Robert Downey Jr’ın Asla Pes Etmemeniz Gerektiğini Gösteren İlham Dolu Hikayesi

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

“Iron Man”, “The Avengers” ve “Sherlock Holmes” gibi filmlerden bildiğimiz Hollywood’un en ünlü ve başarılı aktörlerinden biri olan Robert Downey Jr.’ın bu uğurda yürüdüğü yol oldukça engebeliymiş. Downey, bize çabalamadan hiçbir şeyi başaramayacağımızı hayatı ile gösteriyor.
Robert “John” Downey Jr, 1965 Manhattan doğumlu. Babası yönetmen ve oyuncuydu, böylece Robert daha 5 yaşındayken küçük roller almaya başladı.

Uyuşturucu ile tanıştığında 6 yaşındaydı.

Babası uyuşturu bağımlısı olduğu için küçük yaştan beri uyuşturucular içinde büyüdü. Downey 6 yaşındayken  esrar kullanmasına izin veriliyordu. Ve henüz 9 yaşındayken Robert Downey Jr. bir bağımlı olmuştu.

“Babamla birlikte uyuşturucu kullandığımda, bunun bana olan sevgisini anlatmak için bildiği tek yol olduğunu düşünüyordum.”

1984 yılında tanıştığı Sarah Jessica Parker ile olan birliktelikleri 7 yıl sonunda uyuşturucu nedeniyle sona erdi.

1991 yılında Downey’nin uyuşturucu bağımlılığı son derece kötüye gidiyordu ve bu, ilişkisinin bitmesine sebep oldu. Sonrasında hayatı tamamiyle kontrolden çıktı. 1996 yılına gelindiğinde, çok kez tutuklandı, rehabilitasyona katıldı, defalarca mahkemeye çıktı ve hapse girdi. İlk tutuklanmasının ardından aşırı madde kullanımı nedeniyle bir komşusunun evine girip uyuyakaldı ve bu nedenle 3 yıl boyunca uyuşturucu testine girerek rehabilitasyon tedavisi gördü. 1997 yılında ise uyuşturucu testi talimatlarından birisini kaçırdığı için 6 ay hapse mahkum edildi.

2001 yılında hapisten çıktığında ne parası ne de bir ailesi vardı.

Hapiste çok kötü şeyler yaşadığını anlatan Robert Downey Jr., iki kez kendi kanından oluşan bir havuzda  uyandığını söylüyor. Ayrıca hapisten çıktığında kaybedilebilecek her şeyini kaybetmiş olan Downey, geçimini sağlamak için bir pizzacıda işe girdi. Burada saati yalnızca 8 sente çalışıyordu.

Bizim “süper kahramanımıza” dönüşmesi ise 2003 yılından sonra gerçekleşti.

2003 yılında yapımcı Susan Levin ile tanıştı. Bu güçlü kadına aşık oldu ve evlenme teklifi etti. Ancak Susan, uyuşturucuyu bırakmazsa asla onunla evlenmeyeceğini söyleyerek bu teklifi geri çevirdi. 2 yıl sonra Downey Jr. uyuşturucudan tamamen temizlenmişti ve 2005 yılında Susan
Levin ile evlendiler. Onun için 2005 yılı öncesi artık tarih olmuştu, şimdi geleceğe bakma zamanıydı.

Yaptıklarının sorumluluğunu üstlendi ve büyük başarılara sahip oldu. Bahaneler üretmeyi bıraktı ve kendisini ittiği umutsuzluktan kurtarabileceğine karar verdi.

“Bence güç ilerleyebilmenin, ilerleyebileceğinize inanmanın kaynağıdır. Ve sonunda size, arkanıza bakıp neler yaptığınızla yüzleşebilmenin güvenini verir.”

Robert Downey Jr. Şuan dünya çapında tanınıyor ve Hollywood’un en başarılı aktörlerinden biri. 2012-2015 yılları arasında Forbes’in en çok kazanan Hollywood aktörleri listesinde yer aldı. Diyeceğimiz o ki; Hayatınız ne kadar zor olursa olsun, asla pes etmeyin. Başarılı olmanın en önemli gereksinimi başarıyı istemek ve uğruna fedakarlık yapabilmektir.
 
 

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/