Korku Filmi Karakterleri: Kabuslarınıza Girecek 13 Korkunç Karakter

korku filmi karakterleri

Güzel bir korku filmini bir üst seviyeye taşıyan şey şüphesiz filmdeki karakterlerdir. Korku filmleri denilince genel olarak filmleri, barındırdıkları korkunç karakterler ile birlikte hatırlarız. Korku filmi tarihinde birçok korku filmi karakteri, yakaladığı başarıyla filmin kendisinden de büyük bir hâle gelmeyi başarıyor. Bu içeriğimizde, korku filmi karakterleri denilince akla gelen isimlerin yanı sıra kıyıda köşede kalmış korkunç karakterlerden de bahsettiğimiz korku filmi karakterleri listemize yakından bakıyoruz.


Kabuslardan fırlamış en korkunç korku filmi karakterleri:

 • The Creeper (Jeepers Creepers)
 • Mama (Mama)
 • Mister Babadook (The Babadook)
 • Sam (Trick ‘r Treat)
 • Samara Morgan (The Ring)
 • Jigsaw (Saw Serisi)
 • Freddy Krueger (A Nightmare on Elm Street)
 • Jason Voorhees (Friday the 13th)
 • Chucky (Child’s Play)
 • Diana Walter (Lights Out)
 • Bagul (Sinister)
 • Pennywise (It)
 • Valak (The Conjuring 2, The Nun)

The Creeper – Jeepers Creepers Serisi

the creeper

Jeepers Creepers serisi, 80’ler ekolünden gelen en sevilen korku filmi serilerinden biri. Seri, eleştirmenler tarafından çok yüksek notlar almasa da seveni ve takip edeni çok. Serinin sevilmesinin asıl nedeni ise filmdeki baş kötü karakter olan The Creeper.

Öldürmesi neredeyse imkânsız olan bu ilginç yaratık, her 23 yılda bir uyanıyor ve insan etiyle beslenerek 23 gün geçiriyor, ardından da tekrar uykuya dalıyor. Antik ve oldukça gizemli bir iblis olan The Creeper, insan etini sürekli eskiyen veya kaybettiği organlarını yenilemek için yiyor.


Mama – Mama

mama korku filmi karakterleri

Mama çok geniş kitlelere ulaşmadı. Yine de kendisi son dönemlerin en iyi korku filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Filme ismini veren hayalet-kötü ruh Mama ise filmde sık sık yüreğimizi ağzımıza getiriyor. 1800’li yıllarda bir akıl hastanesinde tedavi gören Edith, bebeğinin elinden alınması üzerine öfke nöbetine kapılıyor.

Hemşireyi bıçaklayarak bebeğini geri alan Edith, hastane görevlilerinden kaçarken son çare olarak bir uçurumdan atlıyor ve hem kendinin hem de bebeğinin ölümüne sebep oluyor. Bu acı ve öfke dolu ölümün üzerine Mama olarak bilinen hayalete dönüşen Edith, yıllar boyunca ormanda bebeğini arıyor.


Mister Babadook – The Babadook

mister babadook

Genellikle uzun ve gölge şeklinde bir figür olarak beliren Mister Babadook, bir çocuk kitabından çıkmış en korkunç karakter diyebiliriz. Kocasını kaybetmiş ve küçük oğluyla bir başına kalan annenin günlerini kabusa çeviren Mister Babadook, insanların kederlerinden beslenen bir iblis.

Özellikle kendisine inanmayanlara musallat olmayı seven ve bu kişilere türlü işkenceler yapan Mister Babadook, kurbanlarını hemen öldürmek yerine onlarla oyunlar oynamayı seviyor.


Sam – Trick ‘r Treat

trick r treat sam

Geçmişi hakkında hiçbir şey bilinmeyen Samhain, Cadılar Bayramı zamanında ortaya çıkan garip ve oldukça korkutucu bir iblis. Küçük bir çocuk boyutlarında olan Sam’in kafası balkabağı şeklinde ve üzeri çuvaldan bir maskeyle kaplı. Bu maskenin altında görebileceğiniz en korkunç suratlardan biri bulunuyor.

Her yıl farklı bir şehirde beliren Sam’in amacı ise Cadılar Bayramı ruhunu ayakta tutmak ve bu ruha aykırı davrananları cezalandırmak. Bu ceza ise genellikle vahşice öldürülerek ruhunuzun toplanması oluyor.


Samara Morgan – The Ring

samara morgan halka

Birçoğumuzun çocukluğunda televizyonlardan korkmasına neden olan Samara Morgan, hâlâ tüylerimizi ürpertmeyi başarıyor. Yüzünü kapatan ıslak saçları ile kuyudan çıkarak televizyon ekranından gerçekliğe tırmanan Samara, aslında trajik bir olayın kurbanı. Bu trajik olay sonucunda kötü bir hayalet hâline gelen ve insanları gerçek manada korkudan öldüren Samara, korku filmi dünyasının süper-star karakterlerinden biri.


Jigsaw – Saw Serisi

jigsaw

Listemizin bir hayalet, iblis ya da kötü ruh olmamakla birlikte eşit derecede korkunç olan korku filmi karakteri Jigsaw, psikolojimizi alt üst edecek cinsten bir insan. Daha doğrusu kendisini görseldeki ürkütücü kukla ile özleştiriyoruz.

Kurbanlarını kaçırıp türlü oyunlara ve işkencelere tabi tutan Jigsaw, bir dönemin en korkulan karakterlerinden biri olmuştu. Zira ABD’deki seri katil furyasını düşünürsek, Jigsaw’un neden bu kadar korkunç olduğunu anlayabiliriz.


Freddy Krueger – A Nightmare on Elm Street Serisi

freddy krueger korku filmi karakterleri

1980’lerin en korkunç filmlerinden biri olan A Nightmare on Elm Street, sinema dünyasının en ikonik korku filmi karakterlerinden biri olan Freddy Krueger’ın da doğduğu yapım. Sinema dünyasında on yıllardır farklı farklı boy gösteren Freddy, giydiği bıçaklı eldivenler ve tamamen yanmış korkunç suratı ile tanınıyor. Çocukların ve gençlerin rüyalarını ele geçirerek onları öldüren Freddy, bu işlediği cinayetlerden aldığı sadistik zevk ile epey bir tartışılmıştı.


Jason Voorhees – Friday the 13th Serisi

13. cuma jason

Freddy Krueger’dan bahsedip Jason’dan bahsetmemek olmazdı. Yine 1980’lerin bir diğer korkulan Slasher korku filmi efsanesi olan Jason Voorhees, fiziksel ve zihinsel deformasyonlara sahip sorunlu bir çocuktu. Jason’ın daha sonra Camp Crystal Lake’de boğulması, annesi Pamela’nın seri katil olmasına yol açtı. Aslında boğulmayan Jason ise annesinin ölümünü gördükten sonra kendi bölgesi olarak belirlediği Camp Crystal Lake yakınlarına gelen herkesi öldürmeye başladı.

Bununla kalmayıp Jarvis tarafından öldürüldükten sonra hayata ölümsüz bir ölüm makinesi olarak dönen Jason; on yıllardır beyazperdede, kitaplarda ve çizgi romanlarda boy göstermesiyle gerçekten ölümsüz olduğunu bizlere kanıtlamış oldu.


Chucky – Child’s Play Serisi

chucky korku filmi karakterleri

The Lakeshore Katili lakaplı Charles Lee Ray, aynı zamanda voodoo büyüleri konusunda bir uzmandı. Polisler tarafından yakalanan ve vurulan Charles, bir oyuncak dükkanına sığınarak The Heart of Damballa ritüelini kullanarak ruhunu korku filmi dünyasının en meşhur oyuncak bebeğinin içine aktardı.

Bu noktadan sonra ise sadistik katil bebek Chucky hâline gelmiş oldu. Serideki filmler boyunca sadece zevk için dâhi insanları öldürmeye devam eden Chucky’yi zaman zaman insan formunda da görebiliyoruz.


Diana Walter – Lights Out

lights out Diana Walter

Diana Walter, son dönemlerin sevilen fakat biraz kıyıda köşede kalmış korku yapımlarından olan Lights Out filminde boy gösteriyor. Işığın olmadığı yerlerde hüküm süren Diana Walter, karanlık fobimizi kat ve kat arttırmayı başarıyor.

Bu denli korkunç bir kötü ruh olmadan önce bir insan olan Diana Walter, her türlü ışığa tepki gösteren nadir bir deri hastalığına sahipti. Üzerinde yapılan deneyler sonucu hayatını kaybeden Diana Walter, karanlıkta insanları öldüren kabuslardan fırlamış bir kötü ruh hâline geliyor.


Bagul – Sinister

bagul sinister

Beyin dalgaları üzerinde yapılan deneyler sonucunda son zamanların en korkunç filmi olduğu ortaya çıkan Sinister, aynı zamanda korku filmi türünün en korkunç karakterlerinden birine de sahip. Bu karakter ise Babil karanlık tanrısı Bagul’dan başkası değil.

Antik çağlarda çocuk kurbanlarla varlığını devam ettiren Bagul, modern zamanlarda ise kendi işini kendi görüyor. Çocuklar üzerinde oldukça fazla etkisi olan bu antik karanlık tanrı, çocukların ailelerini öldürmelerine neden oluyor. Ardından da çocukları kendi yaşam olanı olan evrene götürerek uzun yıllar boyunca ruhları ile besleniyor.


Pennywise – It

pennywise korku filmi karakterleri

Stephen King’in It isimli meşhur romanından çıkıp beyazperdeyi işgal eden Pennywise, birçoğumuzun da kabuslarını işgal etmeyi başarıyor. Milyonlarca yıllık geçmişi olan Pennywise, aslında ne olduğu tam belli olmayan korkunç bir kozmik varlık.

Makro kozmos’un her yerinde beliren ve gittiği her yerde büyük bir açlıkla beslenen Pennywise’ın favori mekanı ise Stephen King’in kurgusal şehri Derry’nin lağımları. 27 yılda bir geri dönerek çocukların korkularından beslenenen ve onları tüketen Pennywise, korku türünün en çok konuşulan karakterlerinden biri.


Valak – The Conjuring 2, The Nun

valak korku seansı

The Conjuring serisi, modern korku türünde adeta yeni bir çağ açmıştı. Bu serinin ikinci filminde ve daha sonra çıkan spin-off filmi The Nun’da yer alan Valak ise son zamanların en korkunç korku filmi karakterleri arasında yerini hızlıca aldı.

Son derece korkunç bir rahibe formunda karşımıza çıkan Valak, kökeni çok eskilere dayanan antik bir iblis. Korku sinemasının gördüğü en korkunç iblis olan Valak, sadece canı istediği için terör yaratabilen oldukça güçlü ve akıllı bir varlık olarak karşımıza çıkıyor.


21. Yüzyılın En İyi Korku Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/