Time Dergisi Yılın En İyi Filmlerini Belirledi: Türkiye’den ‘Kedi’ İlk 5’te

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

Time Dergisi her yıl “Yılın En İyi Filmleri” listesi yayınlıyor. Bu yıl bu listeye bir Türk filmi girdi. Ceyda Torun’un yönettiği “Kedi” isimli belgesel film listenin beşinci sırasında yer aldı.

Ceyda Torun’un yönettiği belgesel film İstanbul kedilerini konu alıyor.

İstanbul’un sokaklarında yaşamaya çalışan kedileri konu alan ve Amerika’da tüm zamanların en çok izlenen Türk filmi olarak da lanse edilen belgesel film, Türkiye’de 9 Haziran 2017’de vizyona girmişti.
Time Dergisi’nin hazırladığı ‘Yılın En İyi Filmleri Listesi’ şu şekilde:

1) The Post

1970’lerin başında The Washington Post’un araştırmacı gazetecileri, Amerika Birleşik Devletleri’nin Vietnam’a 25 yıldan uzun süredir yaptığı müdahaleleri gösteren çok gizli belgeleri ele geçirmişlerdir. Bu belgeler devlet sırrı niteliğindedir ve yayınlayıp yayınlamama kararı, gazetenin genel müdürü Katherine Graham (Meryl Streep) ve genel yayın yönetmeni Ben Bradlee’ye (Tom Hanks) kalmıştır. Belgeleri yayınlayan gazete, müthiş bir sansasyon yaratır, ancak Graham ve Bradlee Amerikan devletini karşılarına almıştır ve hapse dahi girmeleri artık söz konusudur.
The Post filminde, 1971’de ABD’de büyük ses getiren ‘Pentagon Belgeleri’ skandalı konu edildi.

2) Lady Bird

Sacramento’da yaşayan, kendine ‘Uğur Böceği’ adını takmış liseli Christine McPherson (Saoirse Ronan) lisedeki son yılında hayatıyla ilgili birçok kritik kararın eşiğine gelmiştir. Büyüme sancıları, okulda hem akademik, hem sosyal olarak yaşadığı zorluklar ve yaklaşan üniversite tercihinin yanında annesi Marion’la (Laurie Metcalf) yaşadığı gelgitli ilişki ‘Uğur Böceği’ni strese sokmaktadır. Annesinin California’da kalmasına yönelik tüm ikna çabasına rağmen oradan uzaklaşmak, New York’ta bir üniversiteye gitmek istemektedir.

3) The Lost City of Z

İngiliz kaşif Percival Fawcett (Charlie Hunnam), Brezilya’da Amazon havzasında, balta girmemiş ormanların arasında daha önce var olduğu bilinmeyen kadim bir medeniyetin izlerine rastlamıştır. Ancak gelişmiş bir medeniyet bulduğuna tüm kalbiyle inanması, bilim çevrelerinde farklı tepkiler alır. Nitekim bulgularının gelişmiş bir medeniyete değil, vahşi bir topluluğa ait olduğuna inananlar da az değildir. Fawcett, eşi Nina, oğlu Jack ve yaveri Henry’nin desteği ve yardımıyla, Z adını verdiği kayıp şehri bulabilmek için her şeyini ortaya koyacaktır.

4) Personal Shopper

Hayatını Paris’te ünlü modacı Kyra’nın (Nora von Waldstätten) kişisel alışveriş danışmanlığını yaparak sürdüren Maureen’in (Kristen Stewart) bu şehirde kalması için geçerli bir sebebi vardır: ikiz kardeşi Lewis’le birbirlerine verdikleri söz… İçlerinden kim önce ölürse diğerine gittiği yerden bir işaret gönderecektir. Lewis burada kalp krizinden ölmüştür ve aynı genetik rahatsızlığa sahip Maureen de bu işareti beklemektedir. Günün birinde kim olduğunu bilmediği birinden almaya başladığı mesajlar, giderek rahatsız edici bir hal almaya başlayacaktır.

5) Kedi

Bu belgesel filmde Ceyda Torun, İstanbul’un sokak kedilerine bambaşka açılardan bakarak bu sevimli yaratıkların hayatlarımızda ne kadar büyük ve vazgeçilmez bir kapladığını bizlere aktarırken, bir yandan da elden geldiğince şefkat ve ilgi gösterdiğimiz kedilerin bizim insani yönümüzü ne kadar temsil ettiğini hatırlatıyor.
Listenin devamı şu şekilde:
6) Call Me By Your Name
7) Dunkirk
8) Faces Places
9) Get Out
10) Girls Trip
Kategoriler: Başarı, İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/