Fantastik Diziler: Başka Evrenlerin Kapısını Aralayan 12 Fantastik Dizi

fantastik diziler

Gerçek hayatın bazen bir rutin içerisinde geçmesinden herkes şikayet edip bunu renklendirmenin yollarını illa ki aramıştır. Böyle durumlarda imdadımıza fantastik diziler yetişir. Yaratılmış başka evrenlerle, doğaüstü güçlerle ya da zamanın ötesinde oluşu ile bizi günlük rutinden alır götürür. İşte siz de böyle bir dizi arıyorsanız, sizin için IMDB puanı yüksek, son zamanlarda herkesin beğenerek izlediği fantastik dizileri araştırdık. Gelin hep birlikte fantastik diziler listemize yakından bir göz atalım.


12) Atiye (2019 – 2021) | IMDb: 7.2

atiye dizi

Atiye, hikâyesi ile izleyenleri ekran başına kilitleyen bir Türk dizisi. Başrolünde Beren Saat’in olduğu hikâye, Göbekli Tepe’de gelişen fantastik olayları ve bunun etkilerini konu ediniyor. Göbekli Tepe’de araştırma yapan arkeolog Erhan, bazı semboller keşfeder. Benzer zamanda ressam olan Atiye de sembolün aynısını her resmine işler. Bu sembolü nereden bildiğini, neden her resimde yer verdiğini araştırmak için yolculuğa çıkan Atiye’yi çok başka gerçekler beklemektedir. Atiye, başarılı çekimleri ve iyi işlenmiş konusu ile fantastik diziler listemizde kendisine yer buluyor.


11) Merlin (2008 – 2012) | IMDb: 7.9

merlin dizi

Büyücü Merlin’in sahip olduğu güçlerini henüz keşfetmemiş olduğu gençlik yıllarını konu edinen bu dizi, fantastik dizi izlemek isteyenlere oldukça keyifli bir alternatiftir. Camelot Krallığı, büyü yapmanın yasak olduğu ve Kral Uther tarafından yönetilen bir yerdir. Doğaüstü yetenekleri olan Merlin isminde genç bir adam, yeteneklerini kullanmayı tam olarak öğrenemediği için başını belaya sokabilecek birisidir. Ne zaman ki yakın zamanda tahta geçecek olan Prens Arthur ile yolları kesişir, işte o zaman hem kendi kaderlerinin hem de krallığın dönüm noktası olur.


10) The Good Place (2016 – 2020) | IMDb: 8.2

the good place

En iyi fantastik diziler listemizdeki diziler arasında tek farklı işleyişi olan dizi olarak karşımıza The Good Place çıkmaktadır. “Öldükten sonra başımıza ne geliyor?” sorusunu hem eğlenceli hem de fantastik bir şekilde işleyen The Good Place, kısa ve keyifli bölümleri ile ekranlarda yer almıştır. The Good Place öldükten sonra iyi insanların “iyi yere”, kötü insanların ise “kötü yere” gittiğini ve neler yaşadığını anlatır. Fakat Eleonor’un ölümünün ardından yanlışlıkla iyi yere gitmesinin ardından işlenen hikâye izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir.


9) Sense8 (2015 – 2018) | IMDb: 8.3

sense8 dizi

Konusu bakımından oldukça farklı olan bu dizide birbirine bağlı olan 8 kişinin yaşamı konu ediliyor. Dünyanın başka yerlerinde yaşayan, birbirinden çok farklı bu kişiler zihinsel ve duygusal olarak bağlılar. Dolayısıyla yaşadıkları sevinçleri, üzüntüleri ve acıları görebiliyorlar. Fantastik severler için bir nimet olan bu dizi, en iyiler arasında yer almayı başarıyor.


8) Supernatural (2005 – 2020) | IMDb: 8.4

supernatural fantastik diziler

Fantastik diziler söz konusu olduğunda akla ilk gelen yapımlardan biri şüphesiz Supernatural oluyor. Doğaüstü varlıkların iki kardeş tarafından yakalandığı ve avlandığı fantastik korku dizisi olan bu dizide; kurt adamlar, vampirler, şekil değiştirenler gibi birçok varlık bulunuyor. İsimleri Sam ve Dean olan bu kardeşlerin anneleri, şeytan tarafından öldürülüyor ve dizi başlıyor. Fantastik kurgusuyla olduğu kadar, mizah seviyesi ile de izleyicilerden tam not alan Supernatural’in müzik seçimleri ise efsane olarak değerlendiriliyor.


7) Fringe (2008 – 2013) | IMDb: 8.4

fringe fantastik diziler

İçerisinde bulunan bütün yolcuların ve mürettebatın öldüğü bir uçak Boston’a iniş yapar. Yaşanan bu gizemli olayı anlamlandırmak üzere FBI ajanı Olivia Dunham’a görev verilir. Yaşadığı zorlukların ve çözülemeyen olaylar onu hep tek bir yere götürür: Walter Bishop. Fakat ona ulaşması çok da kolay olmayacaktır. Çünkü Walter Bishop, uzun süredir akıl hastanesindedir ve onun yardımını alabilmenin tek yolu oldukça Bishop’ın asi oğlu Peter’ın ikna edilmesidir. Olivia’nın çözmeye kalkıştığı gizemin, aslında çok daha büyük ve şok edici olayların ufak bir parçası olduğunu da zamanla keşfediliyor. Fringe, izleyicisini zihin doygunluğuna ulaştırmayı başarıyor.


6) Westworld (2016 – …) | IMDb: 8.6

westworld

Yapay zekalar ile geliştirilmiş, insansı robotların yer aldığı bir kasaba, ziyaretçilerine arzularını bastırmadan dilediklerini yapabilecekleri vahşi batı temalı bir eğlence parkı sunuyor. Burada yer alan sakinler, insanlardan ayırt edilemeyecek kadar iyi dizayn edilmiş ve duyguları olan robotlar. Bu robotların yaratıcıları, ziyaretçiler ve robotların kendileri ile arasında geçen bu fantastik dizi, ekrana sizi kilitleyecek ve yaptığı ters köşelerle oldukça fazla şaşırmanızı sağlayacak.


5) Doctor Who (2005 – …) | IMDb: 8.6

doctor who fantastik diziler

En uzun soluklu dizilerden birisi olan Doctor Who, 1963 yılından 1989’a kadar devam eden klasik bir seridir. 2005 yılında yeniden ekranlara dönmesi ile klasik seri devam ettirilmiş ve günümüze kadar yeni bölümleri ulaşmıştır. Hatta bu seneler süren dizi bölümleri haricinde Doctor Who’nun çok daha önceden yayınlanmış kitapları da bulunuyor. Doktor, bir zaman lordu. Baş düşmanları Dalekler ile yaptıkları, son zaman savaşı sırasında bütün zaman lordları ve gezegeni Gallifrey yok olmuştur.

Tek kurtulan zaman lordu olan Doktor, Tardis’i ile istediği zamana veya mekana gidebilir. Gittiği başka gezegenler ve zamanlarda, karşılaştığı şeyler ile kimi zaman dost olur kimi zaman da dünyayı kurtarmak için kendisine yeni düşmanlar edinir. Ölümlerine yakın değiştirdikleri şekilleri ile kendilerini yenileyebilirler. Doktor’un yaşı 900’den fazladır.


4) Stranger Things (2016 – …) | IMDb: 8.7

stranger things

Başarılı performansları, konusu ve dönem müzikleri ile oldukça ilgi çeken Stranger Things, final vermemiş dizilerden birisi. Bir çocuğun kaybolmasının ardından meydana gelen gizemli olayları konu edinen bu fantastik dizide doğaüstü güçler, deneyler bulunuyor. Her yerde, her şekilde aranmasına rağmen kaybolan çocuktan hiçbir iz bulunamıyor. Ekipler bulamayacaklarını düşünüp de vazgeçtikleri sırada, karşılaştıkları gizemli kızdan sonra hikaye farklı bir boyut kazanıyor.


3) Black Mirror (2011 – …) | IMDb: 8.8

black mirror

Birbirinden bağımsız bölümleri ama bir o kadar da benzer hikayeleri ile Black Mirror, yalnızca dizi izlerken keyifli vakit geçirmenizi sağlamayacak, bir yandan da etrafınızı ve geleceğinizi düşünmeye sevk edecek.

Günümüzde yaşanabileceği düşünülen felaket senaryolarına teknolojik açıdan yaklaşırken insanlığın en karanlık taraflarını konu edinen bu dizi, eleştirmenlerden tam not almıştır. İngiliz yapımı olan bu dizi, yakın geleceğin distopyasını anlatıyor ve her bölüm başka oyuncuları ağırlıyor. Dizi boyunca tanıdık simaların da bölüm konuğu olarak yer aldığı bu dizi, gerçeklerden çok da uzak olmayan ürkütücü bir temaya sahip.


2) Dark (2017 – 2020) | IMDb: 8.8

dark fantastik diziler

Winden’de yaşayan iki çocuğun esrarengiz kayıplarının üzerine gelişen olayları konu edinen bu dizinin olay örgüsü de zaman algısı da çok farklı. Oldukça endişe verici detaylarla işlenen bu hikayede zaman yolculuğundan, radyoaktif sızıntılara, korku ögelerinden aile sırlarına kadar her şeyi bulacaksınız. Dark’ı izlerken bir süre sonra kimin kim olduğunu karıştırabilirsiniz. Yer, zaman, mekan algısı ile oyunlar oynayan bu dizi, ara verilmeden izlenmesi gereken dizilerden biri.


1) Game of Thrones (2011 – 2019) | IMDb: 9.2

game of thrones

Televizyon tarihinin en iyi yapımlarından birisi olan Game of Thrones, her şeyi ile izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarıyor. Müzikler, oyuncuları, konusu hatta hazırlanan fragmanları bile tam not alıyor. Tabii hayal kırıklığı yaratan son sezon hariç… George R. R. Martin’in Buz ve Ateş’in Şarkısı adlı romanından uyarlanan ve daha sonra kitap serisindeki konular işlenerek devam eden bu seri, taht kavgalarını konu etmektedir. Konusu itibarıyla bile uzun detaylar isteyen bu dizinin konusunu detaylıca açıklamak yerine, izleyeni asla pişman etmeyeceğini söylemek yerinde olacaktır. Game of Thrones, fantastik diziler türüne yeni bir soluk getirmeyi başaran bir yapım olmuştu.


Dedektif Dizileri

Bilim Kurgu Dizileri

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/