Ödüllü Türk Filmleri: Uluslararası Festivallerde Ödül Alan 20 Türk Filmi

ödüllü türk filmleri

Türk sineması, uzun zamandır dünyanın hemen hemen her yerindeki film festivallerinde yarışarak çok önemli başarılar elde etti. Bazen yılların tecrübesiyle ve muhteşem filmleriyle isimlerini dünyaya duyurmuş deneyimli yönetmenlerimiz bazen de henüz ilk uzun metraj filmleriyle uluslararası festivallerin dikkatini çekmiş genç yönetmenlerimiz, büyük film festivallerinde yarışarak bizleri gururlandırdılar. Ödüllü Türk Filmleri, bizim gibi sinemaseverlerin hafızalarına kazındı.

Biz de sizler için geçmişten günümüze uluslararası film festivallerinde ödül kazanan en iyi Türk filmlerini listeledik. Keyifli okumalar!


1) Susuz Yaz (1963) | IMDb: 8.0

susuz yaz

 • Yönetmen: Metin Erksan
 • Oyuncular: Hülya Koçyiğit, Erol Taş, Ulvi Doğan

Listemize, uluslararası alanda ülkemize ödül kazandıran ilk film olan Metin Erksan’ın Susuz Yaz’ı ile başlıyoruz. Susuz Yaz, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’ya layık görüldü.

Susuz Yaz, Ege’nin kurak topraklarında su sıkıntısı çeken bir halkın hikayesine odaklanıyor. Osman, arazisinde çıkan suyu zor durumdaki köylüsüyle paylaşmak istemez. Bu sebeple köylülerle arasında çatışmalar çıkar ve Osman’ın kardeşi Hasan hapse düşer. Suya tek başına sahip olmak isteyen Osman, yengesi Bahar’a da göz koyar.


2) Sürü (1978) | IMDb: 8.3

sürü ödüllü türk filmleri

 • Yönetmen: Zeki Ökten
 • Oyuncular: Tarık Akan, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz

Sürü filmi, Locarno Film Festivali En İyi Film ve Berlin Film Festivali FIPRESCI ödüllerini kazandı. Filmin senaryosunu ise o yıllarda hapiste olan Yılmaz Güney kaleme aldı.

Film, geçimini hayvancılıkla sürdüren bir aileyi konu alır. Aile reisi Hamo, hayvancılığın eskisi kadar para getirmemesinden dolayı sıkıntıdadır. Hamo’nun oğlu Şivan düşman aşiretin kızı olan Berivan ile evlidir. Hamo ise Berivan’ın kendilerine uğursuzluk getirdiğini düşündüğü için bu birliktelikten memnun değildir. Hamo ve oğulları son sürülerini satmak için trenle Ankara’ya doğru yola çıkarlar. Feodal sorunların oldukça iyi işlendiği Sürü filmi, sinema tarihimizin en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilir.


3) Yol (1982) | IMDb: 8.1

yol

 • Yönetmen: Yılmaz Güney, Şerif Gören
 • Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Meral Orhonsay

Ödüllü Türk Filmleri listemizin 3. sırasında senaryosunu yine Yılmaz Güney’in yazmış olduğu Yol filmi var. Yol, sinemanın en prestijli festivallerinden olan Cannes Film Festivali’nde hem Altın Palmiye’nin hem de FIPRESCI ödülünün sahibi oldu.

Sıkı yönetim zamanlarının en zor dönemlerinde, İmralı cezaevinde yatan beş mahkum, kendilerine verilen 1 haftalık izinde köylerine gitmek isterler. Ancak dönemin şartlarının da etkisiyle yolculukları hiç kolay olmayacaktır. Gerçekçi ve dokunaklı hikayesiyle insanı derinden etkileyen Yol, birçok otoriteye göre sinema tarihimizin başyapıtlarından bir tanesi.


4) Güneşe Yolculuk (1999) | IMDb: 7.0

güneşe yolculuk ödüllü türk filmleri

 • Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
 • Oyuncular: Mizgin Kapazan, Nazmi Kırık, Newroz Baz

Yeşim Ustaoğlu’nun yazıp yönettiği Güneşe Yolculuk filmi, uluslararası alanda Berlin Film Festivali Jüri Özel Ödülü, Kudüs Film Festivali Barış Ödülü, Sao Paulo Film Festivali Uluslararası Jüri Ödülü ve Festoria Troia Film Festivali Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Filmde Türkiye’nin batısından gelen Mehmet ile doğusundan gelen Berzan’ın yolları İstanbul’da kesişir. Farklı kültürlerden gelen bu iki karakterin hayalleri ise aynıdır. Kaset satarak geçimini sağlayan Mehmet, sevgilisi Arzu’yla evlenmek istemektedir. Berzan ise ardında bıraktığı sevgilisine geri dönmenin yollarını arar. Mehmet’in haksız yere tutuklanması bu iki arkadaşın yaşamlarını değiştirecektir.


5) Uzak (2002) | IMDb: 7.6

uzak

 • Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
 • Oyuncular: Mehmet Emin Toprak, Nazan Kesal, Muzaffer Özdemir

Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü, Montpellier Film Festivali En İyi Film Ödülü, Trieste Film Festivali En İyi Film Ödülü, Beyrut Film Festivali En İyi Film Ödülü gibi önemli ödülleri toplayan Uzak filmi, kasabasında kendisinin bir geleceği olmadığına karar vererek İstanbul’a gelen Yusuf’un hikayesini anlatır.

Daha önceden İstanbul’a yerleşmiş olan akrabası Mahmut’un yanına gelen Yusuf, iş aramaya başlar. Mahmut ise ideallerinden uzaklaşmış bir fotoğrafçıdır ve artık bu durumdan kurtulmak için elinden hiçbir şey gelmez.


6) Duvara Karşı (2004) | IMDb: 7.9

duvara karşı

Yönetmen: Fatih Akın

Oyuncular: Sibel Kekilli, Birol Üner, Meltem Cumbul

Ödüllü Türk Filmleri listemizin 6. sırasında Duvara Karşı filmi var. Duvara Karşı, Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ile dönerek önemli bir başarıya imza attı.

Film, psikolojik sorunlarla boğuşarak intihar etmeye kalkan iki karakterin yollarının kesişmesini anlatır. 40 yaşındaki Cihat, psikoloğunun tavsiyesi ile bambaşka bir yaşam tarzı ile hayata tutunmaya çalışır. Genç Sibel ise evliliğin, psikolojik sorunlarına çözüm olacağını düşünerek Cihat’a evlilik teklif eder. Evlenip beraber yaşamaya başlayan ikili, artık daha iyi bir yaşamın yollarını birlikte arayacaklardır.


7) Takva (2006) | IMDb: 7.5

takva

 • Yönetmen: Özer Kızıltan
 • Oyuncular: Erkan Can, Öznur Kula, Güven Kıraç

Yönetmenliğini Özer Kızıltan’ın yaptığı ve senaryosunu Önder Çakar’ın yazdığı Takva filmi, Saraybosna Film Festivali En İyi Film Ödülü ve Berlin Film Festivali FIPRESCI ödülünü kazanmayı başardı.

Muharrem, 30 senedir aynı mahallede yaşayan, ibadetlerini aksatmayan ve dinine bağlı yaşayan bir adamdır. Muharrem yaşadığı hayat ile herkesin güvenini kazanmıştır. Bu durum bir gün zengin bir tarikat şeyhinin dikkatini çeker. Şeyh, Muharrem’i sayısız mülklerinin kiralarını toplaması için kullanmaya başlar. Muharrem alışık olduğu hayatın dışına çıkarak bambaşka bir dünyanın içine düşer. Karşılaştığı çarpıcı gerçeklik sonrasında kendisini sorgulamaya başlayacaktır.


8) Üç Maymun (2008) | IMDb: 7.3

ucmaymun

 • Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
 • Oyuncular: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ercan Kesal

Nuri Bilgi Ceylan, 5. uzun metraj filmi olan Üç Maymun ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülünü kazanmayı başardı.

Genel seçimlere muhalefet adayı olarak katılmaya hazırlanan iş adamı Servet, ıssız bir yolda trafik kazası yapar. Ölümle sonuçlanan kazada Servet, suçu üstlenmesi için orada bile olmayan şoförü Eyüp’e para teklif eder. Eyüp, Servet’in yerine hapse girdikten sonra yaşananlar ise olayları bir aile dramına doğru sürükler.


9) Pandora’nın Kutusu (2008) | IMDb: 7.2

pandoranın kutusu

 • Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
 • Oyuncular: Tsilla Chelton, Onur Ünsal, Derya Alabora

Başarılı yönetmen Yeşim Ustaoğlu, listemizdeki ikinci filmi olan Pandora’nın Kutusu ile Fajr Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve San Sebastian Film Festivali En İyi Film Ödülünü kazandı.

Aynı şehirde yaşamalarına rağmen birbirleriyle iletişimlerini kaybeden üç kardeş, Karadeniz’deki memleketlerinde annelerinin kaybolduğu haberini aldıktan sonra İstanbul’dan Batı Karadeniz’e doğru yola çıkarlar. Yolculukla birlikte aralarındaki anlaşmazlıklar ve gerginlikler de ortaya çıkar. Annelerini aradıkları süreç boyunca üç kardeş, hem birbirleriyle hem kendileriyle hesaplaşmaya başlarlar.


10) Bal (2010) | IMDb: 7.2

bal-filmi

 • Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
 • Oyuncular: Bora Altaş, Tülin Özen, Erdal Beşikçioğlu

Yusuf üçlemesinin, Yumurta ve Süt’ten sonraki son filmi olan Bal, Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı Ödülü ve River Run Festivali’nden En İyi Film Ödülü ile döndü. Bununla birlikte Bal, River Run Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülüne de layık görüldü.

7 yaşındaki Yusuf, ilkokula yeni başlamıştır ve okuma yazmayı yeni öğrenmektedir. Babası Yakup ise ormanın derinliklerindeki yüksek ağaçların üzerine kurulan el yapımı kovanlardan karakovan balı üreterek geçimini sağlar. Yusuf için babasıyla gittiği orman gizemli ve korkunç bir yerdir. Yusuf bir gün bir rüya görür ve rüyasını babasına anlatır…


11) Çoğunluk (2010) | IMDb: 7.4

cogunluk ödüllü türk filmleri

Yönetmen: Seren Yüce

Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Esme Madra, Settar Tanrıöğen

Seren Yüce, ünlü filmi Çoğunluk ile Venedik Film Festivali Geleceğin Aslanı Ödülü ve Mumbai Film Festivali En İyi Film Ödülüne layık görüldü.

Mertkan, babasının basit getir götür işlerini yapmaktadır. Arkadaşlarıyla alışveriş merkezlerinde gezerek, arabayla etrafta turlayarak normal ve basit bir hayat sürmektedir. Gül ile tanıştıktan sonra ise karşısına hayatını anlamlandırma fırsatı çıkar. Ancak Mertkan’ın babası Kemal, Gül’ün kökeni konusunda şüphecidir ve kendi ayrımcılığını Mertkan’la paylaşır.


12) Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) | IMDb: 7.9

bir zamanlar anadoluda

 • Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
 • Oyuncular: Muhammet Uzuner, Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan

Ülkemizin uluslararası alanda en önemli başarılara imza atmış yönetmenlerinden biri olan Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, birçok sinemasevere göre bugüne kadarki en iyi filmi. Ünlü yönetmen, Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve Uluslararası Haifa Film Festivali En İyi Film Ödülünü kazanmayı başardı.

Nuri Bilge Ceylan, senaryosunu Ebru Ceylan ve Ercan Kesal ile birlikte yazdığı filmde taşra sıkıntılarını bir cinayet hikayesi üzerinden işler. Tekdüze ve sıradan Anadolu yollarında, katil, doktor ve otorite güçleri, farklı dertlerine rağmen aynı arabanın içinde ortak noktalarda buluşarak iletişim kurmaya çalışır.


13) Tepenin Ardı (2012) | IMDb: 7.2

tepenin ardı

 • Yönetmen: Emin Alper
 • Oyuncular: Tamer Levent, Berk Hakman, Mehmet Özgür

Emin Alper, ilk uzun metraj filmi olan Tepenin Ardı ile Asya Pasifik Film Ödülleri En İyi Film Ödülü, Palic Avrupa Film Festivali En İyi Film Ödülü, Saraybosna Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve Osian’s Cinefan Film Festivali En İyi İlk Film Ödülünü kazandı.

Nusret, biri uysal ve içine kapanık diğeri asi ve laf dinlemez iki oğlunu alıp dedelerinin çiftliğine götürür. Bir gün nereden geldiği anlaşılmayan bir silah patlaması ve sonrasında yaşananlardan dolayı çiftliktekilerin huzuru iyice bozulacaktır. Tepenin Ardı, kendi sorunlarıyla yüzleşmek yerine düşmanlar yaratıp onlara saldıran erkek egemen kültürü, bir aile trajedisi üzerinden işler.


14) Yeraltı (2012) | IMDb: 7.2

yeralti

 • Yönetmen: Zeki Demirkubuz
 • Oyuncular: Erol Günaydın, Serhat Tutumluer, Nihal Yalçın

Zeki Demirkubuz’un, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından sinemaya uyarladığı filmi, Uluslararası Dubai Film Festivali En İyi Film Ödülü ve Osian’s Cinefan Film Festivali En İyi Film Ödülüne layık görüldü.

Bireyin varoluşsal problemlerini karanlık bir pencereden irdeleyen filmde Muharrem, hiç sevmediği eski arkadaşlarının akşam yemeğine kendisini zorla davet ettirir. Yemekle birlikte eski defterler açılır ve Muharrem’in hem arkadaşlarıyla hem de kendisiyle olan hesaplaşmaları başlar.


15) Kış Uykusu (2014) | IMDb: 8.1

kis-uykusu

 • Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
 • Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Nejat İşler

Nuri Bilge Ceylan, Kış Uykusu filmi ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanarak ülkemizin sinema tarihindeki en büyük başarılarından birine imza attı.

Tiyatrocu Aydın, oyunculuktan emekli olduktan sonra babasından kalan butik oteli işletmek üzere Kapadokya’ya yerleşir. Aydın bu gözden uzak yeni yaşamında, daha önce yapmaya fırsat bulamadığı işlerini yaparak zaman geçirmeye çalışır. Bu süreçte Aydın’a, ona her anlamda soğuk ve uzak davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla eşlik eder. Havaların soğuması ve yoğun kar yağışları Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder.


16) Sivas (2014) | IMDb: 7.4

sivas ödüllü türk filmleri

 • Yönetmen: Kaan Müjdeci
 • Oyuncular: Doğan İzci, Ozan Çelik, Ezgi Ergin

Sivas filmi, Venedik Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve Uluslararası Abu Dabi Film Festivali En İyi Senaryo ile En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerine layık görüldü.

11 yaşındaki Aslan’ın yaşadığı köydeki en popüler aktivitelerden biri köpek dövüşüdür. Bir gün Aslan bir köpek dövüşünde kaybedip yaralanan Sivas isimli kangal ile karşılaşır. Bu karşılaşma Aslan’ın hayatını değiştirir.


17) Abluka (2015) | IMDb: 7.3

abluka

 • Yönetmen: Emin Alper
 • Oyuncular: Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen

Emin Alper, Ödüllü Türk Filmleri listemizdeki ikinci filmi olan Abluka ile Asya Pasifik Film Ödülleri Jüri Özel Ödülü ve Venedik Film Festivali Jüri Özel Ödülünü kazanmayı başardı.

20 senedir hapiste olan Kadir şartlı tahliye ile dışarı çıkar. Emniyette önemli bir mevkide olan Hamza, şartlı tahliye karşılığında Kadir’in muhbirlik yapmasını ister. Kadir, siyasi karmaşa içindeki İstanbul’da, failleri yakalayabilmek için çöp toplayıcısı kılığında polise muhbirlik yapar. Çalıştığı gecekondu mahallelerinin birinde kardeşi Ahmet’i bulan Kadir, yakın bir abi kardeş ilişkisi kurmaya çalışır. Ancak Ahmet’in Kadir’e karşı mesafeli tutumu, Kadir’i kafasında komplo teorileri üretmeye iter.


18) Albüm (2016) | IMDb: 6.1

album ödüllü türk filmleri

 • Yönetmen: Mehmet Can Mertoğlu
 • Oyuncular: Murat Kılıç, Şebnem Bozoklu, Muttalip Müjdeci

Ödüllü Türk Filmleri listemizin 18. sırasında Mehmet Can Mertoğlu’nun ilk uzun metraj filmi olan Albüm var. Albüm, Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası En Yenilikçi Yönetmen Ödülü ve Saraybosna Film Festivali En İyi Film Ödülünü kazandı.

Senaryosunu ve yönetmenliğini Mehmet Can Mertoğlu’nun yaptığı filmde, çocuk sahibi olamayan bir çiftin evlat edinme süreçleri konu edilir. Cüneyt ve Bahar, çocuklarının ilerde evlatlık olduğunu değil kendilerinin çocuğu olduğunu bilmesini isterler. Bu sebeple çift, Bahar’ı hamileymiş gibi gösteren fotoğraflar çekerler ve sahte bir fotoğraf albümü hazırlamaya başlarlar.


19) Kelebekler (2018) | IMDb: 7.4

kelebekler ödüllü türk filmleri

 • Yönetmen: Tolga Karaçelik
 • Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin

Başarılı yönetmen Tolga Karaçelik’in yazıp yönettiği Kelebekler filmi, Bükreş Uluslararası Film Festivali En İyi Film Ödülünü kazandı. Prestiji yüksek olan Sundance Film Festivali’nde de En İyi Film Ödülünü kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Yıllar önce yolları ayrılan üç kardeş, 30 sene sonra babalarından gelen haberle tekrar bir araya gelir. Babaları, üç kardeşi doğdukları köye çağırmıştır. Kardeşlerin en büyüğü olan Cemal, diğer iki kardeşini de alarak köye doğru çıkar. Yolda ve köyde birlikte geçirdikleri süre boyunca kardeşler, bir yandan birbirleriyle hasret giderirken diğer yandan 30 senelik hesaplaşmalar gün yüzüne çıkacaktır.


20) Nuh Tepesi (2019) | IMDb: 7.1

nuh tepesi

 • Yönetmen: Cenk Ertürk
 • Oyuncular: Haluk Bilginer, Ali Atay, Hande Doğandemir

Ödüllü Türk Filmleri listemizin son sırasında, 2019 yapımı Nuh Tepesi filmi var. Nuh Tepesi, New York’taki Tribeca Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Ömer ve babası İbrahim, İbrahim’in isteğiyle İstanbul’dan memleketleri Bursa’ya doğru yola koyulurlar. İbrahim, oğlu Ömer’e öldükten sonra kendi diktiği bir ağacın dibine gömülmek istediğini söyler. Ömer bu isteği kabul etse de yerli halk o ağacı Nuh peygamberin diktiğine inanmaktadır. Ömer, babasıyla birlikte ağacın ve bulunduğu arsanın kendilerine ait olduğunu kanıtlamaya çalışır. Bir yandan da boşanmak isteyen hamile karısını ayrılmamaya ikna etmeye çalışır.


En iyi Quentin Tarantino Filmleri

Ters Köşe Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/