Türk Komedi Filmleri: Son 10 Yılın En Komik Filmleri

Sinemamızda Türk komedi filmleri kendine en fazla yer bulan filmler arasındadır. Özellikle son 10 yılda kelimenin tam anlamıyla komediye doyduk diyebiliriz. Birbirinden komik filmlerle hem kahkahalara boğulduk hem neşemiz yerine geldi. Biz de kahkahalarımız hiçbir zaman azalmasın istedik ve sizler için son 10 yılın en iyi Türk komedi filmleri listesini hazırladık.


1) Vay Arkadaş (2010) | IMDb: 6.3

Yönetmen: Kemal Uzun

Oyuncular: Ali Atay, Fırat Tanış, Mete Horozoğlu

Manik, Tik ve Dildo üç yakın arkadaştır ve İstanbul’un kenar mahallelerinden birinde yaşarlar. Sıradan bir hayatları olmasına rağmen her biri çocukluklarında yaşadıkları birtakım problemlerden dolayı saplantılı karakterlerdir. Bununla birlikte yasa dışı işlere bulaşmaktan da geri durmazlar. Küçük çapta hırsızlık ve dolandırıcılıkla yaşamlarını sürdüren ekip, bir gün Dildo’nun babasının amansız bir hastalığa yakalandığını öğrenir. Bu sefer çok daha yüklü bir paraya ihtiyaçları vardır.


2) Eyyvah Eyvah (2010) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Hakan Algül

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Özge Borak

Ata Demirer’in en sevilen filmlerinden olan Eyyvah Eyvah, aynı isimli film serisinin ilk filmi aynı zamanda Türk komedi filmleri listesinin olmazsa olmazıdır. Çanakkale’de yaşayan ve geçimini klarnet çalarak sağlayan Hüseyin, saf, iyi yürekli ve bir o kadar da işinde uzman biridir. Ancak aksilikler bir türlü peşini bırakmaz. Bir de aşık olduğu kadın Müjgan vardır. Müjgan, kasabanın sağlık ocağında çalışan bir hemşiredir. Hüseyin, Müjgan’a bir türlü açılamaz ve ona, onu sevdiğini söylemenin bir yolunu arar. Tam da bu noktada hiç tanımadığı babasının hayatta olduğunu öğrenir. Babasını bulmak için İstanbul’a giden Hüseyin, burada ünlü şarkıcı Firuzan ile tanışır ve hayatı bir anda bambaşka bir noktaya evrilir.


3) Recep İvedik 3 (2010) | IMDb: 4.0

Yönetmen: Togan Gökbakar

Oyuncular: Şahan Gökbakar, Zeynep Çamcı, Serkan Altuniğde

Şahan Gökbakar’ın hem çok sevilen hem de çok eleştirilen film serisinin üçüncü filmi olan Recep İvedik 3, serinin en az gişe yapan filmi. Ancak buna rağmen yine de ortalama gişe başarısının üstünde. Ninesinin ölümünün ardından büyük bir depresyon yaşayan Recep İvedik, bir türlü bu depresyondan çıkamaz. Ta ki günlerden bir gün akrabası olan Zeynep onu ziyarete gelene kadar. Zeynep, İstanbul’a üniversite okumaya gelmiştir ve kalacak yeri olmadığı için Recep’in yanında kalır. Recep’in durumuna çok üzülen Zeynep, onu depresyondan çıkarmak için türlü türlü sosyal aktivitelere götürür. Bizler de Recep İvedik’in bu sosyal aktivitelerde başına gelen komik durumlara şahit oluyoruz.


4) Kolpaçino: Bomba (2010) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Şafak Sezer

Oyuncular: Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Ali Çatalbaş

Bugün bile replikleri hayranları tarafından ezbere bilinen film, Şafak Sezer’in ünlü Kolpaçino serisinin ikinci filmi. Emlakçı olup, evlenerek kendine düzenli bir hayat kuran Özgür, bir yandan da metresi Şale ile kaçak bir ilişki yürütür. Ancak Şale’nin ona şantaj yapmasıyla birlikte bir anda her şey alt üst olur. Serinin unutulmaz karakterleri Tayfun, Sabri, Ganyotçu ve Şahin’den yardım isteyen Özgür, kendi başını yaktığı gibi onlarınkini de yakacaktır.


5) Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (2011) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Ezgi Mola, Bülent Emin Yarar

Onur Ünlü’nün en sıra dışı filmlerinden olan yapım, aile kavramına getirdiği kendine has eleştiriyle 2011 yılının dikkat çeken komedi filmlerinden biri. Şehirde hemen herkes tarafından tanınan, saygı duyulan, prestij sahibi anayasa profesörü Celal Tan, genç bir öğrencisiyle evlenmiştir. Doğum gününde ailesi ona sürpriz bir parti düzenler fakat bu sürpriz bambaşka bir sürprize gebe olur. O geceden sonra hem Celal Tan’ın hem de ailesinin hayatı tamamen değişecektir.


6) Entelköy Efeköy’e Karşı (2011) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Yüksel Aksu

Oyuncular: Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy

Ege komedisi denilince akla gelen en saygın ve sevilen yönetmenlerden olan Yüksel Aksu, bizleri bir kez daha Ege’nin kendine has bir köyüne götürüyor. Kendi hâlinde yaşayan köylüler, günlerden bir gün doğayla dost, çevreci bir grup tarafından kalabalık bir göç alır. Bu grup, köyün biraz dışında komün yaşam tarzını benimseyecekleri yepyeni bir köy kurmaya başlarlar. Köylüler de bunu avantaja çevirerek tarlalarını ve hayvanlarını yüksek fiyattan onlara satarlar.

Her iki taraf da durumdan memnundur. Ancak bir gün köye termik santral kurulacağı haberi gelir. Köylüler yeni iş imkânları doğacağı için haberi sevinçle karşılarken, çevreciler termik santrale karşı dururlar. Bu karşıtlık hem iki grup arasında protestolara varan tartışmalara neden olacak hem de seyirciyi kahkahalara boğan sahneler doğuracaktır.


7) Düğün Dernek (2013) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Selçuk Aydemir

Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin

Düğün Dernek, Türk komedi filmleri listesinin olmazsa olmaz filmlerinden birisidir. İki filmlik serinin ilk filmi olan Düğün Dernek, vizyona girdiği senenin gişe rekortmeni olmuş, haftalarca hatta aylarca gösterimine devam etmişti. Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin Çalgı Çengi’den sonraki ilk sinema projesi olan film, ikilinin birçok projede birlikte çalıştığı Selçuk Aydemir tarafından yazılıp, yönetildi. Sivas’ta yaşayan İsmail’in oğlu Tarık Letonya’da hayatını sürdürmektedir. Bir gün habersizce çıkıp gelir ve herkesi çok mutlu eder. Ancak bu ziyaretin başka bir sebebi vardır. Tarık, Letonya’da tanıştığı Monica ile evlenmek ister. Aile, şaşkınlığı atlattıktan sonra İsmail, oğluna düğünsüz evlenemeyeceğini söyler ve hemen çalışmalara başlar. Tüpçü Fikret, Çetin ve köy öğretmeni Saffet’i yanına alan İsmail, 10 gün içinde tüm düğün işlerini halletmek zorundadır.


8) Celal ile Ceren (2013) | IMDb: 2.9

Yönetmen: Togan Gökbakar

Oyuncular: Şahan Gökbakar, Ezgi Mola, Gökçen Gökçebağ

Şahan Gökbakar’ın kadın-erkek ilişkilerini kendi mizah diliyle ele aldığı film, düşük IMDb puanına rağmen izleyicilerin büyük talep gösterdiği ve sevdiği Şahan Gökbakar filmlerinden biri. Celal ile Ceren uzun süredir birlikte olan mutlu bir çifttir. Celal, babasının yanında elektrikçi olarak, Ceren de bir mobilya mağazasında çalışır. Bir gün arkadaşının bekarlığa veda partisine gitmek isteyen Celal, Ceren’den izin alamaz. O da Ceren’den habersiz şekilde partiye gider. Bunu öğrenen Ceren, Celal’den ayrılır. İlk başlarda Celal hayatından çok memnun olsa da aksilikler bir türlü peşini bırakmaz ve günden güne Ceren’i daha da çok özlediğini ve sevdiğini fark eder.


9) Hükümet Kadın (2013) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal

İki filmlik serinin ilk filmi olan Hükümet Kadın, Sermiyan Midyat’ın yazıp yönettiği ve zengin oyuncu kadrosuyla birlikte oldukça beğenilen Türk komedi filmleri arasındadır. Film, Midyat’ta geçiyor. Xate, 8 çocuk annesi olan fakat okuma yazma bilmeyen bir kadındır. Midyat Belediye Başkanı olan kocası da köyün saygı duyulan ismidir. Beklenmedik bir kazada kocasını kaybeden Xate, hiç aklında yokken kendini bir anda belediye başkanı olarak bulur. Köyün tüm problemlerini çözmeye söz verir. Bunun için canla başla çalışan Xate’nin en büyük hayali ise köydeki kız çocukları ve kadınlarla birlikte bu işi yapabileceğini göstermektir.


10) Gözümün Nuru (2013) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu

Oyuncular: Melik Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu, İsmail Saraçoğlu

Yakın dönem Türk komedi sinemasının arka planda kalmış, az bilinen cevherlerinden biri olan Gözümün Nuru, mutlaka izlemeniz gereken bir komedi. M isimli karakter genç bir sinema aşığıdır. Amacı da günün birinde sinema filmi çekmektir. Ancak geçirdiği bir hastalık sonucu kör olma tehdidiyle karşı karşıya kalır. Tam 40 gün boyunca gözleri bandajlı şekilde yatmak zorunda olan M, bu süreçte hem korkularıyla yüzleşir hem de sinemaya dair tutkusunun kendi içindeki çelişkilerini sorgular. Tamamen farklı ve kendine has bir komedi dili olan filmi, özellikle kara komedi tarzını sevenlerin mutlaka izlemesi gerekiyor.


11) Yozgat Blues (2013) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Oyuncular: Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer

Yavuz ve Neşe müziği hayatlarının temeline oturtan iki karakterdir. Yavuz hem müzik öğretmeni hem şarkıcı, Neşe de onun öğrencisidir. Bu ikili Yozgat’tan bir iş teklifi alırlar ve apar topar Yozgat’a giderler. Yaptıkları müzik, şehirdeki insanların müzik anlayışına pek uygun değildir fakat hiç pes etmeden sahne almaya devam ederler. Şehre alışma süreci, müziklerinin beğenilmemesi, hayallerindeki müzik kariyerini bir türlü yakalayamamaları derken, Yavuz ve Neşe kendilerini trajikomik olayların içinde bulur.


12) Böcek (2013) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Bora Tekay

Oyuncular: Uğur Bilgin, Leyla Yüngül, Barış Yılmaz Gündüz

Uğur ve Barış çok yakın iki arkadaştır. İkisi de Barış’ın dayısı Engin’in DVD dükkanında çalışmaktadır. Bir de Engin’in kız kardeşi Leyla vardır. Uğur ve Leyla birbirlerini çok seviyorlardır ve evlenmek isterler. Ancak Uğur maddi anlamda kendini yetersiz hisseder. Durumun farkında olan Barış, Uğur ve Leyla’ya bir teklif sunar. İkisinin başrolde olduğu bir film çekeceklerdir. Bunun için de sinemayı bırakmış olan sektörün eski isimlerinden yönetmen Bora ve senarist Haluk ile anlaşırlar. Her biri birbirinden problemli bu ekip çekimlere başlar fakat hiçbir şey yolunda gitmez. Üstüne üstlük bir de Leyla’nın başkasıyla evlendirileceği haberi gelince işler iyice karışır.


13) Pek Yakında (2014) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Tülin Özen, Ozan Güven

Film, Cem Yılmaz’ın Yeşilçam’ı ve günümüz film sektörünü kendi mizah anlayışıyla merkeze alıyor. Zafer, hayatını korsan DVD satarak kazanır. Bu yüzden de karısıyla boşanma aşamasına gelmiştir. Karısını ve çocuğunu çok sevdiği için de bir daha bu işi yapmayacağını söyler ve eski mesleği olan figüranlığa geri döneceği bir fırsat yakalar. Yeşilçam kültüründen gelen filmci arkadaşlarıyla bir film çekmeye soyunur. Başrolde de karısı oynayacaktır fakat karısı, filmin Zafer’in yapımcılığında çekildiğini bilmiyordur. Ekibin fazla parası yoktur, yetenekleri sınırlıdır ve tüm bunlara rağmen “Şahikalar – Kötülüğün Sonu” isminde fantastik bir film çekmeye çalışırlar.


14) Sürgün İnek (2014) | IMDb: 5.1

Yönetmen: Ayhan Özen

Oyuncular: Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez, Vildan Atasever

28 Şubat sürecinde Gomalak adında bir köydeyiz. Kendi hâlinde küçük bir köy olan Gomalak’ta herkes birbirini tanır. Köyün sevilen çifti Şevket ve Emine, mutlu bir evlilik sürmektedirler. Bu çiftin bir de çok sevdiği Sarıkız adında bir inekleri vardır. Sarıkız, bir gün ahırdan kaçar ve köy okulunun bahçesindeki Atatürk büstünü kırar. Büstü kimin kırdığı araştırılırken kimsenin suçlu olmadığı, Sarıkız’ın kırdığı anlaşılır. Ancak Şevket ve Emine başta olmak üzere köy halkı, 28 Şubat sürecinden dolayı çok korkar ve büst kırıldığı için hem Sarıkız’ın başına hem de kendi başlarına bir şey geleceğinden çekinirler. Yetkili kurumlar ise çoktan Sarıkız’ın peşine düşmüşlerdir bile. Sürgün İnek, politik komedi tarzını sevenler için son yılların en keyifli filmlerinden biri.


15) Zaman Makinesi 1973 (2014) | IMDb: 6.3

Yönetmen: Aram Gülyüz

Oyuncular: Gürgen Öz, Seda Bakan, Mustafa Uzunyılmaz

Sinema tarihinin ikonik serilerinden biri olan Back to the Future (Geleceğe Dönüş) serisinden esinlenilen film, bizleri 1973 yılı Türkiye’sine götürüyor. Tolga, babası zengin olduğu için hiç çalışmayan ve sorumsuzca hayat süren bir gençtir. Bir gün babası aniden ölür. Tolga da tüm mirasın kendisine kalacağını düşünür fakat babası ona sadece Anadol marka bir araba bırakmıştır. Tolga hem duruma anlam veremez hem de artık eski model bir arabası vardır. Anadol arabasıyla bir gün yolda giderken araba kontrolden çıkarak hızlanır. Tolga uyandığında ne olduğuna anlam veremez; çünkü kendini 1973 yılında bulur. Ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Tamirhanede çırak olarak çalışan Çiko adındaki küçük bir çocukla tanışır. Hem onun hem de çevresindekilerin hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır.


16) İtirazım Var (2014) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Onur Ünlü

Oyuncular: Serkan Keskin, Umut Kurt, Erkan Kolçak Köstendil

Türk komedi filmleri listesinin en sıra dışı karakterlerinden biri olan Selman Bulut, imamdır. Geçmişte boksörlük kariyeri de bulunan Selman, aynı zamanda antropolojiye de ilgi duyar. Sıradan bir günde camide namaz kıldırırken silah sesleri duyulur. Cami cemaatinin içinden bir kişi hayatını kaybetmiştir. Hemen polisler gelir ve olay araştırılmaya başlanır. Selman Bulut ise bazı kişilerden şüpheleniyordur. O yüzden de polise haber vermeden şüphelendiği kişilerin peşine düşer ve delil toplamaya çalışır. Ancak araştırmayı derinleştirdikçe olayların çok gizemli bir hâl almayı başladığını görür. Selman Bulut artık sadece bir imam değildir. Onur Ünlü’nün bu sıra dışı polisiye komedisini kaçırmayın!


17) Ali Baba ve 7 Cüceler (2015) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Çetin Altay, Irina Ivkina

Şenay ve kayınbiraderi İlber, birlikte bahçe süsleri satan iki karakterdir. Yurt içinde istedikleri başarıya ulaşamayan ikili, Şenay Cüccaciye adını verdikleri markalarını yurt dışında temsil etmek isterler ve Sofya’ya giderek burada bahçe fuarına katılırlar. Fuarda yüklü miktarda cüce satışı yaparlar fakat daha sonra anlarlar ki cüceleri sattıkları kişi, Sofya’nın mafya lideri Boris Mancov’dur. Başlarına bir iş gelmemesi için cüceleri Boris Mancov’dan geri almak isteyen Şenay ve İlber, kendilerini bir anda Boris Mancov’un düzenlediği insan avı oyununun içinde bulurlar.


18) Bana Masal Anlatma (2015) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Burak Aksak

Oyuncular: Fatih Artman, Hande Doğandemir, Cengiz Bozkurt

Türk komedi filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi de Bana Masal Anlatma’dır. Bana Masal Anlatma, Leyla ile Mecnun’un senaristi olarak tanınan Burak Aksak’ın ilk yönetmenlik deneyimi. Burak Aksak, bizleri Suriçi’nde yaşayan bir grup insanın maceralarına konuk ediyor. Rıza, minibüs şoförlüğü yapan ve mahallede herkes tarafından sevilen bir gençtir. Günlerden bir gün surlarda bir kızla karşılaşır ve kızın yardıma ihtiyacı olduğunu anlayınca onu eve getirir. Ayperi, masal dünyasından gelmiş bir kızdır ve gerçek hayata alışması hiç kolay değildir. Hem Rıza hem de mahalledekiler Ayperi’yi yalnız bırakmazlar. Günler geçtikçe Rıza ve Ayperi arasında duygusal bir yakınlaşma da meydana gelir.


19) Kara Bela (2015) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Burak Aksak

Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Erkan Kolçak Köstendil, Seda Bakan

Burak Aksak’ı bir kez daha hem senarist hem de yönetmen koltuğunda gördüğümüz film, Bana Masal Anlatma ile aynı yıl vizyona girdi. Kudret, hayatı boyunca hep tekdüze yaşamıştır. Bu yüzden gerek karısı ve çocukları gerek de çevresi onu her fırsatta eleştirirler, hatta görmezden gelirler. Kudret de yalnızlığını çok sevdiği arabasıyla paylaşır. Yine mutsuz ve yalnız olduğu bir gün annesi rüyasına girer ve ona Antep’e giderek oradaki bir kıza yardım etmesini söyler. Kudret uyandığında hemen arabasına atlar ve Antep’e doğru yola çıkar. Kudret’in kurallarla dolu hayatı bu yolculukta tepetaklak olacaktır.


20) İçimdeki Ses (2015) | IMDB: 6.0

Yönetmen: Çağrı Bayrak

Oyuncular: Engin Günaydın, Leyla Lydia Tuğutlu, Füsun Demirel

Selim, birtakım bunalımlar geçiren ve annesiyle yaşayan kendi halinde bir yazardır. Karakterinden dolayı insanlardan uzak durmayı seçer. Dolayısıyla kadınlarla da arası iyi değildir. Kabuğunu kırmak isteyen Selim, sosyalleşmeye karar verir ve bir spor salonuna yazılır. Burada tesadüfen Ayşıl adında bir kadın ile tanışır. Birbirlerinden çok hoşlanan bu ikili bir anda sevgili olurlar. Bu duruma en çok sevinen ise Selim’in annesi Mehpare’dir. Ancak Ayşıl, Mehpare’ye kendini sevdirmek zorunda hissettiği için sürekli onunla vakit geçirir. Selim ise hayatındaki bu değişikliğe alışmakta güçlük çekecektir.


21) Yok Artık (2015) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Caner Özyurtlu

Oyuncular: Erkan Kolçak Köstendil, Ceren Moray, Şebnem Bozoklu

Caner Özyurtlu’nun iki filmlik serisinin ilk filmi olan Yok Artık, özellikle zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Fikret bir taksicidir ve bir gün taksi durağına giderken ayağını burkar. Taksi durağına geldiğinde arkadaşlarıyla sohbet etmeye başlar. Laf lafı açar ve Fikret, gerçek olduğunu söylediği bir hikâye anlatır. Ancak bu sadece bir başlangıçtır. Fikret gün boyu karşılaştığı herkese farklı bir hikâye anlatır. Peki hikâyeler ne kadar gerçektir?


22) Limonata (2015) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Ali Atay

Oyuncular: Serkan Keskin, Ertan Saban, Funda Eryiğit

Limonata, sevilen oyuncu Ali Atay’ın ilk yönetmenlik deneyimi aynı zamanda da en komik Türk komedi filmleri arasındadır.. Sakip, Makedonya’da yaşayan genç bir adamdır. Babası ölmek üzeredir ve Sakip’ten tek isteği İstanbul’a gidip zamanında terk ettiği çocuğunu bulmasıdır. Bir üvey kardeşi olduğunu öğrenen Sakip, zor da olsa babasının son isteğini yerine getirmek üzere İstanbul’a gelir ve Selim’i aramaya başlar. Selim ise tek başına yaşayan, amatör düzeyde futbol oynayan biridir. Sakip onu bulduğunda gelmek istemediğini ve bir daha rahatsız etmemesini söyler. Ancak Sakip çok kararlıdır. Bir gece Selim’i kaçırıp arabaya bindirir ve Makedonya’ya doğru yola düşer. Selim kendine geldiğinde Sakip yolu çoktan yarılamıştır bile.


23) İftarlık Gazoz (2016) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Yüksel Aksu

Oyuncular: Cem Yılmaz, Berat Efe Parlar, Adam Bay

Yüksel Aksu, Entelköy Efeköy’e Karşı filminden sonra bizleri bir kez daha Ege’ye götürüyor. Cem Yılmaz’ın başrolde olduğu film, son yılların en beğenilen komedi filmlerinden biri. 1970’lerin Ege kasabasında geçen film, merkezine Adem ve Cibar Kemal’i alıyor. Adem, ilkokulu başarıyla bitirmiştir ve ailesine yaz tatilinde çalışmak istediğini söyler. Ailesi de onu kasabanın sevilen ismi gazozcu Cibar Kemal’in yanına verir. Bir yandan da Ramazan ayı gelmiştir. Adem her ne kadar oruç tutmak istese de hem ailesi hem de ustası, yaşı küçük olduğu için izin vermez. Adem ise onlardan gizli gizli oruç tutmaya başlar. Oruç tuttuğu ilk gün, onun hayatının dönüm noktası olacaktır.


24) Kötü Kedi Şerafettin (2016) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Mehmet Kurtuluş, Ayşe Ünal

Seslendirenler: Uğur Yücel, Demet Evgar, Okan Yalabık

Usta karikatürist Bülent Üstün’ün yarattığı ikonik karakter Kötü Kedi Şerafettin ve onun çizgi roman serisinin bir uyarlaması olan film, Türk yapımı bir animasyon komedisi olmasıyla da oldukça özel bir yere sahip. Şerafettin, Martı Rıfkı ve Fare Rıza, terasta felekten bir gece çalmak için sabahtan hazırlık yapmaya başlarlar. Her şey istedikleri gibi giderken bir anda olaylar üst üste gelir. Şerafettin, sahibi Tonguç tarafından evden kovulur. Sokakta kalınca düşmanlarının saldırısına uğrar. O da yetmezmiş gibi tesadüf eseri baba olduğunu öğrenir. Üstelik tam da ilk defa aşık olmuşken! Tüm bunlar, başta Şerafettin olmak üzere Rıfkı ve Rıza’nın başına bir sürü bela açacaktır.


25) Kaçma Birader (2016) | IMDb: 6.9

Yönetmen: Murat Kaman, Defne Deliormanlı

Oyuncular: Emrah Kaman, Zafer Algöz, Melek Baykal

Yozgat’ta yaşayan bir ailenin en küçük oğlu, sevdiği kızla birlikte İstanbul’a kaçar. Aile bunu öğrenince oğullarının peşinden apar topar İstanbul’a giderler ve kendilerini bir anda Taksim’de bulurlar. İlk defa Taksim’e gelen aile, bir yandan oğullarını bulmak için çabalarken bir yandan da hiç bilmedikleri Taksim’de başlarına gelen komik olaylarla başa çıkmaya çalışırlar.


26) Aile Arasında (2017) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Ozan Açıktan

Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar

Aile Arasında son 10 yılın en beğenilen Türk komedi filmleri arasındadrı Çok farklı hayatları olan Fikret ve Solmaz, aynı gün eşlerinden ayrılmıştır. Fikret, her şeyini kaybetmiş, takıntıları olan bir karakterken, Solmaz ise müzikholde vokalist olarak çalışır. İkisinin yolları bir yanlış anlaşılma sonucu tesadüfen kesişir. Solmaz’ın kızı Zeynep ise Adanalı zengin bir kebapçının oğluyla evlenme kararı alır. Anne-babası ayrı olduğu için onlardan bahsetmekten çekinir ve yalan söylemek zorunda kalır. Çocuğun ailesi ise kız isteme için Adana’dan yola çıkmışlardır bile. Solmaz ve Zeynep, Fikret’i zor da olsa Zeynep’in babası olmaya ikna ederler. Ancak aileler bir araya geldiğinde işler içinden çıkılamaz bir duruma dönüşecektir.


27) Yol Arkadaşım (2017) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Bedran Güzel

Oyuncular: İbrahim Büyükak, Oğuzhan Koç, Aslı Bekiroğlu

İbrahim Büyükak’ın senaristliğini yaptığı iki filmlik serinin ilk filmi olan Yol Arkadaşım’da Onur ve Şeref’in hikâyesi anlatılıyor. Onur, işinden kovulmuş bir ilaç mümessilidir. Bir an önce işini geri almalı veya yeni bir iş bulmalıdır; çünkü üç gün sonra kız arkadaşının ailesiyle tanışmak için Ayvalık’a gidecektir. Yola çıkmaya hazırlanan Onur, internet üzerinden kendine bir yol arkadaşı bulur. Onur ve Şeref birlikte Ayvalık’a doğru aksilik ve eğlence dolu bir yolculuğa çıkarlar.


28) Kolonya Cumhuriyeti (2017) | IMDb: 5.8

Yönetmen: Murat Kepez

Oyuncular: Çağlar Çorumlu, Büşra Pekin, Mahir İpek

Peker Mengen, küçük bir kasabanın belediye başkan adayıdır ve yerine getirilmesi çok zor vaatlerle seçimi kazanır. Vaatlerinden biri de seçildiği zaman başbakanı kasabaya getirmektir. Verdiği sözü tutar tutmasına fakat karşılama töreni esnasında bir dizi talihsiz olay yaşanır. Verilen kararla kasaba, ülkeden ayrılır. Bundan böyle Peker Mengen, Kolonya Cumhuriyeti adını verdiği devletin başkanıdır. Üstelik başkan olur olmaz Amerika’yla savaşa girmiştir. Savaş, uzaylı istilası, halkın desteğinin kaybedilmesi derken, Peker Mengen ve Kolonya Cumhuriyeti zorlu ve bir o kadar komik olaylar yaşayacaktır.


29) Tatlım Tatlım (2017) | IMDb: 5.6

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Çağlar Çorumlu, Şebnem Bozoklu, Bülent Emrah Parlak

Tatlım Tatlım, Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve Demet Akbağ ile birlikte oynadığı tiyatro oyunu Haybeden Gerçeküstü Aşk’ın sinema uyarlaması. Yeni tanışan 4 farklı çiftin ilişkilerindeki aşamalarına şahit olduğumuz film, kadın-erkek ilişkileri üzerine bir komedi resitali sunuyor.


30) Arif v 216 (2018) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Kıvanç Baruönü

Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Seda Bakan

G.O.R.A ve A.R.O.G. filmlerinin devamı olan film, bizleri bu sefer 60’lı yılların İstanbul’una götürüyor. 216, Dünya’ya Arif’i ziyarete gelir. Ancak ziyaretin tek sebebi Arif’i özlemesi değildir. 216, robot olmaktan sıkıldığı için insan gibi yaşamak ister. Arif’in başının belada olması sebebiyle ikili bir anda kendini 60’lı yıllara ışınlanmış bulur. 216, tam da hayalini kurduğu sıcak mahalle ortamını yaşama fırsatını yakalamıştır. Arif ise durumdan hiç memnun değildir. Çünkü insanlar 216’nın insan olmadığını anlamaya başlamışlardır ve bu yüzden Arif ve 216’nın başına türlü türlü dertler açılır.


31) Ölümlü Dünya (2018) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Ali Atay

Oyuncular: Feyyaz Yiğit, Doğu Demirkol, Ahmet Mümtaz Taylan

Türk komedi filmleri arasında en beğenilenlerden birisi de Ölümlü Dünya’dır. Ali Atay’ın ikinci yönetmenlik deneyimi Ölümlü Dünya, son yılların en farklı, en dikkat çekici ve en çok övgü alan komedi filmlerinden biri. Mermer Ailesi, Haydarpaşa Garı’nda Anadolu Tat 1071 adında bir lokanta işletiyordur. Ancak bu işin görünen kısmıdır. Esas işleri, 1000 yıllık bir organizasyonun tetikçiliğini yapmaktır. Bu işteki en önemli kural, organizasyon tarafından verilen görevleri eksiksiz yerine getirmek ve organizasyondan kimseye bahsetmemektir. Ancak Mermer Ailesi, önce işlerde çuvallamaya başlar, ardından da dışarıya bilgi sızdırır. Organizasyon, durumu öğrenince Mermer Ailesi’nin tek bir seçeneği kalmıştır: Kaçmak!


32) Kelebekler (2018) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin

Gişe Memuru ve Sarmaşık filmleriyle büyük bir başarı yakalayan yönetmen Tolga Karaçelik, rotasını bu sefer kara komediye çeviriyor. Birbiriyle uzun yıllardır görüşmeyen 3 kardeş, babalarının hastalanması üzerine onu ziyaret etmek için Hasanlar Köyü’ne gitmek üzere yola çıkarlar. Üç kardeş arasında anlaşamadığı gibi kişisel olarak da problemli hayatlar yaşamaktadır. Ancak bu yolculuk hem onları birbirlerine bağlayacak hem de geçmişle yüzleşmelerini sağlayacaktır. Son yılların en orijinal komedi filmlerinden biri olan Kelebekler, 2018 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Kategorisi’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.


33) Cinayet Süsü (2019) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Ali Atay

Oyuncular: Uğur Yücel, Feyyaz Yiğit, Binnur Kaya

Son 10 yılın en beğenilen Türk komedi filmleri arasında Cinayet Süsü’dür.Ali Atay’ın bir kez daha yönetmen koltuğunda olduğu, senaryosunu Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi ile birlikte yazdığı Cinayet Süsü, kendine has komedisiyle izleyenlere kahkaha tufanı yaşatıyor. İstanbul cinayet büro ekibi ve onlara yeni katılan suç uzmanı Dizdar Koşu, bir seri katilin peşine düşer. Ardı arkası kesilmeyen cinayetler ülke genelinde büyük yankı uyandırırken, ekip bir türlü olayı açıklığa kavuşturamaz, kavuşturamadığı gibi de eline yüzüne bulaştırır. Her defasında farklı yöntemler deneyen ekip ve katil arasında kedi fare kovalamacası başlar.


34) Aykut Enişte (2019) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Onur Bilgetay

Oyuncular: Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Ege Kökenli

Ailesi olmayan Aykut, telefon dükkanı işleten ve tek başına ayakta durmaya çalışan biridir. Tek hayali ise çok sevdiği Nurhan ile evlenip, aile kurmaktır. Ancak düğüne 1 hafta kala dükkanına hırsız girer ve tüm birikimi çalınır. Sigorta şirketinde çalışan Gülşah ise zengin bir ailenin kızıdır fakat kendi ayakları üzerinde durur. Ailesinin onu evlendirme baskısından bıkan Gülşah, rapor hazırlamak için Aykut’un dükkanına gelir. Aykut, sigortadan parasını alabilmek, Gülşah da ailesinin evlilik baskısından kurtulmak için birbirine yardım etmek zorundadır.


35) Eltilerin Savaşı (2020) | IMDb: 5.7

Yönetmen: Onur Bilgetay

Oyuncular: Gupse Özay, Merve Dizdar, Ferit Aktuğ

Aykut Enişte ile büyük beğeni toplayan Onur Bilgetay, bir sene sonra Eltilerin Savaşı filminde yine yönetmen koltuğuna oturuyor. Elti olan Sultan ve Gizem’in eğlenceli çekişmesinin anlatıldığı filmde, iki karakterin evliliğe ve hayata olan birbirinden çok farklı bakış açıları, yaşanılan komik olaylarla işleniyor. Film, vizyona girdiği tarihten itibaren gişede çok büyük bir başarı elde etti.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerikler:

Netflix Komedi Dizileri: Netflix’te İzleyebileceğiniz En Komik 27 Dizi

Romantik Komedi Filmleri: Yüzünüzde Gülümseme Bırakacak 35 Film

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/