10000 Saat Kuralı ve Steve Jobs

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

10.000 saat kuralı, belirli bir beceride ustalaşabilmek için gerekli zaman dilimini belirten ünlü bir teoridir. Yani bir işte yeterince iyi olmak istiyorsanız bu uğurda en az 10.000 saatinizi harcamalısınız! Aslına bakarsanız bu teori topluluk önünde konuşmak için de geçerlidir. İnsanların çoğu iyi bir konuşmacı olmanın doğuştan gelen bir yetenek olduğunu ve bu işte asla Steve Jobs gibi kişiler kadar iyi olamayacaklarını düşünür. Oysa bu koca bir yanılgıdır. İşin aslı Steve Jobs da bir zamanlar iyi değildi; fakat iyi olmak için çok çalıştı!

1970’lerin ortalarında Steve Jobs’un ilk televizyon söyleşisinin bir videosu YouTube’da yayınlandı. Jobs söyleşi başlamadan önce gözle görülür bir şekilde gergindi ve tuvaletin yerini sordu; çünkü kusacağını sanıyordu. Yani, o da herkes gibi yolun başındayken çok heyecanlıydı ve yeterince iyi değildi.


1984’te ise Macintosh’un sunumunu yapan Jobs, tüm konuşması boyunca kürsüye tutundu ve konuşmasını önündeki notlardan okuyarak yaptı.


Ama Jobs, her yıl daha da iyileşti. Aslında her on yılda tarzında ve sunumunda önemli bir gelişme oldu. Jobs, haftalarca ve saatlerce yaptığı provalar sayesinde sonunda muhteşem bir konuşmacı oldu. Zaman içinde kendine has sunum teknikleri geliştirerek sade ve etkileyici bir tarz edindi. 2005 yılına gelindiğinde Stanford Üniversitesi’nde yaptığı ünlü diploma töreni konuşması, onun bu uzun uğraşlar ve sıkı çalışma sonucunda nasıl mükemmel bir konuşmacıya dönüştüğünün kanıtıdır.

Eğer hala onun bu ünlü konuşmasını izlemediyseniz, hiç vakit kaybetmeden izleyiciyi derinden etkileyen bu konuşmaya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.


2011’e gelindiğinde ise Steve Jobs’un sunum teknikleri; yıllarca okullarda ders olarak okutulabilecek, uğruna kitaplar yazılacak bir hale gelmişti.

Jobs, hayranlıkla kendisini izleten ve sıkılmanıza asla müsaade etmeyen muazzam bir sunum daha yaptı!


Videoları izledikten sonra “Vay canına nerden nereye!” dememek elde değil. Unutmayın kimse en başında mükemmel değildir, çalışmak ve arzu edilen şey uğruna çaba göstermek size başarıyı getirecektir. “Yapamıyorum” demekten vazgeçin, hatta bu sözcüğünü kendinize yasaklayın! Çünkü eğer gerçekten isterseniz her şeyi yapabilirsiniz.

Kaynak: TED Gibi Konuş, Carmine Gallo

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Gelişim, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/