Kararınızı Etkileyebilir: Yüksek Lisansın Kariyerinize ve Yaşamınıza Sağlayacağı 8 Avantaj

O beklediğiniz günü hayal edin. Diplomanız elinizde. Artık üniversiteden mezun oldunuz. Peki şimdiki adımınız ne olacak? Bu sorunun uzun zamandır kafanızı kurcaladığını biliyoruz. Yüksek lisans hakkında aklınızın bir köşesinde sorularınız bulunuyorsa söyleyeceklerimiz sizi ilgilendiriyor. Mezunken öğrencilik hayatını yaşamaya devam ettiğiniz yüksek lisansın hem hayatınıza hem kariyerinize büyük artıları bulunuyor. Bu avantajlardan faydalanarak gelecek planlarınıza daha hızlı ve kolay ulaşabilirsiniz.

1) İş başvurularında ön planda olursunuz.

Yüksek lisans yapmanız, CV’inizde altın gibi parlayan imzanız olacaktır. Konuya daha hakim, üzerine araştırma ve projeler yapmış olmak sizi diğer adaylardan ayırır. Görüşmeler sırasında, diğer adayların önünde yer almanız, doğal olarak işi alma şansınızı da artıracaktır.

2) Araştırma becerileri kazanırsınız.

Birçok yüksek lisans programında bilgiye sizin ulaşmanız istenir. Öğretim görevlilerinin verdikleri temel bilgileri, elde ettiğiniz veri ve teorilerle birleştirerek konuyu bütünüyle anlayabilirsiniz. Mezun olmanız için son dönemde teslim edeceğiniz tez veya proje için ciddi bir araştırma yapmanız gerekir. Araştırma becerinizi, yüksek lisans süresince alacağınız derslerle elde edeceksiniz ve hayatınız boyunca ihtiyacınız olan bilgiye en hızlı, en kolay ve en derinlemesine nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

3) Kariyerinizin henüz başındayken yönünüzü değiştirebilirsiniz.

Temel bir yön belirlemiş ama tam olarak nereye yol alacağınızı bilemediğiniz anlarda yüksek lisans ile hangi konuya merakınız ve yetkinliğiniz olduğunu öğrenebilirsiniz. Yüksek lisans henüz kariyerinizin başında, daha doğru bir rotada, sağlam bir şekilde ilerlemek için sorularınızın cevabını size sunabilir.

4) Sektörünüzle ilgili daha fazla insanla tanışabilirsiniz.

Yüksek lisans, doğru bağlantılarla tanışmak için kaçırılmayacak bir fırsattır. Sizinle aynı alanda çalışan veya çalışacak olan yeni insanlarla bir arada olmanız, Network’ünüzün gelişmesine yardımcı olacak. Hayallerinizi süsleyen o şirketten birisiyle aynı dersi alabilirsiniz. Ya da aklınızdaki projeyi anlattığınızda sizin gibi heyecanlanan kişi tam önünüzde oturuyor olabilir. Yüksek lisans, geleceğinizin iş bağlantılarını oluşturmanız için önemli bir imkan sunar.

5) Neden – sonuç ilişkisi kurarak düşünmeyi öğrenirsiniz.

Lisans hayatınızda öğrendiğiniz birçok bilginin temeline indiğiniz yüksek lisans, size neden – sonuç bağlantısını kurmayı öğretir. Standart haline gelen bir uygulamanın nasıl ortaya çıktığından başlayarak hangi teorilere dayanarak uygulandığı ve ne gibi sonuçlar doğurduğunu araştırarak öğrenirsiniz. İşinizde, özel hayatınızda, arkadaşlık ilişkilerinizde neden-sonuç odaklı düşünmek size önemli ayrıcalıklar sağlar.

6) Bilgisine güvenilen bir kaynak olursunuz.

Yüksek lisanstan mezun olduğunuzda bir diplomadan daha fazlasına sahip olursunuz. Okuduğunuz bölümde artık bir uzman olarak geçersiniz ve bu hem akademik anlamda hem de sektörel anlamda önemli bir adımdır. Bu sayede, işte ve gündelik hayatta bilgisine ve tavsiyesine güvenilen kişilerden birisi olursunuz. Takım çalışmalarının aranan ismi olursunuz çünkü yüksek lisans sırasında ekipler halinde hazırlanan projelerde sık sık yer almışsınızdır.

7) Özgüveniniz artar ve kendinizi tamamlanmış hissedersiniz.

Yüksek lisans sırasında ünlü filozof Platon’un “erdem” olarak nitelediği “bilgi” kavramıyla bir hayli içli dışlı olacaksınız. Her derste, ilerde işinize yarayacak bir ipucu ile ayrılacaksınız. Bu, işe başladığınızda özgüveninizin artmasına ve daha doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizde de, profesyonel anlamda kendi amaçlarınız doğrultusunda yol almanız ve bir şeyler başarıyor olmanız sayesinde daha mutlu olacaksınız.

8) İş hayatınızda daha hızlı yükselmenizi sağlar.

Üniversite diploması üstüne, konu üzerinde uzmanlaşarak yüksek lisans diploması almak; size önemli bir bilgi birikimi yükler. Yoğun çalışmalarınızın meyvesini kısa süre içerisinde çalışma hayatınızda hızla yükselerek toplayabilirsiniz. Konunun uzmanı ve çalışma disiplinine sahip birisi olarak üstlerinize kendinizi daha rahat gösterme şansına sahip olursunuz. Yüksek lisans, iş hayatındaki yükselmenizde doping etkisi yaratır.
Hep daha yükseği hedefleyenler ve kendini geliştirmek isteyenler için yüksek lisans, yaşanması gereken bir deneyimdir. Katıldığınız programın, size önemli bilgiler eklemenin yanı sıra hem akademik olarak hem sektörel olarak kendinizi hazır hissetmenizi sağlar.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde geleceğinize değer katacağınız farklı alanlarda, sektörle iç içe düzenlenen programlarla ve dünya standartlarındaki yüksek lisans programlarıyla⇗ uzmanlığa adım atabileceksiniz.

Girişimciliği destekleyen ve inovatif bir kurum yapısına sahip olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin yüksek lisans programları hakkında bilgiye buradan⇗ ulaşabilirsiniz.


Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/