10 Başarılı Girişimcinin Aldığı En İyi Tavsiyeler

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Girişimcinin yolu engellerle doludur. Her girişimci şimdilerde ne kadar başarılı olursa olsun bir zamanlar sekteye uğramış ve “Acaba doğru yolda mıyım?” diye kendini sorgulamıştır. Peki hedeflerine ulaşmış 10 başarılı girişimci bu sorgu zamanlarında nasıl tavsiyeler almışlar? Birlikte bakalım.

1) Brit Morin (Brit + Co)

Tutkunu kariyerin haline getir ve kimsenin sen dünya için iyi bir şeyler yapmaya çabalarken seni düşürmesine izin verme.


2) Luis von Ahn (Duolingo)

6 ay önce söz verdiğim bir konuşmayı yapmak istemediğime karar vermiş ve ısrarımı da dile getirmiştim. Fakat daha sonra bana söyledikleri şey aklımı başıma getirdi. “Sana bir teklifte bulunduklarında önce kendine “Eğer bu iş gelecek hafta olsa yapar mıydım?” diye sor. Eğer cevabın hayırsa o zaman kibarca reddet.”


3) Merrill Stubbs (Food52)

Nefret ettiğim bir işte çalışıyordum ve bir gün arkadaşlarımdan bir tanesi ne kadar mutsuz olduğumu görüp “Senin burada olmaman gerek, çık ve bir aşçılık okuluna yazıl, sen bunu yapmak istiyorsun hatta bunu yapmaya ihtiyacın var.” dedi.


4) Heidi Zak (ThirdLove)

Rahatlık alanınızdan çıkmaya alışın. Kendi işinizi kurmaya başladığınızda en ufak bir fikre bile sahip olmadığınız şeylerin nasıl yapıldığını öğrenmeye hazırlıklı olun. Ayrıca risk almayı öğrenin ve bir sonraki adımınızın ne olacağını bilememeye kendinizi alıştırın.


5) Tim Chen (Nerdwallet)

Bir keresinde CEO’nun biri bana karşımıza çıkan fırsatların bir grafik gibi olduğunu söylemişti. “Bir eksen senin ne yaptığını, diğer eksen ise yaptığın işi kime anlattığını gösterir.” Kariyerim boyunca yaptığım hataları düşününce de aslında bulunduğum durumdan şikayetçi olmaktan başka bir şey yapmadığımı fark ettim.


6) Harper Reed (PayPal)

İlişkilerinizi mailinizdeki giden kutunuza göre ayarlayın. Giden kutunuzda kimlere mail attığınıza bir göz atın. Çünkü genellikle konuşmak istediğiniz insanlardan destek görüyorsunuzdur ve bu yüzden onlara mail atmak istiyorsunuzdur.


7) Jennie Rips (Owl’s Brew)

Kendinize bir mentor bulmaya çalışın. Bir iş kurarken en iyi şeyin iyi bir mentor ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü sizden daha fazla şey bilen insanlardan tavsiye almak, yolunuzda ilerlerken çok işinize yarayacaktır. Hatta bazen bir mentor sayesinde beklenmedik fikirler bile üretebilirsiniz.


8) Scott Harrison (Charity:Water)

Yaptığınız her işte bir bütünlük olsun. Bir işi nasıl yaptığınız aslında ne yaptığınızdan daha önemlidir.


9) Chris Wanstrath (GitHub)

Bir keresinde biri bana “Genelde insanlar bir konu üzerinde tartışırken konunun ne olduğunu ve neden olduğunu tartışırlar.” demişti. Örneğin internet sitesi tasarlayan bir ekipte bir kısım sitenin mavi olması gerektiğini diğer kısım ise yeşil olması gerektiğini söylüyor. İki tarafta hangisinin en iyisi olduğu konusunda sonsuza kadar tartışabilirler fakat daha hedefte anlaşamadıkları için asla başarıya ulaşamazlar.


10) David Bladow (BloomThat)

Kontrolümü tamamen kaybettiğimi hissettiğim bir dönemin içindeyken yatırımcılarımdan biri bana “Bir aptal gibi davranmayı bırakırsan aptal gibi hissetmeyi de bırakırsın.” demişti. Yani basitçe düşünürsek, bir işin tüm sorumluluğunu almaya hazır olduğunuzda kendinizi aptal gibi hissettiğiniz o pozisyondan da sıyrılacaksınız.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/