Yeni Şarkılar

Ceotudent’te bugün yeni şarkılar konusunu ele almak istedim… Gün geçmiyor ki yeni şarkılar çıkmasın. Her gün yeni şarkılar üretiliyor ve her gün bu yeni şarkılar müzik piyasasında ciddi değişikliklere yol açıyor. Bazı yeni şarkılar trend olurken bazı yeni şarkılar hit şarkılar listesine giremiyor. Bunun sebebi nedir diye gözlemlemek için post modern bir bakış açısıyla baktığınızda kültür değişiminin çok hızlı bir şekilde olduğunu görebiliyor ve anlayabiliyorsun. Bundan beş yıl öncesine kadar gelişen teknoloji yeni şarkılar çıktığında başka bir moda yöneltirken, şimdilerde gençler poptan ziyade rap kültürüne ait şarkılara yöneliyor. Peki rap kültürü neden bu kadar önem kazanıyor?

Yeni Rap Şarkıların Önem Kazanması

Yeni rap şarkıların önem kazanmasına iki türlü eğilebiliriz. Birincisi hızla gelişen teknolojiyle birlikte yeni şarkılar gençleri pop kültüründe ifade etmiyor. Alt bir kültürden gelen insanların yazdığı şarkılar ise Youtube aracılığı ile keşfedilmesi kolay olduklarından ciddi bir öneme sahip oluyor. Yani şimdilerde yeni şarkılar listesine baktığınızda bir sürü rap şarkının yer aldığını görebiliyorsunuz. Zaman zaman yeni şarkılar dinlemek amacıyla bu bağlantıda yer alan web sitesine gidiyorum: Yeni şarkılar Liste sürekli güncel. Fakat yıllar içinde fark ettim ki gün geçtikçe bu listeye daha çok yeni şarkı eklendi ve bu şarkıların çoğu rap şarkılar. Bu adrese sadece en trend şarkılar eklendiğinden yine fark ettim ki rap şarkılar sürekli trend oluyor. İşte rap şarkıların önem kazanma hızı da yeni şarkılar çıktıkça bu şekilde artıyor.

Yeni Şarkılar Arasında Pop Kültürü Ölüyor Mu?

Tabii ki de pop kültürü ölmüyor. Pop kültürünü incelemek için Wikipedia gibi bir kaynağı kullanabilirsiniz. Burada bu kültürü anlatmak çok zor. Fakat Wikipedia’nın bu sayfasına baktığınız zaman aslında pop müzik kültürünün anlamının popüler müzik kültürü olduğunu anlıyorsunuz. Bkz: Pop müzik
Peki bu ne demek? Bu aynen şu anlama geliyor. Popüler müzik kültürü Tarkan, Demet Akalın gibi isimlerden rap krallığına doğru yükseliyor. Yani gelecekte pop denildiğinde yeni jenerasyonların aklında rap müzik olacak gibi duruyor. Belki de tam tersi olacak. Fakat şu an için durum bunu gösteriyor diyebiliriz gönül rahatlığıyla.

Yeni Şarkılar Listesi

Sizlere son olarak, yeni şarkılar takip ettiğim sitedeki listeyi de paylaşmak isterim. Duruma bir de siz bakın. Bakalım listedeki şarkıları gördüğünüzde ne düşüneceksiniz. Liste 6 Şubat 2020 tarihine aittir. Altını çizmek isterim. Bundan sonraki yeni şarkılar trend dönemini merak ettiğimizde böylece bu listeyle kıyaslamamız mümkün olacak. Umarım faydalı bir yayının daha sonuna gelmişizdir. Ceotudent’te bir sonraki Merve Şahin yazısında görüşmek dileğiyle. Sevgiler, selamlar.

Mustafa Ceceli – Saçma Sapan

Özgün – Mahzen

Nükhet Duru & Sıla – Yaralım

Reynmen – Yoksun Başımda

Hande Ünsal – Daha İyi

Bengü – Günaydın

Şanışer – Susamam (Uzun Versiyon)

Reynmen – Leila

Murda & Ezhel – Bi Sonraki Hayatımda Gel

Velet – İki Lira

Ceg & Anıl Piyancı – Yeşillendir

Ceza – Beatcoin

Rozz Kalliope & Ece Seçkin – Benjamins 3

Sagopa Kajmer – Toz Taneleri

Şanışer ft. Sezen Aksu – Kara Geceler

Taladro ft. Cem Adrian – Unutmak İstemiyorum

Velet – Leyla

Sezzy – Beni Bul

KADR – Zalim Dünya

Stap – Memur

Afi Ares – Anka

Maestro ft. Cashflow – Allah Korusun

Khontkar – 1M Freestyle

Patron & FRO – Kırgın Adımlar

MAW – Karambol

Deniz Gürzumar – Kara Kediler

Hayki – Ofsayt

Pusk – Para Yok

Lil Zey & Metth – Marina

EVA – Leş

Keişan – Karanlık

Ozbi – Aman Diyene Vurulmaz

Kayra – Kara Leke

İstanbul Trip, No.1, Sam & Dave – Rap Rap Rap

Ceza, Matteo, ONJUICY – Cheers

Massaka ft. Joker & Sansar Salvo – HighTech

Santi Aka Universe ft. Sokrat ST – Boss Lig 3

Anıl Piyancı – Kapalı Zindanlara

Murda – Nereye Kadar

Sehabe – Arabada Yer Yok

Zen-G ft. Emza – Kıyak

Veyasin – Baksen

Tankurt Manas – Kgy

Ben Fero – Arkadaş

Bege – Neresi?

Murda & Ezhel – AYA

Narkoz & Gazapizm – Kaç İstersen

Sehabe – Yok Doktor

Zen-G – Eyvallah

Patron – Goal

Lil Zey & Khontkar – Yolumuz Yol Değil

FyberTest – Devran

VASI – Mekanın Çakalları

BRADO & MERO – Kafa Leyla

KÖK$VL & Lil Zey – Ötede Dur

Ufo361 & Ezhel – YKKE
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/