Almanya’nın İlk Türk Kökenli Belediye Başkanı Belit Onay Oldu

Almanya’da belediye başkanlığı seçimlerinde tarihte bir ilk gerçekleşti. Yeşiller Partisi’nin adayı olan Türk kökenli siyasetçi Belit Onay, seçimleri kazanarak Hannover kentinin yeni belediye başkanı oldu.
Yeşiller Partisi’nin adayı Türk kökenli siyasetçi Belit Onay, Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Onay’ın seçimlerden sonraki teşekkür konuşması ise sosyal medyada gündeme oturdu. Hannover Belediyesinin internet sayfasında yer alan resmi seçim sonuçlarına göre, Belit Onay geçerli oyların yüzde 52,9’unu alarak başkan seçildi.
Türk kökenli siyasetçi Belit Onay iki hafta önce yapılan ilk tur seçimlerini de birinci sırada tamamlamıştı. Yeşiller Partisi’nin adayı Belit Onay ikinci turda ise, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) desteklediği bağımsız aday Eckhard Scholz’u geride bırakarak başkanlığı kazandı.
73 yıldan beri Sosyal Demokrat Partili (SPD) başkanlar tarafından yönetilen Hannover Büyükşehir Belediyesi ilk kez Yeşiller Partili bir belediye başkanı tarafından yönetilecek. Ayrıca tarihte bir ilke imza atılmasına sebep olarak bir Türk kökenli siyasetçi Büyükşehir Belediye başkanlığını kazandı ve Alman siyasi tarihine adını yazdırdı.
Belit Onay, belediye binasında bir teşekkür konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasını Almanca yaptıktan sonra kız arkadaşına Türkçe teşekkür etmesi ise sosyal medyada büyük ilgiye sebep oldu. Onay, yönetim anlayışını şu sözlerle dile getirdi.

“Kira, konut gibi sosyal sıkıntılara uygun cevaplar bulduğumuzu düşünüyorum. AfD’nin yükselişte olduğu bir dönemde böyle bir başarı önemli. Hannover çok kültürlü yapıya sahip bir yer. Yeşiller’in çevre ve sosyal konulara yönelik politikalarında son yıllarda olumlu tepkiler alıyor. Hannover’de iyi çalışan bir ekibimiz var.”

Almanya’nın İlk Türk Kökenli Belediye Başkanı Belit Onay’ın ise kim olduğu sorular arasında. 1981 yılında Almanya’nın Goslar kentinde doğan Belit Onay’ın ailesi Almanya’ya Ailesi İstanbul’dan göç etti. Onay, üniversite eğitim sonrası 2011 yılında Yeşiller Partisi’inden belediye meclis üyeliğine seçildi. 2013 yılında eyalet milletvekili seçilen Onay, Hannover’deki seçimlerde Yeşiller Partisi’nin adayı gösterildi ve Hannover Belediye Başkanı seçildi.
Kategoriler: Başarı, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/