Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler
22 Şubat 2019
Mekatronik Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Mekatronik Mühendisliği’nin tanımı, yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Alperhan Bay tarafından cevaplandı

mekatronik mühendisliği

Mekatronik Mühendisliği nedir?

Mekatronik mühendisliği; makine-elektronik yazılım alanlarını bünyesinde barındıran multidisipliner bir çalışma alanına sahip mühendislik dalıdır.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Temel mühendislik bilimlerine ilgili olan ve çalışma disiplinine sahip sabırlı bireyler başarılı olabilir.

Mekatronik Mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Herhangi bir sistem tasarımında en baştan son aşamaya kadar ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Örneğin robotik sistemlerin tasarlanması, işlevsellik için gerekli iyileştirmelerin yapılması ve bakımı üzerine çalışabilirler.Analiz, simülasyon çalışmaları ve iyileştirmelerin yapılabilmesi için bir çok bilgisayar programına hakim olması gerekir. Genel olarak ar-ge ve inovasyon üzerine çalışırlar.

Mekatronik Mühendisliği'nde hangi dersler verilir?

Termodinamik, C ve C++ programa dilleri, robot mühendisliği, mantıksal devre tasarımı, otomatik kontrol, endüstriyel otomasyon,haberleşme sistemleri...

Bölümün zorlukları nelerdir?

Bölüm itibariyle farklı disiplinlerden ders almak bir hayli zorlayıcı. Örneğin sabah C++ programlama dersinden çıktıktan sonra Analog elektronik dersi almak ve sonrasında da Statik dersi almak bir hayli kafa karıştırıcı. İlk yıllarda bu tempo yorucu olsa da ilerleyen dönemlerde alınan derslerin içeriği bu üç alanı kapsar nitelikte oluyor ve alışıyorsunuz :)

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Genel olarak savunma sanayi ve otomasyon sistemleri üzerine çalışan şirketlerde iş bulması daha kolaydır. Ancak elektronik , yazılım ve makine-imalat çalışma alanlarında da iş ve staj imkanı bulabilirler.

Mekatronik Mühendisliği'nin geleceği nedir?

Geleceğin mesleği diye tabir edilen bölümlerin başında gelir. Günümüzde ve yakın gelecekte, makineleşmenin artışı gözlenmektedir. Hayatı kolaylaştırmaya yönelik yapılan çalışmalar bir çoğu mekatronik sistemlerdir. Sorunlar ve aşılması gereken problemler olduğu sürece mekatronik mühendisliği varlığını sürdürecektir.

Mekatronik Mühendisliği yeni mezunları ne kadar maaş alıyor?

İyi bir ortalamaya sahipseniz savunma sanayi ve kurumsal firmalarda 4-6bin TL aralığında maaş alabilirsiniz. İyi bir ortalamaya sahip değil ama beceriye sahipseniz de 3-5bin TL aralıklarında maaş alma şansınız vardır.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Lisans mezunu birisi için yurt dışında iş bulma imkanı kolay olmayacaktır. 1-5 yıllık bir tecrübeye sahipseniz yurt dışında çalışma ihtimaliniz daha da artacaktır. Genel olarak yurt dışında çalışmak ve orada yaşamak için master ve devam etmek istiyorsanız doktora programlarını tamamlanmasını bölüm hocalarımız öneriyorlar.

Mekatronik Mühendisliği mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

İnsansız Hava Araçları, Elektrikli Araçlar, Otomasyon Sistemleri, Otonom Sistemler, Savunma Sanayii, Endüstriyel Tasarım, Yazılım, Robotik

Sizin için hazırladığımız tercih robotuna buradan⇗ ulaşabilirsiniz

0

Yorumlar (1)


arrow_upward