Al Pacino Filmleri: Yaşayan Efsanenin İzlemeniz Gereken 10 Filmi

Al Pacino Filmleri

Al Pacino filmleri dediğimiz zaman sadece Amerikan sinemasının değil dünya sinema tarihinin en önemli filmleri akıllara geliyor. 81 yaşındaki İtalyan asıllı Amerikalı oyuncu, kariyeri boyunca onlarca filmde oynadı. Oynadığı hemen hemen her filmde ikonik karakterler yarattı. Bu da yetmezmiş gibi oynadığı birçok film kült seviyesine erişti.

Al Pacino, ismi genellikle mafya filmleri ile anılsa da oyunculuk yeteneğini pek çok farklı türde defalarca kez kanıtlamış bir isim. Bununla birlikte, hem kendi dönemini hem de sonrasını etkileyen oyunculuk performansları, bugün bile ilham vermeye devam ediyor. 

Filmografisinde birbirinden değerli filmler barındıran oyuncunun IMDb puanlarına göre en iyi 10 filmini sizler için derledik. Gelin, Al Pacino filmleri listemize hep birlikte göz atalım.


10) Donnie Brasco – Köstebek (1997) | IMDb: 7.7

Al Pacino Filmleri

Al Pacino filmleri listemizin ilk filmi olan Donnie Brasco, Joe Pistone’nin aynı isimli kitabından uyarlanmıştır ve gerçek bir hikâyeyi konu edinir. Joe Pistone, işini çok iyi yapan bir FBI ajanıdır. Bir gün kendisine bir görev verilir ve yeraltı dünyasına girer. Burada Lefty ile tanışır. Lefty, pek çok kişinin saygısını kazanmış bir mafya babasıdır. Joe, Lefty ile tanışırken kendini Donnie Brasco olarak tanıtır. 

Donnie Brasco, Lefty ile yakınlaşmaya başlar.Ancak görev icabı orada olduğunu unutmaması gerekir. Kendi içinde, işini çok seven FBI ajanı Joe Pistone ve yeraltı dünyasının parlayan yıldızı Donnie Brasco arasında gidip gelen bir çelişki yaşamaya başlar.

Yönetmen: Mike Newell

Oyuncular: Al Pacino, Johnny Depp, Michael Madsen

Tür: Biyografi, Suç, Dram


9) The Insider – Köstebek (1999) | IMDb: 7.8

The Insider

Jeffrey Wigand, çok ünlü ve güçlü bir sigara şirketinin araştırma bölümünün başkanı olarak çalışmaktadır. Yönetim kurulu üyeleriyle yapılan toplantıda birtakım konular hakkında fikir ayrılığına düşen Jeffrey, işten atılır. Bu fikir ayrılıkları öyle sıradan ayrılıklar değildir. Jeffrey, şirketin insan sağlığı ile oynadığı yönetim politikalarını eleştirmektedir. İşten çıkarılsa da şirket hakkındaki gerçekleri söylemeye devam eder. Şirket yöneticileri Jeffrey’yi defalarca uyarsa da Jeffrey doğruları söylemekten vazgeçmez.

Bir süre sonra şirket yöneticileri uyarmak yerine tehditler savurmaya başlar. Jeffrey’yi ailesiyle tehdit ederler. Bu durum Jeffrey’yi daha da hırslandırır ve 60 Dakika isimli bir televizyon programından gelen daveti kabul eder. Programın yapımcısı Lowell Bergman, aynı zamanda araştırmacı gazetecidir. Jeffrey, Lowell’a güvenmiştir ama program hiç de düşündüğü gibi geçmeyecektir.

Jeffrey, geri dönüşü olmayan bir oyunun içine düştüğünden habersizdir. Baş edemeyeceği güçlere karşı tek başına mücadele vermek zorundadır. Film, kapitalist düzen ve medya arasındaki çıkar ilişkilerini açık ve sivri bir dille eleştirir.

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Al Pacino, Russell Crowe, Christopher Plummer

Tür: Biyografi, Dram, Gerilim


8) The Irishman – İrlandalı (2019) | IMDb: 7.8

The Irishman

Al Pacino filmleri listemizin en güncel filmi olan The Irishman, Netflix yapımı olması itibariyle son yılların en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Ancak tek sebebi elbette ki Netflix yapımı olması değildi. Martin Scorsese, Al Pacino, Robert De Niro ve Joe Pesci gibi isimlerin uzun yıllar sonra yeniden bir araya gelmesi, sinema severleri çok ama çok heyecanlandırmıştı.

Film, Frank Sheeran ismindeki bir karakterin hayatını anlatıyor. Frank, 2. Dünya Savaşı’nda savaşmış, savaşın ardından da Bufalino ailesinin kirli işlerini yapmak üzere tetikçi olmuştur. İrlandalı lakabı ile bilinen Frank, hayatı boyunca sayısız kişi öldürmüş ve çeşitli suçlara karışmıştır.

Frank, öte yandan işçi sendikasının bir üyesidir ve sendikanın lideri Jimmy Hoffa ile yakın bir dostluğu vardır. Ancak Jimmy Hoffa da sadece sendika lideri değildir. O da hayatı boyunca pek çok kirli işe bulaşmış ve kelimenin tam anlamıyla bir mafyaya dönüşmüştür. Günlerden bir gün Jimmy Hoffa ortadan kaybolur ve Amerika tarihinin en sansasyonel ve gizemli suç olaylarından biri yaşanır.

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Joe Pesci

Tür: Biyografi, Suç, Dram


7) Carlito’s Way – Carlito’nun Yolu (1993) | IMDb: 7.9

Al Pacino Filmleri

Carlito, bir dönem uyuşturucu işine bulaşmış ve bu yüzden hapishaneye girmiştir. Hapishaneden çıktıktan sonra tek bir isteği vardır; o da eski hayatını geride bırakıp sevgilisi Gail ile birlikte Bahamalar’a giderek yeni bir hayat kurmak. Ancak bu hayalleri gerçekleştirmek Carlito için çok zordur; çünkü hapisten çıkar çıkmaz eski hayatı yakasına yapışır.

Avukatı, eski dostları derken hapishaneye girmeden önceki hayatında kim varsa Carlito’yu bir şekilde rahat bırakmaz. Carlito her ne kadar hayalini kurduğu hayatı yaşamak için kendini onlardan uzak tutmaya çalışsa da başarılı olamaz ve yeniden bir girdabın içine girer.

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Al Pacino, Sean Penn, Penelope Ann Miller

Tür: Suç, Dram, Gerilim


6) Dog Day Afternoon – Köpeklerin Günü (1975) | IMDb: 8.0

Al Pacino Filmleri

Sonny ve Sal hem çok yakın iki arkadaş hem de usta birer dolandırıcıdır. İkili, yeni iş olarak Brooklyn Bankası’nı soymaya karar verir. Her şeyi en ince detayına kadar planlarlar fakat bankaya girdikleri andan itibaren aksilikler yaşamaya başlarlar. Bu aksilikler her ne kadar küçük çaplı da olsa onları sinirlendirmeye yeter. Bankadaki kasaların hepsinin boş olması ise bardağı taşıran son damladır.

Kasaların boş olmasının şaşkınlığını yaşarlarken polisler çoktan bankanın etrafını sarmışlardır. Tüm şaşkınlık ve çaresizlik içinde ne yapacağını bilemeyen Sonny ve Sal, ani bir kararla bankadaki insanları rehin alırlar. Bu sefer aksiliklerin yerini birtakım sürprizler almaya başlar. Sonny ve Sal, kendilerini bir anda hem kahraman hem suçlu konumunda bulurlar.

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Al Pacino, John Cazale, Penelope Allen

Tür: Biyografi, Suç, Dram, Gerilim


5) Scent of a Woman – Kadın Kokusu (1992) | IMDb: 8.0

Al Pacino Filmleri

Al Pacino filmleri listemizin en özel filmlerinden birine geldi sıra. Al Pacino bu filmdeki rolüyle kariyerinin ilk ve tek Oscar ödülünü kazanmıştır. Film, esasen 1974 yılında çekilen İtalyan Profumo di Donna filminin yeniden çekilmiş versiyonudur. Ancak gerek çekimler gerek de Al Pacino’nun unutulmaz oyunculuğu sayesinde film o kadar başarılı olur ki, pek çokları filmi orijinaline kıyasla daha iyi kabul eder. Özellikle tango sahnesinden, bugün bile sinema tarihinin en özel sahnelerinden biri olarak bahsedilir.

Kadın Kokusu, emekli Albay Frank Slade ve özel bir kolejde okuyan Charlie arasındaki hikâyeyi anlatır. Charlie, okuluna devam ederken bir yandan da paraya ihtiyacı olduğu için iş arar. Kör bir adama bakıcılık yapacağı bir iş bulur. Kolay bir iş olacağını düşünerek işi kabul eder fakat olaylar hiç de istediği gibi gelişmeyecektir.

Albay Frank, hafta sonu için bir plan yapmıştır ve plan tek katmanlı, basit bir plan değildir. Yolculuk yapılacak, iyi bir yemek yenilip, kaliteli bir şarap içilecek, limuzine binilecek, güzel kadınlar olacaktır. Üstelik bu plana Charlie de dahildir. Charlie ise bir yandan okulda yaşadığı problemi çözmeye uğraşırken bir yandan da Albay Frank’e eşlik etmek zorundadır.

Yönetmen: Martin Brest

Oyuncular: Al Pacino, Chris O’Donnell, James Rebhorn

Tür: Dram


4) Heat – Büyük Hesaplaşma (1994) | IMDb: 8.2

Al Pacino Filmleri

Bir tarafta üstün bir zekaya ve içgüdüye sahip profesyonel bir hırsız olan Neil McCauley, diğer tarafta onu yakalamak için gecesini gündüzüne katan dedektif Vincent Hanna. Neil, kendisi gibi profesyonel hırsızlardan kurulu bir ekibin lideridir. Bu ekip, gerçekleştirdiği tüm soygunlardan ya hasar almadan ya da en az hasarla çıkmaktadır ve arkasında asla delil bırakmaz. Vincent ise bu zamana kadar Neil ve ekibinin peşine defalarca kez düşmesine rağmen onları yakalayamamıştır.

Neil ve ekibi ne kadar başarılıysa Vincent da bir o kadar inatçıdır. İki taraf arasındaki kedi-fare kovalamacası asla bitmez. Günlerden bir gün yüz yüze gelen Neil ve Vincent, başka bir hayatta çok iyi dost olabileceklerini fark ederler. Ancak o başka hayatta yaşamıyorlardır. Günü geldiğinde ikisinden birinin ölmesi gerekecektir.

Film, suç dünyasını temel alan filmler özelinde bakıldığında sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. Bu noktada oyuncular kadar yönetmen Michael Mann’in de katkısı büyüktür. Söylemekte fayda var; Michael Mann, dönemin ünlü polisiye dizisi Miami Vice’ın da yönetmenliğini yapmıştır.

Yönetmen: Michael Mann

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

Tür: Suç, Dram, Gerilim


3) Scarface – Yaralı Yüz (1983) | IMDb: 8.3

Scarface

Al Pacino filmleri listemizin en kült filmlerinden biri olan Scarface, Al Pacino’nun da en özel performanslardan birine imza atmasıyla bilinir. Çok bilinmese de filmin orijinal versiyonu 1932 yılında çekilmiştir. Dolayısıyla film, tıpkı Scent of a Woman gibi yeniden çekilmiş bir versiyondur ve yine Scent of a Woman gibi orijinalinden çok daha iyi kabul edilir.

Fidel Castro yönetimindeki Küba’da bir kanun çıkarılır. Kanuna göre Küba’da barınmak istemeyen rejim muhalifleri Amerika’ya göç edebileceklerdir. Binlerce insan bu göç yasasından faydalanır. Ancak göç edecek kişilerin arasında yoğunlukla azılı suçlular mevcuttur. Bunlardan biri de Al Pacino’nun hayat verdiği ve sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden biri olan Tony Montana’dır.

Tony Montana, Miami’ye göç eder. Küba’daki suç hayatını burada da devam ettirmek isteyen Tony, kendini bir anda uyuşturucu baronu Frank Lopez’in yanında bulur. İlk başlarda Frank’in emirlerini yerine getirerek yerini sağlamlaştırır. Ancak Tony’nin gözü hep daha yüksektedir. Hırsı, öfkesi ve kararlılığıyla birlikte Tony, zamanla kendi yolunu çizer. Ancak onun da çok iyi bildiği gibi suç dünyasında zirveye çıkmak asla kolay olmayacaktır.

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer

Tür: Suç, Dram


2) The Godfather: Part II – Baba 2 (1974) | IMDb: 9.0

Al Pacino Filmleri

Sıra geldi sinema tarihinin en özel serilerinden olan Godfather serisine. Serinin ikinci filminin ilginç bir özelliği bulunuyor. Otoriteler tarafından ilk filme göre daha iyi bir film olduğu söylenen nadir filmlerden biri Baba 2. Bununla birlikte, kazandığı 6 Oscar ödülü mevcut. Ancak Oscar almamış olsa dahi, öneminden ve kalitesinden hiçbir şey kaybetmeyecek filmlerden biri aynı zamanda.

Film, 1910’lu ve 50’li yıllar arasında mekik dokuyan bir hikâyeye sahip. 1910’lu yıllarda Vito Corleone karakterinin New York’a gelişini ve gençlik yıllarını izliyoruz. Vito Corleone, New York’a geldiğinde çeşitli işlerde çalışır ve ailesinin bakımını sağlamak için çabalar. Bir gün, New York’un yerel mafyalarından birinin liderini öldürünce hayatı değişir ve Amerika’nın en büyük mafya babası olma yolculuğu başlar.

1960’lı yıllarda ise Michael Corleone karakterinin bir yandan aile işlerini düzene sokma çabasını diğer yandan da senatoya karşı kendisini ve ailesini savunmasına şahit oluyoruz. Baba 2, gerek Al Pacino’nun kariyer zirvelerinden biri olan Michael Corleone rolü ile gerek de Baba serisinin pek çokları tarafından en beğenilen filmi olma özelliğiyle Al Pacino filmleri listemizin en özel yapımlarından biri.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall

Tür: Suç, Dram


1) The Godfather – Baba (1972) | IMDb: 9.2

The Godfather

Geldik Al Pacino filmleri listemizin 1 numarasına! Efsanevi serinin bu ilk filmi, hiç şüphe yok ki sinema tarihinin en özel ve kült filmlerinden biri. Mario Puzo’nun aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, yayınlandığı dönemde çok büyük etki yaratmıştı. Hatta öyle ki, o etki bugün bile devam ediyor. Sinema tarihine damga vuran yapım, senaryo yazımı, oyunculuk, yönetmenlik, görüntü yönetimi, sanat yönetimi ve daha pek çok açıdan bugün bile örnek gösterilen bir yapım.

Film, temel olarak 40’lı ve 50’li yıllarda Amerika’daki bir İtalyan mafyası ailenin hayatını anlatıyor. Ailenin ve mafyanın lideri Vito Corleone, kızı Connie için bir düğün düzenlemektedir. Vito Corleone ve ailesi bu güzel günde çok mutludurlar fakat bir yandan da eksiktirler. Ailenin en küçük oğlu olan Michael Corleone, ailesinin işlerine bulaşmamak için onlardan uzak durmaktadır. Ancak çok sevdiği kız kardeşinin düğününe katılmıştır.

Düğün aracılığıyla yıllardır küs olan Vito Corleone ve Michael Corleone barışırlar. Bu barışma, aynı zamanda Michael’ın hayatını değiştirecektir. Vito Corleone, uğradığı bir suikast sonucu ailesini ve işleri yönetemeyecek duruma gelir. O yüzden de hem ailenin hem de işlerin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Onların en büyük yardımcısı da yıllardır ailenin yanında olan ve onlara danışmanlık yapan Tom Hagen’dır.

Suikastte parmağı bulunan diğer aileler, Vito Corleone’dan sonra ailenin başına öfkesine söz geçiremeyen Sonny ve çaylak Michael’ın geçtiğini öğrenince daha da cesaretlenirler. Michael, Sonny ve Tom ise her şeyi en ince detayına kadar planlamaktadır. Bahsi geçen tüm aileleri tek tek ortadan kaldıracaklardır.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Al Pacino, Marlon Brando, James Caan

Tür: Suç, Dram

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/