The Walking Dead Oyuncuları: Zombilerin İçinde Bir Dizi

The Walking Dead oyuncuları ve senaryosu ile büyük bir beğeni toplayan 31 Ekim 2010 tarihinde hayatımıza giren ve tam tamına 10 sezon 153 bölümdür heyecanını hiç yitirmeyen Amerikan televizyon dizisidir. Türkçeye Yürüyen Ölüler olarak geçirilen bu kurgu, korku dizisidir. Aslında bu güzel kıyamet kurgusunun geldiği yer tıpkı diğer birçok kaliteli kurgu yapımlarının geldiği yer olan çizgi roman serisinden başka bir şey değildir. İlk yayını 2003’te olan ve yazarı Robert Kirkman ve çizer Tony Moore tarafından yaratılan çizgi roman serisi 2010 yılında seyirciye sunulacak bir televizyon dizisinin kaynağı oldu.

Dizi aslında isminden de açık bir şekilde tahmin edilebileceği gibi yaşayan ölüleri yani zombileri konu alıyor. Tüm dünyada aniden ortaya çıkan ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan bulaşıcı bir hastalık sonucu insanlar zombiye dönüşüyor. Bu hastalık beyne hasar veren dolayısı ile tüm dünya düzenini yerle bir eden türden ciddi bir hastalık. Hikâyenin geçtiği bölgede zombilere özel bir izim veriliyor: ‘Aylaklar’. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu hastalığa kapılan insanları yani aylakları öldürmenin daha doğrusu etkisiz hale getirmenin tek yönü beyinlerinin yok edilmesiyle gerçekleşiyor. Hastalığın yayılma süreci daha önce bu hastalığı kapmış bir aylağın sağlıklı bir insanı ısırması veya fiziksel tahribe uğratması ile gerçekleşir. The Walking Dead isimli dizi de bu ani olaylar silsilesi içerisinde küçük bir grubun hayatta kalma mücadelesini ele alıyor.


The Walking Dead Oyuncuları

The Walking Dead Oyuncuları

1) Andrew Lincoln

andrew lincoln

1. Sezonun başından itibaren 9. Sezona kadar dizinin oyuncu kadrosunda bulunmuştur. Dizide Rick Grimes rolünü canlandıran 14 Eylül 1973 doğumlu İngiliz aktör Andrew Lincoln’ün annesi aslen Güney Afrikalıdır. Annesi hemşire babası ise inşaat mühendisi olan oyuncumuz Londra’da doğdu. Hull şehrinde çocukluğunu geçiren aktör daha sonra Bath şehrine taşındı ve burada gittiği okulun ardından katıldığı bir yaz kampında aslında tam da ney yapmak istediğini, nelere ilgisi olduğunu fark etti: Oyunculuk!

İçerisinde bu hevesi fark eden Andrew bu süreçte soyadını Clutterbuck yerine Lincoln olarak değiştirdi. İlk oyunculuk deneyimini 1994’te gerçekleştiren ve ekranlara merhaba diyen başarılı aktöre ardından This Life isimli dizide ve Love Actually isimli filmde yer alarak seyircilere kendini tanıttı. Oyunculuğu ile bu projelerde de beğeni toplasa da asıl yükselişini The Walking Dead isimli dizi ile yaptı. Bu dizide ana karaktere can vererek 9 sezon boyunca seyircilere unutulmaz oyunculuk sergiledi.


2) Norman Reedus

the walking dead oyuncuları

2. sezondan günümüze kadar dizinin oyuncu kadrosunda bulunan ve dizide Daryl Dixon isimli karaktere can veren oyuncu 6 Ocak 1969 yılında Hollywood, Florida, ABD doğumludur. 1993 yılında Los Angeles’ta katıldığı bir partide kendisine yöneltilen oyuncu olmak istemesi hakkındaki soru sonrası çok kısa bir sürede bir oyunda yer almayı başarıyor ve resmi olarak o tarihten itibaren oyunculuk kariyerini başlatıyor. Bu denli başarılı bir oyuncu olmasında o dönemlerle ressam, fotoğrafçı ve heykeltıraşlık yaparak eserler ortaya koymasının etkisi çok büyüktür. Oyunculuk kariyerinin başlarında birçok büyük markaya modellik yapmıştır.

Boondock Saints ve The Walking Dead dizilerinde can verdiği karakterle dünyaya kendisini tanıttı. Kendisi mankenlik dışında şarkı kliplerinde de performans sergiledi. On parmağında on marifet dedikleri bu olsa gerek! Klibi izlemek isteyenler Lady Gaga’nın Judas isimli şarkısını dinleyebilir.


3) Melissa McBride

Melissa McBride

Şüphesiz The Walking Dead oyuncuları arasında şüphesiz aklımıza ilk gelenlerden olan bu güzel kadın 23 Mayıs 1965 tarihinde Lexington, Kentucky, ABD’de dünyaya geldi. Kendisinin isminin tamamı aslında Melissa Suzanne McBride. Kendisi daha sonra Atlanta’ya taşındı ve hayatına orada devam etti. Oyuncumuzun oyunculuk kariyerine adım atması yaklaşık 26’lı yaşlarını buldu. İlk oyunculuk deneyimleri arasında Matlok ve In the Heat of the Night gibi dizileri bulunduran Melissa yıllar içerisinde birçok ödüle aday oldu ve yine birçok ödülü kazandı.

Sene 2010 olduğunsa ise kendisi için büyük bir adım atacağından habersizdi. The Walking Dead oyuncuları arasında yer almayı kabul etmesiyle başlayan upuzun bir yolculuğa adım attı. Carol Peletier karakteri ile The Walking Dead dizisi izleyicilerine şefkatin ne demek olduğunu ve ne denli büyük bir ihtiyaç olduğunu kanıtlamış oldu. Dizinin devam eden sezonlarında aslında güçsüz bir ev hanımı değil aksine çok güçlü ve başarılı bir savaşçı olduğunu görüyoruz.


4) Lauren Cohan

the walking dead oyuncuları

The Walking Dead oyuncuları arasında güzelliği kadar oyunculuğu ile de dikkat çeken oyuncumuz 7 Ocak 1982 yılında Cherry Hill, New Jersey, ABD’de doğdu. Çok geçmeden İngiltereye taşındı ve Winchester Üniversitesi’nde Dreama ve İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Daha 23 yaşında The Quiet Assassin isimli kısa film ile oyuncu karşısında çıkan Lauren elbette asıl sıçramasını The Walking Dead ile yapacaktı. Dizinin ilk sezonlarında başlayıp sonunda kadar devam ettiren oyunculardan birisidir.


5) Chandler Riggs

Chandler Riggs

Evet, Carl.. Rick Grimes karakterinin Carl diye bağırışı kulağınıza gelmiştir diye düşünüyorum. 27 Haziran 1999 tarihinde Atlanta’da dünyaya gelen oyuncumuz oyunculuk kariyerine erken atılanlardan. The Wronged Man, Get Low, Terminus gibi dizilerde rol aldı. Elbette bu rollerin kendisine ün ve başarılı bir kariyer adına büyük bir yardımı oldu.

Kendisi sadece dizi ve filmlerde değil sahnede de yer aldı. Sinema dışında yer aldığı tiyatro oyunlarının da oyunculuğuna katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. The Walking Dead oyuncuları arasındaki en genç oyunculardan biri olan Chandler dizide Rick karakterinin oğlunu canlandırıyor. Salgın sürecini bir çocuğun gözünden görmemiz açısından çok önemli bir rolü canlandırmaktaydı.


6) Josh McDermitt

the walking dead oyuncuları

Kendisi The Walking Dead oyuncuları arasında her ne kadar 5. Sezonda katılmış olsa da gerek rolü gerek oyunculuğu ile izleyicilere isminden söz ettirdi. 4 Haziran 1978 tarihinde Arizona, ABD’de dünyaya gelen oyuncumuz aynı zamanda komedyenlik de yapmaktadır. Daha genç yaşında yerel bir radyoda programlara katılarak kariyerine başladı. Ardından Last Comic Standing isimli reality show kendisi için bir başka büyük adım oldu.

Last Comic Standing’in 4. Sezoununda yarı finalistliğe kadar çıktı. The Walkin Dead isimli dizice Eugene Porter karakterine can verdi. Eugene Porter karakteri insanları zombiye çeviren virüse bir çare bulduğunu iddia eden ve çok akıllı alan biridir. Böyle bir karakteri oynamak da Josh McDermitt’e düştü.


7) Sarah Wayne Callies

Sarah Wayne Callies

The Walking Dead dizisinin 1. Ve 3. Sezonları arasında Lori Grimes karakterine can veren oyuncumuz dizide Rick karakterinin karısıdır. 1 Haziran 1977 tarihinde La Grange, Illinois, ABD’de dünyaya geldi. Fakat daha 1 yaşındayken Hawaii’ye taşındılar. Daha çocukken birçok piyeste yer almasından da ilerleyen yıllarda bu mesleği yapacağını anlamak zor olmasa gerek.

Annesi ve babası profesör olsa da Sarah bu yoldan ilerlemek istemedi. Onun asıl istediği şey küçük yaşlardan beri tutkulu olduğu oyunculuktu. 2003 senesinde Dragnet ve Queens Supreme gibi dizilerle oyunculuk kariyerinde ilk ciddi adımı atan güzel oyuncumuz en büyük sıçramasını 2005 yılında yayına giren ve büyük ilgi toplayan Prison Break dizisinde yer almasıyla gerçekleştirdi. Ardından The Walking Dead oyuncuları arasında yerini alan Sarah dizide yalnızca 1. Ve 3. Sezonlarda yer almış olsa da izleyicilerin her zaman aklında olmayı başarmış bir oyunucu.


8) Steven Yeun

the walking dead oyuncuları

21 Aralık 1983 tarihinde Seoul, Güney Kore’de dünyaya gelmiştir. Tam olarak adı aslında연상엽. Stevan ve ailesi daha sonra Michigan’a göçme kararı aldılar. Steven Kalamazoo College’den 2005 senesinde mezun oldu. Bölümü Psikolojiydi. Üniversitenin ilk yılında oyunculuğa olan ilgisini gördü ve bu yoldan gitmek istediğine karar verdi. Her ne kadar ailesi başta bu duruma sıcak bakmamış olsa da ondaki bu isteği görünce mutluluğu için kendisini desteklediler. Bu süreçte hedeflerinin peşinden gitti ve kardeşiyle birlikte Chicago’ ya taşındı.

Mezun olduktan sonra içerisinde bulunduğu ilk proje The Kari Files isimli bir kısa filmdi. Bir sene sonra ise karşısında The Walking Dead oyuncuları arasında girme şansı çıktı. Dizide Glenn Rhee isimli, eski bir pizza servis elemanını canlandırdı. Karakter dizide salgın sürecinde aşkın nasıl bir süreçle şekillendiğini ve ne tür zorluklar çekildiğini gözler önüne serdi. Karakteri oldukça becerikliydi ve belki de bu sebeple grubun ayrılmaz üyesi oldu.


9) Christian Serratos

Christian Serratos

21 Eylül 1990 tarihinde doğan güzel oyuncunun isminin tamamı Christian Marie Bernardi’dir. Pasadena, Kaliforniya , ABD doğumludur. Annesi Meksika babası ise İtalyan asıllıdır. 3 yaşından beri artistik patinajla ilgilenen oyuncumuz bunun yanı sıra bale ve jazz konusunda da eğitim aldı. Oyunculuk kariyerine daha 8 yaşındayken reklem filmlerinde oynayarak adım attı. Ayrıca kendisi 8 yaşından beri vegan hayat felsefesini benimseyerek ne kadar büyük bir hayvan aktivisti olduğunu gözler önüne sermiştir.

Kendisini Alacakaranlık isimli film serisinden tanıyoruz. Alacakaranlık serisinden Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay ile Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma’ filmlerinde Angela Weber isimli karaktere can vermiştir. Kendisinin oyunculuk kariyerindeki bir diğer önemli adımı elbette The Walking Dead oyuncuları arasında yer almayı kabul etmesi ile attı. 5. Sezonda diziye Rosita Espinosa karakteri ile katılan oyununcu dizide sert ve yetenek sahibi bir kadını canlandırıyor.


10) Jon Bernthal

Jon Bernthal

The Walking Dead oyuncuları arasında elbette ilk aklımıza gelen isimlerden biri Jon Bernthal. 20 Eylül 1976 tarihinde Washington, DC, ABD’de doğdu. 1994 yılında Scenes From The New World isimli tiyatro oyunu ile sahneye adımını atan Jon 2002 yılında Law & Order: Criminal Intent ve Mary/Mary projeleri ile oyunculuk kariyeri için ilk basamağı çıkan oyuncumuz ardından birçok projede daha isminden söz ettirmiştir.

Yıl 2010’a geldiğinde ise unutulmayacak bir diziye başladı. The Walking Dead dizisinde Shane Walsh isimki Rick’in salgın öncesi hayatındaki en yakın arkadaşı rolüne can vermiştir. Maalesef sadece 1 ve 2. Sezonlarda yer almış olsa da eminim tüm izleyiciler için unutulmak bir karakteri canlandırmış oldu.


11) Danai Gurira

the walking dead oyuncuları

Tam adı Danai Jekesai Gurira olan güzeller güzeli oyuncumuz 14 Şubat 1978 tarihinde Grinnell, Iowa, ABD’de doğdu. Zimbabve kökenli bir ailede dünyaya geldi. Macalester College mezunu olan Danai’nin mezun olduğu bölüm ise psikoloji. Black Panther filminden All Eyez on Me filmine kadar birçok büyük işe imza atmış olsa da en büyük sıçramasını ona elbette The Walking Dead sağlamıştı. The Walking Dead oyuncuları arasında kısmen eski kadrodan sayılan oyuncumuz diziye Michonne isimli karakter ile 3. Sezonda girdi ve 10. Sezona kadar da varlığını korudu.


12) Seth Gilliam

Seth Gilliam

5 Kasım 1968 tarihinde New York, ABD’de doğdu. Teen Wolf, Oz, Courage Under Fire gib projelerle isminden bolca bahsettiren oyuncu The Walking Dead dizisinde Rick karakterinin grubunda bulunan bir rahibe can vermektedir.Zombilerle inancı sayesinde mücadele eden bu karakter 5. Sezonda diziye dahil olsa da dizideki varlığını hala korumaktadır.


13) Ross Marquand

the walking dead oyuncuları

22 Ağustos 1981 doğumlu yetenekli oyuncu Fort Collins , Colorado , ABD’de gözlerini dünyaya açtı. Daha 9 yaşındayken kilise oyunlarında minik rolleri üstlenerek o yaşlarda oyunculuğa minik adımlar atmıştır. Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nde eğitim aldı. Üniversiten mezun olur olmaz Los Angeles’a taşındı. Taşınır taşınmaz da içinde bulunduğu her projede isminden söz ettirmeyi başardı. Oyunculuk yanında seslendirme sanatçılığı da yapmaktadır. Phineas and Ferb isimli çizgi diziyi kendisinin sesinden izliyoruz. Ross Marguand’ı her ne kadar Avengers: Infinity War veya Avengers: Endgame filmlerinde de bolca görsek de elbette kariyerinde dönüm noktası oluşturan projesi The Walking Dead olmuştur. Dizide Aaron isimli bir gezgini canlandırmaktadır. The Walking Dead oyuncuları arasında 6. Sezonda girdi ve varlığını hala korumakta.


14) Jeffrey Dean Morgan

Jeffrey Dean Morgan

 

Kurtarıcıların lideri Negan… 22 Nisan 1966 tarihinde Seattle, Washington,Birleşik Devletler’de dünyaya gözünü açmıştır. Oyunculuk kariyeri öncesi lise ve üniversite yıllarında basketbol oynamıştır. Uncaged filmi ile daha 25 yaşında oyunculuk hayatına ilk adımını atmıştır. Grey’s Anatomy, Supernatural gibi büyük kitlelere hitap eden dizilerde de rol alan Jeffrey Dean Morgan 2016 yılında yani dizinin 6. Sezonunda The Walking Dead oyuncuları arasındaki yerini aldı.


15) Alanna Masterson

Alanna Masterson

27 Haziran 1988 tarihinde Long Island, New York’ta dünyaya gözleirni açtı. New York Film Academy ‘den mezun oldu. The Young and the Restless, Peach Plum Pear gibi projelerle kendinden söz ettirmeyi başaran genç oyuncu The Walking Dead isimli dizinin kadrosuna 5. Sezonda girip 9. Sezonda veda etmiştir.


16) Laurie Holden

the walking dead oyuncuları

Tam adıyla Laurie Heather Holden 17 Aralık 1969 tarihinde Los Angeles County, Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. Oyunculuğun yanı sıra yapımcılık ve modellik de yapmıştır. 1993 yapımı The X-Files dizisi ile ismini duyurudan ve büyük beğeni toplayan oyuncu ayrıca Arctic Justice: Thunder Squad , The Time of Their Lives ve Dumb and Dumber To gibi dizilerde de rol almıştır. Oyuncunun The Walking Dead dizisindeki rolü eski sivil haklar avukatı olan Andrea karakteridir. Karakter dizinin başından 3. Sezona kadar hayatta kalmıştır.


17) Jeffrey DeMunn

Jeffrey DeMunn

25 Nisan 1947 tarihinde New York, ABD’de doğan oyuncuyu çoğumuz Yeşil Yol filminde hayat verdiği Harry Terwilliger karakteriyle tanıyoruz. Kendisi aynı zamanda Esaretin Bedeli. The Mist, Another Happy Day gibi projelerle de kendinden söz ettirdi. The Walking Dead oyuncuları arasına ilk sezondan başlayarak iki sezon daha devam etmiştir. Dizide Dale Horvath isimli grubun en akıllı karakterine can vermiştir.


18) Scott Wilson

the walking dead oyuncuları

29 Mart 1942 tarihinde Thomasville, Georgia, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gözlerini açmıştır. Kariyeri boyunca onlarca dizide rol alan başarılı bir oyuncudur. The Great Gatsby, Pearl Harbor gibi projelerde yer alan Scott Wilson The Walking Dead kadrosuna 3. Sezonda dahil olup 4. Sezonda ayrılmıştır. Dizide Hershel Greene ismindeki inançlı bir veteriner çiftçi karakterini canlandırmıştır. Scott Wilson maalesef lösemi sebebi ile 76 yaşında 6 Ekim 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.


19) Michael Rooker

the walking dead oyuncuları

Jasper, Alabama, ABD’de 6 Nisan 1955 tarihinde oldukça kalabalık bir aileye gözlerini açtı. 8 kardeşi vardı ve hep birlikte annesiyle beraber Chicago, Illinois’e taşınmaları gerekti. Bugüne kadar onlarca dizi, film ve tiyatro projesine imza attı. Galaksinin Koruyucuları, Whisper, The 6th Day ve Guardians of Galaxy bunlardan sadece birkaçıdır. Oyuncu Merle Dixon isimli karakter ile 1. Ve 2. sezonda birkaç minik sahnede ardından da tamamen 3. sezonda The Walking Dead kadrosuna girdi. Dizide ırkçı ve her istediğini o an yapan, vurdumduymaz ve Valinin sağ kolu rolüne can verdi.


20) David Mark Morrissey

David Mark Morrissey

21 Haziran 1964 tarihinde Kensington, Liverpool, İngiltere’de dünyaya geldi. Aktörlük ve film yönetmenliği yapmaktadı. Philip Blake karakteri ile The Walking Dead kadrosuna 3. Sezonda dahil olmuştur. Vali olarak da bilinen karakter Woodbury kasabasının lideridir. Acımasız tehlikeli ve paranoyakça hareketleri olan bu rolün hakkını vererek canlandıran başarılı bir oyuncudur.


21) Michael Cudlitz

the walking dead oyuncuları

29 Aralık 1964 tarihinde Long Island, New York, ABD’de dünyaya gözlerini açan başarılı oyuncu Kaliforniya Sanat Enstitüsü’nden mezun olmuştur. Crystal Ball isimli 1989 yılı yapımlı proje kendisinin ilk rolünü canlandırmasını sağlamıştır. Prison Break, 24, Lost ve CSI: Crime Scene Investigation’da rol alarak isminden söz ettiren oyuncu aynı zamanda seslendirme sanatçılığı da yapmaktadır. Call of Duty 2: Big Red One seslendirme yaptığı projelerden biridir. The Walking Dead oyuncuları arasına 5. Sezonda dahil olup Abraham Ford isimli karaktere can vermiştir. Abraham eski bir askeri çavuştur.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/