Başarı İçin Alman Disiplini Şartı

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Dillere pelesenk olmuş şu meşhur “Alman Disiplini”nden bahsedelim biraz da sizlerle.”Gerçekten de işe yarıyor mu bu kadar disiplinli olmak?” derseniz, Almanların yaptıkları işlere ufak bir göz atarak kendiniz bu soruya kolayca cevap bulabilirsiniz. Peki disiplinli olmak için neler mi yapmanız gerekiyor?

İşte 5 maddede bu sorumuzun cevabı:

1) Her zaman dakik olun.

Alman disiplinin temel şartlarından biri dakik olmaktır. Geç kalmayı kendinize huy edinmeyin, gerekirse gitmeniz gereken yerlere erken gidin; fakat unutmayın ki 5 dakika bile geç kalmanız karşı tarafın sizin için olumsuz düşüncelere kapılmasına sebep olacaktır.


2) Yapmanız gereken işleri erteleyip son ana bırakmayın.

Sorumluluklarınızı zamanında yerine getirmeye özen gösterin. Son ana sıkıştırılan işler her zaman eksik ve verimsiz olur. Her ne kadar acil durumlarda zaman yönetimi konusunda size fayda sağlayacakmış gibi görünse de son anda yapılan işler genellikle baştan savma ve kalitesizdir.


3) Prensiplerinizden ve kendinizden ödün vermeyin.

Kendinizi fazladan yormayın ve yıpratmayın. Eğer saat 17:00’da işiniz bitiyorsa 17:05’te hala iş başında olmayın. Hiçbir Alman bunu yapmaz! Kahve veya yemek molalarınızı atlamayın, onlar sizi kendinize getirecek ve beyninize iyi gelecek kaliteli zamanlar. Onları zaman kaybı olarak görmekten vazgeçin.


4) Kurallara uyun.

“Kurallar çiğnenmek için vardır.” düşüncesinden hemen uzaklaşıp hayatı kendiniz için zorlaştırmayın. Yürüyen merdivende solda duranlar olmasa, metroya binmeye çalışmadan önce inenlere öncelik verilse ya da yaya geçidinde yayalara yol verilse hayat hepimiz için daha kolay olmaz mı? Almanların kurallara bu derece sadık kalmasının da belli sebepleri var elbette, çünkü kurallar çiğnenmek için değil hayatımızı kolaylaştırmak için!


5) Çalışmaktan kaçmayın.

Başarılı olmak için çalışmak zorundasınız. Hiçbir başarı emek harcanmadan elde edilmez. Kolaya kaçmak, tembellik etmek kısa vadede sizi mutlu etse bile uzun vadede büyük zararlarını görürsünüz. Ayrıca çalışan bir insan, üreten bir insandır. Bir şeyler üretmek de sizi kendinize değerli hissettirir ve bu sizin motivasyonunuzu arttırır.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/