Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates Gibi İsimlerden Kitap Okumanın Önemi

 “5 yıl sonra olacağın kişi, okuduğun kitapların ve yanında bulunduğun insanların doğrultusunda şekillenecek.”

Son zamanlarda gördüğümüz en popüler ve en çok paylaşılan sözlerden biri. İnsanlar konusunu bilemeyiz ama konu kitaplar olunca bu sözü destekleyen başarılı insanları rahatlıkla bulabiliyoruz. Dünyanın en başarılı insanları, kitaplardan tahmin ettiğimizden daha fazla besleniyor. Bill Gates, Steve Jobs, Elon Musk, Warren Buffet gibi başarılı insanlara bakacak olursak, zamanlarını çok doğru kullandıklarını görebiliriz. Başarılı oldular çünkü; ömürleri boyunca öğrenmeye devam ettiler, ediyorlar.
Warren Buffett

Dünyanın en başarılı iş adamı, yatırımcısı ve hayırsevelerinden olan Warren Buffet der ki:

“Ne kadar öğrenirsen, o kadar kazanırsın.”

Her gün, 5 saat kitap okumasıyla ünlü. Genelde alanı ile ilgili kitaplar okusa da büyük bir roman tutkunu.
Bill Gates

Microsoft’un kurucusu, haftada en az 1 kitap bitirmeyi kendine şart koşmuş ve genelde kurgudan uzak; iş hayatı, bilim ve mühendislik ile ilgili kitapları okuyor. Nadir de olsa kendini romanlara kaptırıyor, ancak onun için öncelik, yaşadığı dünyaya olan merakına cevaplar aramak.


Elon Musk

Ortada ne Tesla, ne de PayPal varken; Elon Musk kendini ve ufkunu bilim kurgu okuyarak geliştirirdi. Gençliğinde, günde 10 saate yakın bilim kurgu romanları okuduğunu söylüyor.
Bir röportajında, daha 9 yaşındayken Britannica Ansiklopedisini (Dünyanın en büyük genel kültür ansiklopedisi) bitirdiğini söyledi.Kendisine roketler hakkında nasıl bu kadar bilgi sahibi olduğu sorulduğunda ise verdiği cevap çok net:

“Çok fazla kitap okuyorum.”

Elon Musk’ın hayatında onu en çok etkileyen 13 kitabın listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Mark Zuckerberg

Facebook’un CEO’su kendi Facebook gönderisinin birinde, artık 2 haftada 1 kitap bitireceğini söyledi. Genelde inanç tarihi, farklı kültürler ve teknoloji ile ilgili okuyan Zuckerberg kitaplar hakkında şunları söylüyor:“Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi ve kendinizi o konuya, günümüzün birçok medyasından çok daha derin bir şekilde kaptırmanızı sağlıyor. Medya diyetimin çok daha fazlasını kitap okumaya doğru kaydırmak için sabırsızlanıyorum”


Oprah Winfrey

Talk show sunucusu denince akla ilk gelen isim olan Oprah Winfrey, program yapımına başladığından beri izleyicilerine kitap okuma alışkanlığını aşılamaya çalışıyor.
Oprah için kitap okumak bir bireyin kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri ve zihni özgür bırakan bir aktivite. Kendisine verilenin ötesini görme yeteneğinin kitaplar sayesinde geliştiğini söylüyor. O da büyük bir kurgusal hikaye tutkunu.Peki kitap okuma alışkanlığı ve kültürü nasıl edinilir?
Bu sorunun cevabına yönelik bir başka içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/