Eckhart Tolle: Hayatı, Kariyeri, Kitapları ve Öğretilerinin Özü

Eckhart Tolle, yazdığı kitaplar ve yaptığı konuşmalarla son dönemde adından oldukça söz ettiren bir yazardır. Eckhart Tolle hakkında merak edilenleri sizin için derledik.


Eckhart Tolle Kimdir?

eckhart Tolle

Eckhart Tolle Almanya doğumlu, tanınmış bir yazar ve ruhani öğretmen olarak bilinir. Tolle 29 yaşındayken yaşadığı, kendi deyimiyle ‘içsel dönüşüm’ sonrasında kendini insanlara yardım etmeye  adamış desek doğru söylemiş oluruz. Kendisini takip eden binlerce insan kitapları, seminerleri sayesinde ruhsal aydınlanma ya da farkındalığı bir anda kazanıyor olsa da Tolle bu dönüşümü yaşaması 29 yıl sonra gerçekleşmiş ve bir gecede hayatını tamamen farklı ama daha huzurlu ve dingin bir yönüyle tanışmış. Günümüzde dünyadaki en ilham verici ve vizyon sahibi manevi öğretmenlerden biri olarak da tanınmaktadır.

Eckhart Tolle derin gibi görünen ancak basit öğretileri, dünya çapında sayısız insanın iç huzuru deneyimleyerek günlük yaşamlarına da dahil etmelerine yardımcı olduğu kabul ediliyor. Öğretileri, ego ve söylemsel düşünceyi aşmış, uyanmış bir bilinci ve varlığın önemi aynı zamanda da gücüne odaklanıyor. Eckhart ise bu uyanışı insan evriminde bir sonraki temel adım olarak tanımlıyor.

‘Şimdinin Gücü’ en tanınmış kitaplarından biridir.  Tolle, ‘A New Earth: Awakening to Your Life’s Purpose’ ve ‘Varlığın Muhafızları’ da dahil olmak üzere birçok başka kitap yazmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler ilham veren  ve ruhani yazarı olarak tanınıyor.


Eckhart Tolle’nin Çocukluğu ve Gençliği

eckhart tolle

Eckhart Tolle, 1948’de Almanya’nın Lünen kentinde Ulrich Leonard Tolle adıyla dünyaya geldi. Ailesi sık sık kavga ettiğinden dolayı mutsuz bir çocukluk geçirdi. Ebeveynleri ayrıldıktan sonra Tolle annesiyle yaşamaya başladı. Sürecin ilk günlerinde Tolle, savaş sonrası yaşadığı Almanya’da yıkımların görüntüsüne şahit olur ve bundan dolayı zihninde bir korku ve güvensizlik duygusu uyandırır. Okulda yıllarında da düşmanca bir atmosferle karşı karşıya kalan Tolle sorunlu bir ergenlik geçiren ve kendini topluma karşı yabancılaşmış hisseden asosyal bir genç olarak büyür.

13 yaşındayken, babası ile birlikte yaşamak için İspanya’ya taşınır ve orada resmi eğitim görmez. Evde kendi imkanlarıyla edebiyat, astronomi ve dil öğrenmeye başlar. Alman mistik şair Joseph Anton Schneiderfranken’in yazdığı kitaplar onu en derinden etkileyenler arasında yerini alır.

19 yaşında Londra’ya taşınan Tolle Kısa bir süre Almanca ve İspanyolca öğretmenliği yapar. Tolle yirmili yaşlarındayken depresyon nöbetleri geçirmeye başlar. İçinde bir huzur ve mutluluk duygusu uyandıran derin bir ruhsal uyanış yaşar. Bu uyanış sonrasında kendini intihar eğilimi olan depresif bir insanken ruhsal olarak aydınlanmış bir insan olarak bulur Eckhart Tolle. Yaşadığı bu derin değişimin bir gecede gerçekleştiğini söylüyor.

 Karanlığın aydınlığa dönüştüğü bu farkındalıktan sonra evsiz ama huzurlu, yaşam sevincine sahip biri olarak, bir kaç yıl boyunca arkadaşlarında veya parklarda bazen de Londra’daki Budist manastırında yaşıyor Tolle. Daha sonra Alman filozof Meister Eckhart’a saygının bir işareti olarak ilk adını ‘Eckhart’ olarak değiştirdikten sonra mütevazi bir hayat sürüyor.


Eckhart Tolle’nin Kariyeri

şimdinin gücü

Eski Cambridge öğrencileri ve tesadüfen tanıştığı kişiler geçirdiği dönüşüm döneminden sonra Tolle’ye inançlarını sormaya başlarlar. Danışman ve manevi öğretmen olarak çalışmaya başlayan Tolle uzun yıllar boyunca ona gelen öğrencilerine dersler verir. Yaşadığı içsel dönüşümü bir yolculuk olarak görür ve deneyimlerini ihtiyacı olan insanlarla paylaşır. Bu amaçla yola çıkarak ilk kitabını 1997 yılında yayınlar.

 The Power of Now ismini verdiği türkçe karşılığı Şimdinin Gücü olan kitabı 2000 yılında tekrar yayınlanır ve 2011’de en çok satan The New York Times’ın  10 ‘Karton Kapaklı Tavsiye Kitabı’  listesine girmeyi başarır. Şimdinin Gücü kitabı 33 dile çevrilmiştir. 

Tolle’nin öğretileri, Amerika’nın ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey tarafından da oldukça övgü alır. Winfrey’in de öğretilerini benimsemesinden sonra birlikte konuşmacı olarak bir çok semineri gerçekleştirirler. Amerika’nın en bilinen ruhani öğretmen ünvanını da bu seminerlerden sonra aldığı söylenebilir.

Şimdinin Gücü kitabındaki öğretilerinden uyarlanan Milton’s Secret isimli bir film de bulunuyor. Film; korkunun, kaygının, stresin ve hatta zorbalığın üstesinden gelmenin sırrını ortaya çıkaran, günümüzün benzeri görülmemiş zamanları için güçlü bir metaforu anlatır.

2003 yılında Tolle, ikinci kitabı olan ‘Durgunluk Konuşur‘u, 2005’te ise üçüncü kitabı olan ‘Yeni Bir Dünya: Hayatınızın Amacına Uyanmak‘ı yayınladı ve her kitabında olduğu gibi bu kitabı da büyük bir başarıya imza atmıştır.

Tolle’yi ‘Zamanımızın Peygamberi’ olarak tanımlayan ve kitaplarını başucundan ayırmadığını sürekli dile getiren Oprah Winfrey ile 2008’de ile ‘Yeni Bir Dünya’ adlı kitabına dayanan web semineri oturumları başlatmak için ortaklık kurar. Haftalık olarak gerçekleştirilen seminerlerde kitabın belirli bölümlerine odaklanılır. Karşılıklı tartışmalar, kısa meditasyonları ve takipçilerden gelen soruların yanıtlandığı oturumlar yapılmaya başlar ve bu oturumlar milyonlarca takipçi çeker.

İnziva ya da eğitim için herhangi bir aşram veya manevi merkezi bulunmadığı bilinen Tolle grup meditasyonlarının ve diğer ruhsal videolarını yayınladığı kişisel bir web sitesinde sahiptir. 

Patrick McDonnell tarafından resmedilen, ‘Varlığın Muhafızları’ ismini verdiği resimli kitabını 2008 yılında yayınlayan Eckhart Tolle aynı yıl Dalai Lama gibi ileri gelenlerle aynı mekânı paylaştığı ‘Vancouver Barış Zirvesi’nde konuşmacılardan biri olarak seçilmiştir.

29 yaşında, yaşadığı derin içsel dönüşümün hayatının gidişatını kökten değiştirdiğini söylüyor. Sonraki birkaç yılı, yoğun bir içsel yolculuğun başlangıcını işaret ettiğini söylediği bu dönüşümü anlamaya, bütünleştirmeye ve derinleştirmeye adıyor Eckhart Tolle. Londra’dayken, bireyler ve küçük gruplarla danışman ve manevi öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır ve 1995’ten beri Kanada, Vancouver’da yaşamaktadır.

Manevi rehber olarak çalıştığı sıralarda Kim Eng ile tanışan ve evlenir Eckhart Tolle. Çocuklarının olmadığı bilinir. Özel ve kişisel hayatı hakkında nadiren konuşur. Yalnızlığı sevdiği bilinen Tolle, müritleri tarafından alçakgönüllü bir insan olarak tanımlanmıştır.


Öğretilerinin Özü Nedir?

eckhart tolle

Öğretilerinin özünde bilincin dönüşümü yatar. İnsan evriminde bir sonraki adım olarak gördüğü ruhsal bir uyanıştır bu. Ve  bu uyanışın önemli bir yönü, ego temelli bilinç durumumuzu aşmaktan ibarettir. Bunun yalnızca kişisel mutluluk için değil, aynı zamanda gezegenimizde yaygın olan şiddetli çatışmaların sona ermesi için de bir ön koşul olduğunu söylüyor. Eckhart herhangi bir din veya gelenekle uyumlu ya da birebir bağlı olmadığını belirtiyor.

Eckhart Tolle  belirli bir dini uygulamamakla birlikte Budizm, Hinduizm ve Hıristiyanlığın öğretilerinden etkilendiği biliniyor. Yazıları ve seminerleri aracılığıyla, basit ama derin öğretileri, dünya çapında sayısız insanın iç huzuru bulmasına ve yaşamlarında daha fazla doyum bulmasına şimdiden yardımcı oldu.

 Durgunluk Konuşur kitabına şu cümlelerle başlar:

“Gerçek bir spiritüel öğretmenin, kelimenin geleneksel anlamıyla öğretecek hiçbir şeyi yoktur, yeni bilgiler, inançlar veya davranış kuralları gibi size verecek veya ekleyecek hiçbir şeyi yoktur. Böyle bir öğretmenin tek işlevi, sizi gerçeklerden ayıran şeyleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olmaktır… Sözcükler yol gösterici olmaktan başka bir şey değildir.”

Tolle, “bir insanın başına gelebilecek en önemli şeyin, düşünme ve farkındalığın ayrılma süreci olduğunu” ve farkındalığın “düşüncelerin var olduğu alan” olduğunu belirtir.

Aranan bir konuşmacı ve öğretmen olan Eckhart, şimdilerde dünyayı dolaşıyor. Dünyanın bir çok yerinden binlerce kişi onun derslerine akın ediyor. On milyonları bulan küresel bir izleyici kitlesine sahiptir. Kitaplarını okuyan, düşüncelerini DVD’ler ve internet aracılığıyla özümseyen milyonlarca insan olduğu biliniyor. Konuşmaların çoğu İngilizce olan Eckhart’ın Almanca ve İspanyolca konuşmaları da bulunmaktadır. Konuşmalarının, yoğunlaştırmalarının ve inzivalarının çoğu CD ve DVD’de yayınlanmıştır.

Eckhart Tolle’nin öğretilerini kendi ağzından dinlemek isterseniz:

This post is also available in: English

Kategoriler: İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/