Avrupa’nın Yapay Kalp Nakli Yapan İlk Kadın Cerrahı: Dilek Gürsoy

İlham verici bilim kadınlarından Dilek Gürsoy, Avrupa’da yaptığı yapay kalp nakli ile bir kez daha göğsümüzü kabarttı.

Cerrah Dilek Gürsoy’un Almanya’da başlayan hikayesine yakından bakalım:

İşçi bir aileden gelen Dilek Gürsoy Almanya’da doğdu. 10 yaşındayken de babasını kalp krizinden kaybetti.

“Biz hangi şart ve ortamdan geldiğimizi unutmadık. Ailemle iki odalı bir evde yaşıyorduk. Ben annem babamla bir odada, erkek kardeşim ise oturma odasında koltukta yatıyordu. Gece 00.00’da babamın çıkardığı sesi duyan erkek kardeşim bağırarak yatak odasına girdi. Biz onun bağırtısıyla uyandık. Ama babam ölmüştü. Belki hayata geri döndürülebilirdi. Fakat bilgisizdik. Annem ve kardeşim kapı komşumuz kuzenlerime koştu. Ben 10 dakika kadar babamla yalnız kaldım. Onu öperek vedalaştım. Ama ağlayıp bağırmadım. Öldüğünü, bir daha geri gelmeyeceğini anladım.”


İlkokuldaki öğretmeni, göçmen olduğu için onun lise yerine ortaokula gitmesi gerektiğini söyledi. Ancak diğer öğretmenler Dilek Gürsoy’un liseye gidebilecek kadar yetenekli olduğunu söyledi ve lise hayatı başladı.

“Birçok insan babamın kalpten ölümünün mü beni kalp cerrahı yaptığını soruyor. Bilinçli değil ama bilinçaltı olabilir. Babam çok basit bir kalp kapakçığı hastalığından gitti. Bugün bu sorun 1.5 saatlik bir ameliyatla çözülüyor.”


Bütün engelleri aşarak, tıp eğitimini tamamladı ve başarılı bir kalp cerrahı oldu. Çalışma yaptığı konulardan biri de yapay kalp üzerine oldu.

Çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmekle beraber Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın oldu.

2017 Yılında Merkel’le Görüştü ve Merkel’e “Neuss’un gururu” olarak tanıtıldı.

Dilek Gürsoy, kısa bir süre önce ise Almanya’nın prestiji yüksek ödüllerinden Victress Ödülü’ne layık görüldü.

Berlin merkezli Victress kuruluşu, 2005 yılından bu yana her yıl toplumda başarılı ve önder konumunda olan kadınlara verdiği ödülü Dr. Gürsoy’a azimli ve istikrarlı çalışmaları dolayısıyla layık gördü
.

“Bu ödül, yapay kalp ve organ nakliyle ilgili çalışmalarımı ve vizyonlarımı daha çok geniş kitlere ulaştırmamı sağlıyor. Bu da, beni ağır hastalarım, özellikle kalp nakil bekleyenler adına çok daha mutlu ediyor” — Dilek Gürsoy

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/