İdeallerinin Peşinden Koşup Bataklığı Doğa Harikasına Çeviren Çift

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Bazen çevrenizdeki herkes hayallerinize bakıp imkansız olduklarını söylese de pes etmemeniz gerekir. Çünkü imkansız olduğunu düşündüğümüz şeyler aslında olmasını yeterince istemediklerimizdir. Sema-Arif Elibol çiftinin hikayesi de bizlere tam bu konuda büyük bir ders verir nitelikte.

Sema-Arif Elibol çifti 1997 yılında çevrelerindeki insanların “Burayı alırsan zarar edersin. Delirdin mi?” gibi söylemlerine aldırmadan Aydın’da 20 dönümlük bir bataklık satın aldılar ve 20 yıl pes etmeden çabalayarak bataklığı bir doğa harikasına çevirdiler.

Araziyi aldıktan sonra, Arif amca ve eşi altı yıl boyunca bataklığı kurutmak için çabaladı. Sonunda hedeflerine ulaşan çift, ördek ve balıkların yüzdüğü yapay bir göl oluşturup çevreye de meyve ağaçları diktiler.

Zarar edersin dedikleri bataklık öyle harika bir bahçeye dönüştü ki çevre illerden dahi misafirler gelmeye başladı. Artık “Arif Abi’nin Yeri” olarak anılan bahçeye gelen konuklar, gölde sandallarla gezebiliyor ve patikalarda doğa yürüyüşleri yapabiliyorlar.

Doğayla iç içe olmak için muazzam bir mekan haline gelen yer, düğün fotoğrafı çektirmek isteyenlerle de dolup taşıyor.

Arif Amca ve eşi birlikte yaz-kış, gece-gündüz demeden çalıştılar ve bataklıktan bir cennet bahçesi elde ettiler. Bir şeyi elde etmek için gereken azim ve fedakarlığın yanında birbirimize destek olmanın da çok etkili olduğunu görüyoruz bu hikayede.

Arif Amca satın alırken arazinin insan giremeyecek halde olduğunu söylüyor.

“Burası tek bir insanın bile giremeyeceği durumdaydı. İçimden ‘Ben burayı alacağım.’ dedim. Eşimi alıp geldim ve araziyi gösterdim. ‘Zor ama sen varsan ben de varım.’ dedi.”

44 yıldır evli olan çift birbirlerini her zaman desteklemişler ve imkansız denileni başarmışlar. Arif Elibol her fırsatta “Eşim olmasa başaramazdım.” diyerek bu desteğin önemini bize gösteriyor. Sema Elibol’un “O benim her şeyim. Hem iş hem hayat arkadaşım. Ne ben onsuz yaşayabilirim ne de o bensiz yaşar.” cümleleri ise çiftin aralarındaki bağın gücünü kanıtlıyor.

Şu hayatta isteyip de yapamayacağımız şeylerin sayısı o kadar az ki…

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/