Kaçınmanız Gereken Dijital Pazarlama Hataları

Digital Kafalar

Digital Kafalar

Web Tasarım, SEO, Sosyal Medya ve Reklam alanlarında hizmet veren yeni nesil dijital ajans.

Pazarlama bir markayı başarıya ulaştırabildiği gibi başarısızlığa da sürükleyebilir. Bu sebeple bir markanın başarısını etkileyen en temel unsur pazarlamadır, diyebiliriz. Markaların en çok yaptığı ve mutlaka kaçınılması gereken dijital pazarlama hatalarını sıraladık.

1-Hedef Kitleyi Tanımamak
Pazarlama yaparken mutlaka sesleneceğiniz hedef kitleyi iyi analiz etmeli, stratejinizi ona göre belirlemelisiniz. Hedef kitleniz hangi yaş grubunda, nelerden hoşlanır, ilgi alanları nelerdir? Yaş aralığı, cinsiyet, lokasyon, ilgi alanları, meslek, eğitim durumu, gelir aralığı ve beklentilere göre hedef kitle belirlemesi yapılmalıdır. Eğer hedef kitleye uygun çalışma yapılmazsa gereksiz yere bütçe harcanmış olabilir.
2-Sosyal Medyayı Kullanamamak

Sosyal medyayı etkili ve doğru kullanmak markaların rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlar. Bu sebeple sosyal medya yönetiminde yapılan hatalardan kaçınmalısınız. Öncelikle, bütün sosyal medya platformlarını aynı anda kullanmaktan kaçının. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google+, Pinterest, Linkedin gibi bütün sosyal medya mecralarında var olmak, hepsiyle tek tek ilgilenmeyi gerektirir. Başlangıçta kolay gözükse de markaların büyük bir oranı bunu başaramadıkları için hesapların çoğuyla ilgilenmeyi bırakırlar. Sosyal medyaya ayıracak vaktiniz yoksa ve sosyal medyada aktif olmak istiyorsanız profesyonel bir sosyal medya ajansı ile çalışabilirsiniz.
3-Başarısız Reklam Çalışmalarıyla Gereksiz Bütçe Harcamak
Dijital reklam çalışmaları mutlaka işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. Yanlış hedef kitle seçimi, yanlış zamanlama gibi sebepler yüzünden çok sayıda marka reklamlara boş yere bütçe harcıyor. Üstelik reklamlardan geri dönüş de alamıyor… Markalar dijital pazarlamaya ve sosyal medya reklamlarına çok fazla bütçe ayırdıklarında başarıya ulaşacağını zanneder. Ancak çok düşük bütçelerle dahi kazanç sağlanabilir. 
4-Özgün ve Yaratıcı Olmamak
Dijital medyada markalar birbirlerinin kopyası haline geldi. Yaratıcı ve özgün bir pazarlama stratejisi belirlemeyen, birbirini taklit eden markaların başarıya ulaşması bir hayli zor. Bunun yerine özgün bir konumlandırma ile adınızı duyurabilirsiniz. Orijinal ve yaratıcı olmanız yeterli. 
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/