En İyi Tetikçi Filmleri: Maceranın Doruklarda Olduğu 22 Film

Tetikçi filmleri izlerken nefesimizi kesen, maceranın hep doruklarda yaşandığı filmlerdir. Evinizde otururken macerayı hissedeceğiniz, ekran başından kalkamayacağınız, IMDb puanına göre en beğenilen tetikçi filmlerini sizin için derledik. 

İyi seyirler dileriz.


1) Shooter – Tetikçi (2007) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Antonie Fuqua

Oyuncular: Mark Wahlberg, Michael Pena, Rhona Mitra

Mark Wahlberg bir zamanların gözü pek en başarılı nişancısıdır. Çalışmayı bırakmasının üstünden yıllar geçer ancak isminin önüne kimse geçemez. Bir gün önemli bir görev için teklif gelir. Son görev olarak kabul eder. Ancak görev hiç de tahmin ettiği gibi bir görev değildir. Görevin asıl amacı ABD başkanını öldürtmektir. Bu komployu öğrendikten sonra Mark’ın tek amacı bu komployu düzenleyen kişilerin kim olduğunu bulmaktır.


2) Grosse Pointe Blank – Romantik Katil (1997) | IMDb: 7.3

Yönetmen: George Armitage

Oyuncuşar: John Cusack, Minnie Driver, Dan Aykroyd

Vicdanının sesiyle baş başa kalan bir kiralık katil olan Martin Blank hayatı ve yaptığı işi sorgulamaya başlar. Bu sorgular esnasında bir iş alır. İş çocukluğunun geçtiği yer olan Grosse Point’tir. Tam o tarihlerde lise yemeği de vardır. Her ne kadar kendi gitme konusunda çekimser davransa da psikiyatrı onu bu yemeğe gitmesi için teşvik eder. Blank de gitmeye karar verir. Hayatı sorguladığı bu süreçte hem çocukluğunun geçtiği mekanda vicdanını rahatsız eden işi yapacak hem de geçmişe gidecektir.


3) Leon: The Professional – Sevginin Gücü (1994) | IMDb: 8.5

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Mathilda üvey ailesiyle yaşayan 12 yaşındaki bir kızdır. Evde sürekli bir kavga havası hakimdir. Mathilda’nın babası polis için uyuşturucu saklayan birisidir. Her gün kavganın ve şiddetin baş gösterdiği eve Mathilda’yı bağlayan tek şey küçük erkek kardeşidir. Bir gün ailesindeki herkes katledilir ve hayatta kalan tek kişi Mathilda’dır. Ailesini öldürenlerden kaçabilmek için komşusu Leon’un dairesine saklanır. Leon bir tetikçidir. Duyguları alınmış gibi görünen bu iri adamın zayıf noktasını bilen tek kişi Mathilda’dır. İkili birbirine her gün biraz daha alışır ve aralarında tarifsiz bir bağ olur. Tetikçi filmlerinin başında gelen Leon kült filmlerden bir haline gelir.


4) Nikita (1990) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Anne Parillaud, Marc Duret, Patric Fontana

Hapse gönderilmek zere olan Nikita’ya başka bir görev verilerek hayatı değiştirilir. Nikita artık bir kiralık katildir. Uyuşturucu çalarken bir polis memurunu öldüren Nikitaya kiralık katillik görevini derin devlet teklif etmiştir. Hayatının kurtulduğunu düşünen Nikita her şeyi geride bırakarak ondan istendiği gibi bir kiralık katile dönüşür. Yapacağı tek hatada örgütünün onu cezalandıracağını bilen Nikita hata yapmadan görevini yapmaya çalışır.


5) Road to Perdition – Azap Yolu (2002) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Sam Medes

Oyuncular: Tom Hanks, Tyler HOechlin, Rob Maxey

Tetikçi filmleri denince akla ilk gelen filmlerdendir. Michael Sullivan bir çete adına çalışan bir tetikçidir. Oğluyla birlikte yaşayan ve oğlunun bu işlere girmesini asla istemez. Sullivan’ın patronu John Rooney, onu öz oğlu gibi sever. Ancak Rooney’in oğlu Connor bu durumu hiç beğenmez ve Sullivan’dan nefret eder. Connor, Sullivan’ı ortadan kaldırabilmek için bir oyun oynamaya başlar. Sullivan her ne kadar bu oyuna bulaşmak istemese de oğlunun olaya karıştırılmasıyla kendini oyunun merkezinde bulur.


6) Ghost Dog: The Way of the Samurai – Hayalet Köpek: Samuray Tarzı (1999) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Jim Jarmusch

Oyuncular: Forest Whitaker, Henry Silva, John Tormey

İtalyan mafyası için cinayetler işleyen tetikçi Ghost Dog’un en büyük zevki çatıda baktığı güvercinlerle ilgilenmektir. Aynı zamanda okumayı da seven adam bir gün Japon samurayları ile ilgili bir kitap okur ve hikaye ilgisini çeker. Ghost Dog hayatını tamamen samuray öğretileri üzerine yaşamaya başlar.


7) The American – Centilmen (2010) | IMDb: 6.3 

Yönetmen: Anthon Corbijn

Oyuncular: George Clooney, Paolo Bonacelli, Violante Placido

Jack uzun yıllar tetikçilik yapan bir adamdır. Emekli olmaya karar verdiğinda bir dağ kasabasında hayatının aşkıyla tanışır. Aynı kasabada denk geldiği rahip ve sevdiği kadın sayesinde hayata bakışı değişir. Artık hayat onun için çok daha önemlidir. Yıllarca öldüren avcı olduğunu düşünen Jack “Acaba av ben miydim?” sorusunu düşünmeye başlar. Yaşadığı her şey boşuna mıydı? 


8) Un Bruges – Brüj’da (2008) | IMDb: 7.9 

Yönetmen: Martin McDonagh

Oyuncular: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ciaran Hinds

Ray ve Ken oldukça zor bir işin üstesinden gelen iki kiralık katildir. İkisi de Harry Waters adına çalışmaktadır. Waters bu zorlu görevi başarıyla halleden çalışanlarını Brüj şehrine tatile yollar. Ray bu şehri hiç ama hiç beğenmez. Sürekli huzursuzluk çıkaran Ray bu şehirde onları kötü şeylerin beklediğini düşünür. Aynı zamanda burada çok farklı insanlarla tanışır. Hayatının her alanını sorgulamaya başlar.


9) Dip Huet Seung Hung – Acımasız Katil (1989) | IMDb: 7.8

Yönetmen: John Woo

Oyuncular: Chow Yun-Fat, Dannyt Lee, Sally Yeh

Jeffrey, kiralık katil olarak işinin en iyisidir. Artık emekliye ayrılmak istediği zaman son bir görev alır. Ancak bu son görev oldukça zorlu bir görevdir. Jeffrey’in peşinde azılı polis memuru Lee vardır ve onu yakalamak için her şeyi yapar. Sevgilisi de işin içine karıştırılır. Jeffrey’in sevgilisi bir anda olay yerinde belirir ve o esnada yaralanır. Lee ise bu olay esnasında Jeffrey hakkında çok önemli ipuçlarına ulaşır.


10) The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam (2002) | IMDb: 7.9 

Yönetmen: Dough Liman

Oyuncular: Franka Potente, Matt Damon, Chris Cooper

Bir sabah uyandığınızda tüm geçmişinizi unuttuğunuzu düşünün. Pek çoğumuzun düşünmek bile istemeyeceği bir durumdur. Kahramanımız bir gün denizin ortasında bir balıkçı teknesinde hayatta kalmaya çalışırken balıkçı teknesi tarafından kurtarılır. Ancak adam kendine geldiğinde geçmişine dair hiçbir şey hatırlamadığıyla yüzleşir. Ne yaparsa yapsın tek bir olay bile hatırlamayan genç, geçmişini araştırmaya başlar. Araştırmalarının sonucunda peşinde azılı suçluların olduğunu öğrenir. Artık bilmediği bir yaşamdan peşine düşen azılı katillerden kaçmak zorundadır. Gelmiş geçmiş en beğenilen tetikçi filmlerinden biri olan Geçmişi Olmayan Adam filminin başrollerini Franka Potente ve Matt Damon paylaşıyor.


11) Gone in 60 Seconds – 60 Saniye (2000) | IMDb: 6.5 

Yönetmen: Dominic Sena

Oyuncular: Nicolas Cage, Angelina Jolie, Giovanni Ribisi

Eski bir araba hırsızı olan Randall Raines uzun süredir suçtan uzak bir hayat sürmektedir. Her şey yolunda giderken görüştüğü eski bir arkadaşı ondan büyük bir fedakarlık ister. Kardeşinin hayatı tehlikedir ve onu kurtarabilecek tek kişi Randall’dır. Kardeşi kurtarabilmek için yapması gereken tek şey bir gecede 50 araba çalmaktır. Elinden gelenin en iyisini yapmak için kolları sıvayan Randall’ı oldukça zorlu bir görev beklemektedir.


12) Undisputed 3: Redemption – Yenilmez 3 (2010) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Isaac Florentine

Oyuncular: Scott Adkins, Mykel Shannon Jenkins, Mark Ivanir

Rus mahkum Boyka dizindeki sakatlıktan dolayı daha fazla dövüşe katılamaz bir haldedir. Artık tuvalet temizleyerek günlerini sürdüren Boyka Yeni Cezaevi Turnuvası’nın uluslararası bir boyut almasıyla ringlere geri dönmek için çabalamaya başlar. Dünyanın dört bir yanından azılı suçlular bir araya getirilir. Yarışın kazanına verilecek ödül özgürlüktür. Boyka hem özgürlüğünü kazanmak hem de hayatta kalmak için dövüşmek zorundadır.


13) Mr. & Mrs. Smith – Bay ve Bayan Smith (2005) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Dough Liman

Oyuncular: Brad Pitt, Angelina Jolie, Adam Brody

Tetikçi filmlerinin en bilinlerinden birisidir. Dışarıdan bakıldığında son derece normal gibi görünen John ve Jane aslında hem birbirlerinden hem de etraflarından büyük bir sır saklıyorlardır. İkisi de birbirinden habersiz birer tetikçidir. Kendileri gizliden gizliye görevlerini yerine getirirken bir gün hiç beklenmedik bir olayla karşılaşırlar. Birbirlerini öldürme görevi alan iki tetikçi ne olduğuna anlama veremez. Birbirlerine deli gibi aşık olan çift aslında birbirlerini yeterince tanımadıklarını fark ederler.


14) Wanted (2008) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Timur Bekmambetov

Oyuncular: Angelina Jolie, James McAvoy, Morgan Freeman

Angeline Jolie’nin tetikçi filmlerinden birisi olan Wanted’da başarılı oyuncu başrolü James McAvoy ile paylaşıyor. Wes oldukça heyecanlı bir genç kadındır. Babası tetikçi olan genç onun izinden gitmeye karar verir. İyi bir tetikçi olabilmek için işinde iyi olan Fox ve Sloan isimli iki tetikçinin yanında kalarak onlardan ders almaya başlar. Fox sayesinde içindeki gücün farkına varan Wes yavaş yavaş asıl benliğinin farkına varmaya başlar.


15) The Jackal – Çakal (1997) | IMDb: 6.4 

Yönetmen: Michael Caton-Jones

Oyuncular: Bruce Willis, Richard Gere, Sidney Poiter

Çakal kod adlı keskin nişancı kendini o kadar iyi gizlemektedir ki kimse onun aslında kim olduğunu bilmez. Rus askerleri ve FBI birlikte çalışarak Rus çetesinin üyelerinden birisi öldürülür. Öldürülen üyenin erkek kardeşi Terek Murad abisinin intikamını alabilmek için Çakal’ı kiralar. Bunu öğrenen FBI ajanları büyük bir çıkmazın içine düşer. Yapabilecekleri tek şey Çakal’ı tanıyan birini bulmaktır. Bunun üzerine onu tanıyabilecek tek kişi olan bir IRA keskin nişancısıyla iş birliği yapmaya hazırlanırlar. Ancak bu kişi oldukça tehlikeli bir tutukludur.


16) The Accountant – Hesaplaşma (2016) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Gavin O’Connor

Oyuncular: Ben Affleck, Anna Kendrick, J.K. Simmons

Bir matematik uzmanı olan Christian Wolff, dışarıdan bakıldığında dünyanın en iyi muhasebe uzmanı olarak görünür. Ancak aslında o, oldukça tehlikeli bir tetikçidir. Hazine Bakanlığı’nın bir birimi olan Suç Yürütme Birimi, Wolf’un peşindedir. Onun hakkındaki her şeyi araştırarak gizlediği gerçeği ortaya çıkarmaya çalışırlar. Üzerindeki oklardan kurtulmak isteyen Wolf, sıradan bir müşteriyle anlaşarak robotik şirketinde çalışan bir muhasebeci haline gelir. Ancak anlaştığı şirket hiç de sıradan değildir. Hesapları incelemeye başladığında çok büyük meblağlarda tutarsızlıklarla karşılaşır. Başı bu sefer gerçekten tehlikededir.


17) No Country for Old Man – İntihara Yer Yok (2007) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin

Vietnam gazisi olan Llewelyn Moss’un hayatı bulduğu bir çantayla allak bullak olur. Olay yerinde bir çanta bulur ve onu alır. Bu öylesine bir çanta değildir. Çantayla birlikte peşine bir kiralık katil takılır. Kendini hiç beklemediği bir anda uyuşturucu olaylarının içinde bulur. Hayatının gidişatı hakkında hiçbir şey yapamayan Moss’un peşindeki kiralık katil Anton Chigurh ise onun canını almak için oldukça kararlıdır. Öldürülecek kişi sadece Moss gibi görünse de olayların bütününde pek çok masum insanın hayatı mahvolur. Tetikçi filmleri izlemeyi seviyorsanız, maceranın doruklarında olduğu bu filmi mutlaka izlemelisiniz.


18) Kill Bill: Vol 1 (2003) | IMDb: 8.3 

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah

Tetikçi filmleri dendiğinde akla gelen filmlerden biridir. Bir araya gelen kadınların her birinin ayrı bir gücü vardır ve hepsi oldukça güçlü birer suikastçıdır. Kara Mamba takma adlı Gelin eski grup üyesinin Bill ve diğer takım arkadaşlarından alacağı bir intikam vardır. Gelin sabah uyandığında kendini bir arabada hissiz bir şekilde bulur. Düğün günü kendisine yapılan her şeyi tek tek hatırlamaya başlar. Bu hatırlama çeteden alacağı intikamı iyice pekiştirir.


19) Jack Reacher (2012) | IMDb: 7.0 

Yönetmen: Christopher McQuarrie

Oyuncular: Tom Cruise, Rosamund Pike, Richard Jenkins

Tom Cruise’un başrolde olduğu tetikçi filmlerinden biri olan Jack Reacher izleyenler tarafından oldukça beğenildi. Pittsburgh şehrinde her şey olağan devam ederken 10th Street Köprüsü’ne bakan parktan silah sesleri duyulur. Toplam 6 el ateşin ardından 5 kişi kanlar içerisinde yere yığılır. Vurulan 5 kişi de hayatını kaybeder. Silahı ateşleyen kişinin donanımlı bir keskin nişancı olduğu anlaşılır ve tüm polis teşkilatı onu yakalamak için harekete geçer. Tetikçiyi bulmaları 24 saat bile sürmez. Ancak onu konuşturamazlar. Yakaladıkları nişancı bir kağıda şunları yazar: Jack Reacher’i bulun. 


20) The Equalizer – Adalet (2014) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Antonie Fuqua

Oyuncular: Denzel Washington, Marton Csokas, Chloe Grace Moretz

Bir keskin nişancı geçmişinden ne kadar kaçabilir? McCall, sessiz ve sakin bir hayata geçiş yapmaya çalışan bir adamdır. Her ne kadar sıradan bir yaşama dönmeye çalışsa da geçmişi peşini bırakmaz. Rus mafyası kontrolündeki Teri adlı genç kızla tanıştığında hayatının artık istediği gibi  olmayacağını anlar. İçinde adalet duygusunu doruklarında yaşayan McCall, kendi adaletini yerine getirmek için Teri’ye yardım etmeye karar verir. 


21) John Wick (2014) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Chad Stahelski, David Leitch

Oyuncular: Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen

Film tetikçi filmlerinin en bilindiklerinden birisidir. John Wick’in hayatı karısının hastalığını öğrenmesiyle alt üst olur. Emekli bir tetikçi olan Wick’e karısından kalan en değerli varlık köpekleridir. Onu hayata bağlayan, gecesini gündüzünü birlikte geçirdiği köpeğini eve giren üç gangster öldürür. Üç gangsterden biri, John Wick’in daha önce birlikte çalıştığı adam olan Viggo Tasavor’un oğlu Josef’tir. Hayatta kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan Wick’in artık tek amacı intikam almaktır. Var gücüyle New York sokaklarının altını üstüne getirerek düşmanlarını arar.


22) Sniper: The Wall – Sniper: Duvar (2017) | IMDb: 6.2 

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Aaron Taylor-Janson, John Cena, Laith Nakli

Keskin nişancı Matthews ve yardımcısı Isaac Irak’taki savaş zamanında Amerika adına çalışan iki askerdir. Çölün ortasında bir boru inşaatında öldürülen Amerikalılar hakkında araştırma yapmak için sahaya yollanırlar. Matthews 22 saat boyunca olay yerinde gizlenir. Tek bir yaprağın kıpırdamadığını görüp artık ortamın güvenli olduğuna karar verdikten sonra ortaya çıkar. Ortaya çıkmasıyla ateşe tutulması bir olur. Isaac de Matthews da yaralanır. Isaac telsizle yardım çağırmaya çalışır. Ancak telsizi eline aldığında onları vuran kişiler tarafından dinlendiğini fark eder.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerikler:

Siyasi ve Politik Filmler: Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirecek Politika ve Siyaset Konulu 50 Film

Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız En İyi Psikolojik Filmler

En İyi 50 Aksiyon Filmi: Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak Aksiyon Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/