WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı?

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

1 Şubat 2016 itibariyle 1 Milyar kullanıcıya ulaştığını duyuran WhatsApp Inc hakkında küçük bir araştırma yaptık ve sizin için derledik.

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 3G ya da WiFi Internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine resim, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Brian Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki kurulmuştur.article-2563513-1BAE9DAE00000578-741_634x419

Jan Koum

Jan Koum Ukrayna doğumlu bir Amerikan internet girişimcisi ve bilgisayar mühendisi. Brian Acton ile birlikte CEO’su olduğu WhatsApp’ kurdu.

Ülkedeki anti-semitist havadan yorulan aile 1992’de ABD’ye göç etti. Annesi bebek bakıcılığı yapıyor, 16 yaşındaki Koum ise okuldan sonra bir markette yerleri süpürerek para kazanıyordu. Devletten yemek fişi almak için saatlerce kuyrukta beklediği oluyordu.

18 yaşına geldiğinde programlama ile ilgilenmeye başladı. San Jose Eyalet Üniversitesi’nde eğitimini sürdürürken aynı zamanda bir güvenlik denetleyicisi olarak Ernst & Young’da çalıştı. Bu süreçte Brian Acton ile tanıştı ve kısa bir süre sonra altyapı mühendisi olarak Yahoo tarafından işe alındı. Sonraki dokuz yıl içinde, Yahoo’da çalıştı.

1997 yılında babasını, 2000 yılında annesini kaybeden Koum üniversite eğitimi tamamlamadı. 2007 yılında Brian Acton ile Yahoo’dan istifa etti.

Brian Acton

Brian Acton 1972 Michigan doğumlu Amerikan bilgisayar programcısı ve internet girişimcisi. Acton, bilgisayar bilimleri diploması ile 1994 yılında Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu. Apple Inc. ve Adobe Systems ve Rockwell International da çalıştı. 1996 yılında Yahoo Inc’in 44. çalışanı oldu

Brian Acton 2007 de Yahoodaki işinden ayrıldı ve iki yıllık bir tatil yaptı. Tatil süresince snowboard, golf ve frizbi ile ilgilendi. İki yıllık tatilin ardından önce Facebook’a sonra ise Twitter’a iş başvurusunda bulundu ancak reddedildi.koum-2

Koum 2009 yılına girildiğinde Yahoo’daki kazançlarından biriktirdiği paranın sonuna gelmeye başladığı sıralarda bir iPhone aldı.” Nasıl para kazanacağım?” diye düşünürken AppStore’un yepyeni bir endüstri yaratacağını fark etti ve Rus arkadaşlarından Alex Fishman‘a uygulama fikri olduğunu söyledi.

Koum sistemin arka planını yapabileceğini ancak bir iPhone yazılımcısına ihtiyaç duyduğunu söyleyince Rus arkadaşı Fishman, “rentacoder.com” üzerinden başka bir Rus arkadaşıyla Koum’u tanıştırdı.

İlk WhatsApp sürekli çöküyor veya takılıyorken uygulamayı sadece Koum’un Rus arkadaşları ile Brian Acton kullanıyordu.

Koum pes edip bir işe başvurmaya hazırlanırken onu durduran Acton olmuştur ve şunları demiştir:

“Şu an bundan vazgeçersen çok büyük bir salaksın demektir. Kendine birkaç ay daha şans tanı.”

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artarak 2012 yılında toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

mark-zuckerberg-jan-koum-1392903046228

Facebook tarafından 4 milyar USD nakit para, 12 milyar USD hisse senedi ve 3 milyar USD sınırlandırılmış hisse senedi karşılığında satın alınmıştır. Mark Zuckerberg’in 1 Şubat 2016 tarihli açıklamasına göre WhatsApp, Facebooka’ katıldığında bu yana iki katından daha fazla kullanıcıya ulaştı. İşte WhatsApp’ın ulaştığı son rakamlar

12604668_10153874647095011_2120389486210587170_osjdhaskjdas,

Koum 2014 yılında en fazla yedi buçuk milyar dolar tahmini değeri ile Forbes-Amerikanın En Zengin 400 Kişisi listesine 62. sıradan girmiştir.

Jan Koum şu anda Whatsapp Ceo’su ve Facebook yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyor. Koum’un hâlâ hafif bir aksanı var. Boş vakitlerinde rap dinleyerek boks dersleri alıyor. İş yerinde ise kapüşonlu ceket ve çıplak ayakla dolaşıyor. WhatsApp’in mutevazı ofisinin kapısında şirketin isminin bile yazmamasıyla ilgili olarak şunları diyor:

“Tabela koymak için bir neden göremiyorum. Sadece ego şişirmesi. Hepimiz nerede çalıştığımızı biliyoruz”

WhatsApp yatırımcısı Sequoia Capital, Tumblr’da yayınladığı bir mesajda Koum’un sohbete odaklanmasının nedenini  16 yaşında ABD’ye göç etmiş bir insanın Rusya ve Ukrayna’daki akrabaları ile bağlantıda kalma isteği olarak değerlendirmiştir.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/