4 Ödülle 92. Oscar Ödülleri’ne Damga Vuran Kore Filmi: Parazit

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

92. Akademi Ödülleri ABD’nin Los Angeles kentinde bulunan Dolby Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Güney Koreli yönetmenin filmi Parazit ise 4 ödül alarak geceye damga vurdu.

Bong Joon-ho’nun gerilim filmi Parazit (Parasite) 6 dalda aday olduğu gecede tam 4 Oscar aldı.

• En İyi Özgün Senaryo
• En İyi Uluslararası Film
• En İyi Yönetmen: Bong Joon-ho
• En İyi Film

İzlemeyenler için filmin konusu en genel haliyle şu şekilde (spoiler içermez):

Parazit, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini ele alıyor. Bir tarafta soyla gelen servetin klasik bir tablosunu sergileyen Park ailesi, diğer tarafta ise sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip olmayan Kim ailesi var. Şans veya kader sonucusu bu iki ev halkı bir şekilde bir araya geliyor.

Ayrıca film bu ödül ile Oscar tarihinde de bir ilke imza attı. Korece olan film, Oscar tarihine, İngilizce olmayan ancak “En İyi Film” ödülünü alan ilk uluslararası yapım olarak adını yazdırdı.

92 yıllık Oscar tarihinde İngilizce dilinde olmayıp En İyi Film dalını zorlayan yapım geçen yılın Netflix destekli Alfonso Cuaron’un filmi Roma olmuştu. Ama bu ödülü alamamıştı. Kazanma ihtimali rakiplerinden çok daha fazla olan bu film, En iyi Yönetmen dalında ödül alarak tarih yazmıştı.

Parazit filmi bugünkü başarısını biraz da geleneksel popülerleşmeye değil dijitaldeki yükselişine borçlu.

Filmi izlemediyseniz bile eğer sıkı bir Twitter kullanıcısıysanız fark etmeden de olsa, filmle ilgili birçok videoya ve fotoğrafa denk gelmişsinizdir. Koreli okul çocukları için standart bir hafıza yardımına dayanan ve filmin genç karakterlerinden birinin sahte kimliğini hatırlamaya yardımcı olmak için verdiği kısa bir konuşma olan “Jessica Jingle”, şu anda mobil zil sesi olarak kullanılabilmesiyle hayranları tarafından inanılmaz yaygın bir hale getirildi.
Filmin yıldızı Park So Dam, Jessica Jingle’ı öğretiyor:

Bu tür kültürel küreselleşmeye gelince sinema geride kalsa da, Amerikalı olmayan filmlerin sınırsız internet alanında, bu tür bir popülariteye kavuşması nadir bir durum. Ne de olsa, K-pop’u uluslararası bir saplantı haline getiren ulusal yayıncılar değil, internetti.

Parazit, BTS’nin sinematik eşdeğeri olmayabilir, ancak fan tabanlarını geliştirmelerinde paralellikler var: aynı dili birden fazla şekilde konuşuyorlar. Ayrıca, Bong’un filmi, küresel bir sınıf öfkesine hitap ediyor, küresel siyasal kargaşanın ortasında, söylemini beslemek için metinlere aç olan, sosyal açıdan bilinçli genç izleyiciler için evrensel bir yankı haline geldi.
Kaynak 1, 2
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/