Eğitim İçin Hayatı Pahasına Savaşan Kadın: Malala Yousafzai

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

12 Temmuz 1997’de Pakistan’da doğdu Malala Yousafzai. Malala adını o tarihte eğitimci babası Pashtun kahramanı olan Malalai isminden esinlenerek koydu. O günden sonra da Dünya ve Pakistan için Malala, bir umut ışığı ve güç kaynağı oldu…
2009 yılında Pakistan’ın başına Taliban geçene kadar her şey normal seyrinde ilerliyordu. Fakat Malala 12 yaşındayken ülkesinde birçok şey değişmeye başlamıştı. Bunlardan biri de eğitim sistemiydi. Kızların okula gitmesi yasaklanmıştı. Bu yasak kararının karşısında sessizce oturmak yerine savaşmayı tercih etti Malala Yousafzai. Kendisi ve ülkesi için doğru olanı istiyordu.
O günlerde duruma sessiz kalmamasıyla BBC’nin dikkatini çekti ve “Pakistanlı Kızın Günlüğü” takma ismiyle BBC’de bir blog yazmaya başladı. Bununla kalmadı yaşı 12 olmasına rağmen evleri okulları kapı kapı dolaşarak eğitim hakkını savunmaya devam etti. Yine o yıllarda New York Times’ın onun hakkında hazırladığı bir belgeselle de BBC yazarı olarak ifşa oldu.
Taliban, ülkesinde gelişen olaylara sessiz kalmayan bu kızı susturmak istiyordu. Bir gün okula giderken de otobüsü militanlar tarafından durduruldu. Militanlar, Malala’yı boynundan ve başından vurdular. Belki de hikaye asıl burada başladı. Çünkü Malala Yousafzai gerçek bir savaşçıydı ve mucize eseri kurtulmuştu.
Tedavi için İngiltere’ye gönderildi ve tam 6 ay sonunda yeniden dimdik ayaktaydı. O hastane de yaşam savaşı verirken de ülkesinde farkında olmadan değişimin yanan ateşi olmuştu. Halk iki milyondan fazla imza toplayarak zorunlu ve ücretsiz eğitim kanun tasarısını mecliste onaylattı.
2013 yılında Birleşmiş Milletler de yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi Malala:

“Teröristler benim ideallerimi değiştireceklerini, isteklerimden vazgeçeceğimi zannettiler ama benim hayatımda şunun dışında hiçbir şey değişmedi: Zayıflık, korku ve umutsuzluk öldü. Kuvvet, güç ve cesaret doğdu”

2014 yılında yani henüz 17 yaşındayken de Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi olan Malala, ödülden kazandığı bir milyon dolarlık ödülünü de Pakistan’da bir okul yaptırmak için bağışladı.
20’li yaşlarında yazdığı “Ben Malala” kitabı ile de savaşmaya adeta şu sözleriyle devam ediyor:

“Kitaplarımızı ve kalemlerimizi elimize alalım. Onlar bizim en güçlü silahlarımız. Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem tüm dünyayı değiştirebilir”

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/