Klasik Filmler: Büyüleci Dünyaları ile 40 Klasik Film

Klasik filmler, sinema tarihini derinden etkilemekle kalmayıp izleyen çoğu seyircinin hayatını büyük etkiler bırakan filmler olmuştur. Zaman içinde kült filmler arasında yerini alan bu yapımlar, bir ortama girdiğinizde aralarında izlemedikleriniz varsa “o filmi hala izlemedin mi?” tepkilerine neden olabilir, bizden söylemesi 🙂

Dünyada milyonlarca insanı etkisine almış ve almaya da devam eden bu kült filmlerden seçtiğimiz 40 filmlik bir liste hazırladık. Sizin de eklemeleriniz veya önerileriniz varsa yorumlarda buluşalım.

Listemiz IMDB puan sıralamasına göre düşük puandan yüksek puana doğru sıralanmıştır.


40) Titanic – Titanik (1997) | IMDb: 7.8

Klasik filmler listemize pek tabii ki Titanik ile başlayacağız. Titanik, namı diğer “Batmayan Gemi”, insanoğlunun doğaya karşı bir gövde gösterisidir. Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan en sevilen romantik dram filmlerinin başında gelir. Bu devasa geminin yolcuları arasında birkaç yılını Avrupa’da geçirdikten sonra Amerika’ya dönen Jack adlı bir ressam ile annesi ve nişanlısıyla birlikte Philadelphia’ya giden Rose adından bir genç kız da vardır.


39) Life of Pi – Pi’nin Yaşamı (2012) | IMDb: 7.9

Oscar ödüllü bir yapım olan Pi’nin Yaşamı filminde, Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna çıkan ailesi batan bir gemide hayatlarını kaybeder. Pi, kurtuluşun olmadığını düşündürten uçsuz bucaksız okyanusta, zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla beraber hayatta kalma savaşının muhteşem bir örneğini verir. Keskin zekası ve zooloji bilgisi bu macerada onun yararına olacaktır.


38) Imatation Game – Enigma (2014) | IMDb: 8.0

Alan Turing adlı matematikçinin gerçek hayat hikayesinden beyaz perdede hayat bulan bu film, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin haberleşmek için kullandığı Enigma kodunu çözmesini konu alır. Savaşın seyrini değiştiren bu matematik dehası, hükümet tarafından seçilen matematikçiler grubunun en hırslısı ve en zekisi olmasına rağmen anlaşması zor bir kişiliktir. Benedict Cumberbaht’ı devleştiren film listenize eklenebilir.


37) Rain Man – Yağmur Adam (1988) | IMDb: 8.0

Los Angeles’ta maddiyata dayalı bir hayat sürdüren Charlie ve değişik bir hastalığa sahip Raymond’un hem dramatik hem de komik sayılabilecek hikayesine tanık olmak ister misiniz? Serserilik peşinde Charlie, yıllarca uzak kaldığı babasının ölümünden sonra ona kalacak 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağının hayalini kurar. Dustin Hoffman’ın muhteşem oyunculuğu ve Tom Cruise’un başarılı performansı birleştiği zaman görsel bir şölenle karşılaşıyorsunuz.


36) Revenant – Diriliş (2015) | IMDb: 8.0

Avcılık yapan bir grup, ava çıktıkları bir sırada boz ayıyla karşılaşır ve ayı ekip üyelerinden Hugh’u yaralar. Yavaşlamak istemeyen ekip üyeleri ise Hugh’u orada bırakırlar. Yaralı olmasına rağmen bilgisi ve doğaya karşı yetenekleriyle Hugh hayatta kalmayı başarır. 1823 Amerika’sına gideceğiniz bu film ile o dönemin benzersiz güzelliğine, gizemine ve tehlikelerine şahit olacaksınız. Leonardo Di Caprio’ya Oscar Ödülü’nü kazandıran bu yapımı, Aleajndro Gonzalez Inarritu yönetiyor.


35) Martian – Marslı (2015) | IMDb: 8.0

Görev üzerine Mars gezegenine gitmek üzere yola çıkan bir grup, bir fırtına çıkması sonucu büyük sorunlar yaşar. Bu esnada ekipten Mark Watney adındaki astronot öldü sanılarak terk edilir. Bir süre sonra kendine gelen kahramanımız Watney; hayatta ve Mars’ta yapayalnızdır. Kısıtlı imkanlara sahip Watney, hayatta kalmak ve ekibine bir şekilde sinyal göndererek Dünya’ya dönmek zorundadır.


34) Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği (1989) | IMDb: 8.1

1950’lerde Welton Akademisi; ciddi, disipliniyle ünlü ve akademik çevreler tarafından saygınlığı olan bir okuldur. Okul yönetimi oldukça muhafazakar tavırları ve eğitim sistemleriyle öğrencilerini zorlamaktadır. Bu düzenden sıkılan ve bunalan öğrenciler için yeni atanan İngilizce öğretmeni John Keating, değişimin başlangıcı olacaktır. “Oh captain, my captain” repliğiyle akıllara kazınan filmin başrolünde Robin Williams yer alıyor ve en iyi klasik filmler arasında çoğu kişinin listesinde yerini koruyor.


33) Shutter Island-  Zindan Adası (2010) | IMDb: 8.1

Teddy Daniels ve Chuck Aule adındaki iki polis memuru, Rachel Solando adındaki bir akıl hastasının ortadan kaybolması sonrasında, tehlikeli akıl hastalarının tedavi için tutulduğu Shutter Island (Zindan Adası) isimli bölgede yer alan Ashecliffe Hastanesi’nde soruşturma yapmaya başlar. Bu soruşturma beraberinde esrarengiz olayları da yanında taşır. 2010 yapımı bu film, kadrosunda barındırdığı Leonardo Di Caprio, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi yıldızlarla daha devleşiyor.


32) 12 Years Slave – 12 Yıllık Esaret (2013) | IMDb: 8.1

2014 yılında 9 ayrı dalda Oscar adayı olan film, Amerika tarihinin en büyük utançlarından biri olan kölelik sorununu; Solomon Northup’ın gerçek anıları üzerinden anlatmayı tercih ediyor. Özgür bir New York vatandaşı olan Solomon Northup, bir seyahati sırasında köle tacirlerine yakalanır ve bir çiftlikte 12 yıl köle olarak esarete mahkum bırakılır. Bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda; Chiwetel Ejiofor ve Micheal Fassbender başrolü paylaşırken, Lupita Nyong’o, Benedict Cumberbatch ve Paul Dano gibi isimler ise yardımcı rollerde karşımıza çıkıyor.


31) Kill Bill (2003) | IMDb: 8.1

Kill Bill: Volume 1’ de hepsi birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip olan “Kara Mamba” lakaplı Gelin, eskiden Bill’in suikast çetesinin en ölümcül üyelerinden biriydi. Fakat artık Gelin’in Bill ve ölüm çetesinden intikam alması için oldukça haklı sebepleri vardır. Suç, gerilim, aksiyon ve daha birçok şeyin harmanı olan Kill Bill; müzikleri, ortaya saçılan kanları ve aksiyon sahneleriyle 20 yıldır bu konuşulmasını haklı çıkaran bir başyapıt. Yönetmen Quentin Tarantino ve oyuncu Uma Thurman buluşmalarından zevk almayan sinema seyircisi neredeyse yoktur diyebiliriz.


30) V For Vendetta (2005) | IMDb: 8.2

Klasik filmler listesinde V For Vendetta olmazsa olur mu? 5 Kasım çoğu insan için anlamsız bir tarihken V için durum oldukça farklı. V For Vendetta, 2020 yılında ve İngiltere’de yaşanılan bir distopyayı anlatıyor. Bu distopyada ülkede, baskıcı bir toplum düzeni kurulmuş. Türlü türlü yasaklar ve engellenerek yönetilen halk; şiddet taraftarı bir konuma getirilmiştir. Bu kaosun içinde gizemli V, belaya bulaşmış bir kadın olan Evey’i kurtarır. Hugo Weaving, Natalia Portman, Stephen Fry ve John Hurt’un muhteşem performanslarını sergilediği bu sinema kültü izlenmeyi sonuna kadar hak ediyor.


29) The Wolf of Wall Street – Para Avcısı (2013) | IMDb: 8.2

Geçtiğimiz 10 yıla damgasını vuran bir gerçek hayat hikayesi Para Avcısı’nda, dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında yer alan Jordan Belfort’un fakir başlayan hayatının zenginliğe nasıl eriştiğini izliyoruz. Genç ve hırslı John, önemsiz tahvillerle pek çok yatırımcıyı kandırarak para makinesine dönüşür. Leonardo Di Caprio’nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill ve Matthew McConaughey gibi yetenekli oyuncularla donatılmış kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.


28) To Kill a Mockingbird – Bülbülü Öldürmek (1962) | IMDb: 8.2

İnsanların büyük ekonomik buhranlar yaşadığı 1930’lar Amerika’sında güney eyaletlerden olan Alabama’da bir kasabada ırkçılık doruk noktasındadır. Bu dönemde beyaz bir kadına tecavüz ettiği suçundan tutuklanan fakat suçu kesin kanıtlanmamış siyahi bir adamın avukatlığını ise Atticus Finch yapmaktadır. Filmin yönetmenliğini ise Robert Mulligon üstlenmiş.


27) A Clockwork Orange – Otomatik Portakal (1971) | IMDb: 8.3

Klasik filmler listemizin bir diğer filmi de Otomatik Portakal’dır. Son derece şiddet bağımlısı ve psikopat olan bir genç grubunun ilginç konusu ele alınıyor. Otomatik Portakal’da bu grup çevrelerine dehşet saçar ve korku imparatorluğu kurarlar. Çetenin lideri Alex bir gün çığrından çıkar ve gözaltına alınır. Cezası ise hapis yerine, bir deneyde kobay olarak kullanılmak olur. Otomatik Portakal, 1971 yapımı bir film olmasına rağmen hala sevilen yapımların başında geliyor.


26) Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004) | IMDb: 8.3

Sil baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatıraları sildirmeyi tercih eden bir adamın hikayesini anlatıyor. İki yıl boyunca birlikte olduğu sevgilisinden oldukça ilginç bir haber almış olan Joel Barish, teknolojik bir deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışır. Özgün senaryosu sayesinde Oscar Ödülü’llü olan Sil Baştan; Jim Carrey, Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Rufallo ve Elijah Wood gibi güçlü isimlerden oluşan bir kadroya da sahip.


25) Braveheart – Cesur Yürek (1995) | IMDb: 8.3

Klasik filmler listesinin olmazsa olmazlarından birisi de Cesur Yürek’tir. Daha çocukken ailesini İskoçya uğrunda kaybeden William Wallace, karısı da aynı kaderle İngiliz birlikleri tarafından öldürülünce geri dönülmez bir intikam arayışına girer. Bu arayış kısa süre içinde ülkesinin özgürlüğü için verilen amansız bir savaşa dönüşür. “Freeedooomm!” haykışırı Cesur Yürek’i tanımlayan repliklerden biridir. Mel Gibson’ın hem başrolde olduğu hem de yönetmenliğini yaptığı bu film, kurgusu ve aksiyon dol sahneleriyle favorileriniz arasında yer alacak.


24) Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) | IMDb: 8.4

Klasik filmler listemizin bir diğer filmi İhtiyar Delikanlı, yıllarını hapiste geçirmiş bir adamın serbest bırakılmasının ardından başladığı intikam arayışını konu ediniyor. Oh Dae Soo adındaki bu adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca harabe bir hücrede tutsak kalır. Suç, gerilim ve gizem türlerinin bir araya geldiği zeka dolu senaryosuyla film, en iyi Kore filmleri arasında yer alır.


23) 3 İdiots – 3 Aptal (2009) | IMDb: 8.4

Hindistan’ın en iyi mühendislik okullarından birine başlayan öğrencilerin hayatına şahit oluyoruz. 3 aptal, tüm sistemin her zaman bir yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyisi olmak için büyük mücadeleler verdiği okulda, bir öğrenci ve onun en yakın iki arkadaşı etrafında dönüyor. Aamir Khan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani ve R. Madhavan’ın başrollerini paylaştığı film, en iyi film listelerinin olmazsa olmazları arasında yerini koruyor.


22) The Pianist – Piyanist (2002) | IMDb: 8.5

Klasik filmler listesinin olmazsa olmazı Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hikayeyi konu ediniyor. Polonyalı ünlü bir piyanist olan Wladslaw Szpilman’ın anıları anlatmış olduğu aynı isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da imkansıza yakın yaşam şartları altında , bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’da kalarak verdiği hayat mücadelesini gösteriyor. Kenar mahallelerde hayatta kalmaya çalışan piyanist, yanındaki halkla birlikte kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da mücadelesine devam edecektir. Klasik filmler listesinin vazgeçilmezi olan Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımı olan Roman Polanski filmi Piyanist, Adrien Brody’nin büyüleyici oyunculuğu ile hikayeyi yaşamanıza sebep oluyor.


21) Gladiator – Gladyatör (2000) | IMDb: 8.5

General Maximus’un imparatorluk içinde yükselmesinin karşısında kıskançlık duyan tahtın varisi Commodus, general ile ailesinin dehal öldürülmesine karar verir. Ölümden bir şekilde kurtulan Maximus’u artık kölelik hayatı beklemektedir. Arenaya gönderilir ve bir gladyatör olarak eğitilir. Oscar ödüllü bir Riddley Scott filmi olan Gladyatör, Russel Crowe’un muhteşem performansıyla devleşen bir filmdir.


20) Leon: A Professional – Sevginin Gücü (1994) | IMDb: 8.5

Mathilda, New York’da yaşayan ve ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Babasının uyuşturucu işlerine bulaşmış olması, tüm ailenin mafya tarafından öldürülmesine sebep olur. o esnada alışverişte olan Mathilda ise ölümden son anda kurtulur ve Leon’un dairesine saklanmak zorunda kalır. Leon ise buz gibi soğuk kanlı bir katildir. Natalie Portman ve Jean Reno ikilisinin akıllara kazınan Fransoz 1994 yapımı Sevginin Günü, etkileyici bir Luc Besson filmidir.


19) Back to the Future – Geleceğe Dönüş (1985) | IMDb: 8.5

Geleceğe Dönüş, bir gencin kazara 1985 yılından 1955 yılına gitmesini anlatıyor. Anne ve babasının lisede okuyan halleriyle tanışan genç, yanlışlıkla annesinin romantik olarak ilgisini çeker. Anne ve babasının aşık olmasını engellemesi yüzünden, bir an önce hatasını telafi edip 1985’e geri dönmek zorundadır. Belki de günümüz teknolojisinde yer alan pek çok ürünün kullanılmasına fikir sağlayan Geleceğe Dönüş, Michael J. Fox ve Christopher Llyod ikilisinin muhteşem uyumunu ekrandan görme şansını size veriyor.


18) Casablanca – Kazablanka (1942) | IMDb: 8.6

Kazablanka, II. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerini anlatan bir filmdir. Çek direniş örgütü lideri Victor Lazlow, Alman toplama kampından kaçarak Kazablanka’ya gelir. Öncelikli amacı Lizbon’a, oradan da Amerika’ya geçmektir. Romantik filmlerin kült yapımları arasında yer alan Kazablanka, 1942 yılında vizyona girmiş olmasına rağmen hala bilinen ve sevilen bir filmdir. Micheal Curtiz filmini, ABD Film Enstitüsü tüm zamanların en iyi aşk filmi olarak göstermiştir.


17) Life is Beautiful – Hayat Güzeldir (1997) | IMDb: 8.6

Roberto Benigni’nin canlandırdığı Guido öğretmen, Dora’ya aşık olur. Birbirine aşık ikili tüm ekonomik zorluklara rağmen evlenir. Film bir babanın oğlunu, savaşın tüm kötü gerçeklerinden korumaya çalışmasını komedi ve dram ögelerini bir arada kullanarak anlatıyor. Bu güldürürken ağlatan İtalyan filmi, Oscar Ödülü’nü sonuna kadar hak etmesiyle birlikte sizde derinden izler bırakacağından eminiz.


16) Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1996) | IMDb: 8.6

Er Ryan’ı Kurtarmak filminde, dört çocuk annesi bir kadın II. Dünya Savaşı sırasında kaybettiği üç oğlunun yasıyla derinden yaralıdır. Son oğlundan ise savaşın ortasında haber alınamamasının ardından mektuplarla üst mercilere yakarışlarad bulunur. Bu yaralı annenin yakarışları karşılık bulur ve Başkan tarafından verilen emirle James Ryan ne pahasına olursa olsun sağ bir şekilde annesine kavuşturulacaktır. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gibi başarılı oyuncu kadrosuyla sinema tarihinin önemli bir yerinde olan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in eseri.


15) Green Mile – Yeşil Yol (1999) | IMDb: 8.6

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisiyle mahkumun hikayesini anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idamla yargılanmış mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalışmış olduğu yıllar içinde yüzlerce mahkumun idamına şahitlik etmiştir. “Yoruldum patron” repliği zihinlere kazınmıştır bu filmle birlikte. Bir Stephen King filminin sinema uyarlaması olan Yeşil Yol, bazı sahneleriyle göz yaşlarınızı tutamamanıza sebep olabilir. Micheal Clarke Duncan’ın Oscar’lı filminde John Coffey ve Tom Hanks ikilisi de devleşen karakterler olarak karşımıza çıkıyor.


14) The Silince of the Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991) | IMDb: 8.6

Akademiden yeni mezun olmuş genç bir FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır. Clarice, katile ulaşabilmek için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Oscar ödüllü Jonathan Demme’ye ailt film, Jodie Foster ve usta oyuncu Anthony Hopkins’i bir araya getiren etkileyici filmlerin arasında yerini koruyor.


13) Se7en – Yedi (1995) | IMDb: 8.6

Yedi (Se7en) filminde, bir seri katilin peşine düşen iki polis dedektifinin konusu işleniyor. Hristiyan inancına göre yedi ölümcül günah; Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk, Yıkıcılık ve Tembelliktir. Bu günahlara göre ölümler gerçekleştiren katille karşı iki polis dedektifi kendilerini bir akıl oyununda bulur. Yönetmen David Fincher imzalı filmde; Brad Pitt, Morgan Freeman, Gywneth Paltrow başrollerde yer alıyor. Sürükleyici konusu ve usta performanslarla klasikler arasında çoktan yer edinmiş bir film.


12) Goodfellas – Sıkı Dostlar (1990) | IMDb: 8.7

Sıkı Dostlar, Henry Hill isminde bir ganster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito isimli iki dostuyla birlikte bir soyguna kalkışır. Gözleri daha yukarıda olan iki arkadaşı, soyguna katılan diğerlerini öldürürler ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci üçlüsünün bomba etkisi yarattığı Sıkı Dostlar, Oscar ödüllü bir Martin Scorsese filmidir.


11) Matrix (1999) | IMDb: 8.7

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, bununla birlikte Neo adındaki nickname’i ile usta bir hackerdır. Neo, bir gece kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel Trinity ile tanışır. Trinity’nin götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bilgi sahibi olacaktır. Peki nedir bu Matrix? Mavi ve kırmızı haplar arasında kalacağınız bu etkileyicii bilim kurgu Wachowski Kardeşler tarafından yönetilmiş. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’den oluşan güçlü kadrosuyla da göz dolduruyor.


10) Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo – İyi, Kötü, Çirkin (1966) | IMDb: 8.8

İyi, Kötü, Çirkin; üç silah arkadaşının maceralarını ele alıyor. Bu üçlünün ortak bir hedefi ve o hedefe yönelik farklı sebepleri var. Kaderleri bir şekilde bu üçlüyü bir araya getirmiş. Adları İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için dönemin Amerikan iç savaşı bir araçtır. Western filmleri arasında klasikleşmiş olan film 1966 yılında vizyona girmiş. Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef filmin başrollerini paylaşan aktörlerdir.


9) Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) | IMDb: 8.8

Dövüş Kulübü’nün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma’dır. Jack, hayatı aşırı sıradan devam eden bir sigorta memurudur. Uzun süredir insomnia yani uykusuzluk hastalığı yaşamaktadır. Kendini psikolojik buhranlarından kurtarabilmek için grup terapilerine katılır. Terapiler sırasında Marla adında bir kadınla tanışır. Bir zaman sonra da hayatını değiştirecek kişi olan Tyler Durden ile… Durder, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış bir adamdır ve onu gizli bir organizasyon olan Dövüş Kulübü’yle tanıştırır. Edward Norton ve Brad Pitt ikilisinin devleştiği, Helena Bonham Carter’ın ise tüm asaletini sergilediği bir David Fincher filmi olan Dövüş Kulübü, her izleyişte yeni şeyler fark edebileceğiniz bir klasik.


8) The Lord of the Rings – Yüzüklerin Efendisi Serisi (2001) | IMDb: 8.8

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, orta dünyanın kaderini değiştirecek olan bir yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediniyor. Bu yüzükten ve onun yüzünden verilen savaşlardan kurtulabilmenin tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron’u engellemek için yüzüğü yok etmektir. Ünlü yönetmen Peter Jackson’ı muhteşem bir başarıya ulaştıran Yüzüklerin Efendisi Serisi, kendine hayran bırakan ilk filmin ardından yeni gelen her filmiyle çıtayı daha da yukarı çıkarmıştır. Orta Dünya’nın masalsı ve gizemli havasını görmek için bile izlenebilecek efsane bir film serisidir.


7) Inception – Başlangıç (2010) | IMDb: 8.8

Inception, Dom Cobb adlı yetenekli bir hırsızın hikayesini anlatır. Bu karakter, zihnin rüya görme alanlarında kişilerin en zayıf hallerinde olduğunu bildiği için; bilnçaltlarındaki derinliklere girerek en gizli sırları çalar. Oscar ödüllü Cristopher Nolan filmi olan Başlangıç, gizem ve bilim kurgu türünün en önemli örneklerinden biri olarak izleyenlerin hayranlığını kazanıyor.


6)  Forrest Gump (1994) | IMDb: 8.8

Forrest Gump; zeka seviyesiyle klasik bir devlet okulundan dahi kabul görmeyecek ve aynı zamanda fiziksel sorunları da olan bir çocuktur. Buna rağmen hayatın ona acı tatlı getirilerine karşı inanılmaz başarılar elde etmesini konu edinen kitabından uyarlanan bir filmdir. “Run Forrest run!” repliğiyle bütünleşen bu başyapıt, dönemin Oscar ödüllerine gözünü dikmiştir. Tom Hanks’in en iyi filmleri arasında yer alır.


5) Shindler’s List – Shindler’in Listesi (1993) | IMDb: 8.9

Klasik filmler listesinin bir başka olmazsa olmaz filmi Shindler’in Listesi, Oskar Shindler isimli bir Alman iş adamının II. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırır ve böylece 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarır. Shindler’in Listesi, Spielberg’in başyapıtları arasında yerini alan Oscar’lı filmlerinden biridir. Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi usta oyuncular da filmin başarısına katkılarını sunmuştur.


4) Pulp Fiction – Ucuz Roman (1994) | IMDb: 8.9

Vincent, patronunun genç ve güzel karısına ebbek bakıcılığı yapmakla görevlendirilir ve ortağı da suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör de para karşılığında hile yapmayı reddeder ve şehirden kaçar. Kaderleri bir şekilde bu aykırı insanları bir araya getirir ve yolları kesişir. Quentin Tarantino’nun gelmiş geçmiş en iyi başyapıtları arasında gösterilen ve 7 dalda Oscar adaylığı olan film; Uma Thurman, Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson dörtlüsüyle de neden efsaneler arasında yer aldığını kanıtlıyor.


3) Dark Night – Kara Şövalye (2008) | IMDb: 9.0

Kara Şövalye, toplum için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ve kaos ortamına dönen Gotham şehrinin yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini anlatıyor. Batman şehri yeniden kurtarma işine girişirken, kendi varlığını anlamlandırma sorgusuna da girer. Ünlü yönetmen Cristopher Nolan’ın Oscar ödüllü filmi Kara Şövalye, Christian Bale ve Gary Oldman gibi başarılı oyuncuların yanında Heath Ledger’in efsaneleşmiş Joker performansıyla da kült filmler arasında yer alıyor.


2) The Godfather – Baba Serisi (1972) | IMDb: 9.2

Klasik filmler denilince akla ilk gelenlerden birisi olan Baba Serisi, 40’lar ve 50’ler Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı hikayesini gözler önüne seriyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve savaş gazisi Micheal babasıyla barışır. Bir suikast girişimi sonucunda Don artık işleri yürütemeyecek konuma gelmiştir. Ailenin başına Micheal ve ağabeyi Sonny geçer. Francis Ford Coppola’nın en başarılı filmleri arasında gösterilen Baba Serisi; Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caen ve Diane Keaton gibi usta isimlerin boy gösterdiği en klasik serilerden biri haline gelmiştir.


1) Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994) | IMDb: 9.3

Klasik filmler listemizin son ve en beğenilen filmi Esaretin Bedeli, Andy ve Red adındaki iki mahkumun parmaklıkların ardında kendilerine kurdukları dünyayı anlatıyor. Andy Dufresne, başarılı ve genç bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin harikalar yarattığı film, son 30 yılın en iyileri arasında yerini alıyor.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/