l Tesla’nın Annesine Yazdığı Son Mektup: Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım - CEOtudent

Tesla’nın Annesine Yazdığı Son Mektup: Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Tesla’nın alternatif akımı bulmasıyla, bilimde yeni bir devri başlattığı su götürmez bir gerçektir.
Efsanevi Sırp bilimci, annesi Duka Tesla’ya birçok mektup yazmıştır ve son mektuplarında ABD’de hissettiği hüzünlerini, pişmanlıklarını ve hayal kırıklarını anlatmıştır. Türkiye’ye gelmemesi de bu pişmanlıklardan birisidir.
Yaptığı onca bilimsel gelişmeye rağmen elinde kalanların “aşağılanma ve hakaret” olduğunu belirten Tesla, en yakınındaki Lionel’in Edison’un yanına gitmesiyle kimseye güvenemediğini de yazmıştır.
Hissettiğim tek şey aşağılanma duygusu

Tesla’nın Annesine Yazdığı Son Mektup: Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım 1

“İnsanlığa hizmet ettiğim bu yıllar bana yalnızca aşağılanma duygusu ve hakaret getirdi. Son günlerde geceleri dışarıdan gelen dua eden sesler duyuyorum, ancak kapıyı açtığımda hiç kimseyi göremiyorum. Senin nasıl olduğunu bile bilmiyorum, ama iyi olmadığını biliyorum. Keşke yanımda olabilseydin..”


Tek kişi dünyayı değiştiremiyor

Tesla’nın Annesine Yazdığı Son Mektup: Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım 2

 “Aklıma yine sen geliyorsun anne, sürekli aynı hüzün ve keder içindeyim. Artık iyi olmadığında eminim çünkü yine aynı ağıtları duyuyorum, uyanıkken bile duyuyorum.”“Bilim dünyası için birçok çalışma yaptım ve hak ettikleri değeri vermek için Avrupa’ya dönmeye karar verdim. Buradaki hükümet, bizim ülkemizle aynı. Anladım ki insanlık sadece hükümetlerin elinde, tek kişi dünyayı kendi başına maalesef değiştiremiyor.”


Biri her şeyi denetliyor

Tesla’nın Annesine Yazdığı Son Mektup: Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım 3
“Bu mektubun asla eline geçmeyeceğini biliyorum ama neden yazdığımı ben bile bilmiyorum. Senden uzağa giden yolları seçtiğim için beni affet. Öldüğünün haberini aldım ama cenazene bile gelemeyeceğim. Artık kendimi bile tanıyamıyorum. Birisinin “benim” icatlarımı kontrol altında tuttuğundan eminim, keşiflerim “bana” ait değil gibi. Birisi her şeyi denetliyor ve kendine ait bir planı var.”


Türkleri seçmediğim için pişmanım

Tesla’nın Annesine Yazdığı Son Mektup: Türkleri Seçmediğim İçin Pişmanım 4

 “Türklerden uzak durduğum için üzgünüm, duyduğum sesler de bunu söylüyor. Şu an anlıyorum ki tüm bu şeyler hakkında çok daha fazla şey biliyorlar.” “Bilimde o kadar yılımı boşuna geçirmişim. Yapabilirsen orada benim kayıp ruhum için dua et anne..”


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (1) Yorum Yap

Çetin

Büyük adamdı vesselam...

/