Christian Bale Filmleri: Ünlü Oyuncunun En İyi 10 Filmi

Christian Bale filmleri denilince aklımıza genellikle Christian Bale’ın kılıktan kılığa girdiği roller geliyor. Oynayacağı karakterleri adeta yaşayan Bale, her filminde onlarca kilo alıp vermesiyle ünlenmiş bir isim. Her ne kadar birçoğumuz kendisini Kara Şövalye üçlemesinde Batman rolüyle tanısak da Christian Bale, kariyeri boyunca 50’ye yakın filmde boy göstermiş bir oyuncu. Her oynadığı rolle bizleri şaşırtmayı başaran Christian Bale’ın en iyi 10 filmine hep birlikte yakından bakıyoruz.


10) The Flowers of War – Savaşın Çiçekleri (2011) | IMDb: 7.6

christian bale filmleri

Tür: Dram, Tarih, Romantik
Yönetmen: Yimou Zhang
Oyuncular: Christian Bale, Ni Ni, Xinyi Zhang

Çinli-Amerikan yazar Geling Yang’in 13 Flowers of Nanjing isimli kısa romanından uyarlanan The Flowers of War, İkinci Çin-Japon Savaşı’nda yaşanan gerçek olayları işliyor. Çin’in 1937 yılındaki başkenti olan Nanking’i işgal eden Japon ordusu, bu şehirde büyük bir katliam gerçekleştiriyor. Bu vahşet sırasında bir grup genç kız öğrenci, şehirdeki Katolik kilisesine sığınıyor. Tam da bu olaylar sırasında hayatını kaybetmiş olan baş rahip yerine geçen cenazeci Miller ise bu kızların Japon generalin ellerinden tek kaçmak için tek umudu oluyor.


9) American Psycho – Amerikan Sapığı (2000) | IMDb: 7.6

christian bale filmleri

Tür: Suç, Dram, Komedi
Yönetmen: Mary Harron
Oyuncular: Christian Bale, Justin Theroux, Josh Lucas

Christian Bale’ı bulunduğu konuma getiren en önemli filmlerden biri de şüphesiz American Psycho’dur. Bret Easton Ellis’in aynı isimli romanından uyarlanan American Psycho, kara mizah tarzında bir seri katil filmi olarak nitelendirilebilir. Filmde, klasik bir yetişkin Amerikan olarak sıradan bir yaşam sürüyor imajı veren Patrick Bateman; kimsenin bilmediği karanlık yönlere sahiptir.

Amaçsızsa öldürmeyi ve kurbanlarının parçalarını hatıra olarak saklamayı seven Bateman’ın bu karanlık yönünü kendisinden başka kimse bilmemektedir. Ayrıca Leonardo Di Caprio’nun The Beach filmi için Patrick Bateman rolünü son dakikada bıraktığını da belirtmekte fayda var. Christian Bale’ı Bateman olarak izleyince Leonarda Di Caprio iyi ki bu rolü bırakmış demekten kendimizi alamıyoruz.


8) Empire of the Sun – Güneş İmparatorluğu (1987) | IMDb: 7.7

christian bale filmleri

Tür: Aksiyon, Tarih, Dram
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson

Yine bir roman uyarlaması olan Empire of the Sun, J. G. Ballard’ın aynı isimli yarı otobiyografik romanından beyazperdeye aktarılıyor. Christian Bale filmleri denilince Empire of the Sun’ın pek akla gelmemesinin sebebi ise kendisinin bu filmde henüz 13 yaşında olması. Christian Bale’ın kariyerinin dönüm noktası olan bu filmde yine Japonya’nın Çin’i işgali işleniyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Şangha’da ailesi ile mutlu mesut yaşayan Jim Graham, işgal sonucu ailesinden koparılarak toplama kamplarına sürükleniyor.


7) 3:10 to Yuma – 3:10 Yuma Treni (2007) | IMDb: 7.7

christian bale filmleri

Tür: Aksiyon, Suç, Dram
Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Russell Crowe, Christian Bale, Ben Foster

1957 yapımı 3:10 to Yuma’nın yeniden çekimi olan bu filmde, Russell Crowe ve Christian Bale, bu ikiliyi daha fazla görmek istemenize sebep olacak bir uyum yakalıyor. Döneminin en iyi Western filmi olan 3:10 to Yuma’da suç,vicdan ve önyargı kavramlarına derinlemesine bir dalış yapılıyor.

Kendi hâlinde nispeten fakir bir çiftçi olan Dan Evans, yakalanan azılı katil Ben Wade’i Yuma trenine teslim etmek için gönüllü oluyor. Dan Evans ve arkadaşları, tren istasyonuna kadar olan yolculuklarında Wade’in çetesini geride tutmaya çalışırken Evans ve Wade arasında karşılıklı bir anlayış doğuyor. Wade her ne kadar azılı bir suçlu olsa da Evans bu yolculuk boyunca Wade’in bakış açısına gittikçe daha fazla sempati duymaya başlıyor.


6) The Machinist – Makinist (2004) | IMDb: 7.7

christian bale filmleri

Tür: Dram, Gerilim
Yönetmen: Brad Anderson
Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón

Christian Bale’ın rolü için tam 28,5 kilo vererek sinema tarihine geçtiği film The Machinist, aynı zamanda kendisinin rol aldığı en rahatsız edici filmlerden biri diyebiliriz. Psikolojik gerilim türünün kült olmuş yapımlarından olan The Machinist, bir yıldır uyuyamayan bir fabrika işçisinin akıl sağlını kaybetmeye başlamasını işliyor. Bir yıldır uyuyamayan Trevor Reznik, iş arkadaşlarını da epey bir korkutmaktadır. Gittikçe kilo veren ve akıl sağlını kaybetmeye başlayan Reznik, bir yandan da kendisi istemeyen iş arkadaşları tarafından kendisine komplo kurulduğunu düşünmektedir.


5) The Big Short – Büyük Açık (2015) | IMDb: 7.8

christian bale filmleri

Tür: Biyografi, Komedi, Dram
Yönetmen: Adam McKay
Oyuncular: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt

Christian Bale filmleri listemizin bir diğer roman uyarlaması The Big Short, Michael Lewis’in aynı isimli kitabından uyarlanıyor. En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ını kazanan The Big Short, 2006-2007 yılları arasındaki Mortage finansal krizini konu ediniyor. Michael Burry isimli bir yatırımcı, ABD’nin Mortage sistemindeki açıkları fark etmiş ve gelecek olan finansal krizi öngörmüştü. Bunun üzerine bu alana kâr amaçlı yatırım yaparak milyarlarca dolar kazanan Burry’nin hikâyesi ise birebir aynı şekilde olmasa da The Big Short filminde işleniyor. Eğer The Wolf of the Wall Street filmini seviyorsanız, The Big Short bu kategoride izleyebileceğiniz bir diğer iyi film.


4) The Fighter – Dövüşçü (2010) | IMDb: 7.8

christian bale filmleri

Tür: Biyografi, Dram, Spor
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams, Melissa Leo

Christian Bale’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü kazandıran The Fighter, her şeye sıfırdan başlayan boksör Micky Ward’un zirveye tırmanma hikâyesini konu almaktadır. Gerçek hayattan esinlenilen bu filmde, eski bir boksör olan Dicky Ecklund’ın üvey kardeşi Micky Ward’u eğitmesini ve bu iki kardeşin dağılan ailelerini yeniden bir araya getirme çabalarını izliyoruz. Rocky filmlerinin klasik ve başarılı olay örgüsün şablonunu izleyen The Fighter, spor sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.


3) Ford v Ferrari – Asfaltın Kralları (2019) | IMDb: 8.1

christian bale filmleri

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram
Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal

En İyi Film Kurgusu ve En İyi Ses Kurgusu Oscar Ödülleri’ni evine götüren Ford v Ferrari, bu iki rakip otomobil firmasının 1966 Le Mans yarışlarındaki mücadelesini konu alıyor. 1958 yılından itibaren her Le Mans yarışını kazanan Ferrari’yi satın almak isteyen Henry Ford, teklifi geri çevrilince kendi üstün yarış arabasını tasarlamaya ve yarış takımını kurmaya karar veriyor. 1966 Le Mans yarışı için kafa kafaya veren otomotiv tasarımcısı Carroll Shelby ve yarış pilotu Ken Miles, uzun uğraşlar sonucu efsanevi Ford GT40’ı üretmeyi başarıyorlar.


2) The Prestige – Prestij (2006) | IMDb: 8.5

christian bale filmleri

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson

Christian Bale filmleri listemizin birçoğunu roman uyarlamaları oluşturuyor. The Prestige de farklı bir film değil. Christopher Priest’in aynı isimli romanından aktarılan The Prestige, bakmak ile görmek kavramları arasına ince bir set çekerek bizleri Viktorya Dönemi’nin illüzyon dünyasına götürüyor. Filmde, Londra’da birlikte çalışan iki sihirbaz Robert Angier ve Alfred Borden, tam ünlenmeye başladıkları dönemde talihsiz bir olay ile karşılaşır. Bir numara sırasında Angier’in eşi hayatını kaybeder ve Angier bu olay için Borden’ı suçlar. Bu olaydan sonra birbirlerine rakip olan bu iki sihirbaz arasında yıllar sürecek bir düşmanlık ve rekabet başlar.


1) The Dark Knight – Kara Şövalye (2008) | IMDb: 9.0

christian bale filmleri

Tür: Aksiyon, Dram, Suç
Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

Sinema tarihinin en alışılmışın dışında işlenmiş süper kahraman filmi olan The Dark Knight, dönüp dönüp tekrar izlenmesi gereken bir film. The Dark Knight, Batman başrolde olmasına rağmen bir Batman filmi olmaktan çıkıp Heath Ledger’ın üstün performansı ile bir Joker filmi olarak anılıyor. Christian Bale ise Batman Begins ile başlayan bu modern üçlemenin ve genel olarak sinema tarihinin en iyi Batman performansını sergiliyor.


Christian Bale filmleri içeriğimizden sonra bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Batman Filmleri İzleme Sırası

Soygun Filmleri: Aman Dikkat Soygun Var

Borsa Filmleri: Finans Dünyasının İçinden 10 Film

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/