İzmir Depremi İçin Hayata Geçirilen Dijital Projeler ve Güvenli Bağış Noktaları

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

30 Ekim günü yaşanan İzmir depremindeki can kaybı ne yazık ki 100’e yükseldi. Yaralıların tedavileri sürerken enkaz çalışmaları devam etmekte. Ülke olarak gözümüz, kulağımız İzmir’de!
Sokakta kalan insanlar, aç kalanlar, depremden etkilenen hayvanlar… Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, gönüllüler fazla fazla destek vermekte. Fakat daha hızlı iyileşebilmek için daha fazla destek, daha fazla yardım gerekiyor. Peki biz… Neler yapabiliriz?
Dijital dünyada depremzedeler ve yardım etmek isteyenler için harika projeler oluşturuldu. Ayrıca nereye bağış yapılacağı konusunda da bilgi kirlilikleri var ve güvenmekte zorlanıyoruz. Biz de elimizden geldiğince hem bu dijital projeleri hem de güvenli bağış noktalarını araştırıp derledik.
1) Help Steps (Mobil Uygulama)

Kendisini “Sağlık ve Sağduyu Uygulaması” olarak tanıtan Help Steps aslında depremden önce de aktif olan bir uygulamaydı. Bu uygulamayı telefonunuza indirerek gün içinde attığınız adımlarla bağışta bulunabiliyorsunuz.Evet yanlış duymadınız! Help Steps uygulaması attığınız adımları İzmir için bağışa dönüştüren bir kampanya başlattı. Büyük spor kulüpleri ve STK’lar da bu uygulamaya destek vermekte.
Help Steps uygulamasını buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

2) Ahbap – Ege Güvenli Bölgeler (Web Sitesi)

Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Platformu’nu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Ahbap da kendi internet sitesinde depremzedelerin konaklayabileceği, yemek ve yardım bulabileceği noktaları tek bir haritada bir araya getirmiş. İlgili adrese buradan ulaşabilirsiniz.
3) #YardımaGeldikİzmir (Web Sitesi)

Twitter’da @ZetLorento kullanıcı adıyla internet ve teknoloji kültürüne dair paylaşımlar yapan ekip de İzmir için harika bir proje geliştirdi.Projenin web sitesinde, yardıma ihtiyacı olan depremzedeler ya da zor durumda olanlar harita üzerine konum bırakarak ihtiyacını ve problemini dile getiriyor. Yardım etmek isteyenler ise kişiye telefon numarası üzerinden ulaşarak yardımcı olabiliyor.
#YardımaGeldikİzmir’in web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


4) İzmir Büyükşehir Belediyesi – Halkın Bakkalı (Bağış Noktası)

İzmir Büyükşehir Belediyesi de deprem sonrası hızlıca harekete geçti ve Halkın Bakkalı adlı bağış kampanyası başlattı. Halkinbakkali.com adresine giderek farklı seçeneklerdeki (gıda kolisi, uyku tulumu, yemek vb.) paketlerden istediğinizi satın alarak bağışta bulunabilirsiniz.


5) İhtiyaçHaritası.Org – (Bağış Noktası ve Web Sitesi)

Mert Fırat’ın da kurucuları arasında olduğu İhtiyaçHaritası.Org da İzmir için desteklerini sürdürüyor. Harita üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaşarak bağışta bulunabiliyorsunuz. İhtiyaçHaritası.Org adresine giderek ihtiyaç sahiplerine yardımcı olabilirsiniz.
6) AKUT (Bağış Noktası)

“AKUT” yazıp 2930’a göndererek AKUT’a İzmir depremi için bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca EFT ve Havale de yapabilir, dilerseniz düzenli bağışçı olabilirsiniz.
AKUT bağışları için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


7) Kızılay (Bağış Noktası)

Kızılay da İzmir depremi bağış kampanyası başlattı. Kızılay’a da farklı şekillerde bağışta bulunabilirsiniz. Kredi kartınız ya da banka kartınız ile internetten direkt bağış yapabilirsiniz.
Kızılay bağışları için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
8) Kargo Firmaları ile Bağış (Bağış Noktası)

Yurtiçi, Sürat, MNG ve Aras gibi kargo firmaları şubeler üzerinden gıda ve kullanılmamış battaniye yardımlarınızı ücretsiz şekilde kabul edip deprem bölgesine ulaştırmakta. Kargo firmalarının Instagram sayfalarından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Umarız daha fazla can kaybı olmadan en kısa sürede yaralarımızı sarabiliriz. Bunu da birlikte, bir arada, dayanışma içinde başarabiliriz!
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/