Uzay Şirketi ile Elon Musk’ın Önemli Rakiplerinden Biri Olan Türk Çift: Eren ve Fatih Özmen

Kendilerinden çok şirketlerinden söz ettiren bir Türk çifti tanıyacağız bugün; Eren Özmen ve Fatih Özmen.
Özmen çiftinin Sierra Nevada Corporation (SNC) adında bir uzay şirketi var. Bu şirket NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte çalışıyor. Bunun dışında dünyanın en yenilikçi 10 şirketi arasındaki yerini de almış durumda. Özmen çifti 1963 yılında Nevada’da kurulan Sierra Nevada Corporation’ı 1994’te satın aldı. Satın aldıklarında ise şirkette yalnızca 20 kişi çalışıyordu. Bu şirket şu an üç bin çalışanı olan, ABD’nin 18 eyaletinde, Türkiye’de, İngiltere’de, Almanya’da ve bunlar da dahil olmak üzere 34 farklı ülkede faaliyet gösteren, çok uluslu bir şirket.
Eren Özmen, uzay şirketleri rekabetine Elon Musk, Mark Cuban, Jeff Bezos’un ardından, dördüncü sırada girdi. Bu yarışa SNC Dream Chaser adını verdiği bir uzay aracı ile katıldı.


650 milyon dolara mal edilen Dream Chaser, astronotları yörünge içerisine göndermek için geliştirilmiş ve tekrar kullanılabilir bir uzay aracı.

650 milyon dolarlık maliyet ise SNC’nin 300 milyon dolar, NASA’nın 350 milyon dolar koymasıyla toplanmış.
Dream Chaser 2013 yılındaki ilk uçuşunda biraz hayal kırıklığı yaşattı. Bu yarışta pek de başarılı olamayacağı düşünüldü.

2013 yılı Ekim ayında 12.500 fit yükseklikte bir helikopterden bırakıldığında ilk uçuşunu gerçekleştiren Dream Chaser’ın iniş esnasında mekanizması arızalandı. Sonrasında araç uçak pistinin dışına savruldu. Bir yıl sonra, NASA SNC’nin uzay aracını es geçti, Boeing ve SpaceX’i milyarlarca dolarlık sözleşmelerle ödüllendirdi.


Ciddi miktarda maddi kayıplar yaşandı. Fakat Özmen çifti bu yarıştan çekilmeye pek de niyetli değil. Tekrar harekete geçiyorlar.

Uzay sektörü SNC’ye karşı küçümseyici bir tutum içine girdi. Bu tavrın üstüne SNC, NASA’ya yeni bir teklif götürdü Teklif Dünya’dan uzaya ve uzaydan Dünya’ya yemek, su, bilimsel materyaller taşıyan bir uluslararası bir uzay istasyonu kurmaktı. Bu teklif NASA tarafından olumlu karşılandı. Şimdi ise Sierra Nevada ve rakipleri, Orbital ATK ve SpaceX 14 milyar dolarlık bir sözleşmeyi paylaşacaklar.
Şu an üretimi devam eden bu insansız kargo aracının adı da yine Dream Chaser olacak. İsim konusundaki bu tutum da aslında Özmen çiftinin bu yarışta ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor.


Dream Chaser’ın 2020 yılının Eylül ayında uzaya gönderilmesi planlanıyor. 2024 yılına kadar 6 görevini tamamlarsa şirkete 1.8 milyar dolarlık bir gelir sağlayacak.

Dream Chaser’ın atılacağı bu görevin bir başka artısı da rakiplerini daha iyisine ulaşmaları için motive etmesi olacak. Bu da tüm dünya için oldukça faydalı.
“Uzay bizim için sadece iş olmaktan çok daha ötede”

Fatih Özmen bu cümle ile tutkuları olan ‘uzay’a ne kadar bağlı olduklarını anlatıyor. Eşi Eren Özmen ise bu cümle üzerine şunları söylüyor:

“Biz küçükken, siyah beyaz televizyondan, dünyanın bir diğer ucundaki insanların aya inişini izlerdik ve tüylerimiz diken diken olurdu. İlham verici görüntülerdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyanın geri kalanı ile karşılaştırınca kadınların ne kadar çok şey başarabildiklerine bakın. Ben de bu kadınlardan biri olduğumu düşünüyorum ve bunun benim dünyaya bırakacağım miras olduğunu düşünüyorum”

Kaynak 1,2
Kategoriler: Başarı, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/