Black Mirror – Dizi Konusu, Yorumu, Detayları, Oyuncuları, En İyi Bölümleri

Netfleaks

Netfleaks

İzlemelere doyamadığım benim ❤️

Black Mirror tüm ürkütücülüğü ile geleceğin teknolojilerine ve yaşamlarına ışık tutuyor. Bir bütün halinde olmayan dizinin her bölümü farklı oyuncularla farklı konuları işliyor. Her bölümünde bambaşka bir distopya dünyasıyla karşılaşacaksınız. Netflix dizisi olan Black Mirror’ın konusunu, incelemesini, detaylarını, oyuncularını, aldığı puanları ve çarpıcı bölümlerini sizin için bir araya getirdik.
Yayın Tarihi: 4 Aralık 2011
Yaratıcısı: Charlie Brooker
Oyuncular: Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel
Tür: Drama, Bilim Kurgu, Gerilim
Ülke: Birleşik Krallık
Süre: Ort. Bölüm Uzunluğu 1 saat – Toplamda 5 Sezon 22 bölüm
Orijinal Dili: İngilizce
Yapım Şirketleri: Zeppotron, Channel 4 Television Corporation, Gran Babieka

Black Mirror Konusu?

black mirror konusu
Gelişen ve değişen toplumun gün geçtikçe bireyler üzerindeki etkileri de değişiyor. Yeni teknolojilerin getirileri, değişen siyaset, medya, sanat anlayışının değişimi bilim kurgu ögeleriyle konu ediliyor. Her bölümü farklı bir senaryoya ve oyunculara sahip olan bu bilim kurgu antoloji dizisi, gelişen teknolojinin dünyayı daha yaşanır bir hale mi getireceğini yoksa insanları tutsak olarak yaşanacak bir evrene mi hapsedeceği ikilemi üzerine yoğunlaşıyor. Boynunuza takılan çipler ile yaşamak, telefonunuz ya da bilgisayarınız aracılığı ile attığınız her adımın izlenmesi nasıl olurdu?

Black Mirror Yorum

black mirror yorum
Her bölümü ayrı senaryolardan, ayrı oyunculardan oluşan ve Netflix dizileri denildiği anda ilk akla gelen yapımlardan Black Mirror bir antoloji dizisi. Sürekli aynı konudan sıkılanlardansanız listenizin başında olması gereken bir yapım. Her sezonun ve her bölümün ortak tarafı ise insanlık ve teknoloji. Bu temada ilerleyen dizi devlet, teknoloji, toplum, birey gibi temel kavramları sorgulatarak sarsıcı bir etki yaratıyor. Her bölümün sonunda çarpıcı bir final ile karşılaşıyorsunuz. Ayrıca dizinin fütüristik gerçekliği o kadar güçlü ki, seyircilerin birçoğunda anksiyeteye sebep olduğu söyleniyor.

Black Mirror Puanları

IMDb: 8,8
Rotten Tomatoes: %83
Metascore: 76
Google: %92

Black Mirror Ödüller

2012 Uluslararası Emmy Televizyon Filmi/Mini-Dizi Ödülü
2015 Peabody Award – Entertainment
2017 British Academy Television Craft Award for Best Make up and Hair Design
2017 GLAAD Medya Bir Dizideki En İyi Bağımsız Konulu Bölüm Ödülü

Black Mirror En İyi Bölümler

Black Mirror, dünya çapında en çok izlenen dizilerin başında geliyor. 2011 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin her bölümü birbirinden bağımsız farklı konuları işliyor. Başarılı bilim kurgu yazarı Stephen King diziyi çok beğendiğini dile getirdi. Bilim kurgu denilince aklan gelen bir diğer isim olan Robert Downey Jr. ise Black Mirror bölümlerinden biri olan “The Entire History of You” isimli bölümü bir film olarak çekmek istediğini açıkladı.
Hayatımızın büyük bir kısmında önemli bir yere sahip olan teknoloji ve sosyal medya da Black Mirror’ın işlediği konuların başında geliyor. Sosyal medyanın ve teknolojinin bizi nereye götürebileceğini işleyen en çarpıcı 4 bölümü seçtik:

1) White Christmas (Beyaz Noel) | IMDB : 9.2

black mirror en iyi bölümler
Dizinin yaratıcısı Charlie Brooker’ın senaryosunu yazdığı Jon Hamm, Oona Chaplin ve Rafe Spall’ın başrollerini paylaştığı bu bölüm de diğer bölümler gibi distopya geleneğine sahip.
Joe Potter ve Matt Trent, 5 yıldır etrafı karla çevrili bir kulübede yaşıyordur. Ancak işin ilginç kısmı şudur; Matt, Joe ile daha önce hiç konuşmamıştır. Bunun farkına 5 yıl sonra varan Matt, Noel sabahı mutfakta yemek hazırlayan Joe’nun yanına gider ve konuşmaya başlarlar.

2) Hang the DJ | IMDB : 8.8

black mirror en iyi bölümler
Tinder ve benzeri uygulamaları daha önce hiç kullandınız mı? Bu bölümde işlenen arkadaşlık programı bizim bildiklerimize pek benzemiyor. Kendi seçiminizi yapamıyorsunuz. Sistemin size bulduğu kişiler ile yakınlaşabilirsiniz ancak sistemin kurallarına uymak zorundasınız. İlişkinizin ne zaman biteceğine siz değil sistem karar veriyor. Eğer ki sistemin kurallarına uymazsanız üzerinizde yaptırımlar uygulanabilir. Bu arkadaşlık programı ile tanışan Amy ve Frank ise distopik sistemin kurallarına göre gerçek aşkı bulmaya çalışıyorlar.

3) The Entire History of You (Senin Tüm Geçmişin) | IMDB : 8.6

The Entire History of You bölümü Black Mirror’ın ilk sezonunun son bölümüdür. Teknolojinin, geçmişinizin tüm detaylarını biliyor olması sizin için iyi bir şey midir? Bu teknoloji görüntü kaydedebilen lens olarak geçiyor ve anılarınızı tüm ayrıntılarıyla bilip hafızada tutuyor. Bir çip ile tüm hayatınızın kaydedildiğini ve bu çipin hafızanızın yerini aldığını düşünün. Sizce nasıl sonuçları olurdu?

4) Nosedive (Dibe Vuruş) (Sosyal Medya Bölümü) | IMDB : 8.3

Hayatınızın her evresinde puanlandırıldığınızı ve bu puanlarla geleceğinize yön verebileceğinizi hayal edin. Nasıl olurdu? Evinizi, arabanızı, geleceğinizi sosyal medya değerlendirmeleri üzerinden aldığınız puanlara göre seçebiliyor olsaydınız mutlu olabilir miydiniz? Yaptığınız tek bir yanlışın sosyal medya puanınızı düşüreceğini de eklememiz gerekir. Şimdi bir de bu bilgiyi katarak hayal edin.
Bu bölümde 5 puan üzerinden sınıflara ayrılmış insanların dünyasını görüyoruz. Lacie 4.5 üstü puana sahip olan arkadaşlarının düğününe katılmak istiyor. Çünkü bu sayede puanını 4.5 üstüne çıkarabilir ve hayallerini süsleyen o evi alabilir. Ancak bölümün adından da anlayacağınız üzere bir “dibe vuruş” sizi bekliyor.

Black Mirror’ın 6. sezonu ne zaman çıkacak?

Black Mirror’da izleyebileceğimiz bir senaryoyu yaşadığımız pandemi sürecinde yeni bir sezonun gelip gelmeyeceği yapımcı Charlie Brooker’e en çok sorulan soruların başında geliyor. Charlie Brooker bu konu için şunları dile getirdi:
“İzleyicilerin şu anda başka bir sezonu kaldırabileceğini düşünmüyorum. Toplumların yıkılışını konu alan hikayeler, şu an nasıl kaldırılabilir bilmiyorum. Bu yüzden onlar üzerinde çalışmıyorum”

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/