Türk Bilim İnsanı Canan Dağdeviren’den Sindirilebilir Sensör Mucizesi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Türk bilim insanlarının imza attıkları başarıları size aktarırken gururla dolarak basıyoruz klavyenin tuşlarına. Yine gurur dolu bir içerikle karşınızdayız.
1985 İstanbul doğumlu genç bilim insanımız Canan Dağdeviren, birlikte çalıştığı Giovanni Traverso ile yaptığı çalışma sonucunda bilim dünyasında önemli bir gelişmeye imza attı. MIT ile Brigham and Women’s Hospital’ın ortak araştırmasının meyvesi olarak, ilk sindirilebilir sensör bulundu.
Esnekliği sayesinde katlanabilen ve katlandığında 1 cm, açıldığında ise 2.5 cm boyutunda olan sensörler, içerdiği kapsüllerin erimesi sonucu mide duvarına veya bağırsağa yapışabiliyor. Mide rahatsızlıkları, yeme düzeni ve ilaç takibi konusunda hayati bilgilere ulaşabilen sensörler, doktorların hasta takibi konusunda önemli veri kaynağı olacak.
Gurur kaynağımız Dağdeviren, “İlk kez, esnek ve piezoelektrikli bir cihazın midede mekanik veya elektrik bozunmaya uğramadan iki güne kadar kalabildiğini gösterdik” diyerek buluşun öneminden bahsetti. Cihazı bataryaya ihtiyaç duymayan bir hale getirerek güvenliğini arttırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Tebrikler Canan!

Kategoriler: Başarı, Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/