BluTV Dizileri: En İyi 15 BluTV Dizisi

BluTV dizileri ile Türkiye’nin gelişen ve en büyük dijital platformlarından biri olma yolunda ilerliyor. İlk günden itibaren dizi ve film alanında yepyeni, denenmemiş içeriklerle biz izleyicileri buluşturuyor. Tür ve konu bakımından çeşidin bol olduğu BluTV içerikleri izleyicilerin zevklerine ve ilgilerine kesinlikle hitap ediyor. Tamamlanmış finalini yapmış diziler, hali hazırda devam eden dizileri ve yeni başlamış daha ilk sezonunda olan harika dizileri seçtik. Bizler de bu orijinal içerikli, özgün yapıtları IMDb puanlarına göre sizler için seçtik ve yazdık. İşte IMDb puan sırasına göre en iyi BluTV dizileri…


1) Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi (2010-2019) | IMDb: 8.7

Yönetmen: Serdar Akar

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, İnanç Konukçu, Canan Ergüder

Dizinin 4. sezonu altı yıl aradan sonra BluTV’de yayımlandı. Bu kadar aradan sonra tekrar çekilmesi aslında büyük bir risk taşıyordu. İlk üç sezona göre oyuncu kadrosunda değişiklikler yaşandı. 4. sezonu Eylül 2019’da yayımlanmaya başlayan dizi 9. Bölümde final yapmıştır. ,

Önceki 3 sezon Star Tv ekranlarında izleyiciyle buluşmuştur. Polisiye, dram ve aksiyon türündedir. Behzat Ç. cinayet büroda çalışan bir polistir. Korkusuz, zeki, karizmatik ve başına buyruk bir karakterdir. Olayları çözmede kendine has yöntemleri vardır ve bu yöntemlerin bazıları onun durmadan disiplin cezaları almasına ve meslekte ilerlemesini etkiler ki bu durum Behzat Ç.’yi rahatsız etmez. Her zaman kendi bildiğini okur ve kendi kurallarına göre hareket eder.


2) Masum (2017) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Seren Yüce

Oyuncular: Haluk Bilginer, Tülin Özmen, Ali Atay

BluTV dizileri arasında en beğenilenlerden birisi olan Masum, Berkun Oya’nın Bayrak isimli tiyatro oyununu senaryolaştırılarak yazdığı dizidir. Masum ’un en önemli özelliği Türkiye’deki ilk yerli internet dizisi olması. 8 bölümden oluşan polisiye dram türünde olan mini bir dizidir.
Emekli Başkomiser Cevdet (Haluk Bilginer), eşi Nermin ve oğlu Tarık’la beraber bir kıyı kasabasında görünürde sıradan bir emeklilik hayatı yaşamaktadırlar. Yusuf Komiserin bu kıyı kasabasına memleketine tatile gelmesiyle olaylar yavaş yavaş gelişir; kıyı kasabası sakinliği kaybolmaya başlar ve Başkomiser Cevdet’in ailesinin çözülüş ve parçalanış hikayesi anlatılır. Masum tüm gizemini sonuna kadar götürüyor tüm karakterlerin sırları birbirleriyle ilişkileri güzel bir şekilde işlenmiştir. Fakat genel eleştiri finalde konunun havada kalması olmuştur.


3) Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana’da (2016-2019) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Kadri Beran Taşkın

Oyuncular: Savaş Satış, Cihangir Ceyhan, Onur Akbay

Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana’da polisiye ve suç türünde çekilmiş bir internet dizisidir. Adana’nın meşhur Hürriyet mahallesinde yaşanan suçları ve mafya savaşlarını anlatıyor. Savaş, Cio (Cihangir), Özgür ve diğer arkadaşlarının polisin bile zor girebildiği bu mahallede mafyaya, uyuşturucuya açtıkları savaşı izleriz. Bu savaşların yanı sıra o mahallenin sosyokültürel yapısını da arka planlarda görmek mümkün.

Sıfır Bir Youtube’da bir internet dizisi olarak başladı ve 3.sezondan sonra BluTV’de yayınlanmaya başladı ve 6 sezon sürdü. Dizide en iyi işlerden biri Adana şehrinin konuşma şeklinden, yaşam şekline her şeyi çok açık ve net bir şekilde görüyoruz. Dizideki çoğu gencin yine mahallede yaşayan gençlerden seçilmesi bu kültürel şenliği daha da arttırmıştır.


4) İlk ve Son (2021) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Cem Karcı

Oyuncular: Özge Özpirinçci, Salih Bademci, Ushan Çakır

BluTV dizileri arasında son süreçte en beğenilen dizilerden birisi olan İlk ve Son, hemen her ilişkide yaşanan ilk heyecanların mükemmel geçtiği dönemi, durağanlaşan dönemi ve artık bitiş dönemine giren bir aşk hikayesini anlatıyor. Özge Özprinçci ve Salih Bademci’nin başrollerini paylaştığı İlk ve Son dram türünde bizlerle buluşuyor. Deniz ve Barış 10 yıla yakın birliktelikleri olan aşık çiftlerdir. Tutku dolu olan bir ilişkinin 10 yıla yayılan serüveni bizlere anlatılıyor.

Çiftin geçmişleri ve şimdileri kendi iç dünyaları ile birlikte anlatılıyor. İlk ve Son, tutku dolu bir ilişkinin zaman içinde ve kişisel problemlerle birlikte tutkusunu kaybeden, sıradanlaşan bir ilişkiye nasıl dönüştüğünü bizlere anlatıyor. Geçmişlerinden bu günlere taşıdıkları duygusal boşluklarını birbirleriyle tamamlayan ve bu tutku dolu aşka açılmalarına imkân sağlayan ortak noktalar zamanla ilişkinin bitişini hazırlıyor.


5) Bozkır (2018-2019) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Bahadır İnce

Oyuncular: Yiğit Özşener, Ekin Koç, Merve Çağıran

Bozkır dizisinin Levent Cantek, Ali Demirel ve Barış Erdoğan’ın senaryosunu yazdığı dizi 10 bölümden oluşmaktadır. Dizinin çekimleri Eskişehir’de yapılmıştır. Bozkır dizisinde en dikkat çeken konu aslında dizinin adıyla anlatmak istediği ‘‘Bozkır’’ kültürünü görüntüleriyle, şehrin insan yaşamına etkisi ve yer yer sıkıcılığını oyuncular ve görüntüler üzerinden izleyiciye çok başarılı bir şekilde aktarabilmesidir. Görüntü atmosferi izleyenleri olaydan önce içine çekmektedir. Polisiye türünde olan dizi gizemlerle dolu olan bir çocuk cinayetini çözmeye çalışan başkomiserin hikayesi anlatılmaktadır. Başrollerde Yiğit Özşener ve Ekin Koç yer alıyor. True Detective dizisini izleyen ve o görüntü atmosferini sevenler için görsel anlatımıyla insanı doyuracak bir dizidir.


6) Alef (2020) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Emin Alper

Oyuncular: Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen, Ahmet Mümtaz Taylan

BluTV dizileri arasında olan Alef, ilk bölümü 10 Nisan 2020 tarihinde yayınlandı. Bir sezon yayınlanan dizi sekizinci bölümüyle final yapmıştır. Senaryosunu Emre Kayış’ın yazdığı mistik polisiye ve suç dizisinin yönetmenliğini ise ödüllü yönetmen Emin Alper yapmıştır. Genç ve azimli Kemal komiser ile cinayet büro amiri Settar’ın Osmanlı ve İslam Tarihi’nden imgeler bulunan İstanbul’da işlenen gizemli bir seri cinayet olayını araştırırlar.

Olaylara ve yaşanılanlara tutumlarıyla farklı olan bu ikili cinayeti çözmeye çalışır. Bu ikilinin yanına üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar da katılır. Cinayet araştırıldıkça ortaya çıkan ve çözülen sırlar ile karakterlerin geçmişleri de ortaya çıkmaya başlar. Alef, Görsel efektler ile de izleyicileri ekrana bağlamayı başarmıştır.


7) Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı (2021) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Çağan Irmak

Oyuncular: Çağatay Ulusoy, Selin Şekerci, Afra Saraçoğlu

Yeşilçam, 1960’lar Türkiye’sinin atmosferinde geçen dram, romantik türünde bir dönem dizisidir. Tozpembe görünen, altın çağını yaşayan Yeşilçam sinemasının perde arkasını izleyicilere sunuyor. 2. sezonu 10 Aralık 2021 bitmiştir. 3. sezonun ne zaman geleceği ya da onay konusunda bir açıklama BluTV’den gelmedi.

Yeşilçam, kendisine güvenen, hırslı bir yapımcı Semih Ateş’in hayatına odaklanılıyor. Film çekmezsem ölürüm; bir film çekerim hastalar iyileşir diyen prodüktör Semih Ateş’in ayakta kalma mücadelesini anlatan Yeşilçam’da: Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci başrollerdedir.

Semih Ateş yapım şirketini, rakibi Vehbi’ye kaybettikten sonra yeni yapım şirketinin de akıbeti aynı olmadan bol gişeli bir film yapmak amacındadır ve unutamadığı eski eşi Yeşilçam yıldızı Mine Cansu’ya da tekrardan kazanmak istemektedir.


8) Yarım Kalan Aşklar (2020) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Umur Turagay

Oyuncular: Burak Deniz, Dilan Çiçek Deniz, Tolga Sarıtaş

BluTV dizileri arasında olan Yarım Kalan Aşklar, ilk bölümü 10 Eylül 2020’de izleyiciyle buluşan polisiye-suç, fantastik türündedir. İdealleri olan genç bir gazeteci olan Ozan ile aynı mesleği paylaştığı Elif evlenmek üzeredirler. Ozan, mesleğinde hırslı ve korkusuzdur. Zor haberlerin peşinde gözü kara bir şekilde gider. Tutku dolu bir ilişkileri olan Deniz ve Elif aile kurma yolunda ilerlemektedirler. Fakat tam bu sırada feci bir olay olur. Ozan, trafik kazası geçirir ve hayatını kaybeder. Öldükten sonra başka bir bedende dünyaya gelir. Ozan, bu olaydan sonra kendisini kimin öldürdüğünün peşine düşüp, Elife’de ne olursa olsun gerçekleri anlatmaya çalışır.


9) 7 Yüz (2017) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Tunç Şahin, Umut Aral, Alphan Eşeli, Ceylan Özgün Özçelik

Oyuncular: Ekin Koç, Melisa Sözen, Sabahattin Yakut

7 Yüz, bir sezon 7 bölümden 7 hikâyeden oluşan dizidir. Farklı bir yapım olan dizi her bölümünde karakterlerin karanlık, gizli kalmış taraflarına değiniyor. Her bölümün başka bir hikâyeyi anlatması bizim için yeni olsa da dünyada farklı örnekleri vardır. Oyuncu kadrosu ile de dikkatleri çekmiştir. Her bölümde farklı oyuncu kadrosu vardır. Hatta 5. bölüm Refakatçiler’de, Genco Erkal ve Tilbe Saran gibi iki büyük isim yer almıştır.

7 Yüz psikolojik gerilim türünde bir dizidir. Bu türün başarılı bir örneğini vermiş olduklarını söyleyebiliriz. 7 Yüz’ün ilk bölümü 22 Eylül 2017’de izleyicisiyle buluşmuştur. Daha ilk bölümden oyuncu kadrosunun zenginliğini ve harika performansları bize sunuyor. İzleyici tarafından en çok beğenilen 1. bölüm Büyük Günahlar ile psikolojik gerilim sevenlere harika bir başlangıç yaptırıyor.


10) Aynen Aynen (2019) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Yunus Ozan Korkut, Osman Kaya

Oyuncular: Nilperi Şahinkaya, Kerem Bürsin, Uraz Kaygılaroğlu

Aynen Aynen, 2019 yapımı komedi türünde mini internet dizisidir. İlk bölümü Youtube’da yayınlanmaya başlayan Aynen Aynen, 2. sezonunda BluTV’ye geçmiştir. Aynen Aynen, 6 sezondan oluşan, 2. sezondan sonra Uraz Kaygılaroğlu’nun yerine Kerem Bürsin başrolde oynamıştır. Aynen Aynen, 16 Temmuz 2021’de 43. Bölümü ile final yapmış ve 7. sezonun yakında izleyiciyle buluşacağı açıklanmıştır.

Aynen Aynen, kadın-erkek ilişkilerini eğlenceli ve komik bir şekilde işleyen yeni nesil mini dizidir. İstediğini bulamadığı hayal kırıklıklarıyla dolu bir ilişkiden çıkan Nil ve yeni ev arkadaşı Deniz’le eğlenceli, aşk dolu bir yaşama atılıyor. Olaylar ve durumlar karşısında yaşadıkları zıtlıklar, eğlenceli anlar güzel bir mizah ile izleyiciye sunuluyor.


11) Saygı: Bir Ercüment Çözer Dizisi (2020) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Ali Taner Baltacı (1. Sezon), Ender Mıhlar (2. Sezon)

Oyuncular: Nejat İşler, Boran Kuzum, Miray Daner

BluTV dizileri arasında en beğenilenlerden birisi olan Saygı: Bir Ercüment Çözer Dizisi 27 Ekim 2020 yılında yayınlandı. Polisiye, suç ve dram türündeki yapım Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin anti-kahramanı Ercüment Çözer ‘in spin-off’udur. Saygı dizisinde Nejat İşler’in beğenilen, akıllara kazınan karakteri Ercüment Çözer’in yaşamına odaklanılıyor. Ercüment Çözer kendi adalet sistemini uygulayan, toplumdaki yozlaşmalara karşı kendi çözümleriyle adaleti sağlamaya çalışır.

Saygı dizisi, saygı kavramını izleyiciye sorgulatacak bir yapımdır. İş adamı Ercüment Çözer, küçük bile olsa saygısızlığa asla tahammül edemeyen ve bu saygısızlıklara kendine özgü çözümler üreten biridir. Ercüment Çözer’in yolu Helen ve Savaş ile kesişir. Bu ikilide adaletin elinden bir şekilde kaçanların peşine düşmüştür. Ercan Mehmet Erdem’in kaleminden çıkan Saygı 11 Kasım 2021’de 2.sezonunu bitirmiş 3. sezon izleyicileri tarafından merakla beklenmektedir. Saygı dizisinin 3. sezonu 2022’nin ilk yarısında izleyicisiyle buluşması bekleniyor.


12) Bartu Ben (2018) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Tolga Karaçelik

Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Cemre Ebuzziya, Nazlı Bulum

Bartu Ben, dizisinin senaristi ve başrol oyuncusu Bartu Küçükçağlayan’ındır. 10 bölümden oluşan 2018 yılında yayımlanan mini-dizidir. Konusu ünlü olmayı tam başaramamış az ünlü birinin daha az ünlü olma hikayesidir. Yaşadığı hayat sebebiyle parasını da tüketen Bartu’nun karşısına kuzeni Gizmo (Nazlı Bulum) ve yıllardır görmediği dayısı çıkar. Ve komik aynı zamanda trajik serüvenler başlar. Ne yapacağını bilemeyen Bartu aynı zamanda kim olduğuna ne yapmak istediğine de karar vermeye çalışır.

Mizahın dozunun keyifli olduğu, gerçek hayata göndermelerin olduğu kendine has senaryosuyla orijinal bir dizi Bartu Ben. Bartu Küçükçağlayan’ın kendi hayatına, işlerine yaptığı göndermeler ve alayları ile mizah daha zevkli hale geliyor.


13) Pavyon (2019) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Sami Öztürk

Oyuncular: Ali, Cevat, Çirkin Kral Kenan

Pavyon, en beğenilen BluTV dizileri arasındadır. Ankara’nın pavyon gece eğlencesini anlatan bir belgeselden fazlası. Bir gece eğlencesi için belgesel çekilir mi derseniz konu Ankara ve pavyon olunca çekilebiliyor. Pavyonlar sadece şehrin eğlence hayatını karşılamakla kalmıyor şehre ekonomik olarak da büyük bir maddi getiri sağlıyor.

Pavyon belgeseli, pavyon dendiğinde aklımızda canlanan o karanlık hayatın dışında bir yer olduğunu sadece çalışan konsomatrislerden oluşmadığını daha fazlası olduğunu bize anlatıyor. Garsonundan, abone diye adlandırılan taksi sistemine, kuaförlerine, müzisyenine, pavyon müdavimine kadar her yönden incelenmiş ve bizlere sunmuştur. Konsomatrislerin hayat hikayelerine de yakından bakıyor. 6 bölümden oluşan bu yapımda Sami Öztürk tüm bu bileşenleri işeyerek belgesel sonunda izleyicide bazı yeni fikirleri düşünmesini sağlıyor.


14) Sokağın Çocukları (2020) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Kadri Beran Taşkın

Oyuncular: Furkan Murat Uğur, Onur Akbay, Hakan Erkuran

BluTV dizileri arasında olan Sokağın Çocukları 6 Şubat 2020’deyayınlanan aksiyon, polisiye, suç türünde bir dizdir. 3 sezon yayınlanan dizide 4 sezon heyecanla izleyicileri tarafından beklenmektedir. Sıfır Bir’in yönetmen koltuğunda oturan Kadri Beran Taşkın, Sokağın Çocukları dizisinde de yönetmen koltuğunda.

Sokakta büyümüş kendi adaletlerini kendi kurallarıyla sağlamak zorunda olan gençlerin hayatları anlatılıyor. Sokağın Çocukları, bu mücadelelerinin içinde iyi, kötü ve arada kalmış karakterler üzerinden insani bir gözle sokakta yaşananları anlatıyor. Şehmuz Ağa Adana’da iyi bir konuma sahiptir ve yanında çok güvendiği evladı gibi gördüğü zeki, cesaretli Murat vardır. Yaşadıkları mahallede bir çocuğun boks hocası tarafından taciz edilip öldürülmesiyle olaylar başlar. Olaydan sonra tepkiler Şehmuz Ağa’ya yönelince Murat bir plan hazırlar ve harekete geçer.


15) Börü 2039 | (2021)

Yönetmen: Ahmet Atalay, Can Emre

Oyuncular: Murat Akın, Emir Benderlioğlu, Cansel Elçin

Börü 2039, yapımcılığını ve senaristliğini Alper Çağlar’ın yaptığı Türk bilimkurgu, aksiyon, savaş dizisidir. 28 Aralık 2021’de ilk bölümüyle yayınlanmıştır. Börü 2039, serinin ilk dizisi Börü’nün 25 yıl sonrasını yani 2039 Türkiye’sinde geçmektedir.
Börü 2039 bir felaket sonrasını konu alan, ilerlemiş savaş teknolojilerinin bulunduğu distopik bir evreni anlatmaktadır. İnsanların kontrolünden çıkmış tehlikeli teknolojilerin hüküm sürdüğü bir kaos ortamında geçer Börü 2039. Beyin-makine arayüzlerinin, füzyon enerjisinin kullanıldığı bir çağ.

Dizinin birde 2039’a kadar gerçekleşen olayların anlatıldığı kronolojisi vardır. Her detayı ince düşünülen dizide teknokrat Kemal Boratav ve dostlarının gizemli bir güçle savaşması işleniyor. Kemal Boratav sayesinde Türkiye kendi askeri teknolojisini üreten bir güç haline gelmiştir.

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Amazon Prime Dizileri: Bir Oturuşta İzleyebileceğiniz 24 Amazon Dizisi

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/