9 Başarılı Girişimciden Korkunuzu Yenip Gerçek Potansiyelinizi Ortaya Çıkarmanız İçin 9 Farklı Yol

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Her insanın korkuları vardır. Önemli olan ise korkularınızla nasıl yüzleştiğinizdir. Her girişimci bunu farklı bir yoldan başarıyor. Siz de dünyaca tanınmış girişimcilerden ilham alarak kendi yolunuzu çizebilirsiniz.

1) Korkunuzu görmezden gelmeyin. Sizi hırslandırmasını sağlayın.

(Ed Mylett, Yazar, Arete Syndicate Kurucu Ortağı) 
Korku doğanın bizi tehlikeye karşı uyarma şekli, mükemmel bir şey. Bir aslan sizi kovalarken farkındalık ve performansınızı en üst seviyede tutuyor. En büyük korkum yapabileceğimin en iyisini yapamamak değil. Hayattaki fırsatları kaçırmaktan korkuyorum. Hayalimde iki senaryo var. Öldükten sonra olabileceğim insanla tanışıyorum. Birincisi cennette ve ikizim diğeri ise cehennemde ve adeta iki yabancıyız.
Bu korkuyu bilerek yarattım çünkü korkuyu bir motivasyon aracı olarak kullanabileceğimize inanıyorum. Bir karar verdiğimde bu kararın beni olmak istediğim insana yaklaştırıp yaklaştırmayacağını soruyorum. Telefon aramalarından tutun spora gitmeme kadar yaptığım her şey o korkudan kaynaklanıyor. Korkularımın üstesinden gelmek istemiyorum çünkü bunu yaparsam o motivasyonu kaybedeceğim.
2) Kendinize korkmasaydım ne yapardım diye sorun.

(Jean Case, Yazar, Case Foundation CEO’su, National Geographic Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı, Early Mountain Vineyards Sahibi)
Kariyerimin ilk yıllarında General Electric’teki garanti bir işi bırakıp bir startupta çalışmaya başladım. Diğerleri her şeyi riske attığım için çıldırdığımı düşündü ve kendimden şüphe ettim. Yine de aklımdaki şeyi yapıp AOL’a katıldım. İnternet devrimine büyük katkımız oldu ve pek çok hayat değiştirdik. Bu dünyada hiçbir şeye değişmeyeceğim bir tecrübe.
Korkusuzluk korkunun yok olmasından çok onun üstesinden gelmek demek.


3) Korkunuzu “Hackleyin”

(Dave Asprey, Girişimci, Biyohack Kavramının Mimarı, Bulletproof kurucusu ve CEO’su) 
Korku mantığınızı öldürür. Bu duygu hayatta kalma mekanizması ile çalışır ve korku ile tetiklenir. Atalarımız için korku bir kaplan tarafından yenmek ya da ölmek demekti. İnsanlar evrimleşti ve bu başarısızlık korkusu bize miras kaldı. Başarısızlık korkusu başarısızlığa sebep olup bir döngü oluşturuyor.
Korkuya teslim olmak yerine onu hacklemeliyiz. Korku tüm olumsuz duyguların temelidir. Pozitif duygular ise güvenden gelir. Bunu fark ettiğinizde duygularınızı dönüştürebilirsiniz. Bedeninize başarısızlıktan korkmamayı öğretebilirseniz başarmak için ihtiyacınız olan enerjiyi serbest bırakmış olacaksınız.
4) Farkındalıkla yaşamayı seçin.

(Jessica Mead, EpekData ve BrandLync Kurucu Ortağı) 
En büyük korkum 10 yıl önceye bakıp hayatımda yaşım dışında hiçbir şey değişmediğini fark etmek. Bunu ailemdeki herkesin en iyi versiyonunu gerçekleştirmesi için bizi motive eden bir araç olarak görüyorum. İçimizden biri vazgeçmek istediğinde amacımızı tekrar hatırlatıyorum.Ailemi potansiyellerine ulaşmaları için önlerine bir örnek koyarak cesaretlendiriyorum. Açık fikirli bir şekilde dinleyerek önyargılarımdan arınmaya çalışıyorum. Sadece kendim olmama izin veriyorum. Hepimiz bu seçimi yapabiliriz sadece cesaret istiyor. Ben anın farkında olarak yaşamayı seçiyorum.


5) En büyük korkunuz düşündüğünüz kadar kötü değil.

(Jeremy Harbour, Unity Group ve Harbour Club kurucusu ve CEO’su) 
İlk işime 14 yaşımda başladım. 18’imde işim iyi gitmiyordu. Bunalmıştım, uykusuzluk çekiyor ve kötü kararlar veriyordum. En büyük korkum ise başarısızlıktı. İş yerini kapattığımda bu korku gerçeğe dönüştü ama beni öldürmedi. Tam tersine o gece hayatımdaki en rahat uykumu aldım.
İlk işime 14 yaşımda başladım. 18’imde işim iyi gitmiyordu. Bunalmıştım, uykusuzluk çekiyor ve kötü kararlar veriyordum. En büyük korkum ise başarısızlıktı. İş yerini kapattığımda bu korku gerçeğe dönüştü ama beni öldürmedi. Tam tersine o gece hayatımdaki en rahat uykumu aldım.


6) Tek başınıza yola çıkmayın.

(Mark Moses, CEO Coaching International kurucusu)
15 yıl önce 3 yaşında olan oğluma beyin tümörü tanısı kondu. Şüphesiz bu hayatımda yüzleşmem gereken en korkunç gerçekti. Kendimi eve kapatmanın beni kurtaracağını düşündüm. Gardımı düşürdüğümde korkumu nasıl kontrol edebileceğimi buldum. İki acil ameliyat ile oğlumun hayatını kurtardılar ve o şimdi 18 yaşında.
Bazen koruma mekanizmamız bize yapmamamız gereken şeyleri yaptırıyor. Baş etmesi zor görünen bir korku ile yüzleştiğimizde şaşırıyoruz. İçimizdeki çözümü bulmak için dikkat dağıtıcı her şeyden kaçmayı deniyoruz. Çoğu durumda cevabı içimizde bulamıyoruz. Korkuyla yüzleşmenin tek başımıza başaramayacağımız bir şey olduğunu kabul edip ihtiyacımız olan insanlarla birlikte olmamız gerekiyor.
7) Korkunun ardındaki fırsatlara bakın.

(Keri Shull, Keri Shull Team Kurucusu) 
Babam ben doğmadan annemi terk etmişti. Kaderimi seçmeyi her şeyden çok istiyordum. Diğer yandan da özgürlük olmadan yaşamaktan çok korkuyordum. Bu hem kişisel hem profesyonel açıdan benim için bir zorluktu.
Korkumun hayallerimin gerçekleşmesini sağlayacak kararlar almamı engellediğini fark ettim. Şimdi korkuyu hissettiğimde kendime bu korkuyla yüzleşsem ne olur diye soruyorum. En önemli şey iç sesini susturup korkunun ardındaki olasılıkları dinlemek. Bu beceri olmadan hayatımdaki hiçbir şey mümkün olmazdı. Peki sizi durduran ne?


8) Korkunuzla yüzleşin.

(Tom Shieh, Crimcheck CEO’su)
Genç bir girişimci olarak en büyük korkum iş hayatında başarısız olmaktı. Başarıyı yakaladıktan sonra ise onu kaybetmek oldu. Bir insan yüzünden milyonlar kaybettiğimde bu korkum gerçek oldu. Zamanla acıyı atlatınca dersimi anladım. En çok korktuğun şey bile düşündüğün kadar kötü değildi. En büyük korkunla yüzleştiğinde bunu daha iyi anlıyordun.
Finansal bir çöküşün eşiğinde bile bu durum beni öldürmüyordu. O gün yoğun çalışmaktan çekinmediğim için maddi sıkıntılardan asla korkmamam gerektiğini anladım. İyimser düşünerek her zaman üretebiliriz. Hatta daha tecrübeli, bilgili ve güçlü olduğumuz için daha hızlı gelişiriz. Korkusunun küllerinden doğanlar yeni tutkusunu, amacını ve güvenini rahatlıkla bulacaktır.
9) Soru sorun.

(Ashley Alderson, The Boutique Hub kurucusu ve CEO’su)
Korkuyu tespit edebilmek için soru sormam gerektiğini öğrendim. Beni bunu yapmaktan alıkoyan şey ne? Gerçekleşirse ne olur? Bundan nasıl iyi sonuçlar doğabilir? Bunu nasıl görmezden gelirim? Peşinden gitmezsem neyi kaçıracağım? Bu soruları sorarak en büyük korkumun ne olduğunu keşfettiğimde onun hayalimdekinden çok daha küçük olduğunu fark ediyorum.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/