Üç Küçük Fotokopi Makinesi Alıp BMW Sahibi Olmak

Kemal Çetin Ozan

Kemal Çetin Ozan

a.k.a. male version of bridget jones

‘’ipodumtrak’’ adlı Ekşi Sözlük yazarı üniversite yılları zamanında yaşadığı “n’oluyoruz ya” dedirten şaşkınlık anını okuyucularla paylaştı.
Zorlayan dersler, öğrenilmesi gereken onca şey, sinir bozan laboratuvar dersleri, duygusal hayatın stabil olmayışından kaynaklı düşüşler, hem okuyup hem çalışmanın zorlukları, ekonomik açıdan yetersizlik… Bu sıkıntılarla uğraşırken, okulunun karşısındaki üç küçük dükkandan birinin kiraya tutulmasıyla başlayan hikaye duraksayıp düşünmemize neden olan bir sona sahip.

Bir üniversitenin karşısındaki üç dükkandan biri kiraya veriliyor. Oldukça sıradan görünümlü bir adam içeriye yerleştirdiği üç küçük fotokopi makinesi ile başlıyor çalışmaya. Gelenle geçenle ilişkisini iyi tutan bu adam zamanla üniversitedeki bütün bölümlerin notlarını kendi bünyesinde topluyor. Gerek çalışkan öğrencilerin defterlerinden taratarak notları arşive atıyor, gerek üniversitedeki hocalar ile anlaşıyor ve bir şekilde tüm notların kendisinde olmasını sağlıyordu.

Üstelik bunu yaparken kurumsallaşmayı da ihmal etmiyor, fotokopilerin kendinden çıktığını belirtmek için üstte kendi dükkanının adının yazdığı kağıtlara basıyordu fotokopileri. Sosyal girişimcilik ve alandaki pazar boşluğundan yararlanarak iki sene içerisinde kendisine oldukça pahalı sıfır bir BMW alıyor.
Anısını anlatan yazar arabayı ilk kez sabahın erken saatlerinde derse giderken görüyor ve o sırada aklına gelen şeyleri şu şekilde özetliyor;

“ Sadece iki sene içinde, 2013’ün ilkbaharında kendisine bir BMW alabilmişti. Sadece fotokopi çekerek… Ben ise, bir BMW’nin motor bloğunda hangi tür alüminyumu kullanıp, nasıl üretebileceğimizi tartışacağımız malzeme seçimi ve tasarımı dersime gidiyordum. Yürüyerek…”

Kategoriler: Girişimcilik, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/