Julia Roberts Filmleri: Oscar Ödüllü Oyuncunun En Beğenilen Filmleri

Julia Roberts filmleri Hollywood filmleri arasındaki kültlerdendir. 1990’lı yıllarda oynadığı filmlerle büyük beğeni toplayan başarılı oyuncu Julia Roberts bugüne kadar sayısız filme imza atar. Oyunculuğu sürekli ödüllendirilen Julia Roberts 2001 yılında En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ına layık görülür. Güzel oyuncu Julia Roberts’ın oynadığı tüm filmleri sizin için derledik. İyi seyirler dileriz ☺


1) Pretty Woman – Özel Bir Kadın (1990) | IMDb: 7.0

julia roberts filmleri

Yönetmen: Garry Marshall

Diğer Oyuncular: Richard Gere, Jason Alexander, Laura San Giacomo

Julia Roberts filmleri listesinin olmazsa olmaz filmlerinden birisi Özel Bir Kadın’dır. Edward oldukça zengin bir iş insanıdır. Her şeye sahip olsa da etrafındaki zenginliklerden sıkılan Edward kendini sokağa atar. O gece Vivian isimli sosyetik bir güzelle tanışır. Geceyi onunla geçirdikten sonra bir karar alırlar. Sadece bir haftalığına sevgili gibi yaşayacak ardından yollarını ayıracaklardır. Ancak anlaşma tahmine ettikleri gibi sonuçlanmaz.


2) Ready to Wear – Hazır Giyim (1994) | IMDb: 5.2

julia roberts filmleri

Yönetmen: Robert Altman

Diğer Oyuncular: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Jean-Pierre Cassel 

Pek çok model, gazeteci, tasarımcı Paris’teki moda haftasına yan yana gelir. Herkes merakla defileleri beklemektedir. Kitty Porter heyecanlı bir muhabirdir. Büyük yankılar uyandıracak bir hikayenin peşinden gitmektedir. Dedikodunun, kıskançlığın havada uçtuğu bu kalabalıkta bir cinayet işlenir. Sektörde tanınmış oldukça önemli bir ismin ölümü moda haftasına damga vururken herkesi suçlu konumuna getirir.


3) My Best Friend’s Wedding – En İyi Arkadaşım Evleniyor (1997) | IMDb: 6.3 

julia roberts filmleri

Yönetmen: P. J. Hogan

Diğer Oyuncular: Dermot Mulroney, Rubert Everett, Cameron Diaz

Herkesin 30 yaşına geldiğinde hala evlenmemiş olurlarsa evlenmek üzere sözleştiği bir arkadaşı vardır. Julianne Potter ve Michael de eğer uzun yıllar içinde başka kişilerle evlenmezlerse birbirleriyle evlenmeye söz vermiş iki arkadaştır. Michael, Kimberly ile evlenmeye karar verir ve düğün hazırlıkları başlar. Ancak Julianne aslında içten içe Michael’e aşıktır. Aşkının farkına varır ve bu evliliğin gerçekleşmesini engellemek için elinden geleni yapmaya başlar.


4) Sleeping with the Enemy – Yatağımdaki Düşman (1991) | IMDb: 6.3

Sleeping with the Enemy

Yönetmen: Joseph Ruben

Diğer Oyuncular: Patrick Bergin, Kevin Anderson, Elizabeth Lawrence 

Laura hayallerinin erkeği olduğunu düşündüğü Martin ile evlenir. Evliliklerine dışarıdan bakan kişiler onları ideal çift olarak tanımlarlar. Oysa ki iç yüzü öyle değildir. Martin şiddete meyilli bir eş olarak Laura’nın üzerinde baskı kurmaya başlar. Daha fazla baskıya dayanamayan Laura ise kaçmaya karar verir. Laura kaçabilmek için herkese kendini ölmüş olarak gösterir. Bir kasabaya yerleşen Laura yeni kimliğiyle güzel bir hayata başlar. Bir gün Martin’in gerçeği öğrenmesi fikri ise Laura’nın en büyük kabusudur.


5) Mystic Pizza (1988) | IMDb: 6.3

Mystic Pizza

Yönetmen: Donald Petrie

Diğer Oyuncular: Annabeth Gish, Lili Taylor, Vincent D’Onofrio

Kat ve Daisy kardeşler ile Jojo Connecticut’taki Mystic kasabasında yer alan bir pizza salonunda çalışmaya başlarlar. Hayatlarının aşkını ararlar ancak henüz o kişilerle tanışmamış olmak onları üzmektedir. Hayatlarından memnun olmadıkları için kendilerince bu hayatı güzelleştirmeye çalışırlar. Ancak olaylar hiç de bekledikleri gibi ilerlemez. Kat, kendinden büyük bir adama, Daisy zengin bir adama aşık olurken Jojo sevgilisinin evlilik teklifini kabul etmekten korkar.


6) The Pelican Brief – Pelikan Dosyası (1993) | IMDb: 6.6

The Pelican Brief

Yönetmen: Alan J. Pakula

Diğer Oyuncular: Denzel Washington, Sam Shepard, Stanley Tucci 

Filmin senaryosu John Grisham’ın romanından uyarlanmıştır. Bir hukuk öğrencisi, suikasta kurban giden iki yüksek mahkeme yargıcı ile ilgili bir dosya hazırlar. Bu dosya bürokrasinin üst kademelerinde oldukça yankı uyandırır. Birlikte çalıştığı araştırmacı gazeteci ile gizlenen gerçekleri ortaya çıkarmak için zorlu bir mücadeleye girerler.


7) Steel Magnolias – Çelik Manolyalar (1989) | IMDb: 7.3

julia roberts filmleri

Yönetmen: Herbert Ross

Diğer Oyuncular: Shirley MacLaine, Olympia Dukakis, Sally Field 

Louisiana’da yaşayan bir grup kadın kendince sorunlara sahiptirler. Birinin kocası vefat etmiştir, diğeri depresyona girmiş bir halde yaşamaya devam ederken diğeri hala bekar yaşamaktadır. Kendi aralarında sürekli dedikodu yapan bu grup için artık dedikodu yaşama sebebi haline gelir. Gittikleri küçük güzellik salonunda ettikleri sohbetle dertlerinden kurtulmaya başlarlar.


8) Hook – Kanca (1991) | IMDb: 6.8

hook

Yönetmen: Steven Spielberg

Diğer Oyuncular: Dustin Hoffman, Robin Williams, Danta Basco

Kanca, Julia Roberts filmleri listesinin en beğenilenlerinden birisidir. Peter Banning işine düşkün bir avukattır. İşine olan düşkünlüğünden dolayı eşi ve çocuklarına yeterince vakit ayırmaz. Bir gün ailecek İngiltere’deki büyükanneleri Wendy’i ziyaret etmeye giderler. Ancak bu ziyaret büyük bir maceraya dönüşür. Çocuklar Kaptan Hook tarafından kaçırılır. Tinkerbell Peter’a “Olmayan Ülkeye” dönmesi için yardım eder. Peter Banning, Peter Pan’a dönüşmüştür ve çocuklarını kurtarmak için Kaptan Hook ile azılı bir mücadeleye girer.


9) Flatliners – Çizgi Ötesi (1990) | IMDb: 6.6

julia roberts filmleri

Yönetmen: Joel Schumacher

Diğer Oyuncular: Kiefer Sutherland, Kevin Bacon, William Baldwin 

Bir grup tıp öğrencisi diğer dünyayı merak eder ve meraklarını dindirmek için bir çalışma yapmaya karar verirler. Ölümle yaşam arasındaki çizgiyi kontrol altına almaya çalışırlar. Bu sayede diğer dünya olarak adlandırılan ölümden sonraki yaşamı gözlemleyebileceklerdir. Ancak bu deney düşündükleri kadar kolay değildir. Diğer tarafın karanlık yönlerini de deneyimleyecek olan grubu oldukça zorlu bir macera bekliyor.


10) Something to Talk About – Aşk ve Yalanlar (1995) | IMDb: 5.7

julia roberts filmleri

Yönetmen: Lasse Hallström

Diğer Oyuncular: Dennis Quaid, Robert Duvall, Kyra Sedgwick

Grace, Amerika’nın güneyinde bir kasabada yaşayan sıradan bir hayat süren bir kadındır. Hayatı oldukça sıradan sürerken kasabanın ara sokaklarından birinde kocasını bir kadınla tutkuyla öpüşürken yakalar. Bu olayı içine atmak yerine olay yerinde eşiyle yüzleşir ve ailesinin evine gider. Ancak aile evinde babasının baskılayıcı ve aşağılayıcı tavırları ile karşılaşır. Garce’in babası ne olursa olsun bir kadının yerinin kocasının yanı olduğunu söyleyerek Grace üzerinde bir baskı yaratır. Beklemediği bu baskının ardından Grace evliliğini, yaşamı ve kadınlığı sorgulamaya başlar.


11) Mary Reilly (1996) | IMDb: 5.8

Mary Reilly

Yönetmen: Stephen Frears

Diğer Oyuncular: John Malkovich, George Cole, Glenn Close 

Mary Reilly çocukken babasının fiziksel ve psikolojik şiddetine maruz kalmış genç bir kadındır. Reilly İngiltere’de Dr. Jekyll’ın evinde hizmetçi olarak çalışmaktadır ve o evde kendini oldukça güvende hissetmektedir. Maddi olarak oldukça zorluk içinde olan Mary için bu ev harika bir ortam sağlamaktadır. Her şey güzel giderken Dr. Jekyll’ın evine Mr. Heyde asistan olarak gelir ve düzen bozulur. Mr. Heyde oldukça kötü kalpli birisidir. Bu kötülükleri görse de Mary Reilly hem Mr. Heyde’ye hem de Dr. Jekyll’a aşık olur.


12) I Love Trouble – Belaya Bayılırım (1994) | IMDb: 5.3

tatlı bela

Yönetmen: Charles Shyer

Diğer Oyuncular: Nick Nolte, Saul Rubinek, James Rebhorn

Julia ve Nick birbirine rakip iki gazetede çalışan muhabirlerdir. Büyük yankı uyandıran bir tren kazasını araştırmak için gazeteleri bu iki muhabiri görevlendirir. Araştırma esnasında birlikte çalışmak zorunda kalan ikili başlangıçta birbirlerine düşmanca yaklaşır. Ancak birlikte zaman geçirip birbirlerini tanıdıkça bu düşmanca yaklaşım aşka dönüşür.


13) Everyone Says I Love You – Herkes Seni Seviyorum Der (1996) | IMDb: 6.7

Herkes Seni Seviyorum Der

Yönetmen: Woody Allen

Diğer Oyuncular: Woody Allen, Goldie Hawn, Woody Allen 

Bob oldukça açık fikirli bir avukattır. Eşi sürekli işlerine burnunu sokan her şeye karışan bir kadındır. Bob, karısı, karısının eski eşi, üvey kızı ve diğer aile bireyi arasında sıkışıp kalmış bir haldedir. 1930’lara özgü müzikal dilin yoğunlukta olduğu filmin çekimleri New York, Paris ve Vedenik’te gerçekleşir.


14) Confessions of a Dangerous Mind – Tehlikeli Akın İtirafları (2002) | IMDb: 7.0 

julia roberts filmleri

Yönetmen: George Clooney

Diğer Oyuncular: Sam Rockwell, Drew Barrymore, George Clooney

Filmin senaryosu Chuck Barris’in aynı isimli kitabından uyarlanmıştır. Barris ünlü bir şovmendir. Ortaya attığı iddialara göre gündüz şov dünyasının içindeyken geceleri tetikçidir. CIA adına çalıştığını söyleyen Barris’in ortaya attığı iddialar henüz kanıtlanmamıştır.


15) Fireflies in the Garden – Bahçemdeki Ateş Böcekleri (2008) | IMDb: 6.5

julia roberts filmleri

Yönetmen: Dennis Lee

Diğer Oyuncular: Ryan Reynolds, Williem Dafoe, Emily Watson 

Yönetmen koltuğuna oturan Dennis Lee’nin otobiyografisi olarak da tanımlanabilen film Weacher ailesinin dramatik yaşamını konu alır. Weachter ailesi her ne kadar sevgi dolu ve fedakar da olsa içten içe çevrilen entrikalar ve birbirlerinden gizlenen gizemli yaşamlar yaşanan bir trajik olayla ortaya dökülür.


16) Michael Collins – Özgürlüğün Bedeli (1996) | IMDb: 7.2

julia roberts filmleri

Yönetmen: Neil Jordan

Diğer Oyuncular: Liam Neeson, Aidan Quinn, Alan Rickman

Julia Roberts filmleri arasında en beğenilenlerden birisi de Özgürlüğün Bedeli’dir. 12. yüzyılda Britanya İmparatorluğu’nun yönetimi altına giren İrlanda’nın Katolik halkı için açlık ve sefalet boy göstermeye başlar. 20. Yüzyılın başlarında Michael Collins İrlanda’nın bağımsızlığı için mücadele etmeye başlar. Ancak iktidarda olan baskıcı rejim sesini yükselten insanları susturmayı başarır. Collins tüm ülkeyi dolaşarak bağımsızlık mücadelesi için halkı bilgilendirir. Bu esnada yaralanır ve onu güzelliğiyle büyüleyen Kitty Kiernan bularak tedavi eder. İkili arasında büyük bir aşk başlar. Ancak bu aşk yaşanamadan ülkede iç savaş çıkar. Özgürlük mücadelesi verirken öldürülen Collins İrlanda için ölümsüz kahramanlardan biri haline gelir.


17) America’s Sweethearts – Gözde Çift (2001) | IMDb: 5.7

gözde çift

Yönetmen: Joe Roth

Diğer Oyuncular: John Cusack, Billy Crystal, Catherine Zeta-Jones

Kiki ve Lee şiddetli geçimsizlik nedeniyle evliliklerini sonlandırmak üzere olan iki film yıldızıdır. Ancak tam boşanma arifesinde beraber bir film çekmişlerdir ve sözleşme uyarınca filmin tanıtım aşamasında yan yana görünmeleri gerekmektedir. Filmin reklamcısı araları son derece kötü olan Kiki ve Lee’yi yan yana tutabilmek için büyük çaba sarf eder. Ancak bu hiç kolay değildir.


18) The Normal Heart – Kalbin Direnişi (2014) | IMDb: 7.9

Kalbin Direnişi

Yönetmen: Ryan Murphy

Diğer Oyuncular: Mark Ruffalo, JOnathan Groff, Frank De Julio

Kalbin Direnişi, Julia Roberts filmleri arasında en büyük beğeniyi toplayan filmlerden birisidir. 1980’li yıllarda yayılan AIDS virüsüne karşı verdiği mücadele ile tanınan aktivist Ned Weeks’in hayat hikayesi anlatılır. Erkek arkadaşı Felix ile çıktığı bu yolda hem AIDS virüsüne hem de insanların kafasındaki AIDS virüsü imajına karşı mücadele ederler. Asıl amaçlarından biri ise AIDS’in eşcinsel birlikteliklerden doğan bir hastalık olmadığını kanıtlamaktır. İki kişi başladıkları bu mücadele kurulan bir grup ile günden güne daha da büyüyerek devam eder.


19) Charlie Wilson’s War – Charlie Wilson’un Savaşı (2007) | IMDb: 7.0

julia robers filmleri

Yönetmen: Mike Nichols

Diğer Oyuncular: Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

Charlie Wilson, Afganistan’daki Sovyet işgali esnasında komünizme karşı mücadele eden mücahitlere el altından silah ve mühimmat yollayan Teksaslı bir kongre üyesidir. Wilson’u koruyan ve her zaman yanında olan sevgilisi Joanne Herring de antikomünisttir. İkisi el ele vererek yaptıkları silah yardımı ile Afganistan’daki Sovyet işgalini sonlandırırlar.


20) Duplicity – Sahtekarlar (2009) | IMDb: 6.2

julia robers filmleri

Yönetmen: Tony Gilroy

Diğer Oyuncular: Clive Owen, Tom Wilkinson, Paul Giamatti 

Claire Stenwick CIA ajanıdır. Ray Koval ise MI6 ajanıdır. Hükümete çalışmaktan sıkılan ikili işlerinden ayrılarak özel sektörde iş arayışına girerler. İkisi de oldukça büyük ve birbirine rakip iki firmada iş bulur. Bu firmalar aynı işin peşindedirler ve birisi Claire’ı birisi de Ray’ı bu iş için görevlendirir. Patenti almayı başaran şirket büyük bir servete kavuşacaktır ve bu patenti kimin alacağı Claire ve Ray’in performansına bağlıdır. İkisi de canla başla çalışırken mücadele etmeleri gereken başka bir şeyle karşılaşırlar. Birbirlerine aşık olmuşlardır.


21) Conspiracy Theory – Komplo Teorisi (1997) | IMDb: 6.7

Komplo Teorisi

Yönetmen: Richard Donner

Diğer Oyuncular: Mel Gibson, Partick Stewart, Cylk Cozart

Jerry Fletcher, internette okuduğu yazılardan öğrendiği bilgilerle komplo teorileri üreten ve bu komplo teorilerini sürekli birilerine anlatan bir taksicidir. Bir gün komplo teorilerini duyan bir FBI ajanı Jerry’i durması konusunda uyarır ancak Jerry bu söylenenleri takmaz ve devam eder. Bildiğini okumaya devam eden Jerry, Adalet Bakanlığı çalışanı olan Alice ile tanışır ve hayatı bir anda değişir. Kendini bir oyunun ortasında bulur.


22) Valentine’s Day – Sevgililer Günü (2010) | IMDb: 5.7

julia roberts filmleri

Yönetmen: Garry Marshall

Diğer Oyuncular: Jamie Foxx, Anne Hathaway, Taylor Swift

Bazen hayatın akışı içerisinde önceliklerimizin farkına varamayabiliriz. Bu önceliklerle yüzleşmemiz ise an meselesidir. Los Angeles’da birbirinden bağımsız karakterlerin aslında farkında olmadan birbirine geçmiş hayatları konu alınır. Kahramanlar sevgililer gününde doruklara ulaşan romantizm sayesinde hayatlarındaki önceliklerini fark ederler.


23) Money Monster – Para Tuzağı (2016) | IMDb: 6.5

para tuzağı

Yönetmen: Jodie Foster

Diğer Yönetmenler: George Clooney, Jack O’Connell, Caitriona Balfe

Filmde Wall Street’te borsa tüyoları veren simsarların hayatları konu alınır. Lee tüm mal varlığını kaybetmiş bir halde izleyicilerinden birinin eline düşmüştür. Hiç beklemediği bir belanın sınırında olan Lee’yi büyük bir macera bekler.


24) Ben Is Back – Eve Dönüş (2018) | IMDb: 6.7

julia roberts filmleri

Yönetmen: Peter Hedges

Diğer Oyuncular: Lucas Hedges, Courtney B. Vance, Kathryn Newton

Film madde bağımlısı 19 yaşındaki bir genç ile ailesinin hayatını konu alır. Ben, madde bağımlısı olan ve rehabilitasyon merkezinde tedavi gören bir gençtir. Noel arifesinde merkezden ayrılarak ailesini ziyaret etmek için yola çıkar. Bu ziyaret ailenin hayatını sonsuza dek değiştirmek üzeredir. Holly oldukça sevgi dolu bir annedir. Oğlunu gören anne oldukça mutlu olur. Ancak oğlunun beraberinde getirdiği bela tüm ailesinin hayatını alt üst etmek üzeredir. Ailesini bir arada tutup beladan korumak için çabalayan Holly’i oldukça zorlu bir mücadele bekler.


25) Larry Crowne (2011) | IMDb: 6.1

julia roberts filmleri

Yönetmen: Tom Hanks

Diğer Oyuncular: Tom Hanks, Sarah Mahoney, Gugu Mbatha-Raw

Larry Crowne deniz kuvvetlerinden ayrıldıktan sonra özel bir şirkette çalışmaya başlar. Her şey güzel giderken şirket küçülmeye gitmek zorunda kaldığı için Crowne işten çıkarılır. Bu esnada ev kredisi ödeyen Crowne büyük bir boşluğun içine düşmüş haldedir. Ne yapacağını bilemeyen adam çevresinde sözüne güvendiği Lamar ve B’Ella’ya danışır. Her şeyi ardında bırakarak hayata yeniden başlamaya karar veren Crwone yeni hayatına yerel bir üniversiteye gitmeye karar vererek başlar.


26) Dying Young – Genç Ölmek (1991) | IMDb: 6.1

Dying Young

Yönetmen: Joel Schumacher

Diğer Oyuncular: Campbell Scott, Vincent D’Onofrio, Ellen Burstyn 

Hilary O’Neil sevgilisinin ihanetine uğrayan genç bir kadındır. Girdiği bunalımdan çıkabilmek için kendini işine verir. Kan kanserine yakalanmış bir adamın özel hemşiresi olarak çalışmaya başlar. Birlikte geçirdikleri vakitte birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. Ancak yaşadıkları bu güzel anların uzun sürmeyeceğinin bilincindedirler. Çünkü kanser hızla ilerlemekte ve vakitlerini azaltmaktadır.


27) August: Osage County – Aile Sırları (2013) | IMDb: 7.2

aile sırları

Yönetmen: John Wells

Diğer Oyuncular: Meryl Streep, Dermot Mulroney, Chris Cooper 

Aile Sırlar, Julia Roberts filmleri listesinin olmazsa olmazlarından bir diğeri ise Aile Sırları’dır. Weston ailesinin babası olan Beverly bir anda ortadan kaybolur. Bunun üzerine tüm aile bir araya gelir. Herkes Beverly’i aramak için orada olsa da bazı olaylar sinirlerin gerilmesine sebep olur. İlaç bağımlısı anne Violet’in garip tavırları ve Barbara ile girdiği tartışmalar evde tansiyonun yükselmesine sebep olur. Her ailenin kendi içinde boğuştuğu sorunlar tek tek gün yüzüne çıkar. Bu kaybolma ailenin geleceğini kökten değiştirir.


28) Mona Lisa Smile – Mona Lisa Gülüşü (2003) | IMDb: 6.5

julia roberts filmleri

Yönetmen: Mike Newell

Diğer Oyuncular: Kristen Dunst, Julie Stiles, Maggie Gyllenhaal 

Katherine Watson oldukça idealist bir sanat tarihi hocasıdır. 1953 yılında çok popüler kız kolejlerinden biri olan Wellesley’de çalışmaya başlar. Burada eğitim verirken öğrencilerinin başarıları kıstaslarının okulu bitirdikten sonra yapacakları evlilikler olduğuyla yüzleşir. Bunu kabul etmeyen Watson kızlara başka yaşamların da mümkün olabileceğini göstermeye başlar. Ancak bu okul yönetimi tarafından hiç hoş karşılanmaz.


29) The Mexican – Meksikalı (2001) | IMDb: 6.1

julia roberts filmleri

Yönetmen: Gore Verbinski

Diğer Oyuncular: Brad Pitt, James Gandolfini, Bob Balaban 

Jerry’nin başı sürekli bir belanın içindedir. Ona verilen son görev ise lanetli olduğu düşünülen “Meksikalı” isimli antika bir silahı sınırdan geçirerek Amerika’ya getirmektir. Eğer bu görevi yerine getiremezse altında çalıştığı suç örgütü Jerry’nin sonunu getirecektir. Jerry bu işlere devam ederken kız arkadaşının tek isteği suça bulaşmaması ve bu işleri bırakmasıdır. Kız arkadaşı bu işlerden uzaklaşmasını isterken bir suikastçı tarafından rehin alınır. Lanetli silahın laneti kendini göstermektedir. Artık Jerry için daha zor bir macera vardır.


30) Secret in Their Eyes – Gizemli Gerçek (2015) | IMDb: 6.3

gizemli gerçek

Yönetmen: Billy Ray

Diğer Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Dean Norris 

Dedektif Jess Cobb, Ray Kasten ve Bölge Savcısı Yardımcısı Claire Sloan 11 Eylül saldırısının hemen ardından terörle mücadele timinde göreve başlarlar. Ray ve Jess çözmekle görevlendirildiği cinayet mahalline gittiklerinde akıl almaz bir gerçekle karşılaşırlar. Öldürülen kişi Jess’in kızı olan Caroline’dır. Bu gerçekle yüzleşen ikili Claire ile işbirliği yapmaya karar verir. Şüpheli kişi ise tanık koruma programında olan bir kişidir. Olayın üzerinden 13 yıl geçip her şey normale dönmüş gibi görünse de gerçek öyle değildir. Üçü de geçmişin izlerini hala taşımakta ve hiçbir şeyi unutamamaktadırlar. Uzun zaman sonra bir ipucu yakalayan Ray tekrar araştırmaya başlamak için Jess ve Claire ile buluşur.


31) Closer – Daha Yaklaş (2004) | IMDb: 7.2

julia roberts filmleri

Yönetmen: Mike Nichols

Diğer Oyuncular: Natalie Portman, Jude Law, Clive Owen

Julia Roberts filmleri arasında en beğenilenlerden birisi de Daha Yaklaş’tır. Dan’in en büyük hayallerinden birisi başarılı bir yazar olabilmektir. Henüz yazarlık için yolun çok başında olan Dan ölüm ilanları yazarak para kazanmaktadır. Ölüm ilanları yazan bir gazeteci olan Dan bir kazada Alice isimli bir kızla tanışır. Alice’in hayatını yazan Dan sonunda bir kitap bastırmak üzeredir. Kapak fotoğrafı çekimi için fotoğrafçı Anna ile çalışır. Bu çalışma aynı zamanda ona hayatının aşkını da yaşatır. Anna’ya kör kütük aşık olur. Ancak Anna Dan’in aşkına karşılık vermez ve Dan sayesinde tanıştığı Larry ile evlenir. Bu evlilik ne yazık ki uzun sürmez. Çünkü Dan ve Anna arasındaki çekim günden güne daha da büyüyerek devam eder.


32) Mirror Mirror – Pamuk Prenses’in Maceraları: Ayna Ayna Söyle Bana (2012) | IMDb: 5.6

julia roberts filmleri

Yönetmen: Tarsem Singh

Diğer Oyuncular: Lily Collins, Armie Hammer, Nathan Lane

Masalların anlatılan yüzü kadar anlatılmayan kısımları da vardır. Kötü kalpli cadı güzeller güzeli Pamuk Prenses’i sürgüne yollar. Kendi ise krallığın başına geçip ülkeyi dilediği gibi yönetmeye başlar. Ormanda ne yapacağını bilemeyen Pamuk Prenses 7 cüce ile tanışır. Bu 7 cüce, Pamuk Prenses’e yardım eder. Pamuk Prenses’in ormanda yaşamasına yardımcı olurken bir yandan da prensesin cadının elinde olan tacını alması için çabalarlar. Bildiğimiz Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının farklı bir uyarlaması sizi bekliyor.


33) Mother’s Day – Özel Bir Gün (2016) | IMDb: 5.7

julia roberts filmleri

Yönetmen: Garry Marshall

Diğer Oyuncular: Jennifer Aniston, Kate Hudson, Jason Sudeikis

Sandy iki çocuk sahibi, kısa süre önce eşinin onu aldatması yüzünden boşanmış bir kadındır. Bradley ise ergenliğin doruklarında olan 16 yaşındaki kızına hem anne hem baba olmak zorundadır. Son derece başarılı ve ünlü olan yazar Miranda, kızı Kristin’ı evlatlık vermiştir ve bunun ağır yükü altında yaşamaya çalışır. Kristin evlilik çağına gelmiş bir kadındır. Evlilik arifesinde tek isteği ise annesini bulabilmektir. Ne olursa olsun annesini bulmaya karar veren Kristin arama çalışmalarına başlar. Jessi’nin ailesi ile arası hiç iyi değildir. Ancak artık yavaş yavaş ailesiyle arasını düzeltmesi gerektiğinin farkındadır. Tüm kadınların hayatı Anneler Günü’nde kesişir.


34) Ocean’s Eleven (2001) | IMDb: 7.7

julia roberts filmleri

Yönetmen: Steven Soderbergh

Diğer Oyuncular: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon 

Ocean’s Eleven Julia Roberts filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilenlerdendir. Danny Ocean tam New Jersey hapishanesinden şartlı tahliyesine 24 saat kalmışken tarihin en büyük soygunu için planı tamamlamış haldedir. Danny bu soygun için özenle 11 kişi seçer. Sahibinin Terry Benedict olduğu üç kumarhaneyi soyacak olan ekip planı ezberler. Terry bu soygunu hak etmiştir. Çünkü Danny’nin eski eşi Tess ile birlikte olmaya başlamıştır. Danny, Tess’le tekrar barışma ihtimalini sonlandıracak olsa da soygun için kararlıdır.


35) Ocean’s Twelve (2004) | IMDb: 6.5

julia roberts filmleri

Yönetmen: Steven Soderbergh

Diğer Oyuncular: George Clooney, Brad Pitt, Catherine Zeta-Jones 

Ocena’s Twelve Julia Roberts filmleri arasında en beğenilenlerden olan Ocean’s Eleven filminin devamıdır. Danny Ocean tarihin en büyük ve sansasyonel soygunlarından birini Las Vegas’ta üç ayrı kumarhaneyi aynı anda soyarak gerçekleştirir. Ocean ve çetesi için bu soygundan sonra yeni bir iş teklif edilir. Kazandıkları milyonların tadını çıkarmaya çalışan çete üyelerini büyük bir sürpriz beklemektedir. Terry Benedict, Ocean ve çetesinin çaldığı parasının peşine düşer. Çete ya harcadıkları parayı kazanacak ya da hepsi hapse gireceklerdir. Ancak hiçbirinin hapse girme gibi bir düşüncesi yoktur. Çete daha büyük bir soygun planı ile sahalara döner.


36) Runaway Bride – Kaçak Gelin (1999) | IMDb: 5.6

kaçak gelin

Yönetmen: Garry Marshall

Diğer Oyuncular: Richard Gere, Joan Cusack, Héctor Elizondo 

Maggie erkeklerle çok rahat iletişim kurabilen, ilişki kurma konusunda oldukça yetenekli bir kadındır. Birlikte olmaya başladığı erkeklerle hemen nişanlanan Maggie’nin ilginç bir özelliği vardır. Evlilikleri tamamlayamadan ortadan kaçar. Damat adayı ne kadar zengin ne kadar yakışıklı olursa olsun hiçbir birlikteliği evlilikle sonuçlanmaz. Bu durumun farkında olan gazeteci Ike Graham olayın üzerine giderek durumdan bir magazin haberi çıkarmaya çalışır.


37) Stepmom – Omuz Omuza (1998) | IMDb: 6.8

omuz omuza

Yönetmen: Chris Columbus

Diğer Oyuncular: Susan Sarandon, Ed Harris, Liam Aiken 

Luke Jackie’den ayrıldıktan sonra hayatını düzene sokmaya çalışır. Yeni sevgilisi Isabel ile yaşamaya başlayan Luke, çocuklarını da yanına alır. Ancak çocuklar Isabel’i hiç mi hiç sevmezler. Isabel ise ne yaparsa yapsın çocuklara ısınamaz. Aradaki bu kötü enerji günden güne büyümeye başlar. Artık büyük problemler çıkarmaya başlar.


38) Eat Pray Love – Ye Dua Et Sev (2010) | IMDb: 5.8

julia roberts filmleri

Yönetmen: Ryan Murphy

Diğer Oyuncular: Javier Bardem, Richard Jenkins, James Franco

Ye Dua Et Sev, Julia Roberts filmleri arasında en bilinenlerdendir. Filmin senaryosu Elizabeth Gilbert’in kendi hayatını kaleme aldığı kitabından uyarlanır. Elizabeth kocasından boşanırken oldukça zor zamanlar geçirir. Bu zorlu sürecin ardından kendine gelebilmek için İtalya, Hindistan ve Bali’nin içinde bulunduğu uzun bir rota çizerek tatile çıkar. Kendiyle vakit geçirip kendini yeniden keşfeden Elizabeth için bu tatil unutulmaz olacaktır. Hayatının erkeği Felipe ile bu tatilde tanışır. Felipe, Elizabeth’in hayatına girdiği an kalbini çalmayı başarır.


39) Wonder – Mucize (2017) | IMDb: 8.0 

mucize

Yönetmen: Stephen Chbosky

Diğer Oyuncular: Jacob Tremblay, Owen Wilson, Izabela Vidovic

Mucize, Julia Roberts filmleri arasında seyirci tarafından en beğenilenlerin başında gelir. Auggie Pullman yüzünde ciddi deformasyonlar olan bir çocuktur. Bu deformasyonun sebebi ise Treacher Collins sendromu adı verilen bir hastalıktır. Yaşıtlarının arasında farklı görünen çocuk diğer çocuklarla aynı okula giderek sıradan bir çocuk olduğunu göstermeye çalışır. Cildinde deformasyon olması onun da diğerleri gibi bir çocuk olmayacağı anlamına gelmez. Beşinci sınıfa geçen Auggie ve ailesi için zor günler başlıyor gibi görünse de çevrelerindeki duyarlı insanlar sayesinde süreç daha kolay ilerler.


40) Erin Brockovich – Tatlı Bela (2000) | IMDb: 7.4 

tatlı bela

Yönetmen: Steven Soderberg

Diğer Oyuncular: Albert Finney, David Brisbin, Aaron Eckhart

Erin Brockovich kendini haksızlığa uğrayan insanların haklarını aramaya adamış bir kadındır. Haksızlığa uğrayan insanlara yardım etmek için çabalayan Erin aynı zamanda kendine de iyilik yapmaktadır. İlerlediği bu yolda insanlara yardım ederken daha mutlu bir insana dönüşür. Hukuk eğitimi olmayan Erin, insan sağlığını tehdit eden konularla ilgili görülen büyük davaların en büyük takipçisidir.


41) Notting Hill – Aşk Engel Tanımaz (1999) | IMDb: 7.1 

aşk engel tanımaz

Yönetmen: Roger Michell

Diğer Oyuncular: Hugh Grant, Richard McCabe, Rhys Ifans

William Thacker eşinden boşandıktan sonra evini Spike adlı garip biriyle paylaşmaya başlar. Thacker Notting Hill’in merkezinde yer alan Portobello Road’da bir kitabevine sahiptir. Bir gün kitabevine gelen başarılı oyuncu Anna Scott William’ın hayatını değiştirir. Anna ile çıkmaya başlayan William’ı birbirinden komik maceralar bekler.


42) The Player – Oyuncu (1992) | IMDb: 7.5

oyuncu

Yönetmen: Robert Altman

Diğer Oyuncular: Tim Robbins, Greta Scacchi, Fres Ward 

Griffin Mill başarılı bir film yapımcısıdır. Yüzlerce senaryo okuyup en güzellerini seçen Mill son günlerde ölüm tehditlerine maruz kalır. Okuduğu senaryolardan beğenmediklerini reddeden Mill’e bir senaryo yazarından tehditler yağmaya başlar. Ne yapacağını bilemeyen Mill, senaryo yazarının kim olduğunu bulmaya çalışır. Ancak bu hiç kolay değildir. Bu süreçte yaptığı hatalar yüzünden rakiplerinden birinin eline Mill’e karşı kullanılabilir bir malzeme verilir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/