Psikolojik Diziler: Tuhaf Psikolojilere Sahip Karakterleriyle Ünlenmiş 25 Dizi

psikolojik diziler

Psikolojik diziler ile farklı insanları tanımaya hazır mısınız? Her insan, yaşadığı olaylar karşısında farklı düşünme ve farklı tepkiler verebilme yetisine sahiptir. Bazı olaylar, bazı insanların psikolojik yaşantısına daha uygun olduğu için daha kolay çözümlenebilirken, bazılarının da çözümlenmesi zaman alır. Sizler için derlediğimiz tuhaf psikolojilere sahip karakterleriyle ünlenmiş 25 psikolojik dizi listesi, tam da bunun örneği. Bazılarında gerçek bir karakter ün salmışken, bazı diziler tüm karakterleriyle sizi şaşırtabilir. Psikolojik diziler listesine gelin birlikte bakalım.


1) Afflicted (2018) | IMDb: 5.0

psikolojik diziler

Nadir görülen hastalıkları inceleyen bir belgesel dizisi. Daha önce adını bile duymadığınız çeşitli hastalıkları görebilmek mümkün. Hayal dahi edemediğimiz takıntılar ya da hastalıkları insanların gerçek hayatta yaşadığını düşünün. Bu tür insanların yaşamlarına dahil olup onları daha iyi anlayabilirsiniz.


2) Tiny Pretty Things (2020-) | IMDb: 5.9

psikolojik diziler

Chicago’da bulunan elit bir bale kursunda yaşanan olaylar dizinin temelini kuruyor. Bu akademide eğitim gören gençlerin hepsi birbirinden çok farklı. Farklı kültürel değerlere sahip, farklı bölgelerde yaşayan ve farklı ekonomik durumlarda bulunan öğrencilerin tek ortak noktası, dans etmek.

Genç öğrenciler disiplinli bir şekilde eğitimine devam ederken yaşadıkları baskı, kendi aralarında çözümlemeleri gereken farklılıklar ve rekabet duygusu ortaya güzel bir psikolojik analiz sunuyor.


3) Freud (2020-) | IMDb: 6.5

psikolojik diziler

1800’lü yıllarda geçen dizi, kendini henüz tanıtamamış Sigmund Freud’un dönemine götürüyor bizi. Freud’un kendine özel tedavi yöntemlerini ve hiç dikkate alınmadığını göreceksiniz. Özellikle hipnoz yöntemiyle hastaları tedavi etmeye çalıştığı sahneler de var. Döneminde ciddiye alınmayan Freud, bölgede oluşan cinayet vakalarını gizemli insanlarla birlikte çözmeye çalışır. 


4) Gypsy (2017) | IMDb: 6.8

psikolojik diziler

Psikolojik diziler listesinin olmazsa olmazlarından birisi Gypsy’dir. Bir psikoterapist, danışanlarının yakınlarıyla fazlasıyla ilgilenir. Kötü olan durum ise bunu normal durumlarda yapmaması gerektiği elbette. Jean adındaki psikoterapist, danşanlarının yakınlarıyla arasında olanları etkilemeye çalışıp yön verir. Bu bağlamda, bir psikoterapistin etik olan ya da olmayan davranışlarının gözlemlenebileceği bir dizi Gypsy. Aynı zamanda içinde aşk da barındırıyor.


5) Behind Her Eyes (2021) | IMDb: 7.2

psikolojik diziler

Mini dizi olarak seyirciye sunulan Behind Her Eyes, bekar bir anne olan Louise’in hayatını anlatıyor. Genç kadın, psikiyatrist bir adamın ofisinde çalışmaya başlar. Oğlunu büyütebilmek için bu tür zorluklara katlanan Louise, patronuyla yaşadığı ilişkinin farkına varır. Buradaki problem ise patronunun evli olması. Bunun üzerine Louise patronunun karısıyla beklenmeyen bir şekilde arkadaşlık kurar.


6) Ratched (2020-) | IMDb: 7.3

psikolojik

Akıl hastanesinde hemşirelik yapmak üzere yola koyulan Ratched adındaki bir hemşirenin hikâyesi. Her ne kadar Ratched akıl hastanesi çalışanı olarak görünse de kendi içsel dünyasında hesaplaşması gerekenler bir türlü peşini bırakmıyor. Aynı zamanda çalıştığı hastanede insan zihni ile ilgili yapılan deneyler de akıl almaz derecede. Hemşire Ratched’ın psikolojik düşüncelerini gözlemlerken bir yandan diğer hastaların yaşadığı durumlara tanık olabilirsiniz.


7) Marcella (2016-) | IMDb: 7.4

psikolojik diziler

Marcella adındaki kadın kocası tarafından ‘sevilmediği’ söylenerek terk edilir. Bu durum, eski bir polis olan Marcella’yı fazlasıyla etkiler. Kendini toparlayabilmek için 10 yıl önce bıraktığı cinayet masası görevine yeniden dönme kararı alır. Bir yandan cinayet masasındaki görevlerini yerine getiren Marcella, bir yandan da kocasının onu terk etme sebebini fazlasıyla önemser. Hayatındaki sorunların nedenini bulmaya çalışan karakterin psikolojisine daha yakından şahit oluyoruz.


8) I Am a Killer (2018-2020) | IMDb: 7.4

psikolojik diziler

İşlenen gerçek suçları aktaran belgesel dizisinde, yaşanan olayları idam cezası alan mahkumların gözünden dinliyoruz. İşledikleri suçları kendi fikirleri ile ortaya döküyorlar. Yaptığından pişmanlık duyan da var, son derece soğukkanlı olan da…

Bir suçlunun gözünden yarattığı olayı dinlediğinizde, o kişi hakkında farklı çıkarımlar yapmak elbette size kalıyor. Psikolojik düşüncelerini, beden dillerini ve iletişim biçimlerini derinlemesine gözlemleyebileceğiniz bir dizi.


9) The Alienist (2018-2020) | IMDb: 7.7

psikolojik diziler

Polisiye türüne daha yakın bir gösterimi olan The Alienist, aynı zamanda bir kitaptan uyarlama. Psikolojik gerilim ve polisiye türü üzerinden mantık çerçevesinde çıkarımlar yapılabilecek güzel bir dizi. 19. yüzyılda geçen dizi, bir seks işçisinin öldürülmesiyle ortaya seriliyor. Toplumdaki kötü algılar sebebiyle polis dahil kimse, bir insan canına değer vermeksizin bu cinayeti çözümlemeye yanaşmıyor. Fakat katil bu sebeple daha çok güçleniyor.


10) You (2018) | IMDb: 7.7

psikolojik dizi

Psikolojik diziler listesinin olmazsa olmazı You, aşk dizisi gibi görünse de temelinde çok farklı ilerliyor. Aynı zamanda aşk adı altında derin ve takıntılı duyguların bazen ne kadar kötü bir noktaya gideceğini gösteriyor. Burada da aşk’ı kendisi için takıntı haline getiren Joe adındaki karakteri gözlemleyeceksiniz.


11) Maniac (2018) | IMDb: 7.8

psikolojik

Mini bir dizi olan Maniac, psikolojik problemler üzerine yoğunlaşır. Başrol karakterlerimiz bilmedikleri bir psikolojik tedavi deneyine dahil olur. Bu iş için gönüllü bir şekilde deneyi kabul eden karakterler, olacaklardan habersiz tabii.

Bilim adamlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı bir çeşit ilaç var. Bu ilacın psikolojik sıkıntıları ortadan kaldıracağına inanılıyor. İlacı kullanan karakterlerimiz, zamanla gerçeklik haricinde zihinlerinin de birbirine bağlanmış olduğunu fark eder. Gerçeklik dışında da beraber olduklarını anlayınca işler değişiyor…


12) Tabula Rasa (2017) | IMDb: 8.0

psikolojik diziler

‘Boş levha’ anlamına gelen Tabula Rasa, Anenmie D’haese adındaki kadının yaşadıklarını, daha doğrusu yaşayacaklarını anlatıyor. Başrol karakter trafik kazası sonucunda hafızasını kaybeder. Etrafındaki insanlara güvenmekte zorluklar yaşayan kadın, bir kayıp olayına karışıyor. Olaylardan kısa süre önce kayıplara karışan Thomas’ın yanında kaybolmadan önce bulunan son kişi, Anenmie D’haese.


13) Lie to Me (200-2011) | IMDb: 8.0

psikolojik diziler

İletişim, hayatımızda el üstünde tutmamız gereken en önemli kavramlardan biri. Biriyle iletişimi doğru kurabilmek, birçok iyi durumun habercisi olur. Aynı şekilde Lie to Me, sizlere beden dilinin önemini gösterecek nitelikte.

Beden dili, kişinin kendini bir noktaya kadar gizleyebildiği bir biçim. Karşınızdakinin beden dili kullanarak size ne tür mesajlar verdiğini ve neleri aktardığını analiz etmek istiyorsanız, en acilinden başlanması gereken bir dizi.


14) Bates Motel (2013-2017) | IMDb: 8.1

psikolojik diziler

1960 yılında vizyona giren ve adına sıkça rastlanan “Pyscho” adındaki filmle bağlantılı olan bir dizidir Bates Model. Alfred Hitchcock klasiklerinden biri olan filmin diziyle olan bağlantısı, ana karakter ile başlıyor. Bates ailesinin başından geçen olayları izleyeceksiniz. Pyscho filmindeki karakterin evrildiği hal ve öncesi anlatılıyor dizide.


15) Patrick Melrose (2018) | IMDb: 8.1

psikolojik diziler

Psikolojik diziler listesinin olmazsa olmazı Patrick Melrose dizisi, başrol karakterimizin adını taşıyor. Hem komedi hem de dram türünde gösterilen dizi, Patrick Melrose’un çocukluk travmaları üzerinden ilerler. Küçük yaşlardan gelen olayların, yetişkinlikte insanları nasıl etkilediği anlatılıyor. Geçmişi hakkında kolay olmayan ve ağır anılara sahip Patrick Melrose’un duygularını daha yakından tanıyacaksınız.


16) The Mentalist (2008-2015) | IMDb: 8.1

psikolojik diziler

Patrick Jane karakter, inanılmaz yeteneklere sahip! Patrick’in yeteneği dışarıdan ‘zihin okuma’ gibi görünse de o, müthiş bir analizci. Bu sayede isanların düşüncelerini sezebiliyor. The Mentalist, polisiye türüne daha yakın. Patrick, hayatında bir dönüm noktası yaşıyor. Gördükleri karşısında hayatı bir daha eskisi gibi olamayacak. Belki de daha iyi bir duruma evrilecek…


17) Legion (2017-2019) | IMDb: 8.2

psikolojik dizi

X-Men filminin dizi versiyonu olarak karşımıza çıkan Legion’un da konusu oldukça enteresan. Çocukken şizofreni teşhisi konulan David, hayatının neredeyse çoğunu akıl hastanesinde geçiren biri. 30’lu yaşlarda olan genç adam, çeşitli halüsinasyon görmeye başlar. Fakat gerçekle halüsinasyonu ayırt etme noktasında epey zorlanır. Bu ses ve görüntülerin gerçek olma ihtimalini düşünen David, akıl hastanesinden kaçar.


18) In Treatment (2008-2021) | IMDb: 8.2

dizi

Yapım olarak ‘Kırmızı Oda’ dizisine benzeyen bir dizi. Fakat çok daha önce hazırlandı. In Treatment, bir psikoterapistin vakalarını izleyebileceğiniz bir yapım. İnsanların hayat hikâyelerini incelemek, üzerine düşünmek gibi konular için oldukça güzel hazırlanmış. Psikolojik danışmanlık üzerine farklı hayatlardan farklı hikâyeler dinlemek istiyorsanız, bir şans verilir. Aynı zamanda danışan karakterlerin yaşadığı olaylar, oldukça enteresan ve ilgi çekici…


19) Atypical (2017-2021) | IMDb: 8.3

Atypical

 

Otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam, diğer insanlardan daha farklı problemler yaşıyor. Atypical, Sam’in gençlik döneminde arkadaşlarıyla, ailesiyle yani çevreyle yaşadığı iletişim bozukluklarını ortaya seriyor. Otizmli genç, sosyal çevre arayışına girip çevresinde olduğu gibi bir kız arkadaş edinmeye çalışıyor. Bu sayede kendini keşfedeceğine inanıyor…


20) Unbelieveable (2019) | IMDb: 8.4

Unbelieveable

 

Gerçek bir hikayaden uyarlanan Unbelieveable, Marie’yi anlatıyor. Tecavüze uğradığını belirterek şikayetini ortaya koyan genç kız, bu şikayetin asılsızlığı ile suçlanmaya başlıyor. Bunun üzerine iki dedektif Marie’nin davasını devralır. Marie’nin suçlu ya da masum olduğunu kanıtlayacak her türlü olayın üzerine gidiliyor dizide. Marie’nin suçlu ya da masum olup olmadığına karar verirken, iletişimi dahil her konuda psikolojik çıkarım yapılabilir…


21) Big Litttle Lies (2017 – 2019) | IMDb: 8.5

Big Litttle Lies

 

Psikolojik diziler listesinin olmazsa olmazı Big Little Lies, dışarıdan mükemmel görünen hayatların içine odaklanıyor. Dizideki karakterler dış dünyaya karşı müthiş profiller gösterir. Fakat gerçeğe bakıldığında bunların tamamen değiştiğini görebilirsiniz. Hayatlarında kimsenin bilmediği şiddet, zorbalık, yalnızlık, depresyon vb. birçok durum yatar. Adından da varsayım yapılabilecek bir dizi.


22) MindHunter (2017-2019) | IMDb: 8.6

MindHunter

 

1979 yılında geçen MindHunter, FBI ajanı Holden Ford’un Bill Tench ile tanışmasıyla başlar. Bill Tench meslekte olan insanlara seri katiller ve cinayetler hakkında seminerler veriyor. Holden’a teklifte bulunur. İkilinin buluştuğu bu serüven suçlu psikolojisi, davranış biçimleri üzerinden gelişiyor. İkilinin yapmaya çalıştığı şey, suçlu kişiliklerin psikolojik açıdan incelemeye çalışmak…


23) Anne With An E (2017-2019) | IMDb: 8.7

Anne With An E

 

Anne With An E, psikolojik diziler listesinin olmazsa olmazlarından birisidir. Hayatında birçok zorluk yaşayan fakat her türlü sıkıntıya rağmen umudunu yitirmeyen Anne’nin hikâyesi. Deli dolu bir karakter olmakla kalmayıp kendi içinde pek fazla sorunu da barındırıyor bu karakter. Hayatta bir şeylerin ‘bitti’ denildiği noktada tekrar yeşeren olayları göreceksiniz. Yaşamdaki farklı heyecanları gözlemlemenizi sağlayacak Anne With An E. Aynı zamanda yaşanan olaylara başka bir pencereden bakmayı da sağlıyor.


24) This Is Us (2016-) | IMDb: 8.7

This Is Us

 

Aile kavramını psikolojik yönleriyle birlikte anlatan This Is Us, aile içinde gelişen olayları anlatıyor. Bazen çatışmalar, bazen duygusal anlar yaşansa da hepsi aileye dahil sonuçta. Yetişkinlerin birbiriyle ve ebeveynleriyle olan ilişkisini gözlemleyebilirsiniz.


25) The Sopranos (1999-2007) | IMDb: 9.2

sopranos

 

Soprano ailesi, diğer ailelerden büyük bir farklılıkla bir mafya aile yaşantısını gösteriyor. Aynı zamanda ortaya çıkacak sorunları, sıkıntıları da. Ailenin hayatındaki kesitlerden bireylerin aile kavramını ve anlayışını daha net görebiliyoruz. Özellikle aralarındaki mafya babasının psikolojik değişimlerini kalitelibir çekimle izlemiş oluyorsunuz.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/