Uyuyarak Para Kazanmanın 8 Yolu

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Finansal özgürlük, birçoğumuzun hayalini kurduğu bir yaşam tarzıdır. Peki, bu hayali gerçeğe dönüştürmek mümkün mü? Elbette! İşte uyurken bile gelir elde etmenizi sağlayacak 9 etkili strateji.


1) Bir blog oluşturun.

Pasif gelir elde etmek için belki de en popüler yol, kendi blogunuzu oluşturmaktır. Kurulumu tahmin ettiğinizden daha kolay. Yalnızca birkaç dakika harcayarak alan adınızı ve domain’i satın alarak başlayabilirsiniz.

Bundan sonra, insanların okuyup paylaşacağı, ilgilerini çekecek şaşırtıcı içerikler oluşturmaya başlayın. Örneğin, küçük işletme sahiplerine vergileriyle yardımcı olan bir muhasebeciyseniz, o zaman bu sizin blogunuz olabilir.

Aynı zamanda hakkında yazdığınız konuların popüler olduğundan emin olun. Eğer evcil hayvan aksesuarlarını çok seviyorsanız, para kazanmak için sitenizi ziyaret eden insanların yeterli olmayacağından şüphelenebilirsiniz… Ancak asla bilemezsiniz.

Başkalarının ürünlerini veya hizmetlerini sitenize ittiğiniz yer burasıdır. Bu ürünlerin veya hizmetlerin blogunuzla alâkalı olduğundan emin olun. Örneğin, bir muhasebe blogu, muhasebe veya faturalama yazılımı için bir komisyon olabilir. Bir üyeye o sitelerde kullanabileceği bir kod verilir; böylece o üye sitenizdeki bu bağlantıyı tıkladığında komisyonunuzu almış olursunuz.

Reklam satın. Eğer siteniz yeteri kadar trafiğine sahipse, reklam vermek isteyenlerin dikkatini çekecek ve sitenizde reklam vermeye başlayacaklardır. Siteniz büyüdükçe ücretler 3 rakamlı sayılara çıkabilir. Fakat dediğimiz gibi sitenizin nitelikli olması gerekir.

Sponsor bulabilirsiniz. Bu ise sitenizde reklam satmaktan biraz farklıdır. Sponsorluklarda, sponsorlu içeriğin bir kereye mahsus bir parçası ya da görünülür bir şekilde logosu bulunur.


2) Kendi bilgi ürününüzü satın.

Belli bir alanda bilgili iseniz, e-Kitaplar veya videolar gibi ürünler oluşturmaya ve bunları blogunuza satmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi yaratmak ve pazarlamak çok yorucu ve uzun zaman alabilir. Ancak bütün çalışmalar sona erdiğinde, yaptığınız işin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.


3) Telif ücreti kazanın.

Yetenekli bir müzisyen, aktör veya yazarsanız çalışmalarınızdan telif hakkı kazanabilirsiniz. Bir tasarımcı ya da fotoğrafçıysanız çalışmalarınızı stock imaj ve fotoğraf sitelerinde satışa çıkarabilirsiniz. Bir başka deyişle insanlar işinizi veya çalışmalarınızı kullandıklarında size ödeme yaparlar.


4) Bir üyelik topluluğu oluşturun.

Kendinizi bir otorite figürü olarak ispatladıysanız o zaman üye olmayanların erişemeyeceği, yüksek kaliteli içeriğe ve bilgilere aylık bir ücret ödeyerek ulaşılabilinen bir üyelik topluluğu oluşturabilirsiniz.

En başarılı örneklerden birisi, Timothy Sykes’a üyelik topluluğu aracılığıyla ayda 100.000 dolardan fazla pasif gelir sağlayan, insanların hisselerle nasıl para kazanabileceğini tartıştığı kişisel blogu.


5) Web sitelerini satın.

Bir web sitesi oluşturmak için çok zaman ve çaba sarf ettiyseniz ve de çok fazla trafik kazandıysanız Flippa gibi bir web sitesi pazarında sitenizi listeleyerek ilgili tarafa satabilirsiniz. Bu yol ile bir sürü site satın alım satımı yaparak oldukça iyi para kazanabilirsiniz.


6) Fiziksel ürünler satın.

Tıpkı bir blogda olduğu gibi fiziksel ürünler satarak pasif gelir elde etmenin birkaç yolu var. Muhtemelen en iyi bilinen yollardan biri eski, kuytu köşeye attığınız hurdalarınızı internette satmaktır.

Ayrıca Shopify kullanarak kendi eTicaret mağazasını başlatabilirsiniz. Çevrimiçi bir dükkandan sosyal medya kanallarınızda satın alma düğmelerine kadar çevrimiçi ürün satmanız için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi veren Shopify’a mutlaka bakın.


7) Hisse senetlerine veya katılım paylarına yatırım yapmak.

Bir hisseye yatırım yaparken paydaş olursunuz. Bu, karlarından bir pay almanızı sağlar. Hisselere yatırım yapmak, uzun yıllardır pasif kazanç elde etmeninin en popüler yöntemlerinden olmuştur. İnternet sayesinde de, araştırma yapmak ve hisse senetlerine kendi başınıza yatırım yapmak artık hiç olmadığı kadar kolay.


8) Bir mülk kiralayın.

Gerçek bir reklam yerleştirmek dışında herhangi bir şey yapmadan güzel ve tamamlayıcı bir gelir modeli. Airbnb sayesinde, tatilinizde evinizi veya evinizdeyken yazlık evinizi kiralayabilirsiniz. Ayrıca garajınızı, park yerinizi veya kullanılmayan ofis alanınızı kiraya verebilirsiniz.

9) Kendi E-Ticaret affiliate blogunuzu ve sosyal medya hesabınızı parlatın

E-ticaret dünyası, sonsuz ürün ve marka çeşitliliği ile alıcıları bazen kararsız bırakabiliyor. Alıcılar, en iyi ürünü en uygun fiyatla bulma arayışında sıklıkla kayboluyor. İşte bu noktada devreye siz giriyorsunuz!

Akakçe, Cimri ve Arabunu gibi popüler fiyat karşılaştırma sitelerinden ilham alarak kendi platformunuzu oluşturabilirsiniz. Ancak burada önemli olan, genel bir yaklaşım yerine belirli bir nişe odaklanmaktır. Örneğin, “Android Televizyonlar” gibi spesifik bir kategori seçerek bu alandaki ürünleri detaylıca inceleyip karşılaştırabilir, alıcıların bilinçli bir seçim yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Ürün karşılaştırma yazılarınız, alıcıların ihtiyaçlarına ve sorularına çözüm sunarak, onların alışveriş deneyimini kolaylaştırır. Bu yazılar sayesinde, markalar ve satıcılarla işbirliği yaparak reklam geliri elde edebilir, affiliate marketing ile ürün satışlarından komisyon kazanabilirsiniz.

Unutmayın, başarının anahtarı niş seçiminde yatar. Spesifik bir alana odaklanarak, o alandaki en güvenilir ve bilgili kaynak haline gelmeyi hedefleyin. Böylece, alıcıların güvenini kazanır ve sürdürülebilir bir gelir akışı oluşturursunuz.

Kategoriler: Ekonomi, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/