Elon Musk Hakkında Şaşırarak Okuyacağınız 15 Gerçek

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Elon Musk her geçen gün yaptıklarıyla bizi şaşırtmayı başarıyor. Musk birçok tutkusundan ilham aldı ve bugün elektrikli ve sürücüsüz araçlar, özel uzay araştırmaları, Mars kolonizasyonu, güneş enerjisi ve yapay zekaya dair projeler üreten şirketleri yönetiyor. Bu yazıda ise sık sık rastladığımız Tesla, SpaceX, Solar City ve Open AI şirketlerindeki yönetici rolü dışında kalan; mizah anlayışından çocukluğuna, bilinmeyen gerçeklere biraz odaklanmak istedim.

1) Ebeveynleri Elon’ın sağır olduğundan şüphelenmişti.

Elon Musk çocukken ailesi onunla konuştuğunda sık sık uzaklara dalardı. Bu da ailesinin Musk’ın bir işitme sorunu olabileceğini düşünmelerine neden oldu. Doktorların geniz etini alması ise durumunda hiçbir değişiklik yaratmadı. Sonrasında Musk’ın hayallere daldığı anlaşıldı. Annesi konu hakkında şöyle söylüyor;

“Beynine giriyor ve bambaşka bir dünyada olduğunu görüyorsunuz. Şimdilerde yeni bir roket veya başka bir şey tasarladığını bildiğimden onu serbest bırakıyorum.”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


2) Çocukken çok fazla zorbalığa uğradı.

Güney Afrika’da büyüyen Musk’a sınıf arkadaşları tarafından oldukça zor zamanlar yaşatıldı. Öyle ki 41 yaşındayken burnunda oluşan deviasyonların düzeltilmesi için ameliyat oldu.

3) 1984 yılında bir video oyunu tasarlayıp sattı.

“Blastar” adını verdiği bu oyun kaynak kodunun dergide yayımlanmasıyla Musk’a 500 dolar kazandırdı. Oyundaki amaç kitle imha silahları ile dolu bir uzaylı gemisini yok etmekti. 2015 yılında Google yazılım mühendisleri oyun kodunu HTML5’te çalışabilecek hale getirdi. Musk 12 yaşında yazdığı bu oyun için şöyle diyor:

“Önemsiz ve sıradan bir oyun olsa da Flappy Bird’ten iyidir.”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


4) Üniversitedeyken harçlığını çıkartmak için partiler düzenliyordu.

Pensilvanya Üniversitesi’nde okurken, doğuştan gelen bir girişimci yönü olduğunu gösteren Musk ev partileri düzenleyerek kirasını çıkarıyordu. 10 yatak odalı bir dernek evinde yalnızca bir ev arkadaşıyla kalan Musk, her şeyi kontrol altında tutmak için partilerde ayık kalıyordu. Hatta bir keresinde annesi Maye giren çıkanı kontrol amaçlı kapıda çalışmıştı.

5) Stanford Üniversitesi’ni kayıttan 2 gün sonra bıraktı.

1995 yılında Stanford Üniversitesi’ne Fizik okumak için kaydolmuştu. Ancak iki gün içerisinde internetin toplumu değiştirmek için çok daha büyük bir gücü olduğuna karar veren Musk, Zip2’yu kurmak için okulu bıraktı. 1999 yılına kadar devam eden Zip2, internet gazetelerine rehber ve harita sağlayan bir şirketti.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


6) 5 oğlu var.

Musk’ın eski eşi Justine Wilson’dan 5 oğlu var. İkizleri Griffin ve Xavier 2004’te, üçüzleri Damian, Saxon ve Kai ise 2006 yılında doğdu. 2002 yılında doğan Nevada ismindeki oğulları ne yazık ki 10 haftalıkken vefat etmiştir.

 7) Tony Stark’ın gerçek versiyonu desek yanlış olmaz.

Musk, Iron Man serisindeki Robert Downey Jr.’ın karakteri Tony Stark’ın ilham kaynağıydı. 2007 yılında Musk ile SpaceX genel merkezini gezen Downey Jr “erişilebilir eksantriklik” olarak nitelendirdiği bazı şeyleri yakaladı. İlk Iron Man filmi çıktığında, yönetmen Jon Favreau Musk’ın Downey’nin karakterinin yorumuna ilham verdiğini söyledi. Musk, Iron Man 2’de küçük bir rol bile aldı.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


8) Bir keresinde iflasın eşiğine geldi.

2008’de gelen büyük kriz ve eşi Wilson’dan boşanıyor olmanın pahalı faturası dolayısıyla Musk zor günler geçirmeye başladı. Arkadaşlarından aldığı borçlar ile geçinen Musk son 35 milyon dolarının tamamını Tesla’ya yatırdı. Neyse ki durumlar şimdilerde düzgün; Forbes’e göre Tesla bugün 33.4 milyar dolardan fazla değere sahip.

9) James Bond arabalarından birine sahip.

2013’te Musk bir açık artırmada 866 Bin dolara 1977 yılında çekilen James Bond filmi “Beni Seven Casus”taki denizaltı arabasını satın aldı. Gerçekten denizaltına dönüşmediğini öğrendiğinde hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Musk, Teslanın elektrik güç aktarımı ile aracı geliştirmeye ve gerçekleştirmeye çalıştığını söylüyor.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


 10) The Big Bang Theory dizisinde konuk oyuncu oldu.

Elon Musk, 2015 yılında The Big Bang Theory’nin 9. Sezon 9. Bölümüne konuk oyuncu oldu. Sahnede, Musk ve Howard şükran gününde bir aşevinde bulaşık yıkarken karşılaşıyor. Yaklaşık 2 dk süren sahne ikilinin yarısı yenmiş bir balkabağı turtasını paylaşması ile kapanıyor.

11) Mars’a atom bombası göndermeyi teklif etti.

2015 yılında Stephen Colbert ile Late Show’a katılan Musk, Mars kolonileşmesi ile ilgili fikirlerini anlattı. Mars’ın eninde sonunda dünya benzeri bir gezegene dönüştürüleceğinden bahseden Musk, gezegenin biraz ısıtılması gerektiğini söyledi.

“Bunu yapmanın hızlı ve yavaş yolu var. Hızlı yolda, gezegenin kutuplarına termonükleer silahlar bırakılır. Böylece nükleer füzyon ile Mars’a yakın 2 güneş oluşturulabilir.”

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


12) Başarısının sırrı temiz olmak.


13) Yapay zekanın insanlığın varoluşuna en büyük tehdit olduğuna inanıyor.

Elon Musk, Yapay Zeka konusuna inanılmaz derecede temkinli yaklaşıyor.Kendisi yapay zekanın insanlardan daha güçlü olabileceğinden ve böylelikle insan neslinin tükenmesine neden olacağından korkuyor. Musk bu konuda yalnız değil, Bill Gates ve Stephen Hawking gibi isimler de benzer korkuları taşıyor.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


14) Oldukça kötü bir mizah anlayışına sahip.

Konu mizah olunca Musk şaşırtıcı derecede müstehcenleşebiliyor. Örneğin Tesla Model 3’e isim verilirken Musk aslında onu Model E olarak isimlendirmek istemişti. Eğer böyle yapsaydı arabaların modelleri S, E ve X olacaktı.

15) Günde 12 bardak diyet kola ve biraz kahve tüketiyordu.

2007 yılında, haftada 100 saat boyunca çalışmaya odaklanabilmek için günde 8 kutu Diyet Kola ve birkaç bardak kahve tükettiğini söylüyor Musk. Her şeyin çok çılgına döndüğünü ve artık çevresel görüşünü kaybettiğini düşünmeye başlayan Musk neyse ki bu gidişe bir dur demiş.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bonus: Eğer Twitter isminizi “Elon Musk” olarak değiştirirseniz Twitter hesabınız kilitlenecektir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/