Domino Taşları Hedef Belirleme Konusunda Bize Yol Gösterebilir mi?

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Domino etkisini duymayanımız yoktur. Peki domino etkisinin hayatımızla ve başarımızla olan ilgisini hiç düşündünüz mü?
İnsanların amaçlarına ulaşamamasının nedeni, amaçlarına ulaşmak için çok büyük bir adım atmaları gerektiğine inanmalarıdır. Bu inanç, başlangıçtaki hedeflerinden ne kadar uzakta olduklarını görüp bunalmalarına neden olur.
Ayrıca, hedef belirleme zorunluluğunun yarattığı stres çok fazla. Stres, kaçınılmaz olarak bizi hedeflerimizin boyutlarını küçültmeye zorluyor ve potansiyelimizi görememeye başlıyoruz.
Peki amacımız, inancımızın yönlendirdiğinden farklıysa ne olur? Dominoların derinlemesine analizi bize iki tane çok güçlü ders öğretiyor:

1) Küçük bir eylem, tekrarlandığında büyük bir güç haline gelebilir.

Hollanda’da her yıl kutlanan Ulusal Domino Günü vardır. 2009 yılında bir şirket domino düşüşü ile dünya rekoru kırmaya karar verir ve 4.491.863 domino taşını dizer. İlk domino devrildiğinde -aynı eylemi tekrarlayan 4.4 milyondan fazla domino zincirleme reaksiyonu oluşur- sırasıyla tüm taşlar devrildi.
Bu gösteri inanılmaz bir keşfe yol açtı. Önemli olan bir işi yaparken tutarlı oluşumuzdu.
Hedeflerinize yönelik yaptığınız eylemlerde tutarlı olmak için çabalayın. Her gün belirli saatlerde yemek yemek gibi basit bir hedefiniz olsa bile bunu düzenli bir şekilde yapabilmek için çabalayın. Güçlü değişikliklere ve sonuçlara yol açacak kuvveti ve momentumu, tutarlılığınızla elde edeceksiniz.

“Her gün yapmak istemediğiniz bir şey yapın; bu, işinizi acısız yapmayı alışkanlık edinmenin altın kuralıdır.” -Mark Twain


2) Önemli etkileri olan küçük adımlar atın.

Başlamak için en güçlü, en zengin, en akıllı ya da en iyi olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Bu hedeflerinize daha erken ulaşmaktan kendinizi alıkoyuyorsunuz anlamına geliyor. “Gelecek hafta, gelecek ay, gelecek yıl başlayacağım” gibi mazeretlerin dışında diğer bir gerekçe ise “ne zaman başlayacağım” dır.
Domino, bize burada da bir ders veriyor. Hedefe doğru atılacak herhangi bir adım faydalıdır. Tek bir domino, kendisinden %50 daha büyük bir dominoyu yıkma gücüne sahiptir. Bunun etkileri gerçekten büyüktür. Düşünün, eğer birinci domino 5 mm daha uzun olsaydı, o zaman 13. domino bir metreden daha uzun olurdu! İlerlemeye devam ettiğimizde 29. domino Empire State Binası kadar yüksek olacaktı ve 69. domino ise aya dokunacaktı!
Bu fikri gerçek hayatımıza uyarlayalım. İlerlemiş olduğunuz adımın boyutu, ilerlemeye devam ettiğiniz sürece önemli değildir. Küçük adımlar atmaya devam edin, zaman geçtikçe eylemleriniz birbirinden etkilenecek ve dünya da sizin eylemlerinizden etkilenecek.

Editörün Notu ve Son Düşünceler

Sanırım dünyada ders çıkarabileceğimiz çok fazla şey var. Domino taşları da bunlardan birisi. Açıkçası domino taşlarından böyle bir şey öğrenebileceğimizi düşünmezdim. Ama gerçekten de attığımız küçük adımların bize neler getireceğini bilemeyiz. Bir işe başlamak için tüm hazırlıklarımızın tam ve mükemmel olmasını beklemek bahaneden başka bir şey değil. Elimizde ne varsa onlarla başlamalıyız. Zamanla kaydettiğimiz ilerlemenin bizi motive edeceğine inanıyorum.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/