Tüm Zamanların En İyi Filmleri

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

En iyi filmler araması yaptığınızda hangi listenin neye göre “en iyi” olduğu biraz belirsiz. IMDb puanına göre yapılan listeler her zaman güncel olmayabilir ki bazı sinemaseverler IMDb puanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getiriyor. Editörlerin kendi inisiyatifinde hazırladıkları listelere güvenmek zor olabilir çünkü istemeden de olsa subjektif davranmış olabilirler. Tüm bu durumlar “en iyi filmler” listesi arayanların en doğru sonuca ulaşmasını zorlaştırıyor.
en iyi filmler
Biz tüm zamanların en iyi filmleri listesini nasıl yaparız diye düşünürken aklımıza, belli başlı sinema otoritelerinin filmlere verdikleri puanlardan bir ortalama oluşturma fikri geldi. Filmlerin IMDb, Rotten Tomatoes, Metacritic ve Google beğeni puanlarından bir ortalama yaparak ilerlemek istedik. Buna da ortalama puan adını verdik. Bu yöntem ile sinema tarihinde ayrı ayrı yeri olan bu filmleri bir araya getirirken ne kadar doğru bir yol izlediğimizi fark ettik.
Umarız bu gece size “harika bir film izledim” dedirtme olasılığı yüksek bir en iyi filmler listesi hazırlamışızdır. O halde vakit kaybetmeden sizi her biri gişe rekortmeni, bol Oscar ödüllü, unutulmaz olmayı başarmış tüm zamanların en iyi filmleri ile baş başa bırakalım.

1. 12 Öfkeli Adam (1957)

12 öfkeli adam
Ortalama Puan: 9,4
Eleştirmen Puanı: 96/100
İzleyici Puanı: 9.3/10
Tür: Suç, Dram
Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam
Bir mahkeme duruşmasında 12 adet jüri üyesi vardır. Jüri üyelerinden biri, diğer 11 üyeyi şüpheli kişinin suçsuz olduğuna ikna etmeye çalışmaktadır. Film, en iyi filmler listemize yüksek ortalama puanı ile ilk sırada olmayı başarıyor.
Eleştirmenlerin Yorumu: ” ‘Bir insan kanıtlanana kadar masumdur.’ sözünün ne kadar doğru olduğu gösteren bir eser.” – Time Out Londra

2. Ateşböceklerinin Mezarı (1988)

Ortalama Puan: 9,4
Eleştirmen Puanı: 94/100
İzleyici Puanı: 9.7/10
Tür: Animasyon, Dram, Savaş
Yönetmen: Isao Takahata
Anime türü olan filmde, II. Dünya Savaşı sırasında büyük acılar yaşayan iki küçük kardeşin, savaş sonrasında hayata tutunma hikayesi anlatılıyor. Bu yapım aynı zamanda en iyi filmler listemizin en yüksek puanlı animasyon filmi olarak karşımıza çıkıyor.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Ateşböceklerinin Mezarı, animasyon denen kavramı yeniden düşünmeye zorlayacak kadar güçlü bir duygusal deneyimdir.” – Roger Ebert

3. Baba (1972)

Godfather
Ortalama Puan: 9,3
Eleştirmen Puanı: 100/100
İzleyici Puanı: 9.2/10
Tür: Suç, Dram
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
Üçlemenin ilk ve en başarılı olarak gösterilen filmi Baba filmi, 1940’lı yılların Amerikası’nda İtalyan bir mafya olarak yaşamı sürdüren ailenin hikayesini anlatıyor. Film 1973 Oscar Ödülleri’nde 11 dalda aday gösterilmiş ve 3 dalda ödüle layık görülmüştür. Hemen hemen her yerdeki en iyi filmler listelerinde başı çeken yapımlardan biridir.
Eleştirmenlerin Yorumu: “The Godfather, zaman içinde ve karanlıkta hala parıldayan bir mücevher.” – Washington Post

4. Ruhların Kaçışı (2001)

Ortalama Puan: 9,3
Eleştirmen Puanı: 96/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Animasyon, Macera, Aile
Yönetmen: Hayao Miyazaki
İlgisiz ve bencil ebeveynleriyle uzun bir yolculuğa çıkan Chihiro adındaki çocuk, kendini enteresan bir şekilde korkunç bir cadının yönettiği sihirli bir dünyada bulur. Film 2003 yılında En İyi Animasyon dalında Oscar kazanmıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Heyecanlandıran fakat bir o kadar da huzursuz eden film; yaşam ve ölüm, gerçeklik ve hayal, hayal gücü ve delilik arasındaki sınırların göründüğü gibi olup olmadığını merak etmenizi sağlayacaktır.” – Salon

5. Andhadhun (2018)

Ortalama Puan: 9,3
Tür: Suç, Gerilim
Yönetmen: Sriram Raghavan
Oyuncular: Ayushmann Khurrana, Tabu, Radhika Apte
Son dönemin başarılı Hint filmlerinden biri olan Andhadhun, yaşadığı bir sürü problemin üzerine bir de enteresan bir suça karıştığı için hayatı alt üst olan görme engelli bir adamı anlatmaktadır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “AndhaDhun seyir süresi boyunca sizi tetikte tutan başarılı bir yapım.” – India Times

6. Baba 2 (1974)

Godfather 2
Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 90/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Suç, Dram
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall
İkinci filmde 1950’li yılların sonlarındayız. Michael Corleone ailenin yeni babası olmuştur ve aileyi korumak için büyük çaba gösterir. Film 1975 yılında 11 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve 4 dalda ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “İlk filmden bile daha iyi ve Hollywood tarihindeki en büyük tek final sahnesine sahip.” – The Guardian

7. İyi, Kötü ve Çirkin (1966)

İyi, Kötü ve Çirkin
Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 90/100
İzleyici Puanı: 9.2/10
Tür: Vahşi Batı
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef
Birçok listede Western türünün en iyisi olarak gösterilen film, üç silah arkadaşının yaşadıklarını anlatıyor. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla bu üçlünün ilişkileri ve hikaye bambaşka bir noktaya geliyor.
Eleştirmenlerin Yorumu: “İyi, Kötü ve Çirkin’in etkisi bugün yayınlanan filmlerde hala hissediliyor.” – BBC

 


8. Oyuncak Hikayesi – Toy Story (1995)

Toy Story
Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 95/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Animasyon, Macera, Komedi
Yönetmen: John Lasseter
Oyuncaklarını çok seven Andy’nin onlarla ilgili bilmediği bir şey vardır. Oyuncaklar onun yokluğunda canlanmakta ve yeni maceralara atılmaktadırlar. Film 2011 yılında 4 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Animasyon dalında ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Hızlı aksiyon, sofistike zeka ve ilham veren komedi hazinesi.” – San Francisco Chronicle

9. Parazit (2019)

Parasite
Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 96/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Komedi, Dram, Gerilim
Yönetmen: Bong Joon Ho
Oyuncular: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Jo
Son zamanların en başarılı Kore yapımlarından olan Parazit filminde, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin yaşadığı evde hizmetçi olarak başlamasıyla yaşanan toplumsal, psikolojik ve ilişkisel konular ele alınıyor. Parazit, 92. Akademi Ödülleri’nde tam 4 ödül alarak geçen yıla damga vurmuştu.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Filmin başarısını şöyle özetleyebiliriz: siz nefes almak için mücadele ederken bu film her saniye yaşıyor ve nefes alıyor.” – Los Angeles Times

10. Schindler’in Listesi (1993)

Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 94/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley
Oskar Schindler ismindeki Alman fabrikatör 2. Dünya Savaşı döneminde Polonya’da bir fabrika kurar. Bu adam kurduğu fabrikada sayıları 1100 kadar olan Yahudi işçileri çalıştırarak onların hayatların kurtarmaya çalışmaktadır. 1994 Akademi Ödülleri‘nde tam 7 dalda Oscar sahibi olan filmin 3 saatten uzun sürdüğünü belirtelim.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Spielberg’in başardığı en iyi ve en zor şey.” – The Guardian

11. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)

Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 94/100
İzleyici Puanı: 9.1/10
Tür: Macera, Dram, Fantastik
Yönetmen: Peter Jackson
Oyuncular: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen
Serinin üçüncü filminde, yüzüğün yok edilmesi adına büyük çaba sarf edilen mücadelenin sonuna geliniyor. Sauron’un askerleri ve orduları giderek büyürken Frodove Sam, Mordor’a adım adım yaklaşıyorlar. Film tam 11 dalda Oscar alarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Yüzüklerin Efendisi üçlemesi bir filmden daha fazlasıdır.” – Rolling Stone

12. Seven Samurai (1954)

Seven Samurai
Ortalama Puan: 9,2
Eleştirmen Puanı: 98/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
İç savaştan sonra Japonya’da çiftçiler amansız haydutların baskıları ve sömürüleri altında ezilmektedirler. Film, bu zalim haydutlara ve adaletsizlikler karşı çiftçilerin ve onlara yardım eden 7 samurayın verdikleri mücadeleyi ve direnişi anlatıyor.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Film, şu anda birçok aksiyon filminin zorunlu bir parçası olan “takımı bir araya getirme” tarzının ilk örneği niteliğinde.” – BBC

13. Ucuz Roman – Pulp Fiction (1994)

Pulp Fiction
Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 94/100
İzleyici Puanı: 9.1/10
Tür: Suç, Dram
Film, birbiriyle daha önce hiçbir ilişkisi olmayan bir grup insanın hayatlarının tuhaf şekilde kesişmesini konu ediniyor. Bir Quentin Tarantino filmi olan yapım, En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı ve 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü‘nü kazanmıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Tüm aşırılıkları ile popüler kültürden zevk almayan biriyseniz Quentin Tarantino’nun olağanüstü filmi Pulp Fiction yüzünden şaşkına dönecek, hatta rahatsız olacaksınız.” – Boston Review

14. Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli
Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 80/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Dram
Stephen King‘in bir öyküsünden beyaz perdeye uyarlanan film, Andy ve Red adındaki iki mahkumun zorlu hapishane günlerini anlatıyor. İkilinin bulunduğu Shawsank Hapishanesi her türlü pisliğin döndüğü korkunç bir yer. Fakat tüm bunlara rağmen bu ikili yaşama olan bağlılıklarını ve geleceğe olan inançlarını asla yitirmezler. Film IMDb’de puanı en yüksek film olmasına ve 1995 Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday olmasında rağmen hiç Oscar alamamıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Shawshank Redemption neredeyse harika bir film, ama tam olarak değil; yine de bir klasik olarak statüsü güvence altına alınmıştır.” – The Telegraph

15. Kazablanka (1942)

Kazablanka
Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 100/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Dram, Romantik, Savaş
Kült film olarak anılan Kasablanka, unutulmaz oyunculuk performanslarıyla zenginleşen bir aşk filmi klasiği. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler’den kaçan Avrupa’lıların gelmesiyle bir hayli renklenen Fas’ın Kazablanka şehrinde geçiyor. Film 1944 yılında 3 dalda Oscar almıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Kazablanka’nın duygusal etkisi, yönetmenin başarısıyla derinden hissediliyor. – Chicago Sun-Times

16. WALL-E (2008)

Wall-e
Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 95/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Animasyon, Macera, Aile
Aşırı kirlenme ve ekolojik dengenin bozulması sonucu çöp yığınlarıyla dolup taşan Dünya’yı temizlemeye programlanan Wall-e adındaki robot, büyük bir yalnızlık içindedir. Bir gün dünyasına yeni biri girer ve her şey değişir. Film 2009 yılında En İyi Animasyon dalında Oscar’a layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Aşk ve yalnızlık, azim ve zafer, insan varlığının olanakları ve tuzakları hakkında bir hikaye.” – The Atlantic

17. Üç Renk: Kırmızı (1994)

Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 100/100
İzleyici Puanı: 8.7/10
Tür: Dram, Gizem, Romantik
Valentine adlı genç kadın kendinden yaşça büyük bir yargıçla birliktedir. Valentine, birlikte olduğu adamın komşularının telefonlarını dinlemeye başlar. Psikolojik bir problem haline gelen bu bağımlılık istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Yapımının dış parlaklığı zaman zaman iç işleyişini bozar. Bu filmin de sanki yapımı ve anlamı mükemmel bir uyum içinde değildi.” – Guardian

18. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (2019)

Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 95/100
İzleyici Puanı: 8.6/10
Tür: Dram, Romantik
Film, 18. yüzyılın sonlarında geçiyor. Ülkeden izole bir şekilde, bir adada yaşayan ressam Marianne, Britanya’nın genç bir kadını olan Heloise’nin portresini yapmakla görevlendirilir. Bu portreyi yapmanın bazı farklı kuralları vardır. Bu kuralların sonuçları iki kadın arasında beklenmedik bir yakınlaşmaya sebep olur.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Gerçek aşk geçici olabilir ancak bu filmin anlatmaya çalıştığı gibi, sanat ve hafıza ölümsüzdür.” – Independent

19. Bir Ayrılık (2011)

A Seperation
Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 95/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Dram
Boşanmaya doğru adım adım ilerleyen Nadir ve Simin çiftinin yaşadığı zorlukları, aile içi çatışmaları konu ediniyor. Birçok festivalden büyük övgüler alarak ayrılan film, İran sinemasının en başarılı yapımlarından biri olarak gösteriliyor. Film 2012 Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Film, modern şehir yaşamının küçük, kümülatif hayal kırıklıklarını yakalama konusunda son derece başarılı.” – New York Times

20. Sapık (1960)

Ortalama Puan: 9,1
Eleştirmen Puanı: 97/100
İzleyici Puanı: 9.1/10
Tür: Korku, Gizem, Gerilim
Korku ve gerilim türünün başarılı ismi Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilen film, bir kadının başından geçen olayları ve bu olaylar sonucu soluğu bir otelde almak istemesiyle yaşayacağı ürkütücü olayları konu edinmektedir.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu, prodüksiyonun melodramatik gerçekçiliği ile yükseltilmiş darbe etkisi yaratan görsellikle ve sürprizlerle dolu birinci sınıf bir gizem gerilim filmi.” – Hollywood Reporter

21. Ölüm Korkusu- Vertigo (1958)

Vertigo
Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 100/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Romantik, Gizem, Gerilim
Yine bir Hitchcock filmi olan Vertigo, sinema tarihinin en önemli yapımlarından biri olarak kabul edilir. Bir suçluyu kovalarken yaşadığı bir travma sonucu yükseklik korkusu oluşan bir dedektifin ruhundaki iç çatışmalar, verdiği psikolojik mücadeleler ve bunun beraberinde yaşadığı ilginç olaylar anlatılmaktadır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Şimdiye kadar yapılmış en büyük cinsel gerilim draması olan bu film, birçok Hitchcock hayranı tarafından onun en başarılı filmi olarak kabul edildi.” – San Francisco Chronicle

22. Yurttaş Kane (1941)

Citizen Kane
Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 100/100
İzleyici Puanı: 8.5/10
Tür: Dram, Gizem
Yurttaş Kane, bir iş adamının ölürken söylediği son sözlerin sırrını açığa çıkarmak için çaba sarf eden bir muhabirin öyküsünü anlatıyor. Usta yönetmen Orson Welles’in başyapıtı Yurttaş Kane, sinema tarihinin en önemli kilometre taşlarından biridir. Yurttaş Kane 1942 yılında 9 Oscar adaylığına ve 1 ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Kane hakkında büyülü olan şey, buluşun şeffaf dönüştürücü heyecanı. Bu filmin her sahnesinde, her performansta, her anlatısında bulunuyor.”” – Entertainment Weekly

23. Şahane Hayat (1946)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 89/100
İzleyici Puanı: 9.2/10
Tür: Dram, Aile, Fantastik
İş adamı George Bailey yaşadığı zor şeyler sonucu intihar etmeyi düşünmektedir. Tam o sırada Clarence adlı biri George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için onunla küçük bir oyun oynamaya karar verir. It’s a Wonderful Life en iyi filmler arasındaki en kült yapımlardan biridir.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu film, popüler Amerikan sanatının çok spesifik bir alt türüne ait.” – Vox

24. Kıyamet – Apocalypse Now (1979)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 94/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Dram, Gizem, Savaş
Kıyamet filmi, uzun yıllardır yerel bölgede yaşayan bir kabilenin tanrısı ilan edilen bir adamı öldürme amacıyla yola koyulan başka bir adamın hikayesini anlatıyor. Film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri kabul ediliyor. Film 1980’de 2 Oscar ödülünün sahibi olmuştur.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Apocalypse Now, kimsenin bilmediği bir yeri içgüdüsel olarak istila etme arzusunun sonuçları hakkında bir filmdir.” – Slant Mag

25. Arabistanlı Lawrence (1962)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 100/100
İzleyici Puanı: 8.7/10
Tür: Macera, Biyografi, Dram
İngiliz casus Lawrence, Araplar’ı Osmanlılar’a karşı kışkırtan ve Arap topraklarına batılı medeniyetlerin karışmasına zemin hazırlayan isimdir. Biyografi türündeki yapım, 1963 yılında 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve 7 dalda ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Otantik çöl ortamı, yıldız oyuncular ve ilgi çekici bir konu, gişe rekoru kırmak için adeta bir araya gelmiş.” – Variety

 


26. Ratatuy (2007)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 96/100
İzleyici Puanı: 8.6/10
Tür: Animasyon, Macera, Komedi
Remy, yemeğe ve yemek kültürüne tutkuları olan genç bir faredir. Yaşadığı çöplüğü terk ederek Paris’e doğru yola koyulur ve tutkularının peşinden gider. Kazara kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Film 2008’de En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Filmdeki yiyeceklerin detaylı renkleri ve dokuları bile bu yapıma muhteşem demek için yeterli.” – Time

27. Los Angeles Sırları (1997)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 90/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Suç, Dram, Gizem
Film, 1950’li yıllarda Los Angeles’ın yer altı dünyasının korkulan ismi Mickey Cohen’in hapse girmesiyle piyasada oluşan boşluk için savaşan mafyaları ve suç örgütlerini anlatmaktadır. Film iki dalda Oscar ödülüne layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu yılın en iyi filmi olabilir; ayrıca kesinlikle tüm zamanların en büyük suç filmlerinden biri.” – A.V. Club

28. Geleceğe Dönüş (1985)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 87/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu
Çılgın bilim adamı Dr. Brown zamanda yolculuk yapabilen bir araba icat eder. Arabayı ilk kullanacak kişi ise şanslı genç Marty’dir. Fakat genç Marty küçük bir zamanlama problemi yüzünden gelecek yerine geçmişe gider. Back to the Future, 1986 yılında En İyi Ses Kurgusu
dalında Oscar’a layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Mükemmel olarak tanımlayacağımız pek film yok, ama 80’li yıllarda geçen Back to the Future adlı film bu tanıma uyanlardan.” – Time Out

29. Kara Şövalye (2008)

The Dark Knight
Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 84/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Aksiyon, Suç, Dram
Yönetmenliğini Christoper Nolan’ın yaptığı The Dark Knight filmi, teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla Batman’in şehri sarmış olan suç örgütlerini temizlemesini anlatıyor. Fakat Batman bu yolculukta sert bir kayaya çarpacaktır. Joker, Batman’in başına bela olmaya kararlıdır. Film 2009 yılında 2 Oscar ödülüne layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bir süper kahraman filmine yapabileceğim en yüksek övgüyü bu filme yapıyorum.” – New York Post

30. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 91/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Savaş, Dram
4 erkek çocuk sahibi bir anne 3 oğlunu İkinci Dünya Savaşı’nda şehit vermiştir. Annenin son kalan oğlunu kurtarmak üzere bir ekip kurulur ve genç er James Ryan ne olursa olsun savaştan çıkarılıp evine döndürülmelidir. Film 1999 Oscar Ödülleri‘nde tam 11 dalda aday gösterilmiş ve 5 dalda ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu film bir başyapıt. Ateş altında cesur bir görevin ve cesaretin hikayesini anlatıyor.” – Observer

31. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 87/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Macera, Dram, Fantastik
Serinin ikinci filmi olan İki Kule, Yüzük Kardeşliği üyelerinin kardeşlik bozulduktan sonra neler yaşadıklarına odaklanıyor. Bu filmde herkes Orta Dünya’nın en tehlikeli yerlerinde yeni maceralara doğru yol alacaktır. Diğer taraftan tehlikeli bir ittifak Orta Dünya halklarını tehdit etmektedir. Film 2003’te 2 Oscar ödülünün sahibi olmuştur.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Epik savaşlar, muhteşem efektler ve çoklu hikaye çizgileri, İki Kule filminin üçleme filmler arasında en mükemmel orta bölüm olmasını sağlıyor.” – USA Today

32. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 92/100
İzleyici Puanı: 9.1/10
Tür: Macera, Dram, Fantastik
Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, her şeyin başladığı serinin ilk filmi. Orta dünyanın kaderini değiştirecek olan yüzükten kurtulma mücadelesi başlıyor. Kahramanlarımız yüzüğü yok etmek için Mordor’a doğru yola koyulur. Film 2002 yılındaki Oscar Ödülleri’nde 10’dan fazla dalda aday gösterilmiş ve 4 dalda ödül almıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bunu neredeyse mükemmel olarak görüyorum. Şimdiye kadar yapılmış en iyi fantastik filmlerden biri.” – Salon

33. Harakiri – Seppuku (1962)

Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 85/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Aksiyon, Dram, Tarih
1630’lu yılların Japonyası’nda yaşını almış bir samuray harakiri yapıp yaşamına son vermek için uygun bir yer arar ve bu uğurda Iyi adlı şehre gelir. Bu onurlu adamın yapması gereken tek şey bu şehirdeki toprak sahibi lordun onun bu isteğine onay vermesini sağlamaktır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Takashi’nin filmi zengin sinematografi, kostümler ve set tasarımı ile görkemli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.” – San Francisco Chronicle

34. Sıkı Dostlar (1990)

Goodfellas
Ortalama Puan: 9,0
Eleştirmen Puanı: 90/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Biyografi, Suç, Dram
Goodfellas filmi, bir gangsterin iki arkadaşıyla beraber bir soygunla başlayan yer altı dünyası kariyerlerini konu ediniyor. Yanlış tercihler ve beraberinde yaşananlar ilişkilere zarar verecek, yeni radikal kararların alınmasına sebep olacaktır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Martin Scorsese‘nin en vahşi ama en çarpıcı filmlerinden biri, amansız bir deneyim.” – The Washington Post

35. Senin Adın. (2016)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 79/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Animasyon, Dram, Fantastik
En iyi filmler arasındaki başarılı anime yapımlarından biri olan Your Name, iki yabancının enteresan bir biçimde birbirleri bile bağlantılı olmalarını anlatıyor. İkili, bu büyük gizemi çözmeye ve anlamlandırmaya çalışacaktır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu film Japonya tarihinin dördüncü en yüksek hasılat yapan filmi.” – The Austin Chronicle

36. 12 Yıllık Esaret (2013)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 96/100
İzleyici Puanı: 8.0/10
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Özgür bir siyahi olan Solomon Norhup’un kaçırılıp 12 sene boyunca köle olarak geçirdiği hayatı anlatılıyor. Norhup’un Twelve Years As Slave adlı romanından beyaz perdeye aktarılan film 2014 yılında En İyi Film ödülü de dahil toplamda 3 Oscar’a layık görüldü.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu film, izleyiciden insanlığın kendisine yapabileceklerinin en kötüsü ile yüzleşmesini isteyen bir yapım.” – Boston Globe

37. Dunkirk (2017)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 94/100
İzleyici Puanı: 8.3/10
Tür: Aksiyon, Dram, Tarih
Bir Christopher Nolan filmi olan Dunkirk, 2. Dünya Savaşı için oldukça önemli sonuçlar doğuran Dunkerque Tahliyesi’ni anlatmaktadır. İngilizler ve müttefiklerin etrafı düşman askerleri tarafından kuşatılmıştır ve kaçacak yerleri yoktur. Dunkirk 2018 yılında En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Film Kurgusu dallarında Oscar almıştır. En iyi filmler listemizde yer alan en yeni filmlerden biridir.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Dunkirk hem eski zamanlardan ilham verici bir savaş destanı, hem de harika bir Christopher Nolan filmi.” – The Austin Chronicle

38. Başkalarının Hayatı (2006)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 89/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Dram, Gizem, Gerilim
Alman sinemasının son zamanlardaki en başarılı filmlerinden olan Başkalarının Hayatı, iktidarın meşrutiyetini sürdürebilmek adına ülke çapında kurduğu istihbarat servisini ve bu serviste önemli bir pozisyonda görev yapanYüzbaşı Gerd Wiesler’in içine dahil olduğu oyunları anlatıyor. Film 2007 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar kazanmıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Hem sosyal hem de psikolojik dram olarak değerlendirebileceğimiz başarılı bir gerilim filmi.” – Chicago Tribune

39. Sol Ayağım (1989)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 97/100
İzleyici Puanı: 8.5/10
Tür: Biyografi, Dram
Film; yazar, şair ve ressam olan Christy Brown’ın kendi hayatını anlattığı Sol Ayağım isimli kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. Beyin felçli olarak dünyaya gelen Brown hayatı boyunca hiçbir hareketini kontrol altında tutamaz. Ancak bir gün sol ayağının geçirdiği rahatsızlıktan etkilenmediğini fark eder ve onu kullanarak hayata tutunmaya çalışır. Film 2 dalda Oscar almıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Daniel Day-Lewis’in mükemmel performansı ve filmin iyi oyunculara sahip olması, bu yapımı biraz duygusal bir film aşamasından mükemmel bir film aşamasına yükseltiyor.” – Variety

40. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (1977)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 90/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut, Star Wars serisinin yapım tarihine göre serinin ilk filmi olmasında rağmen hikaye kronolojisine göre altıncı filmidir. Bu arada Star Wars filmleri izleme sırasını daha önce kaleme almıştık.
Film 1978 senesinde tam 7 dalda Oscar’ın sahibi olmuştur.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Büyük ve görkemli bir yapım. Kesinlikle 1977 yılının en iyi filmi.” – Time

41. Sil Baştan (2004)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 89/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu
Film, birbirlerini ve yaşadıkları aşkı unutmak için yeni bir teknolojik işlem ile hafızalarını sildirmeye karar veren iki sevgilinin yaşadığı duygusal, psikolojik ve sıra dışı olayları anlatıyor. Film 2005 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar’ın sahibi olmuştur.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bir başyapıt mı? Muhtemelen. Yaratıcı mı? Kesinlikle! Unutulmaz mı? Sizi filmin 10. yıl dönümünde göreceğim.” – Daily News

42. Kan Dökülecek (2007)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 93/100
İzleyici Puanı: 8.1/10
Tür: Dram
Film, 19. yüzyılın başlarında geçiyor. Tenha bir bölgede petrol arama işlemleri gerçekleştiren bir şirketin sahibi olan Daniel Plainview daha fazlasına sahip olmak isteyen hırslı biridir. Fakat onun bu hırsı yaşamak istemeyeceği şeylere neden olacaktır. Yapım, 2008 yılında 9 dalda aday gösterildiği Akademi Ödülleri’nde 2 dalda ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “İzleyiciyi sarsan, konuşmanın olmadığı sahnelerle yakalayıp bir daha asla bırakmayan ve yoğun, sanatsal bir hikaye.” – USA Today

43. Çin Mahallesi – Chinatown (1974)

Chinatown
Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 92/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Dram, Gizem, Gerilim
Chinatown, Ida Sessions adındaki bir kadının kocasının kendisini aldattığını düşünmesiyle bir dedektif tutup bu şüphenin peşinden gitmesini konu ediniyor. Başarılı yönetmen Roman Polanski’nin en önemli yapımlarından olan film, 1975 yılında 11 dalda Oscar‘a aday olmayı başarmış ve En Özgün Senaryo dalında ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu film kusursuz.” – The Observer

44. Kutsal Hazine Avcıları (1981)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 85/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Aksiyon, Macera
Naziler Kutsal Sandık’ı bulmak için bir ekip görevlendirmiştir. Kutsal Sandık’ın içinde Musa’nın On Emir’inin yazılı olduğu tabletler vardır. Bu sandığa sahip olan ordu yenilmez olacaktır. ABD ise sandık ele geçirmesi için Indiana Jones’u görevlendirir ve kahramanımızın macerası başlar. Film 1982 yılında 5 dalda Oscar almıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Şimdiye kadar yapılmış en komik ve şık Amerikan macera filmlerinden biri.” – New York Times

45. Yaratık – Alien (1979)

Alien
Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 89/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Korku, Bilim Kurgu
Alien, daha önce hiç bilmedikler bir gezegene mecburi iniş yapan ve o gezegende yalnız olmadıklarını anlayan bir mürettabatın hayatta kalma mücadelesini konu ediniyor. Ridley Scott imzalı bu yapım hem kendi serisinin, hem de bilim kurgu sinemasının en önemli filmlerinden biri olarak anılır. Film 1980 yılında En İyi Görsel Efekt dalında Oscar’a layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Alien’i en şaşırtıcı kılan şey filmin temposudur. İlk 45 dakika boyunca çok az şey olur ve bu süre boyunca her şey yavaş, zarif bir şekilde ilerler. Fakat bu durum filmin kalan kısmını daha korkutucu bir hale getirir.” – The Seattle Times

46) Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (1980)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 82/100
İzleyici Puanı: 9.1/10
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator, Star Wars serisinin gösterime giren ikinci filmidir. Fakat hikayeye göre izlemeniz gereken 7. filmdir. Film 1981’de 2 dalda Oscar almıştır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Bu şimdiye kadar gördüğünüz en mavi film. Akıldan çıkmayan bu renk, film boyunca sürekli melankolik bir akor gibi yankılanıyor. Bu yapım bilim kurgu severler için vazgeçilmez bir deneyim.” – San Francisco Chronicle

47. Kuzuların Sessizliği (1991)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 85/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Göreve henüz başlamış olan FBI ajanı Clarice Starling, öldürmek için FBI ajanlarını seçen ve onların derilerini yüzen ruh hastası bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Kuzuların Sessizliği, 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olmuş, 5 dalda ödüle layık görüşmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Akıllıca ve doğru sınırlarda yapılmış bir korku filmi. Kan ve histeriye kaçmıyor.” – The Washington Post

48. Pan’ın Labirenti (2006)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 98/100
İzleyici Puanı: 8.7/10
Tür: Dram, Fantastik, Savaş
Pan’ın Labirenti, yaşadığı zor şeyler yüzünden hayal dünyasına kaçıp burada kendini fantastik bir evrende bulan bir kız çocuğunun yaşadıklarını konu ediniyor. Cannes’da bittikten sonra uzunca bir süre ayakta alkışlanan film, çocukların gözünden savaşın ne kadar zor bir şey olduğuna dikkat çekiyor. En iyi filmler listemizde yer alan İspanyol yapımlarından biri.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Kelimenin tam anlamıyla fantastik ve politik türlerin muhteşem, zengin, cesur bir karışımı.” – Village Voice

49. Whiplash (2014)

Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 88/100
İzleyici Puanı: 8.9/10
Tür: Dram, Müzik
Whiplash, küçük yaşlardan bu yana bateri çalan genç bir müzisyenin azim ve başarı hikayesini anlatıyor. 2015’te 5 dalda Oscar’a aday gösterilen film, 3 dalda ödüle layık görülmüştür.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Whiplash sinematik adrenalindir. Pek çok filmin pazarlama yöneticileri tarafından daha yapay ve rafine hissedildiği bir çağda, bu film derin ve canlı bir dramadır.” – Roger Ebert

50. Aslan Kral (1994)

Lion King
Ortalama Puan: 8,9
Eleştirmen Puanı: 88/100
İzleyici Puanı: 8.8/10
Tür: Animasyon, Macera, Dram
Vahşi Afrika’da dünyaya gelen küçük bir aslan doğası çok küçük yaşta kral olmak zorunda kalır. Kötülüklerle mücadele edip çabucak büyümesi gerekmektedir .Animasyon klasiklerinden biri olan Aslan Kral, müziklerini yapan Hans Zimmer’a da bir Oscar kazandırmıştır. En iyi filmler listemizin son filmi olan Aslan Kral’ın filmin 2019’da yeni versiyonu çıkmış fakat bu film kadar beğenilmemişti.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Eğlenceli ve mizah dolu anları olsa da bu film çok daha ciddi ve neredeyse “yetişkin” kategorisindedir. Aslan Kral her şeyden önce suçluluk ve kurtuluşla ilgilidir.” – Reel Views

51. Memento – Akıl Defteri (2004)

 
Ortalama Puan: 8,8
Eleştirmen Puanı: 80/100
İzleyici Puanı: 9.0/10
Tür: Gizem, Gerilim
Yine başarılı bir Nolan filmi olan Memento, sık sık fakat kısa süreli olarak hafızasını kaybeden Leonard Shelby’nin eşini öldüren insanları bulma arayışını anlatıyor. Uygun fiyatlı pansiyonlarda kalan ve yalnızca nakit kullanmaya tercih eden Leonard, oldukça zengin ve uzaktan başarılı bir iş insanı gibi görünen bir adamdır. Lakin tek gayesi sevdiği insana tecavüz edip hayatını sonlandıran kişiyi bulmaktır.
Eleştirmenlerin Yorumu: “Lezzetli ve tek seferlik bir ziyafet.” – Seattle Post-Intelligencer
 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/