Garajda Kurulmuş 6 Teknoloji Devi

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Teknolojiye yön veren şirketlerin kendi geleceklerini inşa ettiği çalışma alanları ve ilham verici öyküsü üzerine kısa bir araştırma.

1) Apple

steve jobs

Adres: 2066 Crist Dr, Los Altos, California

Günümüzde en önemli teknoloji şirketi Apple’ın temeli Steve Jobs’un ailesinin garajında başladı. 1976 yılında garajda çalışmalara başlayan Steve Jobs (21) ve Steve Wozniak (26) yerel bir perakende firması için 30 gün içinde 50 el yapımı bilgisayarı oluşturdu. Her bir bilgisayarı da 500 dolardan sattı. Steve Jobs’un pazarlama dehası ve Wozniak’ın mühendislik dehası Apple günümüzün en büyük şirketlerinden biri haline getirdi.


2) Microsoft

finding-a-place-to-work

Şirket 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur. “Her ev ve her masada bir bilgisayar” mottosuyla yola çıkan Bill Gates ve Paul Allen New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft şirketini kurdu. Şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapan Bill Gates  Harvard Üniversitesi’ndeki  eğitimini yarıda bırakmıştır.


3) Google

google

Adres: 232 Santa Margarita Ave, Menlo Park, California

google-garaj

Google‘ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi‘nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin‘in araştırma projesiyle başladı. Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu, çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin edebiliyorlardı. Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.


4) HP

HP_garage_front

Adres: 367 Addison Ave, Palo Alto, California

1 Ocak 1939 yılında 2 öğrenci arkadaş – William Hewlett ve David Packard tarafından ölçü ekipmanı ve ölçü cihazları üreticisi olarak kuruldu. 1935 yılında Stanford Üniversitesinden elektrik mühendisliği bölümünden mezun olan Hewlett ve Packard şirket ismini isimlerinin ilk harflerinden oluşturdular. Böylece Hewlett-Packard ismi doğdu.

1939 yılında dünyadaki en büyük şirketlerden HP, 538 dolar değerindeki yatırımla bir garajda başladı.


5) Amazon

Screenshot_1

Adres: 10704 NE 28th, Bellevue, Washington

Jeff Bezos tarafından 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nın Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. 1995 yılının Temmuz ayında ilk kitabını da yine bu garajda satmıştır. Bugün Amazon’da, DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Amazon şu anda dünyanın en büyük online perakende satış sitesidir.


6) Dell

dell-garaj

Küçük bir lise öğrencisinin bilgisayarını söküp tanımak istemesiyle başlayan süreç onu 19 yaşındayken bir şirket sahibi yaptı. Texas Üniversitesindeki eğitimini yarım bırakan Michael Dell, 1992 yılında en genç CEO seçildi ve halen Dell’de bu görevini sürdürmektedir.
facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/