zihinsel engelli bir babanın kızının velayeti için mahkeme ile verdiği savaşı konu ediniyor. Sam Dawson’ın zihin yaşı 7 olmasına rağmen kendisi çok iyi sosyal ilişkilere ve mutlu bir aileye sahiptir. Eşi kendisini terk ettikten sonra kızıyla mutlu bir şekilde yaşayan Sam’in hayatı, bir sosyal güvenlik uzmanının kapılarına dayanması ile altüst olur.


5) 21 Grams – 21 Gram (2003) | IMDb: 7.6

21 grams sean penn filmleri

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim

Trajik bir kaza sonucunda birbirinden farklı insanların hayatının bir araya geldiği 21 Grams, zamandan zamana atlayan kurgusu ile büyük övgüler almıştı. Filmdeki kaza; Paul Rivers isimli ölmekte olan bir matematik profesörün, Cristina Peck isimli eski uyuşturucu bağımlısı bir annenin ve Jack Jordan isimli eski dolandırıcı-yeni ailesi babası bir adamın yollarını ilginç bir şekilde birleştirir.


4) The Thin Red Line – İnce Kırmızı Hat (1998) | IMDb: 7.6

the thin red line

 • Tür: Dram, Savaş

The Thin Red Line, James Jones tarafından yazılan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında kendi başına gelen olayları anlattığı aynı isimli romandan uyarlanıyor. Savaşın kızıştığı dönemde Japonya’nın 3. Ana Savunma Hattı’nın bulunduğu Guadalcanal Muhaberesi’ni işleyen filmde, bu adada Japon direnişini kırmaya çalışan bir avuç ABD’li askerin yaşadıkları anlatılıyor. Japon askerlerinin tuzağı sonucunda hayatta kalan ABD askerlerinin mücadelesine eşlik eden film müziklerini ise Hans Zimmer yapıyor.


3) The Game – Oyun (1997) | IMDb: 7.8

the game sean penn filmleri

 • Tür: Gizem, Gerilim, Dram

Efsane yönetmen David Fincher imzalı The Game, senaryosu ile bizleri darmadağın eden ve heyecanı bir an olsun azalmayan bir gizem filmi. Filmde kontrol manyağı zengin bir iş adamı olan Nicholas Van Orton, kardeşi Conrad’in verdiği sıra-dışı doğum günü hediyesiyle hayatının en zor günlerini yaşayacaktır. Kendini garip bir oyunun içerisinde bulan Orton, oyunda ilerledikçe neyin gerçek neyin kurgu olduğunu bilemeyecek ve paranoyanın sınırlarında gezen gizemli ve gerilimli bir hikâyenin baş kahramanı olacaktır.


2) Carlito’s Way – Carlito’nun Yolu (1993) | IMDb: 7.9

carlito's way

 • Tür: Suç, Dram, Gerilim

Mafya ve suç filmlerinin efsane yönetmenlerinden olan Brian De Palma, Carlito’s Way filmini Edwin Torres’in aynı isimli romanından uyarlıyor. Sean Penn’in yeraltı dünyası avukatı Kleinfeld olarak karşımıza çıktığı film, GTA Vice City oyunundaki birçok karaktere ve olaya da ilham kaynağı olmuştu.

Filmde hapisten çıkan eski suçlu Carlito’nun beladan uzak kalmak istedikçe belaya nasıl bulaştığını izliyoruz. Bu sayede film, bir kere mafyaya girince bir daha çıkamazsın sözünün adeta vücut bulmuş hâli oluyor.


1) Mystic River – Gizemli Nehir (2003) | IMDb: 7.9

Mystic River

 • Tür: Suç, Gizem, Dram

Sean Penn’e ikinci En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren Mystic River, üç çocukluk arkadaşının yıllar sonra başına gelen trajik bir olayı işliyor. Çocukluklarında yakın olan Jimmy, Sean ve Dave, 25 yıldır neredeyse hiç görüşmemişlerdir. Bir gün Jimmy’nin kızının esrarengiz ölümü ile bu üç arkadaş bir araya gelir. Bir araya gelen üç arkadaştan Sean artık polis olmuştur ve cinayetin gizemini çözmeye çalışır. Cinayetin gizeminin çözülmesi ise bu üç arkadaşın çocukluklarına kadar uzanan bir sır perdesini aralamayı gerektirmektedir.


İlginizi çekebilecek diğer film listeleri:

Gary Oldman Filmleri

Sonlarıyla Ters Köşe Yapan Filmler

Christian Bale Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/