Ken Loach Filmleri: İşçi Sınıfının Sesi Olan 25 Film

Ken Loach filmleri ile sinema tarihinde halkın, işçi sınıfının yanında yer alan bir yönetmen olarak karşımıza çıkıyor. Filmlerindeki etkileyici atmosferin sebebi ise olayların çok olağan, günlük rutinler hakkında olması ile alakalı. İşçilerin günlük hayatta yaşadıkları birtakım sıkıntılara değinmesi de filmlerini izlerken, izleyicinin kendisini filmin içinde bir kahraman gibi hissettirmesine yardımcı oluyor.

İşte işçi sınıfının sesi olan Ken Loach filmlerini sizin için derledik:


1) Sorry We Missed You – Üzgünüz Size Ulaşamadık (2019) | IMDb: 7.6

Üzgünüz Size Ulaşamadık

Oyuncular: Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Rhys Stone

Ricky ve ailesi 2008 senesinde yaşanan mali krizden etkilenirler ve büyük bir sıkıntı içerisine girerler. Borçlarını ödeyemedikleri için de maddi ve manevi olarak yıpranırlar. Özlemle andıkları eski rahatlarını geri isteyen bu aile, önlerine gelen her fırsatı değerlendirme kararı alırlar. Yapacakları iş ise asla çok kolay olmayacaktır. Aileden biri bir minibüs eşliğinde teslimat sürücüsü olurken, diğer kişi de bakıcılık yapacaktır. Ailelerini aç bırakmamak ve hayata tutunmaya çalışan bu çift, bu sıkıntılı süreçte kendilerini büyük bir değişimin içinde bulacaklardır.


2) I, Daniel Blake – Ben, Daniel Blake (2016) | IMDb: 7.9

ken loach filmleri

Oyuncular: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy

Ben, Daniel Blake, Ken Loach filmleri arasında en beğenilen filmlerin başında gelir. Daniel Blake, New Castle’da yaşamını sürdüren bir marangozdur, fakat sağlık sorunları sebebiyle mesleğini yapamamaktadır. Hayatında ilk kez işsizlik fonu için başvuru yapan Daniel, sahiden de hasta olduğunu hukuksal anlamda kanıtlamak zorundadır. Ama sistemin karmaşıklığı ve düzensizliğinden dolayı devletten işsizlik yardımı alamaz ve hayatını idame ettirebilmek için tekrar iş aramaya başlar.

Hayatının böyle bir döneminde Katie adında bir kadın ve onun küçük çocuklarıyla bir arkadaşlık kurar. Katie’de onun gibi bu düzensiz sistem ve bunaltıcı durumlarla mücadele ederken, iki çocuğuna da tek başına bakmaktadır. Bu zorlu süreçte birbirlerine destek olacaklardır.


3) Jimmy’s Hall – Özgürlük Dansı (2014) | IMDb: 6.7

Özgürlük Dansı

Oyuncular: Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry

Bir aktivist olan Jimmy, halkın toplanıp çeşitli konular üzerinde tartışıp, sohbet edebileceği, herkesin kendini özgürce ifade edebileceği bir halk salonu açar. Herkes tarafından sevilen bu mekân, Katolik Kilisesi ve özgür düşünce karşıtı bazı insanların aşırı tepkileri ile karşılaşır. Jimmy tüm bunlar yüzünden on sene Amerika’da sürgün hayatı yaşar ve 1932 senesinde İrlanda’ya geri döner; fakat karşısında bambaşka bir İrlanda bulur.

Buraya gelmesindeki asıl hedefi ailesinin çiftliğinde gerekli bakım işlerini yaparak, annesine yardımcı olmaktır. On yıl önce ters düştüğü bazı çevreler ve kiliseden ona düşman olanlar ile karşılaşmak istemese de, şartlar gereği onlarla yüzyüze gelecektir. Jimmy on sene önce kapattığı salonu yeniden açar ve eski ününü hızla geri kazanır. Ne var ki yine Jimmy’nin fikirlerinden rahatsız olan kesim onu rahat bırakmayacaktır.


4) The Sprit of ’45 – 45 Ruhu (2013) | IMDb: 7.1

ken loach filmleri

Oyuncular: Eileen Thompson, Julian Tudor Hart, Dai Walters

Ken Loach filmleri arasında adından sık sık söz ettiren yapımlardan birisi de 45 Ruhu’dur. 1945, Britanya’nın tarihinde önemli bir anısı olan yıldır. Şimdi Britanya savaş sonrası yaralarını sarmak, birlik ve beraberlik içerisinde olmak zorundadır. O dönemin insanları birer kardeş, akraba gibi toplanıp birliktelik ruhunu ateşlemelidirler. Bu ruh, her şeyin eşit ve herkesin birlik içerisinde olması için çok önemlidir. O dönemin ruhunu sosyal ve politik anlamda sergileyen bu film, 45 ruhunu çeşitli röportaj ve ses kayıtları ile daha da derinden hissettiriyor.


5) The Angel’s Share – Meleklerin Payı (2012) | IMDb: 7.0

ken loach filmleri

Oyuncular: Paul Brannigan, John Henshaw, Roger Allam

Robbie, kız arkadaşından olan oğlu Luke’u kucağına almış ve ona asla kendi kaderini yaşatmayacağı için söz vermiştir. Robbie hapse atılmaktan kurtulmuş olsa da zorunlu kamu hizmetinde çalışmak zorundadır. Kamu hizmeti yaparken Rhino, Mo ve Albert ile tanışır. Hepsi de hapis cezasından kurtulup, zorunlu hizmet yaptıkları için iyi bir iş bulmalarının çok zor olduğunu bilirler. Bu adamların yeni bir planı vardır: hayatlarının sonuna kadar onları geçindirecek bir plan… Viski fabrikası soygunu…


6) Route Irish – Tehlikeli Yol (2010) | IMDb: 6.4

ken loach filmleri

Oyuncular: Mark Womack, Andrea Lowe, John Bishop

2004 yılında terhis edildikten sonra çok iyi bir iş teklifi alan iki arkadaş, Irak’ta, bir özel güvenlik işinde çalışmaya başlarlar. Frankie 2007 yılında, savaşın belki de en tehlikeli yeri olan Bağdat Havaalanı’nı Abd ve İngiliz ana üslerinin olduğu Yeşil Bölge’ye bağlayan “Route Irish” denilen yerde öldürülür. Arkadaşı Fergus bu olayın sıradan bir olaydan çok fazla olduğunu hisseder ve öfkelenir. İntikam için ise bu cinayeti araştırmaya koyulur.


7) Looking For Eric – Hayata Çalım At (2009) | IMDb: 7.2

ken loach filmleri

Oyuncular: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop

Hayata Çalım At, Ken Loach filmleri arasında seyirciler tarafından en beğenilenlerden birisidir. Eric bir futbol âşığıdır ve mesleği postacılıktır. Orta yaşlarda olan Eric, yaşı gereği “orta yaş” krizi içerisindedir ve hayatı her gün daha da beter bir hal almaktadır. Bir gün oğlunun kullandığı bir ilacı içmesiyle birlikte efsane Eric Cantona sanrısına kavuşur. Cantona artık onun hayat koçu olacaktır.


8) It’s a Free World – İşte Özgür Dünya (2007) | IMDb: 7.0

ken loach filmleri

Oyuncular: Kierston Wareing, Juliet Ellis, Leslaw Zurek

İşte Özgür Dünya, konusu ile kült olmuş Ken Loach filmleri arasında yerini alır. Angie’ye çalıştığı büroda düzenli olarak mobbing yapılmaktadır. İş yerinde maruz kaldığı bu acımasız davranışlardan usanan ve oğlunun geleceğini düşünen Essexli genç kadın Angie, bir gün bu zorbalıklara boyun eğmeyeceğine karar verir ve kendi işini kurma kararı alır. Londra’da, bir barın arka tarafında kurduğu ofiste göçmenlere iş aramaya  başlayan Angie, başarı basamaklarını tek tek çıkar ve güzel paralar kazanır. Tüm dünyayı döndüren para ile de yaptığı her eylemde ne kadar ileriye gidebileceğini fark eder.


9) The Wind That Shakes The Barley – Özgürlük Rüzgârı (2006) | IMDb: 7.5

ken loach filmleri

Oyuncular: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham

Özgürlük Rüzgarı,başarılı oyuncu kadrosu ile en beğenilen Ken Loach filmleri arasına adını yazdırır. Sene 1920’ler… İrlanda hâlâ İngiltere’ye ait ve koloni olarak varolmakta… Öyle ki İngiliz askerlerinin İrlandalılara uyguladığı şiddet ve eziyetler hâlâ devam etmekte… Damien ise bu acımasız şiddete bizzat gören binlerce insandan sadece biri. Yapılan tüm bu acımasız olaylar karşısında susmayı kendine yediremeyen Damien bir şeyler yapmak zorunda olduğunu hisseder. Bunun üzerine İrlandalı cumhuriyetçilere katılır. Fakat barış ve barışın beraberinde getireceği yeni birtakım acılar çok yakındır…


10) Tickets – Biletler (2005) | IMDb: 7.0

ken loach filmleri

Oyuncular: Carlo Delle Piane, Valeria Bruni Tedeschi, Silvana de Santis

Roma’ya giden şehirlerarası bir tren ve yolcular… Bir profesörün biletlerini ayarlayan kadın ile yaşamayı düşlediği aşkı hayal ederek geçirdiği yolculuk… Bir generalin karısı ve karısının refakatçisi olan genç ile olan yolculuğu… Ve maç izlemeye giden üç İskoç genç, Arnavut mülteci bir aile ve bu iki grubun bilet kavgasıyla süren yolculukları…

Üç farklı hikâyeden oluşan bu film hoşgörü, yardımseverlik, fakirlik, düş kurma, hoşgörü ve saygı üzerine kurulmuş bir yapıt. Farklı kültürler, ırklar ve farklı ülkelerden gelen insanların iletişimlerine tanık oluyoruz.


11) Ae Fond Kiss… – Duygudan da Öte (2004) | IMDb: 7.1

ken loach filmleri

Oyuncular: Atta Yaqub, Eva Birthistle, Ahmad Riaz

Kasım, Glasgow’un ünlü gece kulüplerinde  Dj’lik yapan, Pakistan’dan göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Bir gün kız kardeşinin müzik öğretmeni olan Roisin işe tanışınca her şey tamamen değişir. Birbirlerine ilk görüşte âşık olan bu iki kişi, kültür farkından dolayı çok sert ve hiç de kolay olmayan birtakım mücadeleler vermek zorunda kalcaklardır.

Özellikle Kasım’ın babası aşırı tutucu bir adamdır ve ailesi de geleneklerine ve inançlarına göre yaşamaktadır. Roisin ailesi tam bir Katolik ailesiyken, Kasım’ın ailesi ise Müslüman’dır. İkisinin ailesi de birbirlerine hiç sıcak bakmamaktadırlar. Fakat bu iki genç duygularını baskılayamazlar ve ilişkileri açığa çıkınca yaşanan kültür çatışmasının boyutu çok ileri safhalara kadar ilerler…


12) Sweet Sixteen – Afili Delikanlı (2002) | IMDb: 7.4

ken loach filmleri

Oyuncular: Martin Compston, Michelle Coulter, Annmarie Fulton

Glasgow’da çekilen bu filmde, annesi tutuklu olan Liam’ın yaşam mücadelesi gözler önüne serilmektedir. Liam yoksul hayatından kurtulmak ve düzgün bir aile ortamı için yanıp tutuşmaktadır. Ailesindeki tüm olumsuz insanlara rağmen, kendisine yeni bir aile yaratmaya karar verir. On altı yaşına bastığı gün annesini hapishaneden kurtaracak ve onu tekrardan eve getirecektir. O gün gelene kadar Liam birtakım planlar yapmaya karar verir, fakat planları için de paraya ihtiyacı vardır. Bunun için de nefret ettiği yasadışı birtakım işlere bulaşacaktır.


13)  The Navigators – Demiryolcular (2001) | IMDb: 7.0

ken loach filmleri

Oyuncular: Deadn Andrews, Thomas Graig, Joe Duttine

1995 senesinde İngiliz Demiryolları satılıp, özelleştirilir. Demiryollarını ve istasyonları tek bir şirket idare etmeye başlar. Senelerdir burada çalışan demiryolu işçilerine, becerilerini rekabet dolu bir pazarda satmaları şartı koşulur. Çünkü yeni rejimde amaç, müşterilerin ve şirketin kâr etmesini sağlamaktır. Bu durum işçilerin hayatlarını tamamen değiştirecektir.


14) Bread and Roses – Ekmek ve Güller (2000) | IMDb: 7.0

Ekmek ve Güller

Oyuncular: Pilar Padilla, Adrien Brody, Elpidia Carrillo

Ekmek ve Güller filminde, bir grup göçmen işçinin patronlarına karşı başlatmış oldukları, milyon dolarlık bir isyan anlatılıyor. İlk önce ülkeye bir mülteci olarak kaçan Maya’yı izleyeceğiz. Maya göç ederek geldiği Los Angeles’da, bir ofis binasında hizmetli olarak çalışmaya başlar. Fakat işin ağırlığı karşısında şoka uğrayan Maya, Sam ile iş birliği yapar ve kapitalist patronuna karşı yapılan mücadeleye ortak olur. Örgütlenmiş insanları kimse yenemez ilkesini benimseyen “Ekmek ve Güller”, dünyada fazla bulunmayan Marksist filmlerden biri olarak kabul görmektedir.


15) My Name Is Joe – Benim Adım Joe (1998) | IMDb: 7.5

ken loach filmleri

Oyuncular: Peter Mullan, Louise Goodall, Gary Lewis

Toplumsal gerçekçilik olan bu filmde, 40 yaşlarına gelmiş Joe Kavanagh, Glaskow’da yaşayan diğer insanlar gibi kötü işler ve işsizlik arasında gidip gelmektedir. Eskiden alkol bağımlısı olan Joe, suç işlemeye meyilli olan birtakım boş adamlardan oluşan bir futbol takımının da antrenörüdür. Bir gün onu iş bulma kurumuyla arasındaki çekişmeden kurtaran, sosyal hizmetlerde görevli bir hemşire olan Sarah ile tanışır. İkisi arasında aniden inanılmaz bir bağ oluşur…


16) Carla’s Song – Carla’nın Şarkısı (1996) | IMDb: 6.8

Carla'nın Şarkısı

Oyuncular: Robert Carlyle, Oyanka Cabezas, Scott Glenn

Carla, Glasgow’a sürgüne mahkûm edilmiş bir Nigaragualı’dır. Kendi ülkesinde yaşadığı birtakım zorluklar ve karışık ortam, oradaki hayat düzenini ve sevdiği insanları terk edip gitmesine sebep olmuştur. Yeni geldiği Glasgow’da, İsveçli bir otobüs şoförüyle tanışır ve aşk kapısını çalar. Birlikte çok güzel anlar yaşayan bu iki insan, Carla’nın hayatında gerçekleşen bir olayla sarsılır. Kendi ülkesine dönmek zorunda kalan Carla, hayatındaki en zor kararı vermek zorunda kalır.


17) Land and Freedom – Ülke ve Özgürlük (1995) | IMDb: 7.6

ken loach filmleri

Oyuncular: Ian Hart, Rosana Pastor, Tom Gilroy

Ülke ve Özgürlük, Ken Loach filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilen filmlerden birisidir. İspanya’da, sivil savaş zamanında yaşanan bir aşk hikâyesini anlatıyor. İşsiz bir genç olan, komünist partiye üye olan David, nişanlısını bırakıp, savaştan çok etkilenen İspanya’ya gönüllü olarak gitme kararı alır ve orada ordunun en sevdiği adamlardan biri olur. Fakat orada tanıştığı Blanca isimli bir anarşiste âşık olur, birlikte özgürlük ve eşitlik için mücadele vermeye başlarlar. Ta ki günlerden bir gün düşmanın aslında karşı tarafta değil, kendilerine çok yakın bir yerlerde anlayana kadar…


18) Ladybird, Ladybird – Minik Kuş, Minik Kuş (1994) | IMDb: 7.4

ken loach filmleri

Oyuncular: Crissy Rock, Vladimir Vega, Sandie Lavelle

Yaşanmış bir hikâyeyi anlatan bu filmde, Maggie Conlan’ın yaşam mücadelesini görüyoruz. Her biri farklı adamlardan dört tane çocuğu olan Maggie, her gün kendisini yapayalnız hisseder. Bir akşam işi çıktığı için çocuklarını evde yalnız bırakmak zorunda kalır ve hayatı işte tam bu noktada kabustan beter hale gelir. Maggie evde değilken aniden bir yangın çıkar ve sosyal hizmet görevlileri çocuklarını annesinin evinden alır. Maggie çocuklarını sosyal hizmetlerden geri almaya çabalarken, Jorge adlı bir adamla tanışır ve çok huzurlu bir ilişki yaşamaya başlar. Tam her şey yoluna girmeye başlamışken, başka sıkıntılar gün yüzüne çıkacaktır.


19) Raining Stones – Yağan Taşlar (1993) | IMDb: 7.3

ken loach filmleri

Oyuncular: Bruce Jones, Julie Brown, Gemma Phoenix

Raining Stones, ailesi ve inançları arasında sıkışıp kalmış bir adamın hikâyesini konu alır. Bob, çok sevdiği küçük kızına yeni ve kaliteli bir elbise almak istemektedir. Bu süreçte inandığı bütün değerler, yoksulluk, para ve inançlarını sorgulayacak olan Bob, “kurtulmak” kelimesine artık daha değişik bir anlam yükleme dönemine girecektir.


20) Hidden Agenda – Gizli Ajanda (1990) | IMDb: 6.9

Gizli Ajanda

Oyuncular: Frances McDormand, Brian Cox, Brad Dourif

İngilizler tarafından bir suikaste maruz kalan, Amerikan sivil hakları savunucusu olan bir avukat gündeme bomba gibi düşer. Paul Sullivan, İngilizlerin aşırı baskısı altında kalan ve bu sebeple de uzun bir süredir iç karışıklıklardan bir türlü kurtulamayan Kuzey İrlanda’da avukatlık yapan bir politik aktivisttir. Esrarengiz bir şekilde suikaste kurban gitmesinden sonra geriye kalan tek şey kız arkadaşı ve bir tane de iş arkadaşı olur. Davayı çözüme kavuşturması için atanan avukat Peter Kerrigan ve Ingrid Jessner’ın emekleri sonuç verip, bu esrarengiz cinayet çözülebilecek midir?


22) The Gamekeeper (1980) | IMDb: 6.4

ken loach filmleri

Oyuncular: Phil Askham, Rita May, Andrew Grubb

Barry Hines’ın aynı adı taşıyan romanından esinlenen bu filmde, eskiden bir çelik işçisi olan, şu an ise av alanında bekçi olan George Purse adlı kişinin yaşadıklarını konu alıyor. Yaşadığı yer ile çalışmak amacıyla gittiği köy arasında fazlasıyla fark olan Purse, iki farklı dünyada yaşıyor gibi hisseder. Köy halkı Purse’dan pek hoşlanmaz; bu sebeple de Purse birçok sıkıntıyla başa çıkmak zorundadır.


23) Family Life – Aile Hayatı (1971) | IMDb: 7.6

ken loach filmleri

Oyuncular: Sandy Ratcliff, Bill Dean, Grace Cave

Genç bir anne olan Janice, orta sınıf bir aileye mensup ve kızları hayatta kendileri bir şey yapmaya kalksa “hata yapacağını” düşünen, muhafazakâr ve kuralcı ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Kızlarını kuralcı bir hayata mecbur kılan bu anne baba, birtakım önyargıları ile yaşamakta ve çocuklarının kendilerine ters gelen tüm hareketlerini düzeltmek zorunda olduklarına inanmaktadırlar. Bir gün kızları hamile kalır ve onu kürtaj yaptırması için zorlarlar. Kızları kürtaj sonrası duygusal anlamda çöküntüye uğrar. Anne baba ise onu kendilerini üzmekle suçlarlar. Bir kızları bu hayattan kaçıp kurtulmultur; fakat genç olan hâlâ aile evindedir ve onlarla bağını koparamamaktadır.


24) Kerkenez (1969) | IMDb: 7.9

ken loach filmleri

Oyuncular: David Bradley, Brian Glover, Freddie Fletcher

Evde annesi tarafından ilgi görmeyen ve abisinden dayak yiyen, okulda ise tam bir kabadayı, işçi sınıfına ait bir Yorkshire çocuğu olan on beş yaşındaki Billy Casper, adına Kes dediği bir şahini evcilleştirmeye ve eğitmeye karar verdiğinde hayatının anlamı değişir. İngilizce öğretmeni Mr. Farthing ve okuldaki arkadaşlarından da yardım alan ve daha da cesaretlenen Billy, hiç farkında bile olmadığı bir tarafını keşfederek aslında neden sürekli mutsuz olduğunun farkına varır ve hayat amacını bulur. Ta ki hayatının en büyük olayı meydana gelene kadar…


25) Poor Cow – Düşen Kadın (1967) | IMDb: 7.0

düşen kadın

Oyuncular: Terence Stamp, Carol White, John Bidon

Genç bir kadın olan Joy hatalarla dolu bir hayata sahiptir. Bir hırsızla evlenir ve ondan çocuk yapar. Kocası hapse girince de başka biriyle olur ve bu kişi de hapse girer. Böyle olunca kendisini kaybeden Joy, bundan sonra hep bu tip adamlarla birlikte olmaya başlar. Ta ki bir gün oğlu ortadan kaybolana ve hayatındaki en önemli şeyin o olduğunu anlayana kadar…

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/