George Clooney Filmleri: Karizmatik Oyucunun En İyi 15 Filmi

george clooney filmleri

Hollywood’un en karizmatik adamlarından biri o, hatta kimilerine göre dünyanın en karizmatik adamı. Kendisine döneminin Cary Grant’ı da diyebiliriz. People Dergisi tarafından 1997 ve 2006’da “Yaşayan En Seksi Erkek” olarak seçildi. George Clooney filmleri ile öne çıkmış fakat yönetmenlik alanında da kendisini kanıtlamıştı.

Ne kadar büyük bir yıldız olursa olsun risk almaktan hiç çekinmedi. Her filmde farklı karakterleri canlandırdı ama her karakterin altında da Clooney karizması öne çıkıyor izleyiciyi ekrana kilitliyordu. Bu içeriğimizde en iyi George Clooney filmleri listemize yakından bakıyoruz. Favorinizi seçme vakti!


15) Syriana – Suriye (2005) | IMDb: 6.9

syriana film

 • Tür: Dram, Gerilim
 • Yönetmen: Stephen Gaghan

Syriana’nın konusu karmaşıktır, dünyanın çeşitli yerlerinden birkaç farklı hikayeyi bir araya getiri. Karakterlerin hiçbiri kökleri Ortadoğu petrol endüstrisine ve onunla birlikte gelen tüm siyasi kliklere dayanan resmin tamamına hakim değildir.

Clooney, kıdemli CIA ajanı Bob Barnes’i canlandırıyor. Babasının yerine ülke yönetiminin başına geçmeye hazırlanan Prens Nasir petrol üretiminde Amerika ile yaptıkları anlaşmaları bozarak Çin’le anlaşmayı planlamaktadır. Kendisine kurulan suikastı önlemek için Bob Barnes görevlendirilir.

Başrolleri Matt Damon’la (Bryan Woodman) paylaşan Clooney kariyerinin en iyi performanslarından birini daha sergiliyor. Bu filmin çekimlerinde geçirdiği bir kaza sonucu ameliyat olan Clooney, kısa süreli hafıza kaybı geçirdi.


14) Burn After Reading – Aramızda Casus Var (2008) | IMDb: 7.0

burn after reading

 • Tür: Komedi, Suç, Dram
 • Yönetmen: Ethan Coen, Joel Coen

Clooney Coen Kardeşler ile çektiği bu üçüncü filminde, internette aşk arayan evli bir adamı Harry Plaffer’ı canlandırıyor. Harry, bir CIA ajanı olan Osborne Cox’un tehlikeli görüntülerini içeren bir diski bulan, spor salonu çalışanı Linda’ya aşık olur. Tipik bir Coen kardeşler filminde olduğu gibi, Cox, Harry’nin bir başka sevgilisi Katie ile evlidir.

Filmin sonuna geldiğinizde, kadrodaki her aktörün daha sık komedi filmlerinde rol almasını dileyebilirsiniz. Clooney’ i en eğlenceli komedi rolünde görmekle kalmıyor, aynı zamanda Brad Pitt, John Malkovich ve Frances McDormand’ın kusursuz oyunculuklarından keyif alıyorsunuz.


13) Out of Sight – Aşk ve Para (1998) | IMDb: 7.0

out of sight

 • Tür: Komedi, Suç, Dram
 • Yönetmen: Steven Soderbergh

Out of Sight filminde ülkenin en başarılı banka soyguncusu Clooney (Jack Folley) başrolü Jennifer Lopez (Karen Sisco) ile paylaşıyor. Folley hapisten çıktığı gün kendisini Karen Sisco’nun kalbini çalarken bulur. Ancak Sisco ABD’li bir mareşaldir. Foley ve Sisco flört ederken bu ilişkinin ikisi içinde tehlikeli sonuçları oluyor.

Ünlü yazar Elmore Leonard’ın bir romanına dayanan film, senaryosu ve kurgusu için Oscar adaylığı kazandı. Out of Sight Clooney’in neden büyük bir yıldız olduğunu tam olarak anlayacağınız eğlenceli bir film.


12) The Ides of March – Zirveye Giden Yol (2011) | IMDb: 7.1

the ides of march

 • Tür: Dram, Gerilim
 • Yönetmen: George Clooney

Ohio’daki Demokrat Parti ön seçimleri yaklaşırken, karizmatik Vali Mike Morris (Clooney), rakibi Senatör Pullman’a (Michael Mantell) karşı aday olmaya hazırlanır. Morris’in idealist basın sekreteri Stephen Meyers ( Ryahn Gosling) adayının dürüstlüğüne ve demokratik sürece inanıyordur. Ancak Meyers’in Pullman’ın kampanya yöneticisi (Paul Giamatti) ile görüşmesi ve genç stajyerle (Evan Rachel Wood) flört etmesi, Morris’in şansını tehdit eden olayların başlamasına sebep olur.


11) Three Kings – Üç Kral (1999) | IMDb: 7.1

three kings

 • Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
 • Yönetmen: David O. Russell

Üç Kral, Körfez Savaşı’nın sonra ermesinden sonra Irak’ta boşta kalan bir grup askerin yaşadıklarını anlatıyor. Körfez Savaşı’nın bitiminden hemen sonra dört Amerikan askeri Saddam Hüseyin’in gizlediği altınların yerini bulmak için plan yaparlar. Başçavuş Archie Gates (George Clooney) tarafından yönetilen üç adam isyancılar tarafından kurtarılır.

Çavuş Troy Barlow (Mark Wahlberg) Irak istihbaratı tarafından yakalanır ve işkence görür. Barlow’u kurtarma planları yapılır ve aksiyon tam olarak burada başlar. Clooney’in en iyi performanslarından birini izlemek istiyorsanız bu filme bakabilirsiniz.


10) Michael Clayton – Avukat (2007) | IMDb: 7.2

michael clayton george clooney filmleri

 • Tür: Suç, Dram, Gizem
 • Yönetmen: Tony Gilroy

Michael Clayton, Clooney’in en iyi filmler listesinde olmazsa olmaz filmlerinden biridir. Film, En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu dahil olmak üzere yedi Oscar adaylığı kazandı. Clayton (Clooney), bir şirketin en iyi avukatlarından biri ve sorun çözücüsüdür. Arthur Edens (Tom Wilkinson) büyük bir dava için Clayton’la çalışmaya başlar. Clayton hayatının en zorlu davasını almıştır ve bu süreç kendi karakteriyle yüzleşmesine de şahit olduğumuz gelgitlerle doludur. Clooney bu filmde en iyi karakter oyunculuklarından birini ortaya koyuyor.


9) From Dusk Till Dawn – Alacakaranlıktan Şafağa (1996) | IMDb: 7.2

from dusk till dawn

 • Tür: Aksiyon, Suç, Korku
 • Yönetmen: Robert Rodriguez

From Dusk Till Dawn, senaryosunu Tarantino’nun yazdığı başrollerini ise George Clooney (Seth Gecko), Tarantino (Richard Gecko) ve Harvey Keitel (Jacob Fuller) ‘in paylaştığı aksiyon türünde bir vampir filmidir. Richard, Meksika’ya kaçışları sırasında karşılaştıkları herkesi soğukkanlılıkla öldüren bir psikopattır.

Soygundan kaçan kardeşler kaçarken yanlarına rehine olarak rahip Fuller’i ve ailesini alırlar. Film iki perdeye ayrılmıştır; ilk bölüm banka soyguncuları Seth ve Richard kardeşlerin soygundan sonra Meksika’ya kaçışlarını anlatıyor. İkinci bölüm Meksika’da sığındıkları bardaki tüm ekibin vampir olduğunu anladıkları bölüm. Bu film diğer vampir filmlerine benziyor denemez.


8) The Descendants – Senden Bana Kalan (2011) | IMDb: 7.3

the descendants

 • Tür: Komedi, Dram
 • Yönetmen: Alexander Payne

Söylemeden olmaz, bu filmi izlerken kalbinizin kırıldığını hissedebilir gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz. Hawaii’deki aileye ait 25 bin dönümlük arazinin tek mütevellisi bir avukat olan Clooney (Matt King)’in trajik bir kaza sonrası eşi komada kalır. Eşinin vasiyetine göre komadaki hayatına son verilmelidir.

Matt hem çocuklarının bu acıyla baş edebilmeleri hem de annelerinin olası ölümüne hazırlıklı olmalarını sağlamak için büyük çaba harcar. Bir yandan da aile bireyleri araziyi satması için baskı uygulamaktadır. King bunlarla uğraşırken bir yandan da karısının kazadan önce bir ilişkisi olduğunu ve boşanmak istediğini öğrenir. Filmi izlerken Clooney’e sarılmak isteyebilirsiniz.


7) Good Night, and Good Luck. – İyi Geceler ve İyi Şanslar (2005) | IMDb: 7.4

good night and good luck

 • Tür: Biyografi, Dram, Tarih
 • Yönetmen: George Clooney

İyi Geceler ve İyi Şanslar, George Clooney’in en başarılı filmlerinden biridir. Filmde hem yönetmen hem oyuncu olarak karşımıza çıkan Clooney bu filmle Oscar’da En İyi Yönetmen adaylığını kazandı. Senatör Joseph McCarthy, Amerika’daki komünistleri hedefine alıp hapsetmek için karalama kampanyasına başladığında, CBS News çalışanı Edward R. Murrow ( David Strathairn), McCarthy’nin soruşturması tarafından düzenlenen bu kötü kampanyayı ifşa etmeye kararlıdır.

Murrow, arkadaşı ve yapımcısı olan Fred Friendly (George Clooney) ve onun haber ekibi tarafından desteklenir. CBS haber ekibi, sponsorlarının baskısına rağmen senatörün yalanlarına ve komünistleri haksız yere fişlemesine göz yummaz ve bunu ortaya çıkarmak için ellerinden geleni yaparlar. Good Night, and Good Luck. George Clooney filmleri arasında oldukça özel bir yere sahip diyebiliriz.


6) Up in the Air – Aklı Havada (2009) | IMDb: 7.4

up in the air

 • Tür: Komedi, Dram, Romantik
 • Yönetmen: Jason Reitman

George Clooney bu filmde insanları işten çıkarma konusunda uzmanlaşmış kurumsal bir danışman olarak (Ryan Bingham) ülkeyi baştan sona dolaşan evini bir valize sığdıran ve hayatı yollarda geçen biridir. Hiçbir yerde bir veya iki geceden fazla kalmaz, American Airlines’daki sık uçan yolcu statüsünden tam olarak yararlanır ve hedefi olan 10 mil uçan yolcu skorunu elde etmek ister.

Kendisi gibi sık uçan yolcu Alex Goran (Vera Farmiga) ile tanışır. Ülkenin farklı yerlerinde buluşmaya başlarlar ve aralarında bir aşk ilişkisi başlar. Hayatı yollarda geçen Bingham bir evde yaşamanın nasıl bir şey olduğuna dair düşünmeye başlar.


5) The Thin Red Line – İnce Kırmızı Hat (1998) | IMDb: 7.6

the thin red line

 • Tür: Dram, Tarih, Savaş
 • Yönetmen: Terrence Malick

Sean Penn (Galse), John Cusack (Gaff), Adrien Brody (Five), Woody Harrelson (Keck) ve John Travolta (Quintard) gibi Hollywood’un en ünlü isimlerinin bir araya geldiği filmde Clooney filmin sonlarına doğru yok olmuş filoya atanan yeni bir komutan kaptan Bosche olarak sahneye çıkıyor. Witt, Güney Pasifik’ in küçük bir adasının yerlileri ile barış içinde yaşayan ABD ordusu kaçağıdır.

Witt, Japon ordusuna saldırmak için Solomon Adaları’ndaki Gudalcanal’a giden bir piyade birimi Charlie Company’e katılır. Japon mevkilerine saldırı düzenlemek için bir araya gelen birlikteki erkeklerin hikayeleri, ölüm kalım savaşı ortasında birbirleriyle kurdukları sıkı dostluk izlenmeye değer.


4) O Brother, Where Art Thou? – Neredesin be Birader? (2000) | IMDb: 7.7

o brother where art thou

 • Tür: Macera, Komedi, Suç
 • Yönetmen: Joel Coen, Ethan Coen

Coen Kardeşler imzalı bu filmde, Everett McGill (George Clooney), hapishanede olan bir mahkumdur ve kaçış yolları arar. Pete Hogwallop (John Turturro) ve Delmar O’Donnell (Tim Blake Nelson) McGill’in hapis arkadaşlarıdır ve McGill onlara bir yere gömdüğü söylediği hazineden bahsederek birlikte kaçmaya ikna eder.

Üçü birlikte mahkumiyetten kaçarken peşlerine bir polis memuru da takılır. Biraz ironi biraz komedi unsurlarını barındıran filmde, bu üçlü yolda beklenmedik olaylarla karşılaşırlar. Clooney’in en başarılı işlerinden biri olan O Brother, Where Art Thou, kesinlikle izlenmeye değer.


3) Gravity – Yerçekimi (2013) | IMDb: 7.7

gravity george clooney filmleri

 • Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu
 • Yönetmen: Alfonso Cuarón

Yer Çekimi tam olarak Clooney filmi diyemeyiz çünkü bu film bir Sandra Bullock filmi. Buradaki rolüyle Bullock En iyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Ancak Clooney’in filmdeki rolünü unutulmaz kılan şey, normal bir set ortamından ve doğal çevreden uzak olması. Spot ışıklarının dışında, konuşkan ve kıdemli Matt Kowalski’yi canlandırıyor.

Son uzay görevine çıkan Kowalski, Bullock ile birlikte rutin uzay yürüyüşüne çıktığı sırada büyük felaket meydana gelir: uzay mekiği yok edilir ve ikilinin dünya ile bağlantısı kesilir. Film, En İyi Yönetmen ve uzayın engin boşluğunda sıkışıp kalmış iki astronotun sürükleyici hikayesiyle teknik ödüllerin birçoğunu toplayarak yedi ödül kazandı.


2) Ocean’s Eleven (2001) | IMDb: 7.7

ocean’s eleven george clooney filmleri

 • Tür: Suç, Gerilim
 • Yönetmen: Steven Soderbergh

Eğer bu zamana kadar izlemediyseniz kesinlikle hemen bu seriye başlamalısınız. Zira Ocean’s Eleven, George Clooney filmleri arasında en iyilerinden biri. Ayrıca Ocean’s Eleven adeta bir yıldızlar geçidi. George Clooney (Danny Oceans), Matt Damon (Linus Caldwell), Andy Garcia (Terry Benedict), Brad Pitt (Rusty), Julia Roberts (Tess Ocean) ve Casey Affleck (Virgil Malloy) filmin kadrosunda bulunuyor.

Danny Ocean bir aksiyon adamıdır. Clooney bu rolüyle, finansal risklerde, tehlikeli görevlerde ayrıntılı Vegas soygunlarında bir sahtekâr soyguncu ekibine liderlik eden, feci şekilde dengeli, karizmatik ve eğlenceli ussa hırsız olarak hafızalardaki yerini aldı. O kadar şahsına münhasır bir karakter ki Clooney olmadan bu üçlemenin hayalini dahi kuramazsınız.


1) Fantastic Mr. Fox – Yaman Tilki (2009) | IMDb: 7.9

fantastic mr fox george clooney filmleri

 • Tür: Macera, Komedi, Animasyon
 • Yönetmen: Wes Anderson

Clooney’i izlemenin keyifli olduğunu biliyoruz. Peki onu farklı bir formda izlemek de aynı keyfi verir mi? Ronald Dahl’ın çok sevilen çocuk romanı “Fantastic Mr. Fox” un uyarlaması olan film, Clooney’i huysuz bir tilkiye dönüştürüyor. Bay Fox, bir gazete köşe yazarı olarak çalışan tavuk hırsızıdır.

Bu stop-motion film, daha önce veya sonra yayınlanan diğer animasyon filmlerinden biraz farklı. Resimli kitap gibi ilerleyen sahneler, hayvan karakterlere inanılmaz derecede insani nitelikler katıyor. Clooney’in karakteristik sesi, Meryl Streep ve Bill Murray’i içeren zengin kadrosu ile oldukça kaliteli bir iş ortaya çıkıyor. Fantastic Mr. Fox, George Clooney filmleri arasında en garip yapım oluyor.


Ters Köşe Filmler

Gary Oldman Filmleri

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/